[Çözüldü] Neden Ubuntu platformu kuruldu? Yöneticiler buradan fayda sağlıyorlar mı?

Başlatan ahmet_matematikci, 02 Ocak 2016 - 11:06:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Sadece merakımdan soruyorum.
*Birçok dağıtım var iken site yöneticisi neden ubuntutr formunu kurdu?(Neden kali, mint ,debian falan değill)
**Canonical maddi destek sağlıyor mu siteye?
***Bu forumda yönetici olarak kuran yada bulunanlar ubuntudan Türkiye pazarında para kazanıyor mu?(unix ile İş alarak yada danışmanlık yaparak yada bilmediğim başka yöntemlerle....)
****Türkiyede ubuntu server kuran yada bir şirkete baştan aşağı ubuntu kurup bu konuda destek veren yetkili bir canonical şirketinin mi forumu mu burası?
*****Son olarak bu forumun yöneticiye;  bilgi paylaşmak dışında bir faydası var mı? :)
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Konumuzu burada bırakmayalım zira normal bir sorun başlığı değil bu. Öneri ve İstekler bölümüne taşıyalım çünkü konu platformla alakalı.

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci
*Birçok dağıtım var iken site yöneticisi neden ubuntutr formunu kurdu?(Neden kali, mint ,debian falan değill)

Olmadığı için :) Haliyle bir açık kapatılmak istenmiş ve kapatılmış. Diğerleri ya vardır zamanında ya da destek sağlanması amaçlanan dağıtımlar değildir (örneğin Kali).

Alıntı Yap
***Bu forumda yönetici olarak kuran yada bulunanlar ubuntudan Türkiye pazarında para kazanıyor mu?(unix ile İş alarak yada danışmanlık yaparak yada bilmediğim başka yöntemlerle....)
****Türkiyede ubuntu server kuran yada bir şirkete baştan aşağı ubuntu kurup bu konuda destek veren yetkili bir canonical şirketinin mi forumu mu burası?

Üç sorunun cevabı da hayır. Burası tamamen gönüllülerden oluşan bir platform. Hiç kimsenin ne Ubuntu ne, Canonical ne de üçüncü bir başka şirketle/tarafla ilgisi yok.

Alıntı Yap
*****Son olarak bu forumun yöneticiye;  bilgi paylaşmak dışında bir faydası var mı?

Yardım etmiş olmak, hobi olarak ilgilenmek, bilgileri taze tutmak, sosyalleşmek gibi faydalar sıralanabilir sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciSadece merakımdan soruyorum.
*****Son olarak bu forumun yöneticiye;  bilgi paylaşmak dışında bir faydası var mı?
Forumlar bilgi paylaşma amaçlıdır. Bu ve bu benzeri forumlarda site kurucuları kendi ceplerinden para vermektedir. Gerek Manjaro ve Arch forumunda da durum böyledir ve Cannonical'ın bu foruma destek verdiğini düşünmüyorum. :)
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Altaylardan_Gelen_Atlı

Galiba yaşımdan dolayı bunu hissediyordum ve tecrübelerim diyor ki ; çıkarın olduğu yerde kuyu kazan çok olur

ve ehliyetsiz / yeteneksiz kula kulluk yapan bireyler yancılar yandaşlar yalakalar rant ve ünvan için formu katleder

egonun zirve yaptığı bir kaç şakşakçının kendi çalıp oynadığı guruplaşmaların hiziplerin cirit attığı bir ortamın huzursuzluğunda tarihin tozlu raflarında yok olunurdu

isimlerini saymayacağım ama bu forumda ast/üst sınırı olmadan bilgilerini paylaşan gönülleri engin yürekleri geniş insan olmanın organize olmanın lezzeti yaşatan tüm kardeşlerimi kutluyorum.

Gönlüm isterdi ki 

'' **Canonical maddi destek sağlasın
***Bu forumda yönetici olarak kuran yada bulunanlar ubuntudan Türkiye pazarında para kazansın ''

Hiç bir şey yapamasan da sadece dua ediyorum.

saygılar

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

heartsmagic

Teşekkürler güzel düşünceleriniz için. 

Şurada yanlış anlaşılma olmasın ama, aramızdan birileri Ubuntu'dan Türkiye pazarında para kazanabilir, bu yönde bir tepki vermiş gibi olmayalım :) Şu an aramızda böyle birileri yok, kısacası durum tespiti yaparak yok dedik sadece. Canonical'ın yerel sitelere destek diye bir meselesi yok zaten, olmasın da bence. 

