winiso ve unetbootin hatalari.... Yardima ihtiyacim var arkadaslar

Başlatan ...:::ra:::..., 02 Ocak 2016 - 20:50:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

...:::ra:::...

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ocak 2016 - 22:35:44
siz virtualbox ile mi yazdırmayı deniyorsunuz ? kurulu sistem midir bu işlem yaptığınız hdd üzerinde bir sistem mi ? kafam karıştı

"söylemek istiyorum ki virtualbox ile de denedim...."
demistim. yani söyle yaptim. usb yi ubuntu ortaminda boot edemeyince virtualbox ile windows 7 kurdum. niyetim windows 7 ye usb aygitimi okutum boot etmekti ancak usb aygitlarin görünmesi icin ek bi dosyaya ihtiyac varmis. bende sitesinde indirdim ve kurulumda hata verdi bu ek dosya.... umarim anlada bilmisimdir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ocak 2016 - 22:47:10

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Ocak 2016 - 22:40:55
Alıntı yapılan: ...:::ra:::... - 02 Ocak 2016 - 21:46:20
.deb dosyasini indirdim ancak hata aldim. resmi yükledim, insallah görünür

Mintstick kurmak için önce Universe deposunu etkinleştirin ki udisks paketi kurulabilsin. Bunu Yazılım Kaynakları aracından yapabilirsiniz.

sanirim yüklü zaten

[eklenti yönetici tarafından silindi]

speakerXXL

Bana pek öyle görünmedi, komutların çıktılarını paylaşınız.

dpkg -l | grep udisks
apt-cache policy udisks

ata1

Alıntı yapılan: Asia - 02 Ocak 2016 - 22:39:29
Alıntı yapılan: ...:::ra:::... - 02 Ocak 2016 - 22:32:05
her ikisinide mümkün mertebede ögrenmek amacim. ama süphem var 15.10 sürümü bootable yani önyükleyici hazirlama izin veriyor mu diye...
sistemim 64 bit
sanirimsiz bu sorunu asmissiniz 15.10 da ...?

15.10 kullanırken defalarca hem linux hem de windows iso kalıbını önyükleme (boot) yaptım, bir sorunla karşılaşmadım. Öncelikle bilgisayarınızda sadece belleğiniz takılı olsun, sonra aşağıdaki adımları sırası ile uygulayalım

sudo umount /dev/sdb1

sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb1

dd if=/dosyanın/konumu/yazın.iso of=/dev/sdb1 bs=4M

ÖNEMLİ NOT = Bilgisayarda iso kalıbını yazacağınız bellek dışında başka bir bellek takılı olmamalıdır.

dd muhtemelen sonuç verecektir, sorun çıkarsa mintstick ile deneriz

canlı sistem üzerinde yaparsanız bu işlem sonuç verecektir kesinlikle vbox ile farklı o sebep ile sordum

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Ocak 2016 - 22:40:55
Alıntı yapılan: ...:::ra:::... - 02 Ocak 2016 - 21:46:20
.deb dosyasini indirdim ancak hata aldim. resmi yükledim, insallah görünür

Mintstick kurmak için önce Universe deposunu etkinleştirin ki udisks paketi kurulabilsin. Bunu Yazılım Kaynakları aracından yapabilirsiniz.

aceba burdakini mi soruyorsunuz

[eklenti yönetici tarafından silindi]

speakerXXL

Onu sormuyorum, Mintstick kullanmak istiyorsanız, universe deposunu etkinleştirip udisks paketini kurun.

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ocak 2016 - 22:50:59
Alıntı yapılan: Asia - 02 Ocak 2016 - 22:39:29
Alıntı yapılan: ...:::ra:::... - 02 Ocak 2016 - 22:32:05
her ikisinide mümkün mertebede ögrenmek amacim. ama süphem var 15.10 sürümü bootable yani önyükleyici hazirlama izin veriyor mu diye...
sistemim 64 bit
sanirimsiz bu sorunu asmissiniz 15.10 da ...?

