Karux ~ Proje tanıtımı / Ekip Arkadaşları Aranıyor

Başlatan davutkara, 08 Ocak 2016 - 00:45:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

davutkara

Merhabalar yeni yapmaya başladığım projemi gururla sizlere sunuyorum :)
[I]Yorumlarınız benim için çok önemli, yorum yaparsanız fikirlerinizi söylerseniz çok memnun olurum, teşekkürler.[/I]

[I]Hayal edebileceğimiz her şeyi otomatikleştirip,
hayatımızı kolaylaştırabileceğimiz bir sistem düşünün, işte karux bu![/I]

Son güncelleme lütfen okuyun.
Arkadaşlar karux için org domain ile bir domain aldık yakında projeyi
açık kaynaklı olarak paylaşmayı ümit ediyoruz, açtığımız sitede sizde
kendi modüllerinizi geliştirip paylaşabileceksiniz projeye katkıda
bulunabileceksiniz, umarım her şey çok güzel olacak.

Proje için modül geliştirmek isteyen ve yapmayı düşündüğünüz
modülleri bana mesaj olarak belirtin, çok yakında proje için gerekli
dökümanları vs hazırlayacağım, esen kalın, küçük büyük farketmez
hepimiz bir şeyler katalım..

Projemiz linux tabanlı olup sadece php ye bağlı değilsiniz python,c,
perl,ruby hangi dil istiyorsanız hangisinde uzmansanız linuxda
çalışabilecek tüm dilleri kullanabilirsiniz. Tabi bu diller php ile bir
noktada bağlantılı olacak orada gerekli bağlantıları yaparız sıkıntı olmaz :)

Modül yazarak veya başka türlü projeye destek yapan her arkadaşı,
açtığımız web sitesinde kendisinin isteği doğrultusunda geliştirici
ekibine ekleyeceğiz. Sİzde bu projede yararlanarak iş referanslarınızda
gösterebilirsiniz..

[I]Projenin amacı: [/I]
Her şeyi tek bir noktadan yönetmemi sağlayacak 7/24 çalışan bir sistem yapmak.
Boş zamanlarımı değerlendirmek,
İlerde yazacağım yeni sistemler için şimdiden tecrübe kazanmak.
Sunucu yönetimini kavramak.
Yazılımla ve bilişimle ilgilenmek isteyen arkadaşları teşfik etmek.
Türk pogramcılığı adına, hünerlerimizi sergilemek.

[I]Neler yapılabilir, neleri hayal ediyoruz
Aklımdaki modülleri yazarsam sanırım daha anlaşılır olacak[/I]

Mailleri belli bir filtreden geçirip, önemli mailleri telefonuma bildirim yollasın
    Sİtelerin bulunduğu sunucuyu kontrol etsin, log dosyalarını silsin, reboot atsın, yedek alsın
    Okuldaki sınav tarihlerimi gireyim, bana yaklaşan sınavları hatırlatsın, vizelerden aldığım notları gireyim, hangi derse ağırlık vermem gerekitğini yazsın otomatik ortalamamı hesaplasın
    Okulumdaki ve bölüm sitesindeki haberleri takip etsin, önemli bir haber yazıldığında bana bildirsin
    Forum sitelerinde mesaj aldığımda alıntı yapılıdığından telefonuma bildirim atsın
    Atıyorum dizi film takip ediyorsam, yeni bölüm çıktığından bildirsin vs
    Aklıma daha ne geliyorsa, gibi gibi

[I]Proje için detaylı çekilmiş videolar, nasıl yapılıyor, ne kullanılıyor..[/I]

3. videoda ne olacak ?

Forumlardan bilidirim alma.
Mail filtresi
Dİsk kontrolde ufak bir düzeltme
Yeni bir mail geldiğinde veya forumlardan bildirim geldiğinde. Telefona bildirim yollama özelliği

neynefes

İlk öneri :)

Videolar çok amatör olmuş ama gayet hoş :) Tam anlamıyla ders niteliği taşıyan videolar değiller. Modüllerin çalışma mantıkları öz bir şekilde anlatılmış. Aynı zamanda projenin ne aşamada olduğu da özetlenmiş. Profesyonel olarak çekilmedi için bu konuda herhangi bir eleştride bulunmayacağım.

