[Çözüldü] linux script ile log tutma

Başlatan rorschach, 15 Ocak 2016 - 14:47:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rorschach

herkese merhabalr.linux da yeni sayılırım.ufak denemeler yapıyorum. mesela ping 8.8.8.8 dediğimde eğer pinge cevap alabiliyosam log tutduğum log.txt dosyasına herhangi bi kayıt düşmesine gerek yok ancak pinge cevap alamadığımda log dosyama bunun yazılmasını istiyorum.yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler

mhmtkrktr

Farklı şekillerde yapılabilir. Anlaşılması adına bir örneği bu olsun.

Not: bölümleri kendine göre oluşturursun. (masaüstü kullanılan sistem diline göre desktop'da olabilir.)

#!/bin/bash
deneme=$HOME/Masaüstü
tarih="$(date +"%m-%d-%Y saat %T")"
ping -c 4 8.8.8.8 >$HOME/.rorschachtest &
sleep .5
if [ ! -s "$HOME/.rorschachtest" ]; then echo -e "\n$tarih 'da 8.8.8.8 adresine atılan ping işlemine cevap alınamadı!" >> $deneme/pingkaydı.log ; fi
rm $HOME/.rorschachtest

7hr33l3t73r

Ben de soyle birsey hazirlamistim.Dursun kenarda bir yerde.Cok ozen gosteremedim ama.

#!/bin/sh
check() {
time=$(date "+%a %d %b | %H:%M")
ping  -c 1 8.8.8.8
if [[ $? -eq 0 ]]; then
      echo -e "$time: \e[32mBaglanti saglandi. :)\e[0m "
else
      echo -e "$time: \e[91m\e[5mBaglanamiyorum arkadasim.Bir baglanma problemi yasiyorum!\e[0m" >> $HOME/ping.log
fi
sleep $1
}
counter1=0
if [[ $# -eq 0 ]]
then
check 0
else
while [ $counter1 = 0 ]
do
check $1
done
fi
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

rorschach

öncelikle yardımlarınız teşekkürler.işimden ötürü hayli geç dönüş sağlayabildim.
8100d1r0n yazdığınız kodla biraz ilgilendim çok da işimi gördü :) ama düzeltmek istedğim bir nokta var.kodda  "#sleep 5" satırını ping komutundan sonra kullanırsak her ne yaparsak yapalım sonuçda 0 değeri dönüyor ve bağlantı sağlanmas dahi if in içine girip Bağlantı sağlandı diyor. birde echo komutunda -e ve \r kullanmasakda oluyor.sleep komutunuda scriptin en sonuna aldım sorun çözüldü.Tekrar teşekkürler bol linuz lu günler :)

tlg

Çözülen başlıklarımız için, cozuldukonusu

betseg

7hr33l3t73r

Alıntı yapılan: rorschach - 21 Ocak 2016 - 13:56:42
öncelikle yardımlarınız teşekkürler.işimden ötürü hayli geç dönüş sağlayabildim.
8100d1r0n yazdığınız kodla biraz ilgilendim çok da işimi gördü :) ama düzeltmek istedğim bir nokta var.kodda  "#sleep 5" satırını ping komutundan sonra kullanırsak her ne yaparsak yapalım sonuçda 0 değeri dönüyor ve bağlantı sağlanmas dahi if in içine girip Bağlantı sağlandı diyor. birde echo komutunda -e ve \r kullanmasakda oluyor.sleep komutunuda scriptin en sonuna aldım sorun çözüldü.Tekrar teşekkürler bol linuz lu günler :)
Ben cevabınızı göremedim ya da cevap yazmayı unuttum . Öncelikle bu konu da kusuruma bajmayin. Kodlar biraz aceleye gelmiş olabilir ama test ettim sorun goremedim. Test ederken sorun da görmedin ani şimdi eskiye donuk tarama yaparken cevabınızı gördüm şimdi yine  test ettim Gayet iyi çalışıyor . Test görüntülerini de paylaşıyorum. Acaba sizde neden sorun oldu bilemedim. Tam düzenlenmiş kodları da görebilirsek sevinirim.

https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

ErtugrulTRN

Alıntı yapılan: 8100d1r0n - 09 Haziran 2016 - 21:35:24
Alıntı yapılan: rorschach - 21 Ocak 2016 - 13:56:42
Ben cevabınızı göremedim ya da cevap yazmayı unuttum . Öncelikle bu konu da kusuruma bajmayin. Kodlar biraz aceleye gelmiş olabilir ama test ettim sorun goremedim. Test ederken sorun da görmedin ani şimdi eskiye donuk tarama yaparken cevabınızı gördüm şimdi yine  test ettim Gayet iyi çalışıyor . Test görüntülerini de paylaşıyorum. Acaba sizde neden sorun oldu bilemedim. Tam düzenlenmiş kodları da görebilirsek sevinirim.

telefonundan bunları hangi programla çalıştırıyorsun.

7hr33l3t73r