LTS (uzun süreli desteğe sahip) bir sürüm mü, ara sürüm mü kullanıyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 02 Ocak 2016 - 10:43:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LTS (uzun süreli desteğe sahip) bir sürüm mü, ara sürüm mü kullanıyorsunuz?

LTS sürüm kullanıyorum.
86 (77.5%)
Ara sürüm kullanıyorum.
25 (22.5%)

Toplam Oy Verenler: 111

heartsmagic

Yorum yapabiliriz, fakat ricamız şu ki "Ara sürüm kullanmıyorum çünkü kararsız." tarzında doğrudan kişisel sistemlere yönelik genel ifadeler olmasın yorumlarda. Hani hep söylüyoruz, birileri X sürümünde sorun yaşıyor diye herkesin yaşaması gerekmez. Bu türde yorumların yerine "Şu şekilde bir donanımım var, ara sürüm bende böyle şöyle bir soruna yol açtı" ya da "Kullandığım şu uygulamanın şu Ubuntu ara sürümü ile şu türde bir sıkıntısı var" tarzında yorumlar görürsek çok daha faydalı olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

Ara sürüm çok hatalı olur diye forumda gözümü korkuttular. O yüzden Kararlı sürüm kullanıyorum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

eronis

Günlük kullanım için ara sürüm kullanıyorum. Ama misal bir sunum yapmam gerektiği zaman kullandığım bir laptop'um var ve onu çok sık kullanmıyorum. Haftada 1 mi deyim, ayda 1 mi deyim ? Ayrıca bu bilgisayarın diğer bilgisayarımdan ekstra kararlı olması gerek ki son anda bana bir sürpriz yapmasın. Ayrıca nadir kullandığım bir bilgisayarda her 6-9 ayda bir sürüm değişikliği yapmak beni zorlar. Güvenlik güncellemeleri gibi önemli şeyleri de kaçırmak istemem. İkisinin de iyi ve kötü yanları var. LTS'de Unity (Canonical'dan doğrudan destek ve 5 yıl destek süresi nedeniyle), ara sürümde ise GNOME (fanıyım) kullanıyorum :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

seron

Her ne kadar çeşit çeşit distro kurup kurcalamayı sevsem de, şu aralar uzun süre kullanabileceğim sürüm istiyorum. Çünkü bilgisayarı kullanmak için kullanıyorum ve kararsız sürüler sık sık sorun yaşatacaksa(bilmiyorum), acemi de olduğumdan, ikide bir onunla uğraşamam.

Dolayısıyla LTS olsun, tam olsun. Uzun süreli olmayan sürümleri uzman kullanıcılar denesin ve hata denetimi yapıp geribildirimlerde bulunsunlar.

ata1

arch olsun manjaro olsun lts kullanıyorum. alışkanlık ubuntudan kalma. 8)

nuked

işlemci ve ekran kartından dolayı yazılım kısıtlamalarının(gcc-5.3 ve mesa-11/llvm.3.7 için) önüne geçmek için gentoo testing'de yuvarlanıp gidiyorum. sadece kerneli sabitleyip ara ara güncellemeyi tercih ettim. Sistem göçene kadar gentoo da devam, göçtüğü vakit debian stable de istediğim paketlerde olur sanırım :)) onunla kaldığım yerden devam ederim.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Acemi bir kullanıcıyım lakin LTS veya ara sürüm fark etmiyor daldan dala atlıyorum Linux'un bahçesinde ki tüm çiçekler benim için ekilmiş...

şu an cihazda Linux Lite 2.6 yüklü henüz sorun yaşamadım kararım değişmezse Ubuntu 16.04 betaya kadar bunla idare ederim sonra beta yüklerim kısa sürede Finalde gelir

Ara sürümlerde şayet forum kanalı ile çözüm olmazsa hata raporu ile donanıma uygun hale gelmesi için hata kaydı yapılıyor kullandığım cihaz için olumlu diye düşünüyorum

işte bu sebepten ara sürümde kullanmak şahsıma mantıklı geliyor karıştırmaktan korkmuyorum :)
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

eronis

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 02 Ocak 2016 - 17:45:15
Acemi bir kullanıcıyım lakin LTS veya ara sürüm fark etmiyor daldan dala atlıyorum Linux'un bahçesinde ki tüm çiçekler benim için ekilmiş...