Grafik ile ilgilendiğim için daha çok sistemin arayüzü beni mest etti. Ufak bir kaç dokunuş yapılabilir elbette. Kullanıcı deneyimini artırmak adına. Yoksa şu haliyle bile fazlaca hoşuma gitti.
Tasarım şahane ama hani destek olarak grafik ve tasarım konusunda elimden geleni yaparım.

Ayrıca sistem hala yerelde mi?

Tbin

Video konusunda arkadaşa katılmakla birlikte,

Kendi çapımda bu kadar kapsamlı olmasa da birşey yapacaktım.Gerçekten güzel proje.Aklımda bulunsun.

Sh4oTT

Bende katılabilirmiyim C diliyle  bir şeyler yapabilirim

ahmet_matematikci

Ellerinize saglik projenin devamini ve neticeye ulasmasini dilerim.
Benim konu ile alakali bir sorum olacak. Onemli e posta video yada haberleri sistem size haber verirken nasil ayirt edecek. Sizin icin onemli olani ayirt edecek yapay zeka modulu mantiginda mi olacak yoksa favori konularindan sectigin basliklar mi mail gelecek.
Yada e posta icin sizin icin onemli olani nereden bilecek.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

davutkara

Alıntı yapılan: neynefes - 08 Ocak 2016 - 01:07:02
İlk öneri :)

Videolar çok amatör olmuş ama gayet hoş :) Tam anlamıyla ders niteliği taşıyan videolar değiller. Modüllerin çalışma mantıkları öz bir şekilde anlatılmış. Aynı zamanda projenin ne aşamada olduğu da özetlenmiş. Profesyonel olarak çekilmedi için bu konuda herhangi bir eleştride bulunmayacağım.

Grafik ile ilgilendiğim için daha çok sistemin arayüzü beni mest etti. Ufak bir kaç dokunuş yapılabilir elbette. Kullanıcı deneyimini artırmak adına. Yoksa şu haliyle bile fazlaca hoşuma gitti.
Tasarım şahane ama hani destek olarak grafik ve tasarım konusunda elimden geleni yaparım.

Ayrıca sistem hala yerelde mi?

Teşekkürler, aslında proje formatı başta farklıydı, sadece ben geliştiriyordum ve yaptığım yeniliklerden her video bahsedecektim, o yüzden o şekilde gitti yakın zamanda 2 videoyu sileceğim ve modül yazma hakkında klasik hello world ile başlayaracak bir kaç anlatım yapacağım.

Sistem arayüzünde Admin LTE denilen bir bootstrap tasarımı kullandım

Sistemin yerelde çalışmasını planlıyorum, aslında sistem rasberry pi altında çalışacak. Şuan bir vps ye kurmak için müsait değildir, bir çok güvenlik açığı olacaktır. Mantığı evde raspberry pi ile çalıştırmak ve 7/24 açık tutmak, zaten kişisel kullanımlı bir sistem olacak bu yüzden yeterli olur diye düşünüyorum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2016 - 10:52:18

Alıntı yapılan: Cerf - 08 Ocak 2016 - 01:09:29
Video konusunda arkadaşa katılmakla birlikte,

Kendi çapımda bu kadar kapsamlı olmasa da * bir şey yapacaktım.Gerçekten güzel proje.Aklımda bulunsun.

Teşekürler, yakın zamanda modül yapımıyla ilgili gerekli dökümanları yazacağım, sizde isterseniz katkıda bulunabilirsiniz tabiki :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2016 - 11:00:57

Alıntı yapılan: ShaoDownLiNuP - 08 Ocak 2016 - 02:56:37
Bende katılabilirmiyim C diliyle  bir şeyler yapabilirim

Tabiki yakın zamanda dökümanları paylaşacağım, c ile katılabilirsiniz, ama şunu unutmayalımki, sistem web arayüzü ile kullandılığı için c de yazılmış bir programı tek komut satırı ile çalıştırmak gerekiyor. Çok iyi derecede c bilmiyorum ancak biraz araştırdım getopt diye bir olay varmış sanırım şurada örneği mevcut http://stackoverflow.com/questions/498320/pass-arguments-into-c-program-from-command-line

Yani bu sayede tek komut satırı kullnarak programı çalıştırabilirsek herşey sorunsuz olur :)

