sudo yeni sayı ne zaman?

Başlatan ahmet_matematikci, 12 Ocak 2016 - 16:12:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Sudo dergisinin en son sayısı kasım 2014 de yayınlanmış.
Yeni sayı çalışmaları var mı acaba?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Esasında bu konuya şurada cevap vermiştim:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48261.msg572932#msg572932

Şimdi bakınca Gazetelik için vermiş gibi olmuşum. Hoş, o başlıktan önce de sorulan başka başlıklar olmuştu. Burada da netleştirelim. SUDO'yu artık aylık olarak yayımlanan bir dergi olarak düşünmüyoruz. Kısacası PDF şeklinde bir yayım olmayacak. Bir süre sonra haberlerin, makalelerin, yazı dizilerinin, çevirilerin olabileceği bir ortam sunmak istiyoruz tüm üyelerimize. Vakit bulup yazmak isteyen herkesi de değerlendireceğiz inşallah.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sayz

ya ben bu konuda ne zamandır iki kelam edeceğim edeceğim hep araya kaynadı. şu sudo'nun cidden pdf halinden çıkması gerekmiyor mu artık? daha sade nasıl desem hafif(light) bi şekilde çıkarılsa daha güzel olmaz mı? Söylemesi ayıp cidden çok güçlü bir bilgisayarım var ama ona rağmen geçenki sayıyı bi açayım dedim pişman oldum, açana kadar canım çıktı. şöyle "responsive"(kusura bakmayın bunu uyduramadım Türkçe'ye) bir tasarım içinde sade bir html tasarım ile sunulsa çok güzel olmaz mı? mesela jekyll vs gibi statik içerik olşuşturan web çatıları kullanılıp güzel bi şeyler ortaya çıkarılsa şahane olur bence. 

illa statik olsun demiyorum ama çok güzel avantajları var statik olmasının, gh-pages'e de koyduk mu dadından yinmez  ;D

elimizde tonlarca araç var: https://www.staticgen.com

neynefes

Sade bir tasarım oturtmaya çalışıyoruz şu anda. Biraz daha vakte ihtiyacımız var. Çok uzadığının farkındayım ama nihayete erdirecegiz.

Sizin paylaştığınız sistemi bilmiyorum. Gerekirse araştırır onu da düzenleyebiliriz.

heartsmagic

@sayz, söylediğimiz gibi zaten amacımız artık PDF tarafından çıkartmak olayı, kaldı ki aylardır sayı falan da çıkartmıyoruz. O meselenin senin söylediğin noktaların yanında başka eksi yönleri de var, örneğin sürekli vakti olan bir tasarımcı ekip üyesiyle, sürekli vakti olan yazarların bir araya gelmesi gibi. Genelde iki tarafı bir araya getirdiğimiz zamanlarda SUDO sayı verdi, getiremediğimiz zamanlarsa malum :) PDF'ler biraz büyük ama benim makinemi o kadar zorlayanını görmedim şimdiye kadar fakat o konu zaten sona erdiği için hiç uzatmayalım :)

Durağan bir şekilde servis etmeyi biz de düşündük, hatta bir iki plan da yapmıştık. Planlarımızdan biri de tam senin bahsettiğin Jekyll ve Github tarafı veya kendi ortamımız idi. Sonradan SUDO'nun bir portal haline getirilmesi kararını aldık. O noktada da WP bize daha uygun göründü ve çalışmalarımızı o noktaya kaydırdık. Sade bir tasarımla, isteyen herkesin üye olup yazı geçebileceği, ekip üyesi arkadaşların da yazılara bakarak onaylaması durumu kısacası. Hedeflediğimiz şey olursa sık sık dert yanılan anasayfamızda haber olmaması ya da çok eski haberlerin olması durumunu da bertaraf etmiş olacağız böylece. Böyle bir portalımız olacak kısmetse.

ahmet_matematikci

61 sayi cikarabilmek harika bir basari.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

sayz

güzel düşünmüşsünüz. iyi olur bence de o şekilde. bi portal tarzında oluşması için tabii wp'ye kaymak daha mantıklı. benim hep böyle minimalist, çıtı pıtı, sade şeylere karşi bi zaafım var.  :D o yüzden ghost da bize güzel şeyler sunabilir aslında ama sadece markdown ile yazı yazılabilmesi falan benim hoşuma gitse de çoğu yazmak isteyen arkadaşı uzaklaştırabilir. o yüzden WP iyi bir çözüm gibi duruyor. inşallah güzel bir portalimiz olur.

Sh4oTT

İlk ubuntu kurdugum da sudo dergisi cok hosuma gitmişti ve baya bir şeyler öğrenmiştim sonradan okumaya devam edemedim ama 61 sayının hepsi bilgisayarımda yüklü duruyor. Vakit buldukça okuyacağım :)Burdan emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum ellerinize, gözlerinize sağlık :)

heartsmagic

Öncelikle teşekkür ederiz arkadaşlar. Tabi bu kabul benim değil, ilk sayısından son sayısına kadar her alanda emeği geçen her bir arkadaş için teşekkür ediyorum güzel sözleriniz için.

Alıntı yapılan: sayzgüzel düşünmüşsünüz. iyi olur bence de o şekilde. bi portal tarzında oluşması için tabii wp'ye kaymak daha mantıklı. benim hep böyle minimalist, çıtı pıtı, sade şeylere karşi bi zaafım var.  o yüzden ghost da bize güzel şeyler sunabilir aslında ama sadece markdown ile yazı yazılabilmesi falan benim hoşuma gitse de çoğu yazmak isteyen arkadaşı uzaklaştırabilir. o yüzden WP iyi bir çözüm gibi duruyor. inşallah güzel bir portalimiz olur.

