[Çözüldü] Lubuntuda bilgisayarı kapat

Başlatan mehmmett, 11 Ocak 2016 - 14:38:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmmett

Merhaba
ubuntuya lxde kurdum fakat bilgisayarı kapatı bulamadım
başlatda çık var fakat ona basınca herhangibirşey olmuyor.
Yardımcı olabilirseniz Çok teşekkür Ederim.

seron

Mehmet, başlat dediğiniz "menu" üzerinde sağ tıklatıp orada size verilen imkanlara bir bakabiir misiniz? Kapat düğmesi eklenebilmesi lazım listeye. Ben bir süre önce kullandım ama hatırlamıyorum var mıydı yok muydu... peki "çık" a basılca kapat, uykuya al, askıya al... gelmiyor mu?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mehmmett

Seron çıka basınca herhangi bir şey olmuyor
kapat saatin orda sağ altta var ama onada basınca herhangibirşey olmuyor.

Alıntı yapılan: seron - 11 Ocak 2016 - 15:11:07
Mehmet, başlat dediğiniz "menu" üzerinde sağ tıklatıp orada size verilen imkanlara bir bakabiir misiniz? Kapat düğmesi eklenebilmesi lazım listeye. Ben bir süre önce kullandım ama hatırlamıyorum var mıydı yok muydu... peki "çık" a basılca kapat, uykuya al, askıya al... gelmiyor mu?

seron

Alıntı yapılan: mehmmett - 11 Ocak 2016 - 16:09:28
Seron çıka basınca herhangi bir şey olmuyor
kapat saatin orda sağ altta var ama onada basınca herhangibirşey olmuyor.

???
Yani o düğmelere basınca sistem kapanmıyor, ya da hiçbir seçenek çıkmıyor... Eğer doğru anladıysam ben aradan çekiliyorum, beni aşar :-[

turkerataturk

Sistemde cairo dock yüklümü ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

mehmmett

heartsmagic

Nokta atışı yapmış olabilir @mustangank, cidden öyle bir sorun vardı. Şunu yap:

nano ~/.config/autostart/cairo-dock.desktop
Açılan dosyaya şunu ekle:
Alıntı YapX-GNOME-Autostart-Delay=20
ctrl+x ile kapatırsın dosyayı. Kayıt edeyim mi diye sorar, e veya y dersin sistem diline göre. Sonra oturumu kapatıp tekrar aç. Cairo Dock biraz gecikmeli açılacaktır ancak sorununu çözeceğini ümit ediyoruz.

turkerataturk

heartsmagic dediklerini uygula olmazsa ise;

Cairo Dock ayarlarına gir sistem-Dbus ayarlarının hepsini kapat.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

mehmmett

heartsmagic in dediklerini yaptım ama aynı sonuç
mustangank senin de dediklerini yaptım ama gene aynı sonuç .
bende cairo dock u kaldırdım ama gene çık a tıklayınca herhengi birşey olmuyor

Alıntı yapılan: mustangank - 13 Ocak 2016 - 00:30:18
heartsmagic dediklerini uygula olmazsa ise;

Cairo Dock ayarlarına gir sistem-Dbus ayarlarının hepsini kapat.

heartsmagic

dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 "org.freedesktop.login1.Manager.PowerOff" boolean:true komutundan sonra sistem kapanıyor mu?

Komut haliyle kapatma amaçlı, çalıştığın dosyalar varsa kayıt etmeyi unutma.

mehmmett

Evet kapanıyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ocak 2016 - 01:30:05
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 "org.freedesktop.login1.Manager.PowerOff" boolean:true komutundan sonra sistem kapanıyor mu?

Komut haliyle kapatma amaçlı, çalıştığın dosyalar varsa kayıt etmeyi unutma.

heartsmagic

Peki uygulama üzerindeki tüm Dbus seçeneklerini kapattığına emin misin?

mehmmett

Cairo Dockta ayarlara girdim sistem de dbus u tıkladım oradaki tık işaretlerini kaldırdım.
Başka biryerde varmıydı bilmiyorum.
birde cairo docku sistemden kaldırdım.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2016 - 02:58:10
Peki uygulama üzerindeki tüm Dbus seçeneklerini kapattığına emin misin?

heartsmagic

Şu an Cairodock da yok yani. Peki bu sorun sistemi ilk kurduğun günden beri mi var yoksa sonradan mı oldu?

mehmmett

ilk kurduğumdan beri devam ediyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2016 - 19:33:20
Şu an Cairodock da yok yani. Peki bu sorun sistemi ilk kurduğun günden beri mi var yoksa sonradan mı oldu?

seron

Ben size şöyle bir anlatım yapayım da yine devam edin.

