[Çözüldü] Mint'e KDE kuracağım ama...

Başlatan seron, 05 Ocak 2016 - 14:20:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neynefes

Ne için yeterli olur? @seron'un mint kullandığını biliyorsunuz. Manjaro önermek nedir? Ben bunu merak ediyorum. Manjaro'yu bende kullanıyorum artık. Başka bir dağıtım önermek çözüm mü sizce?

ata1

öneri değil siz sormuşsunuz bende yanıtladım kde kurmadan kde tema ve ikonları kurulması mümkün bizde .sana bunu açıkladım farklı dağıtım olduğundan anlamanı sağlamak istedim .

neynefes

plazma

@seron eğer kde kullanacaksanız 1. sayfada verdiğim bağlatıdaki mint kde sürümünü geçin direkt derim ondan sonra istediğiniz kde masaüstü özelleştirmesine bakalım beraber.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: plazma@seron eğer kde kullanacaksanız 1. sayfada verdiğim bağlatıdaki mint kde sürümünü geçin direkt derim ondan sonra istediğiniz kde masaüstü özelleştirmesine bakalım beraber.

Ben de mesajımda cinnamon yanına kde kurulumu için gereken uçbirim komutlarının olduğu bağlantıyı verdim.
yaklaşık 150 paket ve yaklaşık 400 mb disk alanı istiyor.
sudo apt-get install mint-meta-kde plasma-desktop kde-plasma-desktop

seron

Bir dakika...

@AguilaNegra ve @Plazma,

bahsettiğiniz şey sıfırdan sistem kurulumu değil, değil mi?
150 paket ve 400MB disk alanı! :o bayağı büyükmüş... Yapsam mı vaz mı geçsem ::)

AguilaNegra

Benim bahsettiğim mevcut masaüstü yanına diğer masaüstünü de kurmek ve iki masaüstü yöneticisi arasında seçim yapabilmek.
Diğeri ise eskisinin yerine veya yanına diğer işletim sistemini kurmak.
Verdiğim linki okudum yazmışsınız ama dikkatinizden kaçmış demekki:)

seron

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 08 Ocak 2016 - 12:14:32
Benim bahsettiğim mevcut masaüstü yanına diğer masaüstünü de kurmek ve iki masaüstü yöneticisi arasında seçim yapabilmek.
Diğeri ise eskisinin yerine veya yanına diğer işletim sistemini kurmak.
Verdiğim linki okudum yazmışsınız ama dikkatinizden kaçmış demekki:)
Yok mesele o değil :) Ben linux konusunda başlangıçta sayılırım. O nedenle bazen anladım zannedip anlayamayabiliyorum.

Şimdi son verdiğiniz komutu kullanayım mı? Sistem kurmayıp, masaüstü kuracağa benziyor içeriğine bakılırsa...

AguilaNegra

Alıntı yapılan: seron
Şimdi son verdiğiniz komutu kullanayım mı? Sistem kurmayıp, masaüstü kuracağa benziyor içeriğine bakılırsa...
Bu kararı siz vereceksiniz,ben sadece yol gösterdim.
Bu şekilde uygularsanız,mevcut sisteminizi ve verilerinizi korumuş ve yanına farklı bir masaüstü yöneticisi eklemiş olursunuz ki;beğenmediğinizde silersiniz ve unutursunuz.

seron

Tamam ben de onu istiyorum. Sadece tema istiyorum yanına farklı sistem kurmaya gerek yok.