İkinci bir not da, cebimizden öyle büyük paralar falan vermediğimiz üzerine olsun.

Sh4oTT

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciO zaman bu müthiş bir fedakarlik
Kesinlikle

MoShic

Şahsen bu forumu saygısı, disiplin ve düzeni için aşırı değer veriyor ve önemsiyorum. Bana kayıt olduğum ilk zamanlar, ben kısa kısa yazarken; ergenlik zamanları "ya şnu halledemyorm  nsl ypcam çk snir oldm bi düzeltsk :(((" benzer şekilde yazarken, forumun tatlı-sert uyarılarıyla kendime ilk orada çekidüzen verdim. Sonralarında Ubuntu'yu ara ara sildim, tekrar yükledim vs.

Hep üşenmeden, kızmadan, sabır ile ve sadece gönüllülerden oluşup, tek amacı yardımcı olup bilgi paylaşımında bulunan insanların var olması bence büyük nimettir. Forumarda takılan biri değilim ama ilk forum sevdam bu site ile başladı diyebilirim çünkü çok sıcakkanlı, saygılı ve yardımcı oluşları, insanı sistemi kullanmıyorken bile çekiyor (bende aynen böyle oldu). Zaten ne zamandır dile getirmek istyordum bu sevgimi, sonsuz saygımı; karşılıksız öğretme çabasına giren, gönülleri zengin insanların elleri dahi öpülür; benim düşüncem budur.

Ve umuyorum ki çıkar sağlamaya çalışanların kuyusu kazılır. Bencil insanladan haz etmiyorum ve herkesin "farklılığa"  ve bilgiye ihtiyacı olduğunu bildiğim için daima, inşallah bu forumda, her öğrendiğim şeyi bir gün "master" olarak yine şu anki kendim gibi olanlara aktaracağım, bunu yapmadan yok olmak nasip olmasın bana.

*Chip dergisini yıllar önce satın alıp okuyor ve programlarını inceliyordum, kaç kez pc çökerttim bilmem, işin tuzu biberiymiş. 2010 öncesi yıllarca dergilerini alırdık. Adamların sürekli windows üzerine/taraflı çalıştığını farkedince ve açıkçası "basit" bilgiler paylaştıklarını düşünmeye başlayınca satın almayı ve sitesinde takılmayı bıraktım. Dergi de almıyorum zaten internet çoğunlukla yeterli oluyor benim için. Umarım yılmadan, zoru görünce kaçmadan, üstüne ısrarla gideceğim yıllarım olur Linux/Ubuntu ile... <3 Artık kesin kesin Windows yok, özgürlük var!

Wow ! Çok uzattım, evet. Ama içimi dökmem gerekiyordu biraz ve şimdi rahatladım. Blog yazar gibi oldu, felan neyse :D Sevgi pıtırcığı olup kanatlanıcam  birazdan ^_^
Eski ID: Mar yJuana

ahmet_matematikci

plazma

O konu gri bölge her zamanda dediğimiz gibi olmak isteyende var ise zaten nette bir çok forum,blog,site vs. var.

ahmet_matematikci

Yok hocam yok inan o konuda da doğru düzgün türkçe site yok malesef.

marslı

İsabet olmuş. O tür sitelere gerekte yok. Nedir bu insanlardaki zarar verme isteği? Gidip progrlama falan öğrenin napcaksınız heykır olup? :p 

Sh4oTT

Alıntı yapılan: marslıİsabet olmuş. O tür sitelere gerekte yok. Nedir bu insanlardaki zarar verme isteği? Gidip progrlama falan öğrenin napcaksınız heykır olup? :p 
Ülkenin güvenlik uzmanlarına (beyaz sapkalı cracker) ihtiyacı var. Nasıl ogrenecekler ? :)

ata1

hiç beyaz şaapkalısını görmedim ilk sorulan nasıl facebook hack yapılır yada komşunun wifisi nasıl çalınır kısacası zarar verme isteğidir bu
zaten zarar vermek istemese istekli olan bu tür bilgileri deneyimle ve sabırla kavuşur öyle kurdum kalı hemen komşunun şifresini kırayım ergeni olmaz.
kurar adam gibi bir linux ve kendisini geliştirir zaten geliştikçe öğrenir .Beyaz şapkalıymış hani nerede var onlardan olamak isteyen ergen olmayan

