Linux'da Sınıf Atlamak

Başlatan seron, 13 Ocak 2016 - 21:25:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ata1

Alıntı yapılan: seron - 14 Ocak 2016 - 19:26:29
TERMİNAL         > Kodu yazmak 5 saniye > işi yapması 1 saniye = 6 saniye.
GRAFİK ARAYÜZ > tuşa basmak 1 saniye  > işi yapması 5 saniye = 6 saniye.

Hız?  :D

bazen işler iyi gider ve o tuşa basarsın işlem yapılır .bazen de kötü gider o işlem yapılmaz gelirsin foruma konu açarsın sana terminal komutları veririz .
işlem olur 1 gün buda bir faktör

sayz

Alıntı yapılan: seron - 14 Ocak 2016 - 19:26:29
TERMİNAL         > Kodu yazmak 5 saniye > işi yapması 1 saniye = 6 saniye.

Hız?  :D
Ben şimdi móbildeyim sana o saniye meselelerini açıklayacağım merak etme [emoji4]

seron

:)
Peki tamam arkadaşlar. Konuyu dağıttık. Ben çıkmak üzeretim sorularım olursa yine sorarım. Başka yazmak isteyenler ekleyebilir.

Sh4oTT

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciBen dedim @heartsmagic e benim avatar da 5 tane cay yaparagu var benim avataru dem Ilk li fincanli bir sey yap ))
:D :D :D Haha

heartsmagic

Alıntı yapılan: seron
bu olumsuzlukların tek nedeni windows'a alışmaktır. görsel arayüze o kadar alışmışız ki, "sudo apt-get install acroread" yazmak sırtımızda çimento taşımak gibi geliyor

Ben şunu yazıyorum sadece:
api acroread

Okudukların arasında alias veya fonksiyonlar kısmına gelince jeton düşer sende de :)

Bir de Guake kurulu sistemimde ve dizüstünün sayısal tuş bölümündeki 0'a atanmış durumda. Serçe parmağımla hafiften dürttüğümde uçbirim karşıma geliyor, ne komut yazacaksam yazıyorum. Görsel olarak hiçbir yöntem bu kadar rahat ve hızlı olamaz. Zevk için arayüzü anlarım ama daha hızlı olduğuna kimse beni ikna edemez :) Kısacası çimento örneği arayüz için daha uygun bence :D
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

@heartsmagic aliası beğenmedi arkadaş daha önce anlattım ama sanırım pek anlamadı yada hoşlanmadı  :))

heartsmagic

El arabasını beğenmeyen çimento torbasını sırtında taşır o zaman :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2016 - 03:06:09
El arabasını beğenmeyen çimento torbasını sırtında taşır o zaman :)

+++++ haha güzelmiş.  ;D cuk oturdu derler ya

ahmet_matematikci

Konsol kullanıcıya zihin aritmetiği yaptırıyor.
Unixin temeli de bu değil mi?
Kurcalamak öğrenmek isteyen insanlara hitap ediyor. ;D
İlk okuldan beri windowsa alıştırılan birine unix in daha kolay olduğunu anlatmak en az 2 yıl gerektirir.
Psikolojik bir kuraldır bu.
Sadece 2 yılda fikrinin doğru olduğunu kabul etmez kendi bildiğinin doğru mu yanlış mı olduğunu sorgular.
Kaçınılmaz son biz yani unix ailesi  matrix deki gerçekleri gösteren mavi hapımız.  ;D ;D
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

sayz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2016 - 01:12:55
Bir de Guake kurulu sistemimde ve dizüstünün sayısal tuş bölümündeki 0'a atanmış durumda. Serçe parmağımla hafiften dürttüğümde uçbirim karşıma geliyor, ne komut yazacaksam yazıyorum. Görsel olarak hiçbir yöntem bu kadar rahat ve hızlı olamaz. Zevk için arayüzü anlarım ama daha hızlı olduğuna kimse beni ikna edemez :) Kısacası çimento örneği arayüz için daha uygun bence :D

Aynen guake çok büyük keyif. Bu ara zsh'ı kurcalıyorum. Konforu çok başka hele bir de oh my zsh ile beraber çok değişik hisler yaşatıyor insana  :))

geleyim şu hız meselesine:

Alıntı YapTERMİNAL         > Kodu yazmak 5 saniye > işi yapması 1 saniye = 6 saniye.

