İntel'in Linux tabanlı işletim sistemi

Başlatan eronis, 13 Ocak 2016 - 00:44:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Microsoft Azure'den sonra şimdi de intel kendi işletim sistemini çıkarıyor.

https://clearlinux.org/

Firmalar linux'u yerden yere vurdu zamanında şimdi bir anda hepsi linux'u seviyoruz diye çıktılar. İronik değil mi ? :) Remix OS ve bununla firmaların artık linux'u ciddiye almaya başladığını görüyoruz. İleriki günlerde mağazalarda linux ön yüklü gelen makineleri daha sık görmeye başlayabiliriz. Sizce bu durum microsoft ve apple'a ter döktürebilir mi ? Bugün piyasadaki cihazların çoğunun intel olduğunu ve intel'in işletim sistemi çıkaracağını düşünürsek sanırım microsoft'un biraz terleyeceğini söylemek yanlış olmaz ? :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ShangriLa

Intel Linux çekirdeğine en çok katkı sağlayan şirketlerden biri. Microsoft'u bilemeyecem :-)
Ubuntu Mate Trusty

sayz

Alıntı yapılan: eronis - 13 Ocak 2016 - 00:44:28

Azure bir işletim sistemi değil yalnız? Sadece microsoft'un yanında linux sanal makine de oluşturmaya yarayan bir bulut platform.

Ha sadece linux vps ihtiyacı olup da microsofta para bayılan adamlara da ayrıca laflarım var ama bu konu yeri değil neyse.

eronis

Alıntı yapılan: sayz - 13 Ocak 2016 - 01:18:35
Alıntı yapılan: eronis - 13 Ocak 2016 - 00:44:28

Azure bir işletim sistemi değil yalnız? Sadece microsoft'un yanında linux sanal makine de oluşturmaya yarayan bir bulut platform.

Ha sadece linux vps ihtiyacı olup da microsofta para bayılan adamlara da ayrıca laflarım var ama bu konu yeri değil neyse.

O zaman azure'nin ne olduğunu ben yanlış anlamışım. Düzelttiğin için teşekkür ederim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

eronis

İntel zaten destek veriyordu ama bir dağıtım çıkarmaları iyice ciddiye almaya başladıklarını gösteriyor. İlerleyen zamanda microsoft ürünlerini pazar payı düşebilir. (Sadece bir tahmin) Çünkü bir donanım üretici dağıtım çıkarıyor. Etrafta büyük firmaların linux dağıtımları kol geziyor. Misal eğer AMD karşılık olarak benzeri bir şey yapmaz yada linux'a daha iyi destek vermezse İntel'e handikap vermiş olacak. Ayrıca adamlar kendi işletim sistemlerini mi daha iyi desteklerler yoksa microsoft'un işletim sistemini mi sence ? Bu sadece bir tahmin tabii ama eğer gerçekten donanım üreticileri adam akıllı linux'u desteklerse bundan 10 yıl sonra windows dediğimiz işletim sisteminden eser kalmayabilir. Çünkü sonuç olarak intel yaygın kullanılan ve bir sürü fanı olan bir firma. Eğer bu firma bir işletim sistemi çıkarırsa sanırım herkes merak eder ? Bizim ülkemiz de dahil. Bu da microsoft'a ciddi bir rakip demektir sanırım. Apple konusunda bir şey diyemem çünkü apple kullanıcıları üstünde elma olmayan bütün ürünlere karşı aşırı ön yargılı.