o halde başlıyorum...
--
şu geldi hocam evet diyorum? he mi? :)
seron@seron-H54Z ~ $ sudo apt-get install mint-meta-kde plasma-desktop kde-plasma-desktop
[sudo] password for seron:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
plasma-desktop zaten en yeni sürümde.
plasma-desktop elle kurulmuş olarak ayarlı.
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  conky conky-std language-pack-zh-hans language-pack-zh-hans-base libimlib2
  libkdegames6abi1 liblua5.1-0 libnepomukcore4abi1 libva-glx1
  libwxgtk-media2.8-0 libwxsvg0 libxmmsclient6 nepomuk-core-data oneconf
  realpath software-center-aptdaemon-plugins ubuntu-sso-client
  ubuntukylin-keyring
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
Aşağıdaki ek paketler de kurulacak:
  dolphin freespacenotifier gecko-mediaplayer gnome-mplayer kamera
  kde-baseapps kde-baseapps-bin kde-baseapps-data kde-window-manager
  kde-window-manager-common kde-workspace kdepasswd kfind klipper konqueror
  konsole ksplash-theme-mint-kde ksysguard ksysguardd kwrite libbaloocore4
  libbaloofiles4 libbalooqueryparser4 libbaloowidgets4 libbalooxapian4
  libdiscid0 libepub0 libgda-5.0-4 libgda-5.0-common libgmlib1 libgmtk1
  libgmtk1-data libk3b6-extracodecs libkdecorations4abi2 libkfilemetadata4
  libkonq-common libkonq5-templates libkonq5abi1 libkonqsidebarplugin4a
  libksignalplotter4 libkwineffects1abi5 libkwinglesutils1 libkwinglutils1abi3
  libmusicbrainz3-6 libqmobipocket1 librsvg2-bin libxcb-damage0 libxcb-xtest0
  libxine1-bin libxine1-ffmpeg mint-artwork-kde mint-artwork-kde-icons
  mint-configuration-kde mint-meta-codecs-kde phonon-backend-vlc
  plasma-widget-folderview systemsettings
Önerilen paketler:
  kdesdk-dolphin-plugins weston konq-plugins libdiscid0-dbg libgda-5.0-bin
  libgda-5.0-mysql libgda-5.0-postgres libgmlib1-dbg libgmtk1-dbg
Tavsiye edilen paketler:
  ruby konqueror-nsplugins kdm kinfocenter kmenuedit kpart-webkit
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  dolphin freespacenotifier gecko-mediaplayer gnome-mplayer kamera
  kde-baseapps kde-baseapps-bin kde-baseapps-data kde-plasma-desktop
  kde-window-manager kde-window-manager-common kde-workspace kdepasswd kfind
  klipper konqueror konsole ksplash-theme-mint-kde ksysguard ksysguardd kwrite
  libbaloocore4 libbaloofiles4 libbalooqueryparser4 libbaloowidgets4
  libbalooxapian4 libdiscid0 libepub0 libgda-5.0-4 libgda-5.0-common libgmlib1
  libgmtk1 libgmtk1-data libk3b6-extracodecs libkdecorations4abi2
  libkfilemetadata4 libkonq-common libkonq5-templates libkonq5abi1
  libkonqsidebarplugin4a libksignalplotter4 libkwineffects1abi5
  libkwinglesutils1 libkwinglutils1abi3 libmusicbrainz3-6 libqmobipocket1
  librsvg2-bin libxcb-damage0 libxcb-xtest0 libxine1-bin libxine1-ffmpeg
  mint-artwork-kde mint-artwork-kde-icons mint-configuration-kde
  mint-meta-codecs-kde mint-meta-kde phonon-backend-vlc
  plasma-widget-folderview systemsettings
0 paket yükseltilecek, 59 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 3 paket yükseltilmeyecek.
51,2 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 88,8 MB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h]

AguilaNegra

Evet diyeceksiniz ve kurulum başlayacak.
Benim önceki mesajımda belirttiğim paket sayısı ve disk alnının farklı olmasının sebebi,sizin ilk mesajda eklediğiniz ppa ile kurduğunuz bazı paketlerin sisteminizde duruyor olması.
Kurulum tamamlandıktan sonra oturumu kapatıp tekrar giriş yaparken kde masaüstünü seçmeniz ve şifrenizi girmeniz gerekecek.

seron

Evet aynen dediğiniz gibi. Ben zaten bazı paketleri baştan da belirttiğim gibi yüklemiştim; bu yüzden daha az paket yüklendi. Ama... aması var işte...

Kullanıcı değiştir yaparak kde plazma ile başlattım ama HIRRRRR YİNE AYNI MASAÜSTÜ >:(

AguilaNegra

Alıntı yapılan: seronEvet aynen dediğiniz gibi. Ben zaten bazı paketleri baştan da belirttiğim gibi yüklemiştim; bu yüzden daha az paket yüklendi. Ama... aması var işte...

Kullanıcı değiştir yaparak kde plazma ile başlattım ama HIRRRRR YİNE AYNI MASAÜSTÜ

Sakin,aynı masaüstü derken,cinnamon mu?kde mi?
Kde masaüstü ile oturum açmayı başardı iseniz,sonrası görünümü özelleştirmek,baştan beri bunu söylüyorum zaten.
Ayarlar yöneticisinden beğendiğiniz tema,simge vs. istediğiniz gibi değiştirip özelleştirme yapabilirsiniz.

Yardımcı olması için:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31102.0

seron

Anlatamadım. ben tane tane anlatayım siz dikkatle okuyun:

-Kurulum sorunsuz gerçekleşti(sanırım)
-bitince cinnamon masaüstümde Cairo dock panelde "kde yüklendi" gibisinden bir mesaj belirdi. menü'den kontrol ettim, kde'ye ait ayarlar menüsü (sistem ayarları), konqueror, dolphine, bazı kde yazılımları hepsi kurulu ve hatta cinnamon üzerinden çalıştırılabiliyorlar.
-kde masaüstüne geçmek için menü>ayrıl>kullanıcı değiştir diyorum ve "login" ekranına düşüyorum. buradan kullanıcı adımı ve şifremi girip sol sağ üstteki dişli sembolünden "kde plazma masaüstü" seçiyorum.
-şimdi dişli simgesi yerine "K" harfi beliriyor.
-giriş yap diyorum...
-yine cinnamon masaüstü! yani özelleştirdiğim, duvarkağıdıyla herşeyiyle aynı masaüstü... kde diye bir masaüstüne girmiyor.