Ben bundan aylarca evvel Lubuntu'yu (14.04LTS), varsayılan masaüstü düzeni ile birkaç ay kullanmaya çalıştım. ilk kurduğumda pek sorun yok idi ama zamanla sorunlar çıkmaya başladı. hatta masasütündeki ve menü'deki program ve oyunların kısayolları bozulmaya başladı. sistem klasörlerine girmeme,  müdahale etmeme root olsam da izin vermiyordu. @ata1 hatırlar mı bilmem, uzaktan bağlanarak biraz kurcaladı, sonra araştırarak bunların bir BUG olabileceğini söyledi.

kullandığım sürüm 14.04LTS idi ve güncel idi.

yukarıda arkadaş Lxde üzerine xfce kurmuş. şayet xfce masaüstüne geçerken, "oturumu kapat" demeden direkt "kullanıcı değiştir" yapıyorsa, kapatmaya yetkili olmayabilir. ya da zaten sorunlu olan bu dağıtım üzerinde xfce düzgün çalışmıyor da olabilir.

sizler sorunun ne olduğunu yine anlamaya çalışın ve çözmek için elinizden geleni yapın. fakat önerim şudur ki, eğer çözülemezse, bu arkadaşımıza sıfırdan xubuntu kurmasını tavsiye edelim. emin olmamakla beraber* Lubuntu'nun sorunlu olduğunu belirtmeliyim. Xubuntuyu ise hiç denemedim.
---------
*Belki yanlış biiyorumdur. basit müdahalelerle bu sorunlar ayıklanıyordur.

heartsmagic

@seron, xfrce yok bu konuda, bahsi geçtiyse de ben kaçırdım demektir :) Lubuntu meselesi içinse bence sen talihsiz olaylar yaşamışsın. Hani yaşanan sorunlar neyse de root olunmasına rağmen bir şeylere müdahale edememe normal değil. Siz ya bir şeyleri yanlış yaptınız ya da başka şeyler olmuştur. Pek imkânı yok yani root ile bir şey yapamamanın :)

@mehmemett:

leafpad /usr/share/applications/lubuntu-logout.desktop ile açacağın dosyanın içeriğini buraya aktarabilir misin?

mehmmett

İçeriği Bu Şekilde

[Desktop Entry]
Name=Shutdown
Comment=Shutdown or Reboot
Icon=system-shutdown-panel
Exec=lubuntu-logout
#NoDisplay=true
Type=Application
Categories=Settings;

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ocak 2016 - 14:58:34
@seron, xfrce yok bu konuda, bahsi geçtiyse de ben kaçırdım demektir :) Lubuntu meselesi içinse bence sen talihsiz olaylar yaşamışsın. Hani yaşanan sorunlar neyse de root olunmasına rağmen bir şeylere müdahale edememe normal değil. Siz ya bir şeyleri yanlış yaptınız ya da başka şeyler olmuştur. Pek imkânı yok yani root ile bir şey yapamamanın :)

@mehmemett:

leafpad /usr/share/applications/lubuntu-logout.desktop ile açacağın dosyanın içeriğini buraya aktarabilir misin?

seron

Sanırım bendeki sorunun aynısı oluşmuş; kısayol çalışmıyor. O kısayolun çalıştırıcısını(launcher) sistem dosyalarında bulabilirseniz oradan deneyip çalıştığını görebilirsiniz.

heartsmagic

Peki panele bir ekleme yapıp, oturum kapatma bileşeni ekleyebilir misin?
İngilizce şöyle tarif edilmiş:
Alıntı YapLXPanel > Add/Remove Panel Items > Add > Application Launch Bar > Add > double click on Application Launch Bar > Preferences > select Shutdown
Hani Türkçe nasıl çevrildiğini bilmediğim için hiç o şekilde aktarmayayım dedim.