Yani kısaca c programlarında scanf yerine bunu kullanmamız lazımki php ile tek satırda sheel_exec yapabilelim :)

Yapmak istediğiniz aklına gelen modülleri yazabilirsiniz, php bilginiz olmasa bile bu dediğim tarzda yaparsanız php kısmını bende hallledebilirim, programa arguman ayarlarıp run komutu verdiğimizde programı arkaplanda çalıştırabiliriz hiç bir problem olmaz :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2016 - 11:05:15

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 08 Ocak 2016 - 07:41:09
Ellerinize saglik projenin devamini ve neticeye ulasmasini dilerim.
Benim konu ile alakali bir sorum olacak. Onemli e posta video yada haberleri sistem size haber verirken nasil ayirt edecek. Sizin icin onemli olani ayirt edecek yapay zeka modulu mantiginda mi olacak yoksa favori konularindan sectigin basliklar mi mail gelecek.
Yada e posta icin sizin icin onemli olani nereden bilecek.

mail modülünü yandex ile kullanıyorum yandexin kendi altında bir spam olayı mevcut o bir kısmını spam olarak alıyor, kalan kısmı ise atıyorum oyun sitelerinden bir mail geldi. Basit çapta şuan için eğer maili gönderen adresde abcde adı geçiyorsa maili sisteme ekleme olarak bir filtre yapıyorum. Aynı şekilde atıyorum mili gönderen adreste klmno geçiyorsa bu mailin rengini mavi,kırmızı vs diye renk verincede renge göre ayarlanmış oluyor :)

Çok çok karmaşık bir yapı yok ama ilerde geliştirilebilir tabi ki :)

ahmet_matematikci

Yazılım gelişiminin ülkemizde ki en büyük problemi direk büyük projelerden başlanması ve sonuç alınmadan yarım bırakılması.
Sizin yaptığınız gibi ufak projeler geliştirilse elde çok daha fazla iş çıkacağını düşünüyorum.
Çalışmalarınızın devamını dilerim.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

seron

Merhaba,
Ben yazılımdan (programlamadan) hiç anlamam. Fakat videolarınızı izledim. Bence çok başarılı çalışıyorsunuz. Gayet de gerekli olabilecek bir projeye benziyor. Metne bakınca biraz ön yargılı davranıp önemsememiştim, ama videoları izleyince "bundan birşeyler çıkar" dedim.

Tebrik ederim. inşallah güzel sonuçlandırırsınız.

davutkara

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 08 Ocak 2016 - 11:55:54
Yazılım gelişiminin ülkemizde ki en büyük problemi direk büyük projelerden başlanması ve sonuç alınmadan yarım bırakılması.
Sizin yaptığınız gibi ufak projeler geliştirilse elde çok daha fazla iş çıkacağını düşünüyorum.
Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Teşekkürler, bu konuda çok haklısınız :) şuan sistemi belli bir standarta sokmaya çalışıyorum bu aşama bittikten sonra diğer programcı arkadaşlar sistem için modül&eklenti vs yazacaklar bu sayede zamandan tasarruf etmiş olacağız, ve proje daha hızlı gelişecek :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2016 - 15:21:10

Alıntı yapılan: seron - 08 Ocak 2016 - 12:25:05
Merhaba,
Ben yazılımdan (programlamadan) hiç anlamam. Fakat videolarınızı izledim. Bence çok başarılı çalışıyorsunuz. Gayet de gerekli olabilecek bir projeye benziyor. Metne bakınca biraz ön yargılı davranıp önemsememiştim, ama videoları izleyince "bundan *bir şeyler çıkar" dedim.

Tebrik ederim. inşallah güzel sonuçlandırırsınız.