Farklı bir kullanıcı hesabı oluşturup bir de öyle deneyeyim mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2016 - 13:58:54

Arkadaşlar tamamdır. Başka bir oturumdan girmem gerekiyormuş. Zatn başka bir kullanıcı hesabım var idi. Onunla giriş yapınca cuk diye kde ile açıldı. hem de ayar yüklememe gerek kalmadı; doğrudan istediğim tema ve özellikler geldi...

Konuyuu hemen çözmeyeceğim, bazı sorunlar var onları çözer çözmez kapatırım.

AguilaNegra

Cinnamon masaüstü geliyor ise Kde düzgün kurulmamış oluyor,farklı bir kullanıcı oluştursanız da bir fark olmayacak,o kullanıcı da sistemdeki mevcut paketleri kullanacak.
Mevcut masaüstünde iken tty ekrana geçip komut ile kde yi çalıştırmayı deneyerek vereceği hata görüntülenebilir.,
Bu komutları uç birim komutları konusunda daha deneyimli arkadaşların da kontrol etmesi ricası ile,
kstart plasma-desktop

komutu ile kde masaüstü çalışması gerekir diye düşünüyorum.

seron

söylediklerinizi tekrar cinnamon tarafına geçip deneyeceğim. sonucu yazarım.

son durum aşağıdaki resimde. yazıların okunmaması durumu da var... daha sonra ayrıntılı açıklayacağım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

AguilaNegra

Bu koyduğunuz resim zaten kde,cinnamon değil,bazı eksik paketler  var belli ki

seron

Cinnamona geldiğimde yazıların bozulduğunu farkettim. Ayarlardan düzelmiyor.

verdiğiniz komut kde masaüstüne dönüştürdü sistemi. fakat geri nasıl döneceğim?

aşağıda bir-iki resim daha var:

DÜZELTME:
FireFox'un yazıtipleri hariç, sistemi yeniden başlatınca tekrar cinnamona döndüm sıkıntı yok.
Bu arada olabilecek sıkıntılardan sizleri sorumlu tutmuyorum. kurcalayarak öğrenmek daha etkilidir. ben bir iki gün daha bu konuyla ilgileneceğim. deneyim olarak bana göre "ağabey" seviyesinde olan arkadaşlar bu bahaneyle bilgilerini pekiştirebilirler. sistemde sıkıntı olursa yeni kurulum yaparım olur biter, sorun etmeyin.

şimdi firefoxda yazıtipi sorununu düzeltmek için başlıkları incelemeye geçiyorum. KDE meselesi çözüldü sayılır ama yine de çözmüyorum. diyecek birşeyi olan varsa buradan devam edebiliriz.

neynefes

@seron, sistemi yeniden başlatmadan giriş yapmayı denemissiniz kde'ye. Yeni kullanıcı ile alkası olmaması gerek. Cinnamon kullanmadığım için ayarları nereden yapılıyor bilmiyorum ama bir bakınırım.

ata1

chrome de burada belki fikir verir sana

heartsmagic

KDE kurduktan ve kaldırdıktan sonra bazı uygulamalarda yaşanan yazıtipi sorunu forumda bir iki başlıkta daha dile getirilmişti diye hatırlıyorum. Çözdüğümüz ve çözemediğimiz var, fakat başlıkları bulmak yarı bir olay.
Bir tanesini buldum: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26369.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AguilaNegra

Bence yazı tipinden önce çözülmesi gereken başka sorunlar var.
İlk mesajda kırmız X işaretli simge ya firefox ya da masaüstünü göster simgesi olmalı ve düzgün görünmüyor ise hatalı veya eksik yüklenmiş pakete işaret değil mi?
Daha sonraki resimde Kde simgesi var ama dock var,masaüstü Cinnamon ise simge Kde olmuş,masaüstü Kde ise dock gelmemesi gerekirdi.
Yanılıyormuyum?

seron

Alıntı yapılan: neynefes - 08 Ocak 2016 - 16:26:25
@seron, sistemi yeniden başlatmadan giriş yapmayı denemissiniz kde'ye. Yeni kullanıcı ile alkası olmaması gerek. Cinnamon kullanmadığım için ayarları nereden yapılıyor bilmiyorum ama bir bakınırım.
@neynefes yeniden başlatma değil de ben acemilikten bir şeyi yanlış yapıyormuşum:
menü den ayrıl'ı seçince doğrudan kullanıcı değiştire basıyormuşum; yani cinnamon masaüstünden çıkmadan kde ye girmeye çalıştığım için başarısız oluyormuşum.