Sh4oTT

freeman

Alıntı yapılan: ShaoDownLiNuPAlıntı yapılan: marslıİsabet olmuş. O tür sitelere gerekte yok. Nedir bu insanlardaki zarar verme isteği? Gidip progrlama falan öğrenin napcaksınız heykır olup? :p Ülkenin güvenlik uzmanlarına (beyaz sapkalı cracker) ihtiyacı var. Nasıl ogrenecekler ?
İngilizce bilmeden mi?
Çok ararsınız Türkçe site. :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

seron

Alıntı yapılan: ata1 - 05 Ocak 2016 - 21:19:37
Beyaz şapkalıymış hani nerede var onlardan olamak isteyen ergen olmayan
Ben varım :)
Şaka değil, bundan yıllar evvel bulunduğum ilde kurs fiyatlarını araştırdım. Bir tane kursa bir arkadaşımla gidip sorduk. 2007 yılı falandı sanırım. Herif "5Ay kurs 2000TL" deyince "bizim işimiz çıktı" deyip tüydük.

yöneticiler bundan fayda sağlıyor mu?
evet tabi ki.
bir defa paylaşım falan bahane. psikolojik rahatlama, sohbet etme arzusu, pratik yapma ve ego tatmini. bu sonuncuyu kötü maksatla söylemedim. bilimsel olarak söyledim; yani bir nevi fizyolojik ihtiyaç giderimi.

Önemli bir durum daha var: bir kişinin sorununu çözerken gelişiyorsun abi... Mesela ben bazı yazılımlar için konu anlatımı yapıyorum. ve inanın

-yazılımın yarısını
-anlatım metnini hazırlarken öğreniyorum ;D nereden duydum bilmiyorum:

"öğretmek, iki kere öğrenmektir"
diye bir söz vardı.
Hah, aynen öyle. Burada birileri birşeyler sorup yardım istedikleri zaman, o kişinin sorununa en çok müdahale edenler forum yöneticileri. dolayısıyla bilgilerini sık sık konuşturup pratik yapıyor, öğrendiklerini kalıcı hale getiriyorlar. Tabi bunu yaparken de psikolojik haz sağlanıyor.

Maddiyatın ön planda olduğunu sanmıyorum. Zira boş kısımlar kımıl kımıl reklamlarla dolardı ;)

neynefes

Birçoğuna katılmakla birlikte yönetici olarak sorumluluklar da giriyor devreye. Yönetime girmeden önce daha az gelip ortalığa bakınırdım. En azından her mesajı okuma gibi bir işe kalkışmıyordum. Aldığım haz egodan mı yoksa yardım etmiş olabilme düşüncesinden dolayı mı bilmiyorum :)

@Mar yJuana, benden de önce katılmışsınız foruma. Hoş mesajınızdaki  övgüleri diğer yönetici arkadaşlarımız hakediyor daha çok sanırım ama yine de teşekkür ediyorum :)

Hekırcı arkadaşlara her zaman açığız. Yeter ki basit  şeylerle gelmesinler. Sorular dolu olsun başımızın üstünde yerleri var. Öğrenmek isteyen herkese açığız biz.

plazma

Alıntı yapılan: seron - 05 Ocak 2016 - 22:12:09

yöneticiler bundan fayda sağlıyor mu?
evet tabi ki.
bir defa paylaşım falan bahane. psikolojik rahatlama, sohbet etme arzusu, pratik yapma ve ego tatmini. bu sonuncuyu kötü maksatla söylemedim. bilimsel olarak söyledim; yani bir nevi fizyolojik ihtiyaç giderimi.

Önemli bir durum daha var: bir kişinin sorununu çözerken gelişiyorsun abi... Mesela ben bazı yazılımlar için konu anlatımı yapıyorum. ve inanın

-yazılımın yarısını
-anlatım metnini hazırlarken öğreniyorum ;D nereden duydum bilmiyorum:

"öğretmek, iki kere öğrenmektir"
diye bir söz vardı.
Hah, aynen öyle. Burada birileri *bir şeyler sorup yardım istedikleri zaman, o kişinin sorununa en çok müdahale edenler forum yöneticileri. dolayısıyla bilgilerini sık sık konuşturup pratik yapıyor, öğrendiklerini kalıcı hale getiriyorlar. Tabi bunu yaparken de psikolojik haz sağlanıyor.