Teşekkürler :) şuan sistemin bir nevi kabuk kısmını yazdığım için en doğru ve esnek şekilde yazmaya çalışıyorum, inşallah proje güzel yerlere gelecek ve herkesin kullandığı güzel bir sistem olacak

Sh4oTT

Alıntı yapılan: davutkaraAlıntı yapılan: ShaoDownLiNuP - Bugün, 02:56:37Bende katılabilirmiyim C diliyle  bir şeyler yapabilirim
* tabi ki yakın zamanda dökümanları paylaşacağım, c ile katılabilirsiniz, ama şunu unutmayalımki, sistem web arayüzü ile kullandılığı için c de yazılmış bir programı tek komut satırı ile çalıştırmak gerekiyor. Çok iyi derecede c bilmiyorum ancak biraz araştırdım getopt diye bir olay varmış sanırım şurada örneği mevcut http://stackoverflow.com/questions/498320/pass-arguments-into-c-program-from-command-line

Yani bu sayede tek komut satırı kullnarak programı çalıştırabilirsek * her şey sorunsuz olur

Yani kısaca c programlarında scanf yerine bunu kullanmamız lazımki php ile tek satırda sheel_exec yapabilelim

Yapmak istediğiniz aklına gelen modülleri yazabilirsiniz, php bilginiz olmasa bile bu dediğim tarzda yaparsanız php kısmını bende hallledebilirim, programa arguman ayarlarıp run komutu verdiğimizde programı arkaplanda çalıştırabiliriz hiç bir problem olmaz
Dediklerinizi araştırayım bilmiyorum ama öğrenirim inş. forumumuzda c programlama bolumundeki üstadlara da sorayım yardımcı olurlar inş :)

neynefes

Akıllı ev entegrasyonuna kadar çok geniş bir proje olabilir o zaman bu. Madem raspide çalışacak. Arduino gibi devre kartlarıyla haberleşecek bir yapı oluşturulabilir. Ev içi güvenlik kameralarında aydınlatma kontrolüne kadar herşey modül olarak eklenebilir. Zamanlanmış görevler anlık kontrol edilebilir. Çimleri sulamak, uzaktan cihazların anlık grafiklerine ulaşmak vs.. Kablosuz haberleşme yeteneği de kazandırılırsa eğer tadından yenmez. Bu sayede telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonun entegrasyonu da sağlanmış olur. Randevular, zamanlanmış görevler hatırlatılabilir. Uzar bu liste. Hayal gücünüze kalmış sonrası.

Ayrıca sistemin adı neden Karux? Hatta sizin telaffuzunuzla keyraks :) Hikayesi var mı?

ahmet_matematikci

Java programlama kitabının ön sözü gibi olmuş  ;) :D
Alıntı yapılan: neynefes - 08 Ocak 2016 - 17:29:51
Akıllı ev entegrasyonuna kadar çok geniş bir proje olabilir o zaman bu. Madem raspide çalışacak. Arduino gibi devre kartlarıyla haberleşecek bir yapı oluşturulabilir. Ev içi güvenlik kameralarında aydınlatma kontrolüne kadar * her şey modül olarak eklenebilir. Zamanlanmış görevler anlık kontrol edilebilir. Çimleri sulamak, uzaktan cihazların anlık grafiklerine ulaşmak vs.. Kablosuz haberleşme yeteneği de kazandırılırsa eğer tadından yenmez. Bu sayede telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonun entegrasyonu da sağlanmış olur. Randevular, zamanlanmış görevler hatırlatılabilir. Uzar bu liste. Hayal gücünüze kalmış sonrası.

davutkara

Alıntı yapılan: neynefes - 08 Ocak 2016 - 17:29:51
Akıllı ev entegrasyonuna kadar çok geniş bir proje olabilir o zaman bu. Madem raspide çalışacak. Arduino gibi devre kartlarıyla haberleşecek bir yapı oluşturulabilir. Ev içi güvenlik kameralarında aydınlatma kontrolüne kadar * her şey modül olarak eklenebilir. Zamanlanmış görevler anlık kontrol edilebilir. Çimleri sulamak, uzaktan cihazların anlık grafiklerine ulaşmak vs.. Kablosuz haberleşme yeteneği de kazandırılırsa eğer tadından yenmez. Bu sayede telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonun entegrasyonu da sağlanmış olur. Randevular, zamanlanmış görevler hatırlatılabilir. Uzar bu liste. Hayal gücünüze kalmış sonrası.

Ayrıca sistemin adı neden Karux? Hatta sizin telaffuzunuzla keyraks :) Hikayesi var mı?

