Dr Web kötü amaçlı yazılım iddası! (Linux.Ekocms.1 trojan )

Başlatan Altaylardan_Gelen_Atlı, 21 Ocak 2016 - 11:14:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Son zamanlarda Linuxlara ilginin artması bazı kesimleri rahatsı etmiş olabilir!
bu virüsün etkisi ve  Gerçeklik payı var mı?
Dr Web '' Linux.Ekocms.1 trojan '' adlı yeni bir virüs olduğu iddiasında bulunmuş.

http://www.techworm.net/2016/01/new-linux-trojan-takes-screenshots-desktop-records-audio.html

http://news.softpedia.com/news/new-trojan-spies-on-linux-users-by-taking-screenshots-and-recording-audio-499113.shtml

Bilgi amaçlıdır.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

Reverser

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: Reverser - 21 Ocak 2016 - 11:29:20
Hayret, nasıl bulaştığı hakkında bir bilgi yok.

Evet şu an bulamadığım bir makalede 0 eylem diye okumuştum.

seron

Ne kadar doğru bilmiyorum. Bir şey diyemeyeceğim. Yabancı dili olmayan arkadaşlar için özet düşeyim; eğer varsa söz konusu virüs, belli (30 saniyede bir)aralıklarla ekran görüntüsü ve ses kaydı alıyormuş. Tabii babasının hayrına değil: "kullanıcı ne yapıyor?" gibisinden.

Spekülatif de olabilir. Dr web, linux kullanıcılarının sistemlerine sızmak için alın bunu kullanın diyerekten sizi izlemek de isteyebilir. Firmayı karalamıyorum ama,
daha önce yandex disk hesabı açmıştım. Bu hesabı kısa bir süre kullandıktan sonra, bir yükleme esnasında yandex, "yüklediğin dosyalarda virüs var" dedi ve beni dr.web'e yönlendirdi. Yüklediğim dosyalar -yapacağım şey gereği- içi boş klasörlerden oluşan bir zip idi. Yani içinde boş klasörden başka bir şey yok. Beni saatlerce beklettikten sonra yüklediğim dosyaları ulaşılamaz kılması bir yana, yönlendirdiği dr web de, benden uzun sürecek kayıt işlemlerinin ardından ücretli satın almamı isteyen yerlere yönlendirdiğini farkettim...

Küfür ederek hem yandex'i kullanmayı bıraktım, hem de drweb'i nerede duysam, "ha.... di oradan!" diyerek uzadım. Şayet bu haber, dr web tarafından çıkarıldıysa şüpheyle bakarım.

"ha.... di'sin"ler oradan! Kendileri yapmışlardır virüsü...

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: seron - 21 Ocak 2016 - 12:07:55
Ne kadar doğru bilmiyorum. Bir şey diyemeyeceğim. Yabancı dili olmayan arkadaşlar için özet düşeyim; eğer varsa söz konusu virüs, belli (30 saniyede bir)aralıklarla ekran görüntüsü ve ses kaydı alıyormuş. Tabii babasının hayrına değil: "kullanıcı ne yapıyor?" gibisinden.

Spekülatif de olabilir. Dr web, linux kullanıcılarının sistemlerine sızmak için alın bunu kullanın diyerekten sizi izlemek de isteyebilir. Firmayı karalamıyorum ama,
daha önce yandex disk hesabı açmıştım. Bu hesabı kısa bir süre kullandıktan sonra, bir yükleme esnasında yandex, "yüklediğin dosyalarda virüs var" dedi ve beni dr.web'e yönlendirdi. Yüklediğim dosyalar -yapacağım şey gereği- içi boş klasörlerden oluşan bir zip idi. Yani içinde boş klasörden başka bir şey yok. Beni saatlerce beklettikten sonra yüklediğim dosyaları ulaşılamaz kılması bir yana, yönlendirdiği dr web de, benden uzun sürecek kayıt işlemlerinin ardından ücretli satın almamı isteyen yerlere yönlendirdiğini farkettim...

Küfür ederek hem yandex'i kullanmayı bıraktım, hem de drweb'i nerede duysam, "ha.... di oradan!" diyerek uzadım. Şayet bu haber, dr web tarafından çıkarıldıysa şüpheyle bakarım.

"ha.... di'sin"ler oradan! Kendileri yapmışlardır virüsü...