Onu da düşündük inan, kısacası çok şey düşündük :) Markdown'a alışabilir mi acaba yazarlar, arayüz kuralım sunucuya kolay kolay yapsınlar, sonra biz oradan çekelim vs. gibi bir dünya şey geçti kafamızdan. Sonrasında söylediğim gibi en kolay ve en hızlı yolu seçtik.

ahmet_matematikci

Play gazetecelik yazılarını okumuştum @heartsmagic neden konu açtım bir sor bakalım ;D
Bir proje var ara ara diyorsunuz az kaldı ama uzun bir süre ses yok.
Arada basın açıklaması yapın :)
İşin yüzde yetmişi bitti :) test yayınızdayız :) yeni sistem de şu yeni makaleler olacak :)
Bizde merak edip yeni başlık açmayalım  ;D ;D ;D

neynefes

Buna ben cevap vereyim. Bir yüzde versem bile hiçbir bağlayıcılığı olmayacaktır. Vakit bulabildikçe eklemeler yapmaya gayret ediyorum. Malumunuz kış ayları ve ben de hastalandım. Ortada bir iskelet var ama tam fırsat buldum dediğimde hasta oldum. Sonrasında da kendi hayat telaşem işin içine girince bu kısmı biraz ötelemek zorunda kaldım. Çok yavaşladı şu ara bu yüzden.

Bütün hayatım işim gücüm burası olsa emin olun kesin süreler ve yüzdeler verirdim ama hesapta olmayan her durum beni/bizi yavaşlatıyor. Kendimi anlatabilmişimdir umarım.

sayz

Biraz daha açık ilerleyebilir aslında o zaman. Genele açılıp katkı vermek isteyenler için yol gösterilse daha çabuk hallolmaz mı? Yapılacak işleri bilemiyorum tabi sadece fikir benimki.

heartsmagic

O da olabilir, eğer çok sıkışırsak ve çıkmaza girerse iş aklımızda bulunsun bu durum.

ahmet_matematikci

@sayz katılıyorum. Açık kaynak gelişim olur yeni portal.
Hatta bu forumda dursun o eksik sitede dursun. Eksik site el birliği ile bitince dorum oraya taşınır.

ShangriLa

belli bir standartı olacak mı yeni sudonun, imla kuralları, yazı yapısı gibi, yoksa herkesin istediğini karalayabileceği bir platform mu olacak
Ubuntu Mate Trusty

plazma

Forum kuralları geçerlidir makale yazarkenden kullanıcılarda makale ekleyebilecek denetimden sonra yayınlanacak. İstediğini derken Ubuntu öncelikli, linux/gnu makaleleri veya haber, çevirileri olabilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci@sayz katılıyorum. Açık kaynak gelişim olur yeni portal.
Hatta bu forumda dursun o eksik sitede dursun. Eksik site el birliği ile bitince dorum oraya taşınır.

Bu çift başlılık sorununa sebep olur ama. Hani böyle bir mesele açık kaynak gelişimi şeklinde nasıl gider bilemiyorum :) Geliştirilecek değil de, bir şekilde oluşturulacak bir şey var onun için de birileri şu an uğraşmakta. Söylediğimiz gibi cidden çıkmaz sokağa girersek istek yaparız.

@plazma'nın belirttiği konular haricinde programlama konuları da olabilir. Eski sayılarımızda mevcut ve devamının da olmasını istiyoruz açıkçası. Zaten son zamanlarda maşallah forumun bir bölümü de programlama üzerine gayet aktif durumda.

ahmet_matematikci

Yeni sitemde forum olmayacak mı?

sayz

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 15 Ocak 2016 - 07:07:15
Yeni sitemde forum olmayacak mı?
Sadece "sudo dergisi"nin yeni konsepti için bunlar matematikçi

ahmet_matematikci

Açıklamalardan forum yerine kullanılacak diye anladım yeni sistem hala da öyle anlıyorum.

MuhbirKedi

Oyunlar hakkında da konuşulacak mı? Birde bunun yanına filmleri veya dizileri de eklesek süper olur! :)
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

neynefes

Forum yapımızda bir değişiklik olmayacak. Sudo'yu pdf'den çıkartıp web ortamına aktarıyoruz şu anda. Oyunlarda olacak tabi ama film ve dizi neden?

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 15 Ocak 2016 - 18:47:13
Forum yapımızda bir değişiklik olmayacak. Sudo'yu pdf'den çıkartıp web ortamına aktarıyoruz şu anda. Oyunlarda olacak tabi ama film ve dizi neden?
Film ve dizi de olabilir. Neden mi? Şöyle söyleyelim; Film veya animasyon hazırlama programları, kamera yazılımları vs. ilgilendiren konulardır.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

neynefes

Onlar elbette olabilir. Hatta fırsat bulursam blender için yazı dizisi oluşturmak istiyorum.

Film, dizi olarak söylenince IMDb gibi bir şey isteniyor zannettim :)

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: neynefes - 15 Ocak 2016 - 19:27:31
Onlar elbette olabilir. Hatta fırsat bulursam blender için yazı dizisi oluşturmak istiyorum.

Film, dizi olarak söylenince IMDb gibi bir şey isteniyor zannettim :)
Blender'a başlangıç yazıları falan yazmanızı isterim. Ben ancak maymun suratı koyuyorum o programa o kadar. ;D