Hocam yapılabilecekleri çok güzel aktarmışsınız, benimde demek istediğim işte bu kadar geniş bir proje olmasıdır :)

İsmin aslında çok afilli bir hikayesi yok sonundaki ux Linux dan geliyor. Bu sayede Linux ın özgür yazılım felsefeni projeye dahil etmiş oluyoruz :)
Başındaki Kar ise tamamen soyadımdan geliyor :)

bu birleşimden Karux adı ortaya çıktı, ismide güzel göründüğü için bu şekilde seçtim. Ayrıca karux . org da satın aldım (şuan aktif değil) çokda güzel oldu gibi :)

Ayrıca ek olarak yeni genel anlatımlı videoyu çektim ve yeni bir modül tanıttım bakmanızı tavsiye ederim :) https://www.youtube.com/watch?v=GH0u01_JOxM

ahmet_matematikci

@davutkara gözüm üzerinde.  ;)Adım adım bekliyor olacağım gelişmeleri. Az da olsa projendeki gelişmelerden bizleri haberdar et.

davutkara

Teşekkürler arkadaşlar yorumlar için son gelişmeler hakkında video burada :)

// Yeni gelişmeler 16 Ocak
https://www.youtube.com/watch?v=65p2uA95_-0

ahmet_matematikci

sayz

Öncelikle elinize sağlık. Proje madem açık kaynak kodlu bir özgür yazılım olacak geliştirme süreci de git ile yapılsaydı çok daha tatlı olurdu.
Anladığım kadarı ile herhangi bir sürüm takip sistemi kullanmadınız geliştirirken?

ahmet_matematikci

davutkara

Alıntı yapılan: sayz - 16 Ocak 2016 - 21:07:16
Öncelikle elinize sağlık. Proje madem açık kaynak kodlu bir özgür yazılım olacak geliştirme süreci de git ile yapılsaydı çok daha tatlı olurdu.
Anladığım kadarı ile herhangi bir sürüm takip sistemi kullanmadınız geliştirirken?

Teşekkürler :) şuan belli aşamaya gelmedi o yüzden paylaşmadım hala sistem dosyaları üzerinde oynamalar yapıyorum, şuan paylaşsam bir kaç arkadaş kurmaya çalışacaklar baya güçlük çekecekler :) çünkü şuan modüllerde yapılması gerekenler vs var atıyorum php ye yönetici olarak çalıştırma sudo yetkisi verilmesi lazım, youtube indirme modülü çalışması için youtube-dl yüklü olması lazım. Apache2 ve php 5 kurulu olması lazım vs. Bu bilgiler şu an düzenlenmiş değil bir kaç arkadaş bu bilgiler olmadan kurmayı bir şekilde başarır belki ama daha sonra yeni bir güncelleme yaptığımda tekrar uğraşmalrı gerekecek :) O yüzden ben belli bir seviyeyi getirdikten sonra paylaşıma açacağım github üzerinden yayınlayacağım. Modül geliştirmek isteyen arkadaşlar da tıpkı bir wordpress vb diğer sistemler gibi sistem dosyalarını kurcalamaya gerek kalmadan modül klasörü içinde her şeyi yapabilecekler. Daha sonra modüller inceleyip düzeltme veya iyileştirme yapılması gerekirse bunları yapacağız karux . org sitesinden yayınlayıp kullanıma açıcağız :) şuan sırayı bu şekilde yapmayı düşünüyorum :)

sayz

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 16 Ocak 2016 - 21:11:49
@sayz hocam git nedir ? Nasıl kullanılır?

https://aliozgur.gitbooks.io/git101/content/

Alıntı yapılan: davutkara - 16 Ocak 2016 - 21:19:03

Teşekkürler :) şuan belli aşamaya gelmedi o yüzden paylaşmadım hala sistem dosyaları üzerinde oynamalar yapıyorum, şuan paylaşsam bir kaç arkadaş kurmaya çalışacaklar baya güçlük çekecekler :) çünkü şuan modüllerde yapılması gerekenler vs var atıyorum php ye yönetici olarak çalıştırma sudo yetkisi verilmesi lazım, youtube indirme modülü çalışması için youtube-dl yüklü olması lazım. Apache2 ve php 5 kurulu olması lazım vs. Bu bilgiler şu an düzenlenmiş değil bir kaç arkadaş bu bilgiler olmadan kurmayı bir şekilde başarır belki ama daha sonra yeni bir güncelleme yaptığımda tekrar uğraşmalrı gerekecek :) O yüzden ben belli bir seviyeyi getirdikten sonra paylaşıma açacağım github üzerinden yayınlayacağım. Modül geliştirmek isteyen arkadaşlar da tıpkı bir wordpress vb diğer sistemler gibi sistem dosyalarını kurcalamaya gerek kalmadan modül klasörü içinde her şeyi yapabilecekler. Daha sonra modüller inceleyip düzeltme veya iyileştirme yapılması gerekirse bunları yapacağız karux . org sitesinden yayınlayıp kullanıma açıcağız :) şuan sırayı bu şekilde yapmayı düşünüyorum :)