'' Smells like an ad to me. There is no reason to not disclose detailed info unless you want people to buy your product to "protect themselves." ''

@Seron tezini destekliyorlar bir reklam kokusu var gibi denmiş tam bir FUD olabilirlik...

fud    ;
(Fear Uncertainty Doubt) Korku, Belirsizlik, şžüphe, üreticilerin bir malı satın almaları için müşŸterileri ikna ederken korku taktikleri kullandıkları satışŸ tekniğŸi (IBM'in bu yöntemi kullandığŸını iddia eden Gene Amdahl tarafından IBM'i eleşŸtirmek için kullanılmışŸtır)

seron

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 21 Ocak 2016 - 12:35:13
'' Smells like an ad to me. There is no reason to not disclose detailed info unless you want people to buy your product to "protect themselves." ''

@Seron tezini destekliyorlar bir reklam kokusu var gibi denmiş tam bir FUD olabilirlik...

fud    ;
(Fear Uncertainty Doubt) Korku, Belirsizlik, şüphe, üreticilerin bir malı satın almaları için müşterileri ikna ederken korku taktikleri kullandıkları satış tekniği (IBM'in bu yöntemi kullandığını iddia eden Gene Amdahl tarafından IBM'i eleştirmek için kullanılmıştır)

Evet, geçenlerde açılan bir başlıkta da okumuştum; linux neden oyunlarda geri kaldı başlığında directx ve opengl anlatılırken makalenin bi ryerinde FUD 'dan bahsediliyordu ama tam olarak anlayamamışım. Uyanıklara bak hele... Neyse, önyargılı davranmak yersiz olabilir. Biraz bekleyelim, altından ne çıkacak acep.
Aslen bir kobay bilgisayar edinip sırf virüs kaptırmaya çalışmak lazım. Bu virüs konusu zaman zaman tartışmalara bile neden olmuştu forumda. Bakalıp kapıyor mu, kapmıyor mu? Şu kripto virüsü hariç...

ahmet_matematikci

işletim sistemi değil ama tarayıcı virüs kapıyor bunu defalarca gördüm. 
Ama bilgisayarı ele geçirip ekran görüntüsü alıp bunu başka bir bilgisayara göndermek bana çok zor geliyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

seron

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 21 Ocak 2016 - 12:56:55
işletim sistemi değil ama tarayıcı virüs kapıyor bunu defalarca gördüm. 
Ama bilgisayarı ele geçirip ekran görüntüsü alıp bunu başka bir bilgisayara göndermek bana çok zor geliyor.
Ahmet, tarayıcı ayrı bir konu aslında. Hatta daha önce tartışırken asıl etkenin kullanıcı olduğundan bahsetmiştik. Bak ben taş gibi sistemi iki ayda bozdum, bir elektrik kesintisi ile de iyice bozup, acele ederek kurulum yaptım. Bu ayrı konu.

Tarayıcılar için virüs kaptı demek ne kadar doğru bilmiyorum, bu işin mantığın bilmem. Yalnız bazı "yaramaz" ların tarayıcı anasayfanı değiştirdiğine, istenmeyen başka olumsuzluklara meydan verdiğine de inanırım. Gerçi vindos tarafında başıma sıkça gelirdi, linuxa geçeli hiç olmuyor ama olsun, olmaz diye birşey yok. En azından denemek istediğim bir yazılımı kurarken "hangi kutucuğu boşaltayım?" diye düşünmeme gerek kalmıyor, içim rahat şekilde kuruyorum bu tarafta.

Konuya dönersek, ben haberi spekülatif buluyorum. Tabi ki yorum yapmak için erken. Ama işin içinde doktor(!) web olunca insan bir kaşını kaldırıyor...

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: seron - 21 Ocak 2016 - 12:07:55
... daha önce yandex disk hesabı açmıştım. Bu hesabı kısa bir süre kullandıktan sonra, bir yükleme esnasında yandex, "yüklediğin dosyalarda virüs var" dedi ve beni dr.web'e yönlendirdi. Yüklediğim dosyalar -yapacağım şey gereği- içi boş klasörlerden oluşan bir zip idi. Yani içinde boş klasörden başka bir şey yok. Beni saatlerce beklettikten sonra yüklediğim dosyaları ulaşılamaz kılması bir yana, yönlendirdiği dr web de, benden uzun sürecek kayıt işlemlerinin ardından ücretli satın almamı isteyen yerlere yönlendirdiğini farkettim...
...

