Localhost Opencart Class 'Image' not found in Hatası

Başlatan naklov, 18 Ocak 2016 - 18:18:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

naklov

Arkadaşlar Merhaba,

Ubuntu 15.10 sürümünü kullanıyorum localde çalışma yapmak için Xampp yükledim diğer işlemlerimi sorunsuz bir şekilde yapıyorum. Fakat sunucuya kurmuş olduğum opencart sürümünü (Opencart Sürüm 2.1.0.1) locale kopyaladığımda

Fatal error: Class 'Image' not found in /opt/lampp/htdocs/demo/system/storage/modification/catalog/model/tool/image.php on line 29

hatası alıyorum admin klasörüne giriyor fakat siteyi göstermiyor. Ayar olarak admin ve demo dizinimde config.php ayarlarımı localimde uyumlu çalışacak bir şekilde optimize ettim hata almıyorum çünkü admin klasöründe istediğim işlemleri hatasız bir şekilde yapıyor.

çalıştığım dosyalara tüm izinleri verdim
sudo chmod 777 -R /opt/lampp/htdocs/demo

Buna benzer bir konu

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1842.0
adresinde açılmış benim hatamın aynısı

demo dizini php.ini dosyası

magic_quotes_gpc = Off;
register_globals = Off;
default_charset = UTF-8;
memory_limit = 64M;
max_execution_time = 36000;
upload_max_filesize = 999M;
safe_mode = Off;
mysql.connect_timeout = 20;
session.auto_start = Off;
session.use_only_cookies = On;
session.use_cookies = On;
session.use_trans_sid = Off;
session.cookie_httponly = On;
session.gc_maxlifetime = 3600;
allow_url_fopen = on;
;display_errors = 1;
;error_reporting = E_ALL;

Muhtemelen Xampp'ın konfigürasyonu ile alakalı çünkü diğer türlü sunucuda da hata almam gerekiyordu.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Peşinden Gidecek Cesaretin Varsa Bütün Hayaller Gerçek Olabilir..

bugra9

Verdiğiniz linkteki çözümü uyguladınız mı?

Yani,
cd /opt/lampp
sudo LC_ALL=C ./lampp start

şeklinde çalıştırmanız sorunu çözmedi mi?

naklov

Alıntı yapılan: bugra9 - 18 Ocak 2016 - 18:26:47
Verdiğiniz linkteki çözümü uyguladınız mı?

Yani,
cd /opt/lampp
sudo LC_ALL=C ./lampp start

şeklinde çalıştırmanız sorunu çözmedi mi?

Hayır. LC_ALL=C ./lampp start kodu tam olarak programın çıktılarını varsayılan dilde yapmasını sağlıyormuş demiş arkadaş ama bende değişen birşey olmadı

bugra9

Öyle bir şey yapmıyor. Genelde bazı programlar, linux'u Türkçe dil desteğiyle kullanınca düzgün açılmıyor. Dili ingilizceye çevirince ya da "LC_ALL=C" parametresini ekleyince çalışıyorlar. Bu şekilde yapınca görünürde bir şey göremesen de aynı yazılım hatasız çalışıyor ki o arkadaş bunu yapınca sorunundan kurtulduğunu yazmış.

Başka bir yol olarakta  varsa scriptteki önbellek dosyalarını silmeni önerebilirim.

naklov

Alıntı yapılan: bugra9 - 18 Ocak 2016 - 18:50:06
Öyle bir şey yapmıyor. Genelde bazı programlar, linux'u Türkçe dil desteğiyle kullanınca düzgün açılmıyor. Dili ingilizceye çevirince ya da "LC_ALL=C" parametresini ekleyince çalışıyorlar. Bu şekilde yapınca görünürde bir şey göremesen de aynı yazılım hatasız çalışıyor ki o arkadaş bunu yapınca sorunundan kurtulduğunu yazmış.

Başka bir yol olarakta  varsa scriptteki önbellek dosyalarını silmeni önerebilirim.