şimdi bu bir kere çok düz bi bakış açısı. süreçlerin öncesi ve sonrası değerlendirmeye alınmadan yapılan bi değerlendirme.

ben sadece bir örnek vereceğim istersek onlarca değişik örnek daha türetilebilir:

diyelim ki bir program kurmak istiyorsun. ne olsun bu mesela virtualbox olsun. gui ve cli ile ayrı ayrı değerlendirelim bakalım. kısa olduğu için cli ile başlayalım:

kullandığın dağıtıma göre "xxx xxx virtualbox" şeklinde bi şey yazacaksın ve muhtemelen de saniyeler içinde uygulama kurulacak.

gelelim gui'ye?

önce bi  websitesine gitmek lazım;
1- tarayıcıyı aç (1 tuşa basmak)
2- daha hangi sitede olduğunu bile bilmiyoruz google'da ara (kodu yazmak ve 1 tuşa basmak)
3- google'da aradığın sitenin ilk site olduğunu varsayıyoruz, virtualbox'ın sitesine giriyoruz(1 tuşa basmak)
4- sitede de "indir" falan tarzı bir sayfayı bulup girmen lazım etti mi sana bir "tuşa basmak daha" (1 tuşa basmak)
5-kurulum yapma safhası, next, next. (on yüz bin milyon tuş basmak da burada)

daha sayayım mı? daha çetrefilli olaylara girmedim dikkat ettiysen bu sadece basit bir program kurulumu.

bak şu sayfalara bir göz at:

http://penguinpetes.com/b2evo/index.php?title=10_reasons_why_the_command_line_is_more&more=1&c=1&tb=1&pb=1
http://vivapinkfloyd.blogspot.com.tr/2008/07/5-reasons-to-use-cli-over-gui.html

ayrıca oradaki bir yorumu özellikle paylaşmak istiyorum:

Alıntı Yap1. How many time you forced to swtich to a CLI Sreen (During the failing of X start, or crashing X)
2. For some apps/utils like GCC (Frontend & Backend) is it possile to handle all options on a GUI ? maybe! but how do you find them?
2.1. A detailed Cource needed to understand what should I do, to do those I always do before (in CLI)
3. Practicing more and more in GUI --> Decrease the attractive of finding & Tracing some hidden feature in both OS and Utilities
3.1. Compare the ability of CC and Turbo C in the past years -- Which people'd knew More about abilities about their Compiler/Linker?
4. Addiction on GUI leading person to a situation that she or he don't know anything about some low level process
4.1. Result : Any many Task will encounter problem that waste she/he time to solve it (Crawling in books/forums/blogs/chats,... with less reslut)
5. Generally, Xs, WMs, DEs and as a whole GUIs arn't a entirely stable environments.
5.1. Sooner are later you'll find yourself in a text-based screen, and you'll must solved your problem there, By yourself!
6. I used to nearly all of my jobs with VI/VIM(V Improverd), From editing Config files (grub to apache, fstab to inittab,...) to coding and even more CGI/Web/Scrip Designing and Notes my Ideas or Memo.
6.1. All with one CLI utility, and it's set me free from engaging to learning dozen of IDE/RAD/GUI SDK and so on.
6.2. Result : Having More time to fiding and learning more detailed topics about system.

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: seron - 14 Ocak 2016 - 15:55:19
Söylemesi ayıp 31 ;D
Neden ayıp olsun. ;)
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

ata1

Alıntı yapılan: sayz - 15 Ocak 2016 - 11:21:46
Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2016 - 01:12:55
Çok büyük olduğu için alıntıları kaldırdım, etiketler duruyor. [Plazma]