önerim :
https://mega.nz/

50 GB ücretsiz :)

''Yeni Zelanda'da doğup büyüyen Mega, güvenliğe çok önem veriyor. Bazı rakiplerinin aksine bu servis sürecin her noktasında şifreleme kullanıyor. Yani buluta gönderdiğiniz her şey yerel olarak, transfer sırasında ve bulutta saklanırken şifreleniyor. Ayrıca bilgilerinize Mega da ulaşamıyor. Bunun avantajı, depoladığınız her şey sadece ve sadece size ait. Windows, OS X ve Linux üzerinde çalışan programlara ek olarak Chrome ve Firefox için güvenli tarayıcı eklentileri de mevcut. Mobil cihazınızda kullanmak isterseniz iOS, Android, Windows Phone ve BlackBerry desteği sunuluyor.''

ahmet_matematikci

@seron o sıkıntılar linux tarafında da oluyor.
@Mr.Arslantürk biraz yavaş indiriyor mega
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 21 Ocak 2016 - 14:50:46
......
'' Bazı rakiplerinin aksine bu servis sürecin her noktasında şifreleme kullanıyor.
Yani buluta gönderdiğiniz her şey yerel olarak, transfer sırasında ve bulutta saklanırken şifreleniyor.
Ayrıca bilgilerinize Mega da ulaşamıyor. '' deniliyor, bilemiyorum ama neden bu şifreleme olabilir mi?

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 21 Ocak 2016 - 19:21:48
......
'' Bazı rakiplerinin aksine bu servis sürecin her noktasında şifreleme kullanıyor.
Yani buluta gönderdiğiniz her şey yerel olarak, transfer sırasında ve bulutta saklanırken şifreleniyor.
Ayrıca bilgilerinize Mega da ulaşamıyor. '' deniliyor, bilemiyorum ama neden bu şifreleme olabilir mi?
ama yavaş ;D

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 21 Ocak 2016 - 20:27:22
Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 21 Ocak 2016 - 19:21:48
......
ama yavaş ;D

ücretli yaparsan belki olmaz :)

ahmet_matematikci

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 21 Ocak 2016 - 20:53:03
Ama siz diyor hep para para ;D ;D ;D

onu ben değil Napolyon Bonopart'e söylemiştir işte burada yanılıyorsun :)

heartsmagic

Dün haberi görünce ben de biraz şüpheyle yaklaşmıştım. Sağ olsun @Mr.AsLanturk geçmişti bana bağlantıyı. Ricamı da kırmamış konuyu açmış, tekrar teşekkür ederiz :)

Olmaz değil arkadaşlar olabilir, her şey mümkün. Fakat olayın garip tarafı fazlaca ayrıntı varmış gibi görünürken bazı temel meseleleri kaçırması. Aynen @Reverser gibi benim de ilk yorumum "saldırı vektörü ne ki acaba" oldu, yani nasıl bulaşıyor sistemimize? Ayrıca nerelerde görülmüş bu? Teknik ayrıntı verilmiş ama cidden biraz kafalar karışsın istenmiş gibi burada :) Hani varsa yakalanan bir dosya gerçek ortamda, orada yapılan analizlerin üstüne insan bir de ağ analizi ekler değil mi? Bir bakalım IP neresi, sunucu neresi? Dosyalar şifreli olsun da nereye gidiyor bu arkadaşlar değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ocak 2016 - 00:31:46
Dün haberi görünce ben de biraz şüpheyle yaklaşmıştım. Sağ olsun @Mr.AsLanturk geçmişti bana bağlantıyı. Ricamı da kırmamış konuyu açmış, tekrar teşekkür ederiz :)

Olmaz değil arkadaşlar olabilir, her şey mümkün. Fakat olayın garip tarafı fazlaca ayrıntı varmış gibi görünürken bazı temel meseleleri kaçırması. Aynen @Reverser gibi benim de ilk yorumum "saldırı vektörü ne ki acaba" oldu, yani nasıl bulaşıyor sistemimize? Ayrıca nerelerde görülmüş bu? Teknik ayrıntı verilmiş ama cidden biraz kafalar karışsın istenmiş gibi burada :) Hani varsa yakalanan bir dosya gerçek ortamda, orada yapılan analizlerin üstüne insan bir de ağ analizi ekler değil mi? Bir bakalım IP neresi, sunucu neresi? Dosyalar şifreli olsun da nereye gidiyor bu arkadaşlar değil mi?

Rica ederim @heartsmagic üstadım ( üstadıma tepki vermeyin lütfen ) anladığım biz son acemi kullanıcıların kafasını karıştırmak amaç sizlerin yorumları ile aydınlandık teşekkürler.
( biraz da w10 beklentilerin altında bir traj yaptı sanırım ve önceden hazırlanmışlar, saldıracaklar =  FUD esintsisi )

saygılar

D@bbe

DRWEB ve gerçek... adamların her dediği yalan... DrWeb denen şeyi kimseye önermem...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

Reverser

@D@bbe, niye öyle diyorsun ? :) uzunca bir süre daha MalwareByte's Anti Malware piyasada yokken kullandım kendisini. Hoş, güzelde bir ilişkimiz vardı kendisiyle.

XFCE ROCKS !