@bugra9 yardımın için teşekkürler.

sudo gedit /etc/default/locale
LC_ALL=

şeklinde bir çözüm daha önermişler bu sorunu yaşayanlara bunu denedim olmadı fakat.
LC_ALL=C
parametresini koyup denedim ve sistemi durdurup tekrar başlattım.

sudo /opt/lampp/lampp stop
sudo /opt/lampp/lampp start

@bugra9'nın önerisi ile sistem cachelerini sildikten sonra problem ortadan kalktı. Bu sorunu sizde yaşarsanız cacheleri silmeyi unutmayın yoksa nerede yanlış yaptım diye deli gibi bakmaya devam ediyorsunuz.:)

Benim problemim çözüldü fakat genel bir problemmiş herhalde bu diğer arkadaşlara yardım etmek açısından konu belki açık kalabilir. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2016 - 09:31:57

Arkadaşlar dün çözüme ulaştığımız sorunda ufak bir problem oldu şirkete gelip pc yi açtığımda ubuntu ingilizce oldu ve yapmış olduğum etc/default/locale dosyasındaki  LC_ALL=C parametresini geri alıp yeniden başlattığımda eski aldığım hatayı almadım

Locale dosyası içeriği;

LANG="tr_TR.UTF-8"
LANGUAGE="tr:en"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"

bilgi amaçlı soruyorum " LC_ALL=C " parametresini bir kere eklediğimde hatayı almadım sistem dili değişti. Tekrar kaldırdıp sistemi başlattığımda sistem dili türkçe oldu fakat bu sefer de LC_ALL=  boş görünüyor ilk eklediğimde bu işlemde hata alıyordum bir şey olmuyordu yani :) sonuç olarak olay sistem dilini ubuntuya algılatmak mıydı ?

locale

çıktısı şu an;

LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=tr:en
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC=tr_TR.UTF-8
LC_TIME=tr_TR.UTF-8
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY=tr_TR.UTF-8
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER=tr_TR.UTF-8
LC_NAME=tr_TR.UTF-8
LC_ADDRESS=tr_TR.UTF-8
LC_TELEPHONE=tr_TR.UTF-8
LC_MEASUREMENT=tr_TR.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=tr_TR.UTF-8
LC_ALL=

" LC_ALL=  " boş görünüyor şu an problem yaratır mı ?
Edit : yaratırıyormuş çalışırken bir kaç dosyada düzenleme yaptığımda aynı hatayı alıyorum tekrar locale dosyasına LC_ALL=C parametresini ekleyip siliyorum kendine geliyor yaptığım işlem gecici çözüm gibi görünüyor bunun sorunsuz bir şekilde çalışmasını nasıl sağlayabilirim ?

heartsmagic

LC_ALL değerinin boş olması sorun yapmamalı. Sistem zaten hiçbir şey bulamasa C yereline düşer diye tahmin ediyorum. Son cümleni tam anlayamadım, neler sorun yapıyor örneğin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

naklov

Opencart ile alakalı modül yazarken birkaç dosyayı sildim tekrar geri getirdiğimde yine konuda belirttiğim " Fatal error: Class 'Image' not found in " hatasını aldım tekrardan LC_ALL=C ekleyip sildim düzeldi. Aslında bir şekilde sorun düzeliyor fakat bu problemin neden kaynaklandığını öğrenmek istiyorum çünkü devamlı locale dosyasına "LC_ALL=C" parametresini ekle, sil gibi bir işlem yapmak saçma olur diye düşünüyorum :)

heartsmagic

Ekle silden ziyade başlığın başında önerilen yöntemin bir şekilde iş görmesi gerekiyor esasında. Gerçi lampp yığınının da o şekilde çalıştırıldığına ilk defa denk geliyorum. Genellikle dil konusunda hangi uygulama sorun yapıyorsa o yönde bir düzeltme yaparız biz. Xampp ile sorun olabiliyor demek ki. 

naklov

Normalde iş görüyor zaten fakat dosya silme veya yeni bir dosya oluşturduğumda özellikle opencartta problem oluyor diğer türlü php dosyalarının çalışmasında problem olmuyor.Forumlarda araştırdığım da eski konularda LC_ALL skype gibi teknikler ile bazı sorunlar çözülmüş bende "LC_ALL=C xampp" veya "LC_ALL xampp" gibi bir satır eklesem kalıcı bir çözüm üretebilir miyim sizce ?

heartsmagic

Şimdi sen Xampp'i bu şekilde başlattığında tüm sorunlar halloluyor mu?

naklov

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ocak 2016 - 15:50:04
Şimdi sen Xampp'i bu şekilde başlattığında tüm sorunlar halloluyor mu?

Şu an dosyalar da değişiklik yaptığımda tekrar hatayı almadım fakat arada karşılaşırsam test etmek için doğru yazım tekniği " LC_ALL=C Xampp " mı ? Ona göre sonucu buraya aktarabilirim.

heartsmagic

naklov

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2016 - 21:51:25
Verilmiş nasıl olduğu bu başlıkta :)
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50248.msg575252#msg575252

@heartsmagic sağol bu ince yardımın için :) hatayı tekrar alırsam bu ince yardımların sayesinde sorunu çözüp aktaracağım buraya :)

heartsmagic

Rica ederiz tabi ama o ince yardım bana ait değil esasında :)