kablosuz modem sorunu

Başlatan raspacı, 02 Aralık 2008 - 00:25:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

Benim kartım realtek rtl8187 ubuntu 8.04 ile nete bağlanıyor ama yaklaşık 3 dakikada bağlantı kesiliyor. Aslında sağ üstte bağlantı var görünüyor ama yok. Daha önce yazılmış bu konu ama bir çok farklı şey söylenmiş. En net çözümü nedir. Link verebilirseniz forumda o da olur. Yada çözümü var mı?
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Çağlar

En net çözüm 8.10 yüklemek 8.04 de bu sorun çözülemedi.
We got a badass over here!

raspacı

teşekkürler. Bugün aslında pcnetten 8.1 cdsi çıktı ama kuramadım sanırım bozuk cd. Açılıyor ama bir süre sonra duruyor. Bakalım başka bir cd bulursam...

Çağlar

Bende de aynı cd var test ettim bende ki de bozuk.
We got a badass over here!

raspacı

Ben hala 8.1 yüklemedim.Acaba cd bozuk değil mi? Casper da mı sorun var; yani uyumsuzluk! Bu arada mandriva spring te aynı sorunu yaşatıyor. 8.1 gerçekten,kablosuz sorununu halletti mi?

lenomercy

Bende de wus-300 adaptör airtiesr250 modem var aynı sorunu bende yaşıyorum. Sanırım şifre konulmasından ileri geliyor. Ben şifreyi kapatınca hiç kopma olmuyor ama bu seferde wirelessi herkes kullanabilir.

raspacı

Ben şifresiz bağlanıyorum ama. Sorun var. Casper beni mahfetti.

matrax_41

Alıntı yapılan: lenomercy - 03 Aralık 2008 - 23:57:01
Bende de wus-300 adaptör airtiesr250 modem var aynı sorunu bende yaşıyorum. Sanırım şifre konulmasından ileri geliyor. Ben şifreyi kapatınca hiç kopma olmuyor ama bu seferde wirelessi herkes kullanabilir.

Şifrede sorun oluyorsa şifreyi kapatıp mac filtresi koyabilirsin.Şifre kadar güvenli olmaz ama hiçbir güvenlik önlemi almamaktan iyidir

solidsnake

Ben ubuntu kurdum fakat bir türlü internete bağlanamıyorum.
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras yeterli değilmi bunun için.

zeitgeist

install ubuntu-restricted-extras paketi internete bağlanmanızı sağlayacak bir paket değildir, sorunuzdan linux ya da ubuntuya hayli yabancı olduğunuzu düşündüm.
Bence öncelikle http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3777.0.html bölümünü incelemenizde fayda var. Ardından kablosuz ağlar ile ilgili başlıklara tekrar göz gezdirin. Yine internete bağlanamaz iseniz "ağ" sabit başlığı altında sorununuzu açıkça belirten bir başlık açın; modeminizi, kullandığınız dağıtımı ve hangi yöntemleri denediğinizi belirtin. Bu sıralamayla sorununuzu çözmeye çalışırsanız muhakkak netice alırsınız.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

solidsnake

linux a değil ama ubuntuya yabancıyım  daha önce pardus,ve redhat kullanmıştım.
ama hiç böyle sorunlarla karşılaşmamıştım özellikle pardusta herşey hazır gibiydi.
Sorunum internete bağlanamamak ve ayrıca hala müzik dinleyemiyorum peki internet olmasaydı paketleri nasıl kurcaktım?
İnternete bağlanmak için ne yapmam gerektiğini hala anlamadım.kablosuz internet kullanıyorum modemim airtes.

Bedreddin

Arama üstteki arama boşluğuna "nasıl kablosuz" yazıp aşağıdaki adresi bularak başlayabilirdiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2748.0
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

solidsnake

bundan önce dizüstü bilgisayarımdaki wireless aygıtı ile ilgili ayarlama yapmam gerekir mi?

Bedreddin

Ubuntu dizüstü bilgisayarda mı kurulu? Değilse neden gereksin, öyleyse de başlığa bakmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Açık ve net anlatılıyor orada.
      bu hasret bizim!

solidsnake

Evet dizüstü bilgisayarımda kurulu

solidsnake

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11bg  ESSID:"" 
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated   
          Tx-Power=0 dBm   
          Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2352 B   
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0

bu bir hatamıdır?ağın adını öğrenmek istediğimde bu çıktı.
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

Bedreddin

Şimdi bakın, bu noktadan sonra farklı bir konuya geçiyoruz. Yani başlığın ilk mesajıyla bir ilgisi kalmıyor. Benim de kablosuz ağ ile ilgili deneyimim olmadığı için tek bir şey söyleyebilirim.

ilk çıktı hata değil. wlan0'da kablosuz aygıt bulunmuş. Demek ki sistem donanımınızı tanıyor. İkincide ise hangi komut üzerine bunu aldınız bilmiyorum ama bir ağa bağlı olmadığınız için 0 çıkmış olması muhtemeldir. Tavsiyem ilgili başlıktaki herşeyi yapın, her adımı sormanıza gerek yok.

Hata konusuna gelince, komutlar hata olarak döndüğünde "Error:" gibi şeyler yazar. Komutun çıktısını okuyup anlamaya çalışmanız ne yaptığınızı ve ne olduğunu takip edebilmeniz açısından önemlidir. Eğer hata aldığınızı hissederseniz, hata açıklamasını ya da varsa hata kodunu Google'da ya da forumda aramanız da ilgili bir çok sonuç verecektir. Bu sorunu yaşayan ilk değil, muhtemelen bir kaç milyonuncu insansınız unutmayın.
      bu hasret bizim!