şimdi aklıma getirdin: ayrıl>aynı pencereden kullanıc değiştir değil de oturumu kapat denedim, login ekranına düşünce de kde yi seçtim, şimdi sorunsuz açıldı kde olarak. yani diğer masasütü halen aktif olduğu için olmuyormuş şimdi oldu. demek ki sorun bende. bir bilgisayar kursuna gitsem iyi olacak ;D

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 08 Ocak 2016 - 21:58:41
Bence yazı tipinden önce çözülmesi gereken başka sorunlar var.
İlk mesajda kırmız X işaretli simge ya firefox ya da masaüstünü göster simgesi olmalı ve düzgün görünmüyor ise hatalı veya eksik yüklenmiş pakete işaret değil mi?
Daha sonraki resimde Kde simgesi var ama dock var,masaüstü Cinnamon ise simge Kde olmuş,masaüstü Kde ise dock gelmemesi gerekirdi.
Yanılıyormuyum?
inanın bilmiyorum ama eksik kaldığınız bir durum var eminim: cairo dock bir yazılımdır öyle mi?evet. ve bu yazılım cinnaomun orjinal temasında yoktur; sonradan ben yüklemiştim. ayarlardan da "başlangıçta çalıştır demiştim. şimdi ben soruyorum her başlangıçta onun görünmesi normal değil mi? ;) :D
şimdi kapattım, sorun yoook? ;D ama yine de bir sorun olup olmadığı ile ilgili bir komut varsa verin, çıktısını buraya iliştiririm...

@heartsmagic, verdiğin linklere baktım inanolsun başım döndü. her açılan sayfada bir sürü link var ve her link de bir sürü linke açılıyor :) hangi birini inceleyeceğim? yine de sağol başka zaman bakayım... şimdi KDEnin tadını çıkaracağım 8)

@ata o ayarlar ben de de var ama biraz farklı. tabii olan seçeneklerde kalınlaştırma yumuşatma yok. bir de önemli bir not düşeyim: bu sorun diğer oturumda yok, bu oturumda ortaya çıktı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2016 - 11:51:59

arkadaşlar bir sorun daha çıktı:
pencerelerde renk sorunu var. bunu nedeninin daha önce kurduğum gtk chtheme adlı yazılım olduğunu farkettim. kaldırıyorum bu sefer de kaldırmadan evvelki ayarda kalıyor pencereler. yani gtk chtheme nin etkisinde kalıyorlar. pencerelerin renklerinin orjinalde koyu siyah olması gerekirken bazı araç çubukları ve listeler redmond ayarında kaldığını, bazı yazıların okunamayacak şekilde beyaz olduğunu gördüm. kde ayarlarından düzeltiyorum, olmuyor.
aşağıda resim ekledim:

seron

Arkadaşlar kurulumu tamamladığıma göre artık bu başlığı kapatabiliriz.

Bitirirken notlar yazayım:
-Gerekli komutları sorunsuzca uygulayıp kurulumu gerçekleştirdim.
-Kde nin aktif olması için "kullanıcı değiştir" değil, "oturumu kapat" seçeneği ile login olunması gerekiyor; değilse aktif olmuyor.
-En önemlisi, sisteminiz ne ise onu kullanın. kde kurdum kurmasına ama bir yığın sorun dert açtı başıma. bazı yazılımların ayarları bozuldu, pencere, menü, yazıların görünümünde sıkıntı var, düzelmiyor... falan filan. ille de kde istiyorsanız, kubuntu veya kde ile gelen bir dağıtım kurun, paşa paşa kullanın...

Yardım eden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, sağolun.

heartsmagic

Alıntı yapılan: seron
Yanılıyormuyum?inanın bilmiyorum ama eksik kaldığınız bir durum var eminim: cairo dock bir yazılımdır öyle mi?evet. ve bu yazılım cinnaomun orjinal temasında yoktur; sonradan ben yüklemiştim. ayarlardan da "başlangıçta çalıştır demiştim. şimdi ben soruyorum her başlangıçta onun görünmesi normal değil mi?
şimdi kapattım, sorun yoook? ama yine de bir sorun olup olmadığı ile ilgili bir komut varsa verin, çıktısını buraya iliştiririm...

Bilgi amaçlı yazalım, görünmesi normal değil. Başlangıca eklenen uygulamalar masaüstü ortamı temelli eklenirler. Gnome, KDE veya XFCE gibi. Birinde açılanın diğerinde açılması normal değil yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.