Uygulama kurmak ve kaldırmak için hangi aracı kullanıyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 02 Ocak 2016 - 10:44:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uygulama kurmak ve kaldırmak için hangi aracı kullanıyorsunuz?

Yazılım Merkezi
12 (20.3%)
Synaptic
12 (20.3%)
apt-get
32 (54.2%)
aptitude
1 (1.7%)
Diğer
2 (3.4%)

Toplam Oy Verenler: 59

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

betseg

Ben şu anda Ubuntu kullanmıyorum, ama kullandığım zamana göre yazacak olursam daha hoş görünüyor diye "apt" komutu kullanıyordum :) diğer mi bu?

ahmet_matematikci

Aslında lazım oldukça hepsini kuruyorum  ama ilk yazılım merkezinde arıyorum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

eronis

Ubuntu Software Center'ı sevmiyorum çünkü bazen çok yavaşlayabiliyor. Synaptic'in arayüzünü çirkin buluyorum. Onun için şık bir terminal içinde apt-get komutu beni daha evimde hissettiriyor :) Tabii bu benim kişisel tercihim. Lubuntu software center'ı, deepin software center'ı, Appgrid'i çok övüyorlar ve muhtemelen bir ara onları da deneyeceğim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

AguilaNegra

Yazılım merkezi hariç hepsi,nedense yeni haline ısınamadım bir türlü.
Snaptic eski dost:)çoğunlukta.

eronis

@AguilaNegra hocam Kubuntu'da muon discovery vardı sanırım. Nasıl bir yazılım merkezidir ? Kullanışlı mı ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

AguilaNegra

Alıntı yapılan: eronis@AguilaNegra hocam Kubuntu'da muon discovery vardı sanırım. Nasıl bir yazılım merkezidir ? Kullanışlı mı ?
Kullanışsız nitelemesi haksızlık olur,tamamen alışma meselesi.
Hani ilk alıştığımız uygulamayı ararız ya hep,Muon da KDE ye Pardus ile başlayanlar için hiç yabancılık çekmeyecekleri bir araç.
Ben ilk iletimde Ubuntu yazılım merkezini hedef almıştım,ücretli yazılımlar olmadığı zaman daha iyiydi.

ata1

sevgili yöneticilerimiz . bizleri unuttu en az 20 den fazla kullanıcı var pacman -Rns program adı yapar . ankete terminal ibaresi konulsa idi bizde ankete katılım sağlardık . :o  :'(

memberstr

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 02 Ocak 2016 - 11:35:15
Aslında lazım oldukça hepsini kuruyorum  ama ilk yazılım merkezinde arıyorum.

Yazılım Merkezi neresi ???

ata1

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ata1sevgili yöneticilerimiz . bizleri unuttu en az 20 den fazla kullanıcı var pacman -Rns program adı yapar . ankete terminal ibaresi konulsa idi bizde ankete katılım sağlardık .  
Ne yazık ki öyle değil yum, pacman, vs. unutuldu bu ankette...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ata1

ubuntu formunda pacman yaw bir espiri yaptım dalan dalana adamlar kendilerine göre anket yapıyor .şimdi diyecek sana @neynefes hadi başka kapıya göreceksin.  ;D ;D

betseg

Hayır cidden, burası bir Ubuntu forumu ve Ubuntu kullanıcılarının neyi kullandığı araştırılıyor. Diğer dağıtımların çoğunda zaten ya bir ya iki paket yöneticisi var. Ayrıca hangi dağıtımı kullanıyorsunuz anketi yetmiyor mu? :)

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

betseg

eronis

Paket Yöneticileri;

apt-get / aptitude = Debian / Ubuntu
pacman / yaourt = Arch Linux
zypper = Opensuse
pisi = Pisi Linux
yum / dnf = Fedora / Cent OS(Red Hat)
urpm = Mageia / Mandriva

Dağıtımlara göre paket yöneticileri değişiklik gösterebilir. Normalde aralarında depolar ve komutlar dışında bir fark hissetmiyorum.

betseg

Bu arada yaourt resmi bir paket yöneticisi değil, AUR için üçüncü parti bir yardımı.

eronis

Aynen, ekleme için teşekkürler :) Yaourt AUR'dan kurulum yapabilmek için gereken bir paket yöneticisidir. Ne AUR, ne de yaourt dağıtımda etkin olarak gelmez. Madem bu kadar anlattık kalanını da anlatalım.

http://paste.ubuntu.com/14386413/

betseg

Konu daha da dağılmadan şunu ekleyip bitireyim: Yaourt, pacaur, cower vb kullanmadan da AUR'dan paket indirip kurulabilir; sadece 3 komutluk iş ama güncelleme takibi zor olur.

ata1

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 03 Ocak 2016 - 09:48:02
Pacman yeni duydum

arch kullansanız çok duyardınız yada manjaro hatta terminalde pamac yiye yiye oynaya oynaya giderdi. ;D

Alıntı yapılan: eronis - 03 Ocak 2016 - 11:55:10
Paket Yöneticileri;

apt-get / aptitude = Debian / Ubuntu
pacman / yaourt = Arch Linux
zypper = Opensuse
pisi = Pisi Linux
yum / dnf = Fedora / Cent OS(Red Hat)
urpm = Mageia / Mandriva

Dağıtımlara göre paket yöneticileri değişiklik gösterebilir. Normalde aralarında depolar ve komutlar dışında bir fark hissetmiyorum.

pacman sadece arch değil manjaro da da kullanılır eksikliği tamamlayalım manjaro arch tabanlıdır .

betseg

@ata1 o zaman KaOS, Apricity, Antergos, ArchBang, hatta PacBSD vb hepsini yazalım? :) @eronis sadece programların kökenlerini yazmış.

ata1

bilgi verilmiş yanına ve bu tabanlı yada birçok sürüm kullanır ibareleri konulmalı ki karşıdaki daha geniş kapsamlı anlasın.amacım bunu sağlamaktı
arkadaş sadece arch kullanır diye anlamasın yada yukarıdaki örnekler gibi birçok dağıtım farklı paket yöeticisi kullanır gibi açıklanmalı bence yarın pacmanı manjaroda
yada Antergos, ArchBang  gördüğünde şaşırmamalı  ;D

eronis

Ama bu durumda liste baya uzun olurdu. Bu şekilde her paket başında yazabileceğim 100'den fazla dağıtım olurdu, neyin ne olduğu belli olmazdı. Basitçe tabanlarını yazdım, eğer bunu taban aldıysa bunu kullanır. Yoksa apt-get'in yanına linux mint, lite, pinguy, elementary, trisquel... say say bitmez. 100 tane sadece ubuntu'dan çıkar sanıyorum ? Üstelik kafa karıştırıcı olur. Tabanları yazmak daha sağlıklı çünkü bir dağıtım ismi duyduğumuzda misal arch tabanlı deyince pacman, ubuntu yada debian tabanlı deyince apt-get kullanacağını zaten biliyoruz. Maksat bir şey anlatırken az sözle çok şey söylemek ve okuyucuyu sıkmamak :)

By_Mihni

İndirmek istediğin yazılım senin bünyende yoksa bunu internet üzerinde araştırma yaparsın. Genel olarak (eskiler daha çoğunlukta) apt-getir yavrum komutunu daha çok kullanırız.