mehmmett

Panelde kapatma vardı yenisini eklemek isteyince ekle pasifti bende ordakini kaldır dedim ama gene kapatmayı seçince ekle kısmı pasif
başka bir bileşen seçince aktif oluyor.

birde usr/share/applicationsta iki adet shutdown var birinde özelliklerinde komut olarak lxde-logout yazıyor
diğerinde lubuntu-logout yazıyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2016 - 20:57:59
Peki panele bir ekleme yapıp, oturum kapatma bileşeni ekleyebilir misin?
İngilizce şöyle tarif edilmiş:
Alıntı YapLXPanel > Add/Remove Panel Items > Add > Application Launch Bar > Add > double click on Application Launch Bar > Preferences > select Shutdown
Hani Türkçe nasıl çevrildiğini bilmediğim için hiç o şekilde aktarmayayım dedim.

Başlatta Tercihler de shutdown var fakat ona tıklayınca Geçersiz Masaüstü girdi dosyası hatası veriyor.

Alıntı yapılan: seron - 20 Ocak 2016 - 14:34:17
Sanırım bendeki sorunun aynısı oluşmuş; kısayol çalışmıyor. O kısayolun çalıştırıcısını(launcher) sistem dosyalarında bulabilirseniz oradan deneyip çalıştığını görebilirsiniz.

heartsmagic

Ekle kısmı neden pasif geliyor acaba? Masaüstü dosyasındaki doğru girdinin eğer yanlış anlamıyorsam lubuntu-logout olması lazım. Panele eklenen seçenek de buradan yararlanmalı.

seron

@heartsmagic merhaba,
Yukarıda arkadaşın belirttiği sorunla benim daha önce belirttiğim sorun(Geçersiz Masaüstü girdi dosyası hatası) tıpatıp aynı. GErçi ben bilgisayarı kapatırken değil, diğer uygulamalarda yaşamıştım. Hatta siz:

"Lubuntu meselesi içinse bence sen talihsiz olaylar yaşamışsın. Hani yaşanan sorunlar neyse de root olunmasına rağmen bir şeylere müdahale edememe normal değil. Siz ya bir şeyleri yanlış yaptınız ya da başka şeyler olmuştur. Pek imkânı yok yani root ile bir şey yapamamanın " demiştiniz. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi durum gösteriyor ki bunun talihsizlikle alakası yok bence. Bu durum Lubuntu'nun kronik bir sorunu. Haa, "çözülemez" demiyorum ama sadece bende olmuyor demek ki. Bir de yanlış bir şey yapmadım; hatta hiçbirşey yapmadım. Bir klasörü yetkili aç yapamıyorsun, kabul etmiyor(du). Masaüstündeki veya menu'deki bir simgeye tıklattığımda(hepsine değil bazılarına) sonradan çalışmamaya, yukarıdaki kısayol hatasını vermeye başladı.

Bilmiyorum...

Bence Xfce daha iyi. Konuyla ilgili olarak Lubuntu'nun resmi sitesine gidip araştırma yapılması daha uygun olabilir. Zira belki bilinen bir sorundur ve çözümü verilmiştir.
http://ubuntuforums.org/tags.php?tag=lubuntu

Şurada sorunun kaynağı olarak infidya ( :) nvidia) sürücüleri gösterilmiş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2307097

heartsmagic

@seron merhaba :)

Şimdi, benden alıntıladığın ve vurguladığın yorum konusunun hâlâ arkasındayım. Sistemde root'un yapamayacağı bir şey olmaz. root istediği değişikliği yapar, istediği yere yazıp çizer. İstediği müdahaleyi yapar kısacası. Eğer bu durum oluşmuşsa sistemde %99 eminim ki bu dağıtımın genel sorunu değildir :) %1'lik payı da tükürdüğümü yalamak için bırakayım.

Buradaki gibi bir mesele için "böyle bir sorun yaşamazsınız" demem örneğin. Genel bir kapanmama sorunu vardır LXDE ve Lubuntu üzerinde hani, tamam kabul. Ancak mesele root'a gidiyorsa olay değişir.