Çift Monitör ve Nvidia kapalı kaynak sürücü problemi

Başlatan afineday2die, 02 Ocak 2016 - 10:48:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afineday2die

Arkadaşlar geçen gün ubuntu 14.04.03 LTS sürümünü kurdum ve çift monitör sorunu nedeniyle kaldırdım fakat eger problemin çözümü varsa tekrar kurmak istiyorum. Açık kaynaklı sürücüyle beraber kullandığımda bir sorun yoktu ancak 352.63 sürüm numaralı Nvidia driver'a geçince laptopun monitörü gidip gelmeye başladı ve ikinci ekrana da hiç görüntü gelmiyordu. Ancak ikinci monitörün bağlı oldu HDMI kablosunu çıkarttığım zaman laptopun ekranındaki gidip gelme olayı son buluyordu ama bu seferde ikinci monitörü kullanamıyorum :) Bu sorunun bir çözümü var mı acaba ?   

Daha sonra da olarak 14.04.03 Ubuntu GNOME kurdum ancak kurulum sonrasında yine ekran kartı sürücüsünü 352.63 Nvidia yapıp yeniden başlattığımda bu sefer harici monitör bağlı olmamasına rağmen siyah ekran da kalıp açılmıyordu.

Laptopun özellikleri:
i7 4720HQ
GTX 960M
H87M Chipset
850 Evo 250GB SSD (Windows için ayrıldı)
Memoright 240 GB SSD (Linux için ayrıldı)

heartsmagic

Şu an kurulu bir sistem yok yanlış anlamıyorsam? Kurulu sistem olmadan uğraşmamız zor olacaktır. Mümkünse yeniden 14.04 veya 15.10 kur, sonra denemeler yaparız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

afineday2die

Bugün Linux Mint 17.3 Cinnamon x64 kurdum ve 352.63 Nvidia sürücü ile çift monitör sistemde sorunsuzca kullanıyorum. Şuan final sınavlarım olduğumdan Linux Mint de kalıp kullanmak istiyorum ama yakın zamanda da yanına tekrar ubuntu kurup bu sorunu aşmayı istiyorum. Ayrıca nouveau sürücü ile  hata alıyorum ve Nomodeset haricinde hiçbir dağıtımı usb'den boot edemiyorum galiba cihaz donanımları Linux için uygun değil :)

heartsmagic

Bazen sahipli sürücü kurulumu öncesinde nomodeset istiyor makineler, sonrasında sorun olmayabiliyor. Biz bu başlığı yeni bir kurulum yapıldığı için kapatalım, eğer olur da Ubuntu kurarsan tekrar yeni bir başlık açabilir veya bu başlığın açılmasını isteyebilirsin. Kilitli başlıkların alt bölümünde kilit açtırma seçeneğini görebilirsin.

Eğer Mint ile mutluysan ve senin ihtiyaçlarını görüyorsa başka dağıtım bakmana gerek bile olmayabilir ama aklında bulunsun :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.