Forumdaki arama sistemi değişikliği

Başlatan heartsmagic, 04 Ocak 2016 - 18:46:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Forumdaki arama sistemimizi dün gece itibarıyla başka bir yapıya taşıdık. Gördüğünüz eksikleri, sıkıntıları bu başlık altında dile getirirseniz mümkünse düzeltmeye, iyileştirme yapmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

Dünden beri arama yaptığım konularda sıkıntı yaşamadım. Elinize sağlık.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ahmet_matematikci

Arama sistemi güncellendi mi? Sanki sonuçlar daha kısa özet çıkıyor gibi.
Güzel olmuş.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

alquirel

Evet değiştirdik sistemi. Smf'nin kendi arama sistemi bu. Üzerine Sphinx adındaki sistemi yerleştirdik.

AguilaNegra

heartsmagic

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciArama sistemi güncellendi mi? Sanki sonuçlar daha kısa özet çıkıyor gibi.
Güzel olmuş.
Bu başlıktaki değişiklikten sonra bir daha değişiklik yapılmadı, kısacası aranan şeye göre farklı görmüş olabilirsin.

@AguilaNegra, o sorunu ben de fark ettim. Sphinx'in betasını kurmuştuk son sefer, kararlı sürümünde sanki böyle bir sorun yoktu. Bu gece vakit bulursam bakınmaya çalışayım.

heartsmagic

Mesele beta meselesi değilmiş. Bir ara sorgu tarafına bakarız.

alquirel

Mesele şu ki bu sistemden önce SMF'nin kendi arama sistemini kullanmadığımız için gelişmiş arama kısmını kapatmıştık. Şimdi SMF'nin kendi arama sistemine geçtik ama gelişmiş aramayı açmayı unuttuk :)

Arama sayfasında "Gelişmiş Arama" bağlantısı mevcut. Orada istemediğiniz kadar seçenek var. Gönderen kullanıcıya göre, bölüme göre, tarihe göre, sadece başlıklarda arama gibi.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=search;advanced

ahmet_matematikci

Neden bu aramadan vaz geçmiştiniz daha önceden.?

neynefes

Forumun yığılmasına sebebiyet veriyormuş kendi sistemi. @alquirel'den alıntıdır. Sanırım o söylemişti :)

ahmet_matematikci

neynefes

Forum ağırlaşıyor. Geç cevap veriyor.

ahmet_matematikci

Bu arama sistemi sunucuya artı yük bindiriyor anladım şimdi.
Bende düşünmüştüm ki daha önce googleninki kullanılınca aramalarda üst sıralara çıksın diye yapıyorsunuz.
@neynefes teşekkürler.

heartsmagic

Sorunun da bizden kaynaklanmadığını söyleyelim. SMF'nin kendi arama sistemi özellikle bizim gibi büyük forumlarda ne yazık ki yetersiz kalıyor, çok geç cevap veriyor. Hani çok ama çok büyük bir forum değiliz belki fakat SMF için yanlış hatırlamıyorsam 300.000 iletinin üstünde iletiye sahip olanlar "büyük" forum olarak nitelenmekte. Eh, biz de 500.000'e doğru yol alıyoruz, o eşiği çoktan geride bıraktık kısacası. Google da arama sınırlaması koyunca mecburen değiştirmek zorunda kaldık.

ahmet_matematikci

Arama sistemi biraz saçma şu an onu fark ettim.
apt-get -y bir şey aratım içinde "y"  harfi  bulunan kelimeleri başa getirdi. "MecburiYetten" içindeki  Y ile ne işim var benim. ;D

heartsmagic

Sphinx, yani arama sistemi kelimeleri bölüp arıyor. Bu nedenle o türde tek harfli aramalardan uzak durmak lazım :) 

ahmet_matematikci

Acaba eski arama tekrar getirilse bu arama da kaldirilmasi olur mu?
Kisiye alternatif sunulsun. Biri olmadi oburu ile arasin. Boylece arama kotasi daha az harcanir.

alquirel

Forum üzerinden değil de harici bir sayfaya bağlantı şeklinde verebiliriz. Forum üzerinde gösterilmeyi haketmiyor Google artık bence :) Durmadan kota hatasıyla uğraşıp durdum kaç aydır.

ahmet_matematikci

if

Sphinx sonuçlarının SMF'de gösterilmesini nasıl sağladığınızı öğrenebilir miyim?

heartsmagic

SMF için mod mevcut:
https://github.com/SimpleMachines/sphinx-for-smf

Doğru Sphinx yapılandırması ile SMF arama seçeneği olarak kendisi seçilebiliyor.

if

heartsmagic

ahmet_matematikci

Şu an ki arama sistemi çok kötü. Googleden vaz geçildi acaba yandex yada yahoo nun arama çubuğu var mı? Yada daha önce de belirtmiştim. Googlenin 100 arama ile kısıtlı çubuğuna link verilebilir mi?

plazma

Aynı şekilde kısıtlamalar diğer arama motorlarında da var, kötü derken biraz daha açık olarak anlatırmısınız.