aslında ben paylaşmanız anlamında söylemedim. private depo ile de olsa git gibi bir sürüm takip sistemi ile geliştirmenin çok faydaları var kendiniz için de aynı zamanda. "kodları paylaşmak" git'in çok ufak bir avantajı hatta avantajı bile değil kodu her türlü dağıtırsınız ama git'in sağladığı "sürüm takibi", "yedekleme", "geçmişe dönebilirlik" ve "birlikte çalışılabilirlik" gibi normalde kendi başınıza klasik şekilde kod yazarken yapmanızın imkansız olduğu avantajları var.
github private depooları ücretli sunsa da çok güzel alternatifleri var bitbucket falan gibi.  ayrıca
github student pack  ile githubda da ücretsiz kullanabilirsiniz private depoları.

davutkara

@sayz, teşekkürler o zaman bir göz atıyım :) aslında o şekilde olduğunu pek bilmiyordum Allah'a emanet türk işi gidiyoruz şuan :D Raspberrypi yansa heralde 2 hafta öncesine felan dönerim :D hemen bakacağım tavsiyeniz için teşekkürler :))

sayz

Alıntı yapılan: davutkara - 16 Ocak 2016 - 21:35:09
teşekkürler o zaman bir göz atıyım :) aslında o şekilde olduğunu pek bilmiyordum Allah'a emanet türk işi gidiyoruz şuan :D Raspberrypi yansa heralde 2 hafta öncesine felan dönerim :D hemen bakacağım tavsiyeniz için teşekkürler :))

ingilizce okuyabilirseniz şu kitabı incelemenizi tavsiye ederim:

https://git-scm.com/book/en/v2

Türkçe olarak da az önce matematikçiye önerdiğim kitaba bakabilirsiniz.

ahmet_matematikci

@sayz öğrendikten sonra hak verdim projenize kesinlikle git e taşımalısın

WhiteScars

Hayırlı uğurlu olsun Karux.

Kötü adamı gibi konuşayım biraz :) Fakat bunlar yıkıcı değil yapıcı eleştiriler.

1. Bu projenin sistemsel dizaynı yok. Biraz bahsetmişsin fakat herhangi bir developer nasıl böyle bir sisteme entegre olabilecek?
2. Bu projeye bir çok kişi yüklendiğinde raspery pi değil sen 32 çekirdeki xenon işlemcili sunucu getirsen kaldırmaz. Cidden özür diliyorum ama high-availability, kümeleme (clustering), yük dağılımı (load balancing) gibi öğeler olmadan bu sistem çok kişiyi kaldırmaz. Bunları düşündün mü? Zira buna göre sistem dizayn edilip, yazılımı yazılması lazım.
3. Front-end php bootstrap, jquery vs olur ama, backend multitreading yapısı yüksek, kümeleme sağlayabilen bir dil ile geliştirilmesi lazım.
4. Veriler bir veri tabanında tutulacaksa bu veritabını küme şeklinde olması gerekiyor. (Mysql Replication, Oracle RAC)
5. Yük dağılımını yapabilmek için kümeli bir ortamda serverlar arası iletişim olması gerekiyor. Bu da ya var olan bir protokol (DMI, RMI gibi) yada kendin üreteceğin bir protocol ile olması gerekiyor.
6. Güvenlik çok önemli, sen benim e-postamı alacaksın başka bir cihaza aktaracaksın bu arada filtreleme yapacaksın.
7. TLS şart
8. Telefonlara notifikasyon atmak istiyorsun sanırsam. Bunun için apple'da developer id alman lazım ve kendi notification sunucusunu geliştirmen lazım. Android tarafı google ile yapılabiliyor ama yine notifikasyon sunucusu lazım.

Daha bir çok konu var kodun yazılmadan önce konuşulması gereken.