video yada detaylı anlatmak yerine ben,m fikrim atkadaşın beynıne kazıyarak yazsak yinede o tuşa basmayı seçer . kendisini uzun zamandır tanırım windows alışkanlığı
hastalığına yakalanmış terminale öcü gözüyle bakıyor aslında kendi birkaç hata yapmış ceza olarak sorunu çözecek bilgiye sahip olmayışından çakmış formatı veriler uçmuş
şimdi korkudan terminale yaklaşamıyor aslında öyle yeni bir kullanıcıda değil en az 1 yıldır kullanır ama hala terminalden korkar .bir uzun alıas hazırlamalıyım ona tek harf ile her işlemi yapsın. ;D
s=sudo pacman Rsn  g=sudo pacman -Syyu   k= sudo pacman -S  uzun bir liste yapmalıyım  8) ;D

seron

Alıntı yapılan: ata1 - 15 Ocak 2016 - 18:25:03

video yada detaylı anlatmak yerine ben,m fikrim atkadaşın beynıne kazıyarak yazsak yinede o tuşa basmayı seçer . kendisini uzun zamandır tanırım windows alışkanlığı
hastalığına yakalanmış terminale öcü gözüyle bakıyor aslında kendi birkaç hata yapmış ceza olarak sorunu çözecek bilgiye sahip olmayışından çakmış formatı veriler uçmuş
şimdi korkudan terminale yaklaşamıyor aslında öyle yeni bir kullanıcıda değil en az 1 yıldır kullanır ama hala terminalden korkar .bir uzun alıas hazırlamalıyım ona tek harf ile her işlemi yapsın. ;D
s=sudo pacman Rsn  g=sudo pacman -Syyu   k= sudo pacman -S  uzun bir liste yapmalıyım  8) ;D

Ne olduğunu bilmiyorum ama sanırım bu Ali yaz... pardon, alias bana kısayoldan işlem yapmamı sağlayacak.

OLMAZ!

Ben size "sınıf atlamak istiyorum" diyorum, siz "pişirip önüne koyalım?" diyorsunuz. Bu arada şu terminal hoşuma gitmeye başladı... İnsan gibi konuşuyor adeta mübarek. Dün donanımlarımı vb sorgulattım. Gittim çekirdek sürümüme falan baktım. Şayet iyi öğrenebilirsem, çamaşır yıkamak hariç, herbirşeyi yapabilirim bununla.

ata1

evet ilerleyip komutları öğrendiğinde çamaşırda yıkayacaksın terminalde ara kablosu lazım sadece :) screenfetch -c1  ben bile hala öğreniyorum bak logomuza

ahmet_matematikci

@ata hocam sen çamaşır makinasına bağlama konusunda ciddi misin? Oluyor mu cidden :o
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

neynefes

Devre kartı düzenlenip programlandığı sürece neden olmasın?

sayz

böyle bi liste  verelim @serona :-)

