[Çözüldü] Canon LBP6020B ve 14.04 lts kurulum sorunu...

Başlatan nikola_telsla_, 03 Ocak 2016 - 18:05:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

"two numbers" dediği neymiş bilmiyorum, dediğim gibi bir ara iyice bakınmak lazım. Sen yine bir ileti geçersin buraya.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nikola_telsla_

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ocak 2016 - 02:22:46
"two numbers" dediği neymiş bilmiyorum, dediğim gibi bir ara iyice bakınmak lazım. Sen yine bir ileti geçersin buraya.

bu yazıcı özelliklerini siyah beyaz seçme muhabbeti olabilir mi acaba ? onu nereden bakabiliyoruz.

birde log hatalarını bulan kodu yazdığımda şu çıktı karşıma ...
yazdığım kod:

cat /var/log/cups/error_log

W [04/Jan/2016:01:03:25 +0200] AddProfile failed: org.freedesktop.ColorManager.Device.ProfileAlreadyAdded:profile object path '/org/freedesktop/ColorManager/profiles/Canon_LBP6020_Gray__' has already been added
W [04/Jan/2016:01:07:47 +0200] AddProfile failed: org.freedesktop.ColorManager.Device.ProfileAlreadyAdded:profile object path '/org/freedesktop/ColorManager/profiles/Canon_LBP6020_Gray__' has already been added
W [04/Jan/2016:01:22:29 +0200] AddProfile failed: org.freedesktop.ColorManager.Device.ProfileAlreadyAdded:profile object path '/org/freedesktop/ColorManager/profiles/Canon_LBP6020_Gray__' has already been added
W [04/Jan/2016:01:24:20 +0200] AddProfile failed: org.freedesktop.ColorManager.Device.ProfileAlreadyAdded:profile object path '/org/freedesktop/ColorManager/profiles/Canon_LBP6020_Gray__' has already been added
E [04/Jan/2016:01:26:05 +0200] [Client 8] Returning IPP client-error-not-possible for Cancel-Job (ipp://localhost/jobs/57) from localhost
E [04/Jan/2016:01:29:42 +0200] [Job 57] Stopping unresponsive job.
E [04/Jan/2016:01:30:47 +0200] [Job 58] Stopping unresponsive job.

heartsmagic

Siyah beyaz meselesi olacağını sanmıyorum. Dün son olarak Cups'a bakacaktın, ne oldu o mesele?

nikola_telsla_

baktım da oradan da birşey çıkmadı ... şu yukardaki hata kayıtlarında düzelteceğim şeyi bulmam lazım aslında...

heartsmagic

Orada ele gelen bir hata yok, başarılı olamayan bir yazma işi ve sonlandırılması var sadece. Hani verdiğim kaynaklardaki insanlar yapabiliyorken sende neden iş görmüyor cidden hiç fikrim yok.

Biraz daha bakındım da, 64bit sistemlerde bazı ek 32bitlik kütüphanelere de ihtiyaç var gibi.
http://askubuntu.com/questions/550695/my-canon-lbp6020b-printer-doesnt-forward-anything-from-the-printer-queue
http://askubuntu.com/questions/240830/is-there-any-driver-64bit-available-for-canon-lbp6020b

Şunu bir uygula bakalım:

sudo apt-get install libglade2 libpopt0:i386 ibc6:i386

nikola_telsla_

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to locate package libglade2
E: Unable to locate package ibc6

Tatmin edici bir cevap gelmedi :/

heartsmagic

Bir yerde eksik paket ismi vermişim, diğerinde de ilk harfi unutmuşum. Şöyle dene:

sudo apt-get install libglade2-0 libpopt0:i386 libc6:i386

nikola_telsla_

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
libglade2-0 is already the newest version.
libglade2-0 set to manually installed.
libpopt0:i386 is already the newest version.
libc6:i386 is already the newest version.
libc6:i386 set to manually installed.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

yok arkadaş :D kendime yeni yazıcı alacağım en sonunda...

heartsmagic

Bu kapı da kapandı, bakınmak lazım yine sonrasında. Bir ihtimal, küçük bir ihtimal 15.10 ile denemen fayda verebilir. Hani, kurulum yapmana da gerek yok, USB üzerinden aç sistemi, kur yazıcı sürücüsünü bir dene bakalım ne olacak. Baktın çalışıyor üst sürüme geçmeyi denersin. Tabi bu sürüm ara sürüm, aklında bulunsun.

nikola_telsla_

Hortlatayım belki bilen birileri denk gelir :) yokmu sıkıntıma yardımcı olabilecek birileri...

heartsmagic

Yazıcıyı takıp açtığında şu ne diyor?
ls /dev/usb/lp*

Neden ikinci bir aygıt görüyor orada anlayamıyorum. Önerim, tüm sürücüleri ve yazıcıları kaldır ve işlemi temiz temiz son tarifdeki gibi yap lütfen. Bence ikinci bir aygıt olmamalı orada, neticede tek bir yazıcı takılı USB ile değil mi? Tabi tarif lp1 değil de lp0 olacak eğer her şey düzgün giderse.

nikola_telsla_

:) senden başka yardım edende yok hocam :) ...yaparsak senle yapacağız. bütün canonla ilgili indirdiklerimi nasıl silebilirim ? Tam bilmiyorum nerden silineceğini. software centerdansa silerim...

/dev/usb/lp1 

gelen cevap bu.evet tek bir yazıcı takılı . yazıcı dışında sadece mouse var usb olarak takılı...

heartsmagic

sudo apt-get purge cndrvcups*

ile sürücüleri kaldır önce. Sonra yazıcılar bölümünden eklenen tüm yazıcıları kaldır, temiz olsun orası. Ardından yazıcıyı çıkartıp tekrar takarsın. Sonrasında o çıktıyı tekrar görelim bakalım ne diyecek sistem:
ls /dev/usb/lp*

nikola_telsla_

evet delirmeden önceki son safhalarda :D http://askubuntu.com/questions/463289/cant-get-my-canon-lbp-printer-to-run-under-ubuntu-14-04 linkindeki yardımı diğer linklerle harmanladım. sonrasında bir iki kez yazdır dedim olmadı :D tam gene silecekken

sudo service ccpd start
sudo service cups restart

yazma için lazım olur diye düşündüm cupsu tekrar başlattım :D Aman Allahım didim... Yazıyor ... ZAFER ÇALIŞANLARINDIR :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2016 - 18:59:30

@heartsmagic hocam çok teşekkür ederim yardımların için. Yolun açık ola ...

neynefes

Ben başlığı kapatıyorum o vakit. Geçmiş olsun :)

heartsmagic

@nikola_telsla_, azminle sen çözdün sorununu, tebrik ederiz yani :)
Konu kapatılmış ancak ben bir şeyi öğrenmek adına açmak istiyorum.

ls /dev/usb/lp*

ne diyor şu an?

nikola_telsla_

Hocam anca oldu :) Sağolasın ...

Gelen cevap :

/dev/usb/lp1

Bence bu ccpd de bir sıkıntı vardı . sudo service ccpd status kodunu yazınca iki sayı çıktı almam gerekirken bana ya 1 tane veriyordu yada 50 tane sayı veriyordu. Şu anda 2 sayı çıktı veriyor. ve en son
sudo service ccpd start
sudo service cups restart
kodlarını yazdıktan sonra yazıcı birden çalışmaya  başladı.

heartsmagic