Kişisel görüşüm; eğer bu proje finansman bulabilirse:

1. Oracle RAC cluster
2. Wildfly Application Server
3. 2 tane fiziksel load balancer cihazı
4. Oracle RAC olunca Storage'te lazım.
5. Internal fiber optic lan
6. 2 tane Gigabit switch
7. 2 Oracle Makinası HP g7 olabilir, Netapp storage ve 2 tane uygulama sunucusu g7 olur bunlarda

şeklinde yapılabilir.

Eğer finansman bulunamazsa;

7-8 VPS ve SSL sertifikası ile çözülebilir. Sağlıklı hızlı bir sistem olmaz ama :)

Sonuç:
Sadece kod yazmayı bilerek bu proje hayata geçirilemez. Geçirilsede uzun ömürlü olmaz. Aşağıdaki rolleri bulman lazım:

1. Proje Yürütücüsü
2. Proje Danışmanı
3. Proje Müdürü (geliştiricilere yol gösterecek)
4. Sistem Mühendisi
5. Sistem Yöneticisi
6. 5-6 developer.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

sayz

Alıntı yapılan: WhiteScars - 03 Şubat 2016 - 20:03:01
Hayırlı uğurlu olsun Karux.

Kötü adamı gibi konuşayım biraz :) Fakat bunlar yıkıcı değil yapıcı eleştiriler.

1. Bu projenin sistemsel dizaynı yok. Biraz bahsetmişsin fakat herhangi bir developer nasıl böyle bir sisteme entegre olabilecek?
2. Bu projeye bir çok kişi yüklendiğinde raspery pi değil sen 32 çekirdeki xenon işlemcili sunucu getirsen kaldırmaz. Cidden özür diliyorum ama high-availability, kümeleme (clustering), yük dağılımı (load balancing) gibi öğeler olmadan bu sistem çok kişiyi kaldırmaz. Bunları düşündün mü? Zira buna göre sistem dizayn edilip, yazılımı yazılması lazım.
3. Front-end php bootstrap, jquery vs olur ama, backend multitreading yapısı yüksek, kümeleme sağlayabilen bir dil ile geliştirilmesi lazım.
4. Veriler bir veri tabanında tutulacaksa bu veritabını küme şeklinde olması gerekiyor. (Mysql Replication, Oracle RAC)
5. Yük dağılımını yapabilmek için kümeli bir ortamda serverlar arası iletişim olması gerekiyor. Bu da ya var olan bir protokol (DMI, RMI gibi) yada kendin üreteceğin bir protocol ile olması gerekiyor.
6. Güvenlik çok önemli, sen benim e-postamı alacaksın başka bir cihaza aktaracaksın bu arada filtreleme yapacaksın.
7. TLS şart
8. Telefonlara notifikasyon atmak istiyorsun sanırsam. Bunun için apple'da developer id alman lazım ve kendi notification sunucusunu geliştirmen lazım. Android tarafı google ile yapılabiliyor ama yine notifikasyon sunucusu lazım.

Daha bir çok konu var kodun yazılmadan önce konuşulması gereken.

Kişisel görüşüm; eğer bu proje finansman bulabilirse:

1. Oracle RAC cluster
2. Wildfly Application Server
3. 2 tane fiziksel load balancer cihazı
4. Oracle RAC olunca Storage'te lazım.
5. Internal fiber optic lan
6. 2 tane Gigabit switch
7. 2 Oracle Makinası HP g7 olabilir, Netapp storage ve 2 tane uygulama sunucusu g7 olur bunlarda

şeklinde yapılabilir.

Eğer finansman bulunamazsa;

7-8 VPS ve SSL sertifikası ile çözülebilir. Sağlıklı hızlı bir sistem olmaz ama :)

Sonuç:
Sadece kod yazmayı bilerek bu proje hayata geçirilemez. Geçirilsede uzun ömürlü olmaz. Aşağıdaki rolleri bulman lazım:

1. Proje Yürütücüsü
2. Proje Danışmanı
3. Proje Müdürü (geliştiricilere yol gösterecek)
4. Sistem Mühendisi
5. Sistem Yöneticisi
6. 5-6 developer.
Ben arkadaşın bu kadar büyük çapta değil de kendini geliştirmek için küçük çapta bir proje yaptığını düşünüyorum.