-='cd -'
...=../..
....=../../..
.....=../../../..
......=../../../../..
1='cd -'
2='cd -2'
3='cd -3'
4='cd -4'
5='cd -5'
6='cd -6'
7='cd -7'
8='cd -8'
9='cd -9'
_=sudo
afind='ack -il'
b=bundle
d='dirs -v | head -10'
e=vim
g=git
ga='git add'
gaa='git add --all'
gapa='git add --patch'
gb='git branch'
gba='git branch -a'
gbda='git branch --merged | command grep -vE "^(\*|\s*master\s*$)" | command xargs -n 1 git branch -d'
gbl='git blame -b -w'
gbnm='git branch --no-merged'
gbr='git branch --remote'
gbs='git bisect'
gbsb='git bisect bad'
gbsg='git bisect good'
gbsr='git bisect reset'
gbss='git bisect start'
gc='git commit -v'
'gc!'='git commit -v --amend'
gca='git commit -v -a'
'gca!'='git commit -v -a --amend'
gcam='git commit -a -m'
'gcan!'='git commit -v -a -s --no-edit --amend'
gcb='git checkout -b'
gcf='git config --list'
gcl='git clone --recursive'
gclean='git clean -fd'
gcm='git checkout master'
gcmsg='git commit -m'
gco='git checkout'
gcount='git shortlog -sn'
gcp='git cherry-pick'
gcs='git commit -S'
gd='git diff'
gdca='git diff --cached'
gdct='git describe --tags `git rev-list --tags --max-count=1`'
gdt='git diff-tree --no-commit-id --name-only -r'
gdw='git diff --word-diff'
gf='git fetch'
gfa='git fetch --all --prune'
gfo='git fetch origin'
gg='git gui citool'
gga='git gui citool --amend'
ggpull='git pull origin $(git_current_branch)'
ggpur=ggu
ggpush='git push origin $(git_current_branch)'
ggsup='git branch --set-upstream-to=origin/$(git_current_branch)'
gignore='git update-index --assume-unchanged'
gignored='git ls-files -v | grep "^[[:lower:]]"'
git-svn-dcommit-push='git svn dcommit && git push github master:svntrunk'
gk='\gitk --all --branches'
gke='\gitk --all $(git log -g --pretty=format:%h)'
gl='git pull'
glg='git log --stat --color'
glgg='git log --graph --color'
glgga='git log --graph --decorate --all'
glgm='git log --graph --max-count=10'
glgp='git log --stat --color -p'
glo='git log --oneline --decorate --color'
globurl='noglob urlglobber '
glog='git log --oneline --decorate --color --graph'
glol='git log --graph --pretty=format:'\''%Cred%h%Creset -%C(yellow)%d%Creset %s %Cgreen(%cr) %C(bold blue)<%an>%Creset'\'' --abbrev-commit'
glola='git log --graph --pretty=format:'\''%Cred%h%Creset -%C(yellow)%d%Creset %s %Cgreen(%cr) %C(bold blue)<%an>%Creset'\'' --abbrev-commit --all'
glp=_git_log_prettily
glum='git pull upstream master'
gm='git merge'
gmom='git merge origin/master'
gmt='git mergetool --no-prompt'
gmtvim='git mergetool --no-prompt --tool=vimdiff'
gmum='git merge upstream/master'
gp='git push'
gpd='git push --dry-run'
gpoat='git push origin --all && git push origin --tags'
gpristine='git reset --hard && git clean -dfx'
gpu='git push upstream'
gpv='git push -v'
gr='git remote'
gra='git remote add'
grb='git rebase'
grba='git rebase --abort'
grbc='git rebase --continue'
grbi='git rebase -i'
grbm='git rebase master'
grbs='git rebase --skip'
grep='grep  --color=auto --exclude-dir={.bzr,CVS,.git,.hg,.svn}'
grh='git reset HEAD'
grhh='git reset HEAD --hard'
grmv='git remote rename'
grrm='git remote remove'
grset='git remote set-url'
grt='cd $(git rev-parse --show-toplevel || echo ".")'
gru='git reset --'
grup='git remote update'
grv='git remote -v'
gsb='git status -sb'
gsd='git svn dcommit'
gsi='git submodule init'
gsps='git show --pretty=short --show-signature'
gsr='git svn rebase'
gss='git status -s'
gst='git status'
gsta='git stash'
gstaa='git stash apply'
gstd='git stash drop'
gstl='git stash list'
gstp='git stash pop'
gsts='git stash show --text'
gsu='git submodule update'
gts='git tag -s'
gtv='git tag | sort -V'
gunignore='git update-index --no-assume-unchanged'
gunwip='git log -n 1 | grep -q -c "\-\-wip\-\-" && git reset HEAD~1'
gup='git pull --rebase'
gupv='git pull --rebase -v'
gvt='git verify-tag'
gwch='git whatchanged -p --abbrev-commit --pretty=medium'
gwip='git add -A; git rm $(git ls-files --deleted) 2> /dev/null; git commit -m "--wip--"'
history='fc -l 1'
l='ls -lah'
la='ls -lAh'
ll='ls -lh'
ln='ln -v'
ls='ls --color=tty'
lsa='ls -lah'
md='mkdir -p'
migrate='rake db:migrate db:rollback && rake db:migrate db:test:prepare'
mkdir='mkdir -p'
path='echo $PATH | tr -s ":" "\n"'
please=sudo
po=popd
pu=pushd
rd=rmdir
s=rspec
v=vim
which-command=whence

neynefes

@seron, commands cheat sheets diye mi geçiyordu tam emin değilim ama yüzlerce PDF ve ya jpeg şeklinde komutların olduğu tablolar vardı. Bulursam paylaşırım.

seron

Alıntı yapılan: sayz - 15 Ocak 2016 - 19:55:50

böyle bi liste  verelim @serona :-)
(...)