Maddiyatın ön planda olduğunu sanmıyorum. Zira boş kısımlar kımıl kımıl reklamlarla dolardı ;)

İlk kısımdaki paragrafa cevap yazayım gönüllü olarak yapılan görevlerin hangisinde ortada bir proje yada ürün çıkmadıktan sonra haz rahatlama olabilr ki, sohbet forumuda değil yada irc hiç değil kimi zaman monolog oluyor kullanıcı cevap vermiyor görmüyor yada egonun iyiside olmazda nasıl bir ego yapabilir burada yardım platformunda? Psikolojik olgudan fizyolojik olarak ihtiyaç giderimi nasıl oluyor :) Reklamlarla dolu forumları zaten biliyorsunuzdur öyle bir durumda söz konusu değil bizde

@ahmet_matematikci şöyle bir durum var hackercık olunacaksa yabancı dil şart bunu zaten anlatmaya gerek yok, çok iyi bir programlama algoritma, mantık vs diye gider bunlarda şart kimsede bir şey yaparken durun Türkler de faydalansın diyipte Türkçe kullanım klavuzu yazmazlar yani o konuda :)

Şimdi saçma sapan yerlere gitmeden konu sahibine soralım tamamsa cevaplar konuyu kapatalım.

seron

Ego'yu kötü anlamda söylemedim. Halk arasında ego'nun bencillik ya da keyfine düşkünlük şeklinde bir yanlış anlamı var. Psikoloji bilimi ise bunu farklı tanımlıyor. Sonra haz almıyorsanız, para da kazanmıyorsanız(zannetmiyorum) ne diye buradasınız? Bir şekilde faydası oluyordur. Egonun da muhakkak bunda payı vardır. Öğrenmeyi de kalıcı kılıyordur, e güzel şeyler söyledim aslında.
Yani özetle Siz yardım edeyim, paylaşayım derken bile bundan belki de farkında olmadan fayda sağlıyorsunuzdur. Konu çok derin; işin içine psikoloji bilimi, iktisat bilimi, sosyoloji bilimi giriyor... Bu nedenle fazla uzatmıyorum.

Ya da uzatıyorum... Bu şuna benziyor: bir kişi gönüllü olarak yardım kuruşuşlarına katılıyor ise, bir şekilde bunun kendisine faydası vardır. Sosyoloıji bilimi bunun sosyalleşme ve katılma gibi geniş kavramlarla açıklıyor.

Yahu ben ne diyorum!? Tamam kapatın. Bence sıkıntı yok.

Sh4oTT

Alıntı yapılan: seronYahu ben ne diyorum!? Tamam kapatın. Bence sıkıntı yok.
;D :D :D :D

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: neynefes - 05 Ocak 2016 - 22:31:16

Hekırcı arkadaşlara her zaman açığız. Yeter ki basit  şeylerle gelmesinler. Sorular dolu olsun başımızın üstünde yerleri var. Öğrenmek isteyen herkese açığız biz.

İşte bu alıntıdan sonra Konu kilitlensin. Söz söylenmez bunun üstüne.

heartsmagic

@seron'un yazdıkları üzerine ekleme yapayım :)

Forumda kalıp sorunları çözerek bilgilerimizi güncel tuttuğumuzu zaten defalarca söylemişimdir. O kaçınılmaz bir gerçek ve bizlere de fayda sağlıyor elbette. Ego konusu ise kısmen doğru olabilir. Söylenmek istenen şey ego tatmini değil bence ama keyif alma. Daha doğru bir tanımlama olacaktır muhtemelen. Fakat ne olursa olsun, kısacası bize katkısı ne olursa olsun sürekli buralarda bulunmak kolay bir iş değil. Çok fazla övgü istemem kendi adıma fakat gereksiz mütevazılık yapmaya da gerek yok. Bu ortam ve bizler kadar istikrarlı başka bir yer bulmak güç şu günlerde. Kısacası kişisel zevklerim (salt Linux ve bilişimden bahsediyorum, diğerlerini dahil dahi etmiyorum) yapabileceğim onlarca şey var. Okuma ve yapılacaklar, denenecekler listemde tonlarca şey bekliyor. Fakat ben vakit bulduğum şu sıralarda foruma bakıyorum :)

Konu kapanmış, özellikle @seron bir şeyler eklemek istersen kilit açtırma isteği yapabilirsin.