Externalslim

Hardware üreticinin doğrudan herhangi bir linux OS yahut kendi distrosuyla gelmesi OEM uyumsuzluk sorunlarını da ortadan kaldırır. Üretilen PC'nin wifi modülü, ekran kartı , ses kartı (bunlar sadece misal) sürücülerinin direk kurulu gelmesi çok hoş olacak..

burak öztürk

Kişisel kullanım için bir sistem çıkaracağını sanmıyorum. Ama GNU/Linux için iyi sayılabilecek bir haber.

ahmet_matematikci

İntel daha once formula araclarinin similasyonu icin urettigi islemciye uygun acik kaynakli isletim sistemi vardi ve son kullaniciya hic acilmamisti. Acaba bu sefer neden yapiliyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

meda

Bence İntel dağıtım çıkarmakla uğraşmaz onun yerine desteği arttırır. Neticede şirket amacı kar sağlamak bunun içinde büyük dağıtımlara destek verir bunun sebebide sunucu makinelerde kullanılmaları sebebiyle. Vakti zamanın Microsoft'da Linux çekirdeğine katkı sağlamıştır amacıda sunucu makineye sahip müşerileri Linux sunucularda sorun yaşamasıydı. Demem o ki vardır bir hesapları. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

Bu devirde kimse cebine para sokmayan bir şey yapmaz ki, kendi işini adamlara yalvara yakara yaptırıyoruz.

@burak öztürk evet şimdi ayık kafa ile okudum gerçekten sadece bulut için çıkarıyorlarmış. İlk okuduğumda chrome os rakibi sanmıştım. Kahveyi azaltmam lazım :D Ama sonuç olarak bu dağıtım kullanıcılara açık olarak sunulacaksa özellikle intel'in linux'a daha iyi destek vereceğini varsayabilirim sanırım ?
Alıntı YapAbout the projectThe Clear Linux* Project for Intel® Architecture is a distribution built for various Cloud use cases. We want to showcase the best of Intel Architecture technology, from low-level kernel features to complex applications that span across the entire OS stack. We're putting emphasis on Power and Performance optimizations throughout the operating system as a whole.

Clear Linux OS for Intel Architecture is focused on the Cloud. Our aim was not to make yet another general-purpose Linux distribution; sometimes lean-and-fast is better than big-and-universal. So while we include many software components from the OpenStack* Foundation, we chose, for example, not to include a GUI or printing support.

While we do our best to describe marquee technologies on this website, there are many smaller optimizations and configurations to explore. We invite anyone with an interest in the Cloud to take a look and give it a spin.

Ayrıca anladığım kadarıyla taban olarak red hat'i kullanıyor yada en azından rpm kullanıyor.

heartsmagic

Donanım üreticileri veya son kullanıcı tarafı için fazlaca bir anlam ifade etmiyor bu gelişme. Açıklamalarında da yazıldığı üzere bulut tarafına yönelik, Intel'in yeni teknolojilerini, özelliklerini vitrine çıkartacağı bir ortam. Son zamanların parıldayan konusu taşıyıcılar üzerine çalışıyorlar ayrıca. Gelişme güzel bir gelişme tabi, bu ortama bir oyuncunun daha dahil olması güzel ama hani bu başlıkta sevindiğimiz şeyler için pek umut beslemeyelim yine de bence :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

En azından artık intel wifi çalışmıyor başlıklarını çok daha az görürüz diye ümit ediyorum :P Yada bir laptop'ta intel wifi kartını görünce aynı herhangi bir dell ürününde olduğu gibi gönül rahatlığıyla alabilir hale geleceğimizi ümit ediyorum diyelim şuna, sonuçta bulut işletim sistemi yapıyorlar :) Fazla mı ümit ediyorum ki ?

https://www.google.com.tr/search?q=intel+wifi+doesn%27t+work+linux&num=20&biw=1600&bih=758&source=lnt&tbs=qdr:w&sa=X&ved=0ahUKEwjbyIC0yavKAhWk8XIKHR-_Ai8QpwUIEw

ahmet_matematikci

@eronis açık kaynak mantığı yazılımın geleceği.
Bundan kaçış yok. Mecburen gelecekler oturacaklar Unix in kucağına.
;) ;)

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 15 Ocak 2016 - 13:56:30
@eronis açık kaynak mantığı yazılımın geleceği.
Bundan kaçış yok. Mecburen gelecekler oturacaklar Unix in kucağına.
;) ;)
İnsan rahat hissediyor açık kaynak olunca.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

ahmet_matematikci

MuhbirKedi

Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)