@sayz, nedir abicim bu? 29'uncu satıra baktığımda NASA uydusuna sinyal gönderecek bir kod olduğunu görüyorum. Gerçekten bu nedir?
(Yav hemen 29. satıra bakmayın, şaka yapıyorum :) )

ata1

neden soruyorsun ki uygun ara devre ve uygun bağlantı ile sadece bir komut ile yapılır .  sadece gereken ortamın sağlanması şöyle düşün ki otomatik kapı ne yapıyor
hareket sensörü ile algılayıp komutu uyguluyor . :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2016 - 20:07:10

seron komutları ezbelemek değil ne işe yaradıklarını öğrendiğinde zaten alias ile yapsanda tembellik olmaz öğrenilen bir şey bisiklete binmeyi öğrendin ve a
radan 10 yılda geçse yeniden bindiğinde hatırlarsın kısaca öğrenilen kolay unutulmaz .Az tembelik bizimde hakkımız bir alıas listem var ki
yükleyeyim dedim 2000 kelime fazlasını forum kabul etmedi :)

seron

Al işte konu kaynıyor. sonra seron da @neynefes'e kızıyor.

Dün sayenizde yeteri kadar veri topladım arkadaşlar. Herkesin de yazdıklarını okuyorum; yazı kirliliği yaratmamak için ayrı ayrı yazmıyorum.

Şu NTFS disklerine hangi komutla kontrol yapıyorduk? Hani vindos tarafında scandisc ya da fdisc diyorduk?.. Bir de onun eklentisinin adı ne idi?

sayz

ahmet_matematikci

@seron hocam pes et. Bu kadar kullanıcı grafiği bırakıp konsolu savunuyorsa bir bildikleri vardır.
@ata hocam inan ufkum açılıyor. Çamaşır makinasını bağlamak.  :-X :-X
Ya bu bilişimciler bu topluma bir kaç beden büyük ??? ???

neynefes

İki cihazı birbiriyle haberlesecek şekile getirdiğinizde herşeyi yapabilirsiniz. Yeterki birbirlerinin dilinden konuşsunlar.

seron

Alıntı yapılan: sayz - 15 Ocak 2016 - 20:11:33
neyin kontrolünü diyorsun?
Fdisc yapıyoruz ya sabit diski? bkz. diski hatalara karşı denetleme.

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 15 Ocak 2016 - 20:11:43
@seron hocam pes et. Bu kadar kullanıcı grafiği bırakıp konsolu savunuyorsa bir bildikleri vardır.

Etmem! Elalem, "şunum çalışmıyor, bunum çalışmıyor" dendiğinde basitçe çıktılara bakıp bilgisayarın sülalesini görüyor, ben kenardan saf saf bakıyorum >:(

@ata hocam inan ufkum açılıyor. Çamaşır makinasını bağlamak.  :-X :-X

Bunu yeni duymuş olamazsın dostum :o ??? Bir adet arduino, ya da arm çipi alıp bunu uygun bir programlama modülüne takıyorsun. modülün kablosu vardır. onu da bilgisayara bağlıyorsun. bilgisayarda arduino, atmega, arm, her ne işlemci kullanıyorsan onun program gömme yazılımı olur, onunla yazılımı yazıp çipin içine kopyalıyorsun. test ediyorsun ve o çipi çamaşır makinesine mi takacaksın, otomatik kapıya mı, buzdolabına mı, TV ye mi; takıp çalıştırıyorsun. günümüzdeki teknoloji nasıl çalışıyor sanıyorsun? Farkındaysan analog cihaz kalmadı artık. Millet ev otomasyonundan bahsediyor, soru mu şimdi bu? :)

Ya bu bilişimciler bu topluma bir kaç beden büyük ??? ???
Hayır toplum bu bilişimcilere çoook beden dar. onları kimse anlamıyor ve yalnızlar. yetenekleri zannettiğimizden daha büyük ama malesef değerlerini kimse bilmiyor.