[Çözüldü] Eski Ubuntuyu Kaldırma Ve UEFI Modu

Başlatan zuL4, 18 Ocak 2016 - 23:45:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Düzenleme: Eski ubuntuyu kaldırdım.

Başta şunu belirtmem gerekiyor ki bu sefer USB Bellekten Ubuntu kurulumu yaparken bilgisayar inanılmaz yavaş işlem yaptı. Ubuntu'yu nereye kuracağım aşamasına gelmesi 40 dakikayı buldu. Daha önce özellikle işletim sistemi kurarken müthiş hız sağladığım USB 3.0 bellekle bu sefer onun onda biri hızı yakalayamadım.

NFTS olarak biçimlendirdiğim belleğe FAT32 varsayılan dosya biçimini -zorunlu- seçerek, Rufus adlı programla Ubuntu 15.10 64 bit sürümünün ISO dosyasını yazdırdım.

Şimdi soru(n)lara gelecek olursak;

Not: Şuan bilgisayarımda format öncesi kurmuş olduğum 14.04 var ve bir yerlerde, BIOS'ta da gözüküyor fakat GRUB ön tanımlı olarak gelmiyor.

2 - UEFI durumunu Wiki sayfasında anlayamadım. Benim bilgisayarım da BIOS'ta UEFI modu varsayılan olarak disabled idi. Bilgisayarı da 2012 yılından beri kullanıyorum ama hiç Windows 7 üzeri bir işletim sistemi kullanmadım. Bu durumda kurulum yaparken UEFI modunu aktif mi yoksa pasif mi yapmam gerekiyor?

Teşekkürler.

neynefes

Önceki sistem yani windows hangi modda kurulduysa Ubuntu'da o şekilde kurulmalı yoksa diğer sistem çalıştırılamaz. Kurulum kısmında neden o kadar yavaş olduğunu bilmiyorum. Benim bilgisayarımda diskleri taraması çok vakit alıyordu sadece.

zuL4

Teşekkür ederim hocam hala kurulum devam ediyor, sabahlayacağız herhalde.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zuL4

OS-Uninstaller programını, Ubuntuyu dene diyerek o ortamda kurdum ve eski Ubuntuyu sildim. @neynefesin dediğine binaen Windows uefi disabled iken kurulmuştu. Bende Ubuntuyu da aynı şekilde kurdum. Fakat sistemdeki yavaşlık problemleri var ama bunu başka başlıklar halinde sormayı düşünüyorum.

Reverser

tamam o halde @zuL4, bu konu hakkında soracağın başka bir şey yoksa konuyu kapatalım.

XFCE ROCKS !