[Çözüldü] gfortran4 kurdum nerde olduğunu bulamıyorum?

Başlatan germanium, 26 Kasım 2008 - 21:25:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

germanium

arkadaşlar bugün gfortran4 kurdum nerde olduğunu bulamıyorum?
applications da programming kısmı dahil heryere baktım ama compiler e ulaşamadım.programın usr/bin e kurulu olduğunu gördüm.
bana compiler a nasıl ulaşabileceğim hakkında yardımcı olurmusunuz
not: linuxta acemi kullanıcıyım.

heartsmagic

Kendisi eğer GUI ile beraber gelmiyorsa menülerde olmaz. Uçbirimden çalışman gerekir. Eğer GUI olsun istiyorsan bunun için güzel bir IDE bulman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emptyone

aynı sorun bendede var okulda aldığım fortran95 dersi için compiler arayışına girdim once gfortran kurdum bulamadım nasıl çalıştıracağımıda bulamadım. sonra intel fortran compilerın kendi sitesinden .deb uzantılı versiyonunu kurdum onuda bulamıyorum nasıl compilerı çalıştıracağım hakkında bilgilendirirseniz sevinirim sadece fortran compiler için windowsu açmak istemiyorum.

_HapS_

derleyiciler genelde komut satırında çalışır

emptyone

zeitgeist

Genelde konsolda yazılımın adını yazmak kafidir ama emin olmak için yazılımın ilk 2-3 harfini yazdıktan sonra "tab" tuşuna basmak yazılımı çalıştıracak komutu daha net bir şekilde verecektir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

emptyone

sanırım problemimi çözdüm dediğiniz gibi gfort yazıp tab a bastığımda gfortran-4.3 çıktı bu komutla .f95 uzanılı dosyayı açtığımda .out uzantıı bi dosya oluşturuyor bunuda uç birimde çalıştırdığımda program çalışıyor fakat intel fortran compiler ın komutunu bulamadım gerçi gfortranda işimi görüyor sadece merakımdan bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Eylül 2009 - 15:40:53

ayrıca bu konudaki yardımlarınız için teşekkür ederim..

heartsmagic

Kurduğun intel derleyicinin tam ismi neydi? Yani intel-falanca-xx.deb gibi bir şey miydi? Eğer öyleyse aynı yolla isminin bir kısmını yazarak TAB tuşunu kullanabilirsin. Ancak bazen paket isimleriyle program isimleri uyuşmazlar. Sen dediğim şekilde yapamazsan paketin tam ismini buraya geç, duruma bakalım.

emptyone

pardon .deb uzantılı değilmiş ben programı kurduğum sırada forum bakımda olduğu olduğu için ben ingilizce olan ubuntu forumdan bilgi edinmeye çalıştım orda intel compiler'ın kurulumu anlatılıyordu orda yazdığı gibi l_cprof_p_11.1.046.tgz adlı bi dosya indirdim intelin sitesinden. kurulumuda forundaki gibi yaptım ama dediğim gibi gfortranın nasıl çalıştıgını bilmediğim için bunu denedim ama olmadı şu an gfortranda basit bi kaç hesaplama programıyla denedim uç birimden kullanılıyormuş windows alışkanlığı işte insan bir program açılsın onun üzerinde çalışıyım istiyor ama boyle daha rahatmış :)

yardımlarınız için teşekkürler intele gerek kalmadı gfortran gayet işimi görüyor isterseniz basit bi şekilde nasıl yapıldığını anlatabilirim konuyu açan germanium arkadaşında işine yarar diye düşünüyorum

heartsmagic

emptyone

Windows'ta fortran compiler yazılan programı ben fortran 95 kullandığım için .f95 uzantılı bir dosya olarak kaydediyordu. Bende ubuntuda sağ tıkla yeni belge oluştur diyerek bi belge olusturdum ve uzantısını .f95 olarak değiştirdim. Bu dosyanın içerisine yazmak istediğim programı yazdım.
Daha sonra uçbirimde bu belgenin bulunduğu dizine gelerek hangi komutla çalıştırabileceğimi bulmak için dediğiniz gibi gfort gibi olası komutun ilk 4harfini yazdım ve komutun gfortran-4.3 olduğunu gördüm muhtemelen kullanılan versiyona göre bu komut değişecektir. gfortran-4.3 komutuyla uçbirimde belgeyi açtığımda aynı dizinde .out uzantılı çalıştırılabilir bir dosya oluştu bu dosyayıda uçbirimde çalıştırdığımda yazılan program çalıştı. Deneme amaçlı çok basit bişey yazmıştım sorun çıkmadı muhtemelen daha kompleks programlarda da sorun çıkmaz diye düşünüyorum...

heartsmagic

Teşekkür ederek başlığı kapatalım. Sonuçta bir çözüm önerisi (işe yarayan) geldi.