15.10 kullanırken defalarca hem linux hem de windows iso kalıbını önyükleme (boot) yaptım, bir sorunla karşılaşmadım. Öncelikle bilgisayarınızda sadece belleğiniz takılı olsun, sonra aşağıdaki adımları sırası ile uygulayalım

sudo umount /dev/sdb1

sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb1

dd if=/dosyanın/konumu/yazın.iso of=/dev/sdb1 bs=4M

ÖNEMLİ NOT = Bilgisayarda iso kalıbını yazacağınız bellek dışında başka bir bellek takılı olmamalıdır.

dd muhtemelen sonuç verecektir, sorun çıkarsa mintstick ile deneriz

canlı sistem üzerinde yaparsanız bu işlem sonuç verecektir kesinlikle vbox ile farklı o sebep ile sordum

ra@ra-RV510:~$ sudo umount /dev/sdb1
[sudo] password for ra:
umount: /dev/sdb1: not mounted

ben nerde hata yapiyorum ?

ata1

2 komut ile işleme devam edin hata veriyor mu bakalım

fsutil

Alıntı Yap

[sudo] password for ra:

Sadece tek bir bellek bağlı ise devam edebilirsiniz, diğer adıma geçin

Alıntı yapılan: Asia - 02 Ocak 2016 - 22:58:25
Alıntı Yap

[sudo] password for ra:

Sadece tek bir bellek bağlı ise devam edebilirsiniz, diğer adıma geçin
[sudo] password for ra:
ra@ra-RV510:~$ sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb1
mkfs.fat 3.0.28 (2015-05-16)
ra@ra-RV510:~$ dd if='/home/ra/İndirilenler/Chromixium-1.5-amd64.iso' of=/dev/sdb1 bs=4M
dd: `/dev/sdb1' açılamadı: Erişim engellendi
ra@ra-RV510:~$ dd if=^C
ra@ra-RV510:~$ dd if=/home/ra/İndirilenler/Chromixium-1.5-amd64.iso of=/dev/sdb1 bs=4M
dd: `/dev/sdb1' açılamadı: Erişim engellendi
ra@ra-RV510:~$

burda yanlis aceba...

mouse da mi cikarmaliyim aceba? usb girislerinde sadece bi usb aygit ve mouse var...

fsutil

sudo dd if=/home/ra/İndirilenler/Chromixium-1.5-amd64.iso of=/dev/sdb1 bs=4M

ata1

indirilenler kısmı silinecek oraya iso dosyanızın adı yazılacak ayrıca ıso dosyanın bulunduğu örnek dowloand kısmı ise orada terminal açılıp yapılacak işlem
ilk verdiğim iletide yazıyor .ayrıca root olarak

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Ocak 2016 - 22:53:42
Onu sormuyorum, Mintstick kullanmak istiyorsanız, universe deposunu etkinleştirip udisks paketini kurun.

deniyorum...

udisks kurulumunu tamamladim ama minrstick kurulamadi. bagimlilik saglanamadi diyor..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ocak 2016 - 23:19:58

[sudo] password for ra:
ra@ra-RV510:~$ sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb1
mkfs.fat 3.0.28 (2015-05-16)
ra@ra-RV510:~$ sudo dd if=/home/ra/İndirilenler/Chromixium-1.5-amd64.iso of=/dev/sdb1 bs=4M
211+1 kayıt girdi
211+1 kayıt çıktı
887095296 (887 MB) bayt kopyalandı, 178,408 s, 5,0 MB/s

usb ye yazma islemi bitmis mi demek oluyor bu yani

ata1

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ocak 2016 - 23:25:11
deneyin.  ;D
umarim iyi haberlerle dönerim. sabriniz icin tesekkürler arkadaslar. geri dönecegim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ocak 2016 - 23:33:37

arkadaslar maalesef sonuc olumsuz.
bios ayarlarini yaptim. baslangicta grup menüsü geldi.
bu islemi birde windows icin deniyeyim. sonucu en kisa zamanda bildiririm!

ata1

bios ayarlarınız doğru ise flash'ı sökün açın sistemi sonra kapat komutu ile kapatıp flash'ı takıp açmalısınız takılı iken reboot ederseniz genelde boot olmuyor .sorun çıkarabiliyor ek bilgi

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ocak 2016 - 23:39:06
bios ayarlarınız doğru ise flash'ı sökün açın sistemi sonra kapat komutu ile kapatıp flash'ı takıp açmalısınız takılı iken reboot ederseniz genelde *önyükleme yapamıyorum .sorun çıkarabiliyor ek bilgi

öyle yapmistim zaten.simdi de windows.iso dosyasini usb ye yazdirdim bu son verdiginiz komutlara riayet ederek.ancak sunuda söylemek isterim;
özgür yazilimin ne kadar özgür oldugunu düsünmeye basladim. resmen ubuntu 15.10  a hapis oldum...
sonucu en kisa zamanda bildirecegim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ocak 2016 - 23:53:41

missing operating system...

yazdi...aklim almiyor. sorun ne aceba? denemedigim yöntem kaldimi aceba

ata1

bence kullanıcı faktörü  ;D dd ile yazdırıp çalıştıramadığım iso henüz olmadı .kali den tut archa kadar aklına gelen her sürümü yazdırıp kurdum . ;D
ayarlarda hata yapıyorsun bence.

