windows 10 ve ubuntu

Başlatan arikanfati, 18 Ocak 2016 - 10:35:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arikanfati

Arkadaşlar;
Windows 10 yanına ubuntu kurulumunda sorun yaşadım. yanına kurmuyor silip yerine kurmak istiyor.
12-04 de de 14-04 de de lts sürümlerinde aynı sorunu yaşadım. nasıl aşabilirim ?

seron

Merhaba @arikanfati,
Biraz daha detaya ihtiyacım(ız) var. Kurulum ekranı başlarken,

-Windows'un Yanına kur,
-Windowsu sil ve Ubuntuyu kur (dikkat! diskteki tüm verileriniz silinecektir)
...
-Başka bir şey (ben yapılandıracağım)

diye seçenekler çıkmıyor mu?

Eğer çıkmıyorsa, diski önceden böldünüz, biçimlendirdiniz mi? Ya da Windows "hızlı başlat" ayarında kalmış olabilir mi?

arikanfati

Dostum;
Daha önce win 7 kullanıken yaptığım gibi yanına kur seklinde bir seçenek çıkmıyor.
ubuntu dene, kur, bir de diğer bir seçenek var. onda da direkt olarak disk biçimlendirmeye geçiş yapıyor.
windows yanına kur ifadesini bulamıyorum kurulumda

ata1

kur seçeneği ile başlayıp disk bölümünde lınux için ayrılan bölümü göstermeniz için disk kısmında başka birşey gibi bir ibare olacak.
Onunla ilerleyip ayrılan dik bölümünü göstererek devam etmelisiniz

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_Linux_kurulum_rehberi

kartal

Hard disk te ubuntu için ayrı bir bölüm oluşturulmamış anladığım kadarı ile

seron

Hafızamda yanlış kalmadıysa, ubuntu dene-ubuntu kur ekranında ubuntu kur yapıldığında;

eğer disk önceden bölümlendirilmiş ise,

"win yanına kur, win'i sil kur, başka bir şey" seçenekleri kesinlikle gelir. şayet disk tek parça ise bunlar gelmez.

Disk, windows tarafında iken bölünmelidir. ister windowsun kendi disk yöneticisi ile, ister herhangi bir üçüncü parti disk partlama yazılımı ile...

Bu işlem, canlı CD ile de yapılabiliyor; terminalden ya da Gparted ile görsel arayüzden.

NOT: başka birşey seçeneği ile de windowsun yanına kurulabilir ve hatta daha sağlıklı olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: arikanfatiDostum;
.. bir de diğer bir seçenek var. onda da direkt olarak disk biçimlendirmeye geçiş yapıyor.

Ne görünüyor o ekranda? Diskin tek parça mı yoksa Windows bölümleri görülüyor mu ayrı ayrı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arikanfati

arkadaşlar bu şekilde bir ekran resmi var kurulum da.
çözemedim bi türlü. yanlış surumumu kurmaya çalışıyorum diye düşünüyorum artık

Sh4oTT

Başka bir şey seçeneğini seçeceksin.

arikanfati

başka bir şey dediğimde var olan bölümleri getiriyor ve birini seçmemi istiyor.
bu durumda seçtiğim parça yı silip kendini yüklemek isteyecek.
yanlış mı biliyorum ?

Sh4oTT

Dogru aynen de oyle. Boş bir bolumu secip kuracaksınız.

arikanfati

o zaman şöyle mi yapıyoruz  ?
windows da iken bölüm ayırrıyorum ve boşaltıyorum. burada da bu bölüme direkt olarak kurulum yapıyorum.
açılışta sorun ile karşılaşmam değil mi ?
sıkıntı yaşamam ?

seron

Evet dediğiniz gibi. yalnız sıkıntı yaşama ihtimali tabi ki olabiliyor. bu nedenle mümkün mertebe Win tarafındaki verilerinizi yedekleyin.

bir inux kerneli üzerine kurulmuş bir iso indirmenizi tavsiye edeceğim, aşağıda link veriyorum. bu yazılımla diskinizi ekli resimdeki gibi yapın...

Forumumuzda yükleme ile ilgili yazıları mutaka okuyun. swap nedir, hangi durumlarda oluşturulur, ne kadar oluşturulmalıdır... Bunları zaten biliyorsanız, vereceğim bootable CD işinizi görecektir.

disk ile işiniz bitince, "başka bir şey" seçeneğini kullanarak resimdeki linux kurulacak yere kurulum yapacaksınız. bununla ilgili anlatımlar hem sitemizde hem de youtube'da vardır. bir sıkıntı çıkarsa yine sorun...

Linux tabanlı disk biimlendirme yazılımı ücretsiz:
http://www.partitionwizard.com/download/pwfree91-x86.iso
bunu indirip CD ye yazınız. windowsun disk yöneticisinden daha iyidir, yalnız dili ingilizcedir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Alıntı yapılan: arikanfatio zaman şöyle mi yapıyoruz  ?
windows da iken bölüm ayırrıyorum ve boşaltıyorum. burada da bu bölüme direkt olarak kurulum yapıyorum.
açılışta sorun ile karşılaşmam değil mi ?
sıkıntı yaşamam ?
Ya da kuruluma geçmiyorsun hemen, önce bir dene diyerek masaüstüne kadar geliyorsun. Gparted kuruludur zaten kurulum ISO'sunda, onunla da bölümleme yapabilirsin. Kısacası nerede rahat edeceksen orada yapabilirsin bu işlemi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.