Alıntı yapılan: ata1 - 02 Ocak 2016 - 23:59:18
bence kullanıcı faktörü  ;D dd ile yazdırıp çalıştıramadığım iso henüz olmadı .kali den tut archa kadar aklına gelen her sürümü yazdırıp kurdum . ;D
ayarlarda hata yapıyorsun bence.

öncelikle dd ne demek bilmiyorum. ama söylenenleri yapacak kadar mantigimin olduguna inaniyorum. yine de hersey icin tesekkürler. ben pes ettim. nerdeyse bir aydir ugrasiyorum. pes, pes dogrusu...

turkerataturk

anlamadığım sen hangi isoyu yazdıracaksın windows mu linux mu ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ata1

dd if=/home/ra/İndirilenler/Chromixium-1.5-amd64.iso of=/dev/sdb1 bs=4M

kullandığımız programın kısa adı dd ; DD ile CD/DVD gibi medya ortamlarının kalıbını alabilir; Sabit bir diskin bütününü ya da bölümlerinden birinin, yine, kalıbını (ayna görüntüsü) alabilir; Sabit diski kopyalayabilir ya da sabit diske boş ya da rastgele veri yazdırabilirsiniz; Ki sadece bu uygulamanın kabiliyetinin bu kadar ile sınırlı kalmadığını belirtmek isterim.

Alıntı yapılan: mustangank - 03 Ocak 2016 - 00:08:47
anlamadığım sen hangi isoyu yazdıracaksın windows mu linux mu ?

her ikisinide... ayri usb aygitlara tabi ki. amacim ögrenmekti ama beceremedim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2016 - 00:13:07

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Ocak 2016 - 00:09:30
dd if=/home/ra/İndirilenler/Chromixium-1.5-amd64.iso of=/dev/sdb1 bs=4M

kullandığımız programın kısa adı dd ; DD ile CD/DVD gibi medya ortamlarının kalıbını alabilir; Sabit bir diskin bütününü ya da bölümlerinden birinin, yine, kalıbını (ayna görüntüsü) alabilir; Sabit diski kopyalayabilir ya da sabit diske boş ya da rastgele veri yazdırabilirsiniz; Ki sadece bu uygulamanın kabiliyetinin bu kadar ile sınırlı kalmadığını belirtmek isterim.

ek bilgi icin tesekkürler. ancak dedigin gibi bu bir programsa; cahilligime ver, bunun bende kurulu olmama ihtimali var mi?

turkerataturk

usb fat32 kullan bazı anakartlar desteklemiyor olabilir.isonun sağlam olduğundan emin ol.
Her windows iso dosyası usb ye yazılmaz usb destekli olması gerekir.Winiso ile yazdırabilirsin win7 ve üzerini.
Linux ise ubuntu da başlangıç diski oluşturucu ile yükleyebilirsin.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ata1

hazır kurulu gelir .ayrıca demin yazdırdın isoyu kurulu olmasa sana dd komutu bulunamadı derdi .

Alıntı yapılan: mustangank - 03 Ocak 2016 - 00:16:35
usb fat32 kullan bazı anakartlar desteklemiyor olabilir.isonun sağlam olduğundan emin ol.
Her windows iso dosyası usb ye yazılmaz usb destekli olması gerekir.Winiso ile yazdırabilirsin win7 ve üzerini.
Linux ise ubuntu da başlangıç diski oluşturucu ile yükleyebilirsin.
.iso dosyalarini saglamligindan eminim, elimdeki windows iso dosyasi usb destekli.
basliktada belirttim; winiso benim pc de maalesef hata veriyor. simdilik sebebini bilmiyorum.
linux .iso dosyalarini daha öncede belirtiigim gibi baslangic diski olusturucusu ile yükledim.
maalesef simdiye kadar bi cözüm bulamadim "kullanici faktörü" haric... ilgin icin tesekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2016 - 00:26:28

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Ocak 2016 - 00:19:44
hazır kurulu gelir .ayrıca demin yazdırdın isoyu kurulu olmasa sana dd komutu bulunamadı derdi .

tesekkürler...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2016 - 00:37:02

arkadaslar bi fikrim var ama ne kadar oluru var bilemeyecegim...
elimde DVD-R var. ancak bos degil. bildigim kadariyla bunlarin tekrar yazilabilirligi mümkün..
bir fikri olan var mi?

ata1

dd ile yazdırılabilir komut farklıdır ama yada brun ile de olabilir