şu an cihazda Linux Lite 2.6 yüklü henüz sorun yaşamadım kararım değişmezse Ubuntu 16.04 betaya kadar bunla idare ederim sonra beta yüklerim kısa sürede Finalde gelir

Ara sürümlerde şayet forum kanalı ile çözüm olmazsa hata raporu ile donanıma uygun hale gelmesi için hata kaydı yapılıyor kullandığım cihaz için olumlu diye düşünüyorum

işte bu sebepten ara sürümde kullanmak şahsıma mantıklı geliyor karıştırmaktan korkmuyorum :)

Şöyle bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim, yeni LTS sürüm çıkması sizin hala mevcut sisteminizi gözünüzü kırpmadan 3 yıl daha kullanabileceğiniz, dolayısıyla 18.04 çıkana kadar gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece format atmanız gerekmediği gerçeğini değiştirmez. Lütfen bunu da aklınızda bulundurun. Yeni LTS çıktı, geçmem lazım diye düşünmeyin çünkü yeni yazılım sadece yeni versiyona ihtiyacınız var ise yada son sürümdeki bir özelliği gerçekten kullanmak istiyorsanız kıymetlidir. Diğer türlü 18.04'e kadar beklemenizde bir sakınca yok. Ama misal benim gibi bir gnome fanıysanız, son sürüm gnome'u çok şık bulduysanız ve kullanmak istiyorsanız ara sürümlere kaçmak isteyebilirsiniz, hatta daha ileri gidip arch'a ve rolling release'e göz dikebilirsiniz. Yada benim gibi bir hobici iseniz ve boş zamanınızda kendinizi geliştirmek istiyorsanız son yazılım kullanmak sizin için oldukça çekici bir düşünce olarak gelebilir.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Ben de ufak bir düzeltme yapayım, kararsız sürümler değil ara sürümler var bizde :) Kısacası 15.10 örneğin kararsız sürüm değil, ara sürüm olara adlandırılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

@eronis kardeşim yazdığım gibi acemiyim kesinlikle yanlış anlaşılma yok sadece bir sistemi 3 yıl kullanmak nasıl söylenir bana banal gelir sıkılırım.
benim yaptığım  format  değil diyebiliriz format aynı yazılımı değişiklik yapmadan yüklemek gibi diye düşünüyorum yanılıyor olabilirim!!!
hep ara sürüm yada LTS ye geçiyorum fark etmiyor veya başka bir linux  şu an Linux Lite yüklü :) manjaro, makulu, zorin, mint, elementaryOS, peppermint gibi geneli ubuntu tabanlı arada fedora vs... yüklemek fazla anlamasam da terminalde gnome shell, pacman vs.. denemek korkmadan denemek hoş bu kadar pırkalamaya daha PC göçmedi.
arada forum da kimse yoksa geçmiş çözümleri çorba yapsak da çözüm arayan arkadaşımıza çözüm diye sunuyorum...
6 ayda bir olmasa da ara sürüm veya LTS model model araç kiralamak gibi geliyor şahsıma hep bir üst model sıfır bir araç sürmenin keyfi var lastikler eskimeden motor su kaynatmadan test ediyor gibiyim :) buda bir hobi kahveyi, okeyi sevmiyorum...

biz acemi ve son kullanıcı olarak ne yaparız ki PC de bu denemeler sayesin de forumdan faydalanarak öğrenme çabası yanıma kar kalıyor

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

eronis

Yaptığın hepimizin acemiyken yaptığı bir şey, bunda sıkıntı yok. Yeni şeyler denemeye, öğrenmeye, linux hakkında deneme yanılma ile fikir sahibi olmaya çalışıyorsun, bu da azimli olduğunu gösterir. Pek çok insan bu devrede pes ediyor, bunun için hırsına saygı duyuyorum.  Ama yanlış kelimeler seçiyorsun."LTS araç kiralamak değildir". LTS'yi 5 yıl boyunca destek veriyorlar deyince tamam biraz eski paketler kullanabiliyor kararlılık için ama acemi kullanıcılardan şirketlere, oyunculara LTS çoğu zaman kullanıcıların ilk tercihi, ara sürüm ise test platformu olarak tercih edilir genelde. Senin örneğinden gidelim madem. Sana birisi bir araba'yı satıyor. Diyor ki "Bu arabaya 5 yıl garanti veriyorum, 5 yıl boyunca düzenli olarak aracına ücretsiz bakım yapacağım.  Arabaya yeni modifikasyonlar yapacağım, sürekli yenileyeceğim. Hep altında sorunsuz çalışan, gıcır gıcır, boyası yeni bir yavru olacak :D Garanti bitince yine kullanabilirsin, ama önermem. Çünkü yenileri çıkıyor, seninki eskiyor. Eskiyen zamanla arabada sorun çıkabilir. Bakım şart, kaza yapabilirsin. Eğer kendin bakım yapmasını biliyorsan ne ala, kullan. Üst modeli 2 yıl'da bir çıkıyor, istersen 2 yıl sonra üst modelini vereyim ?" LTS 5 yıl süresi de buna benzer. Yoksa LTS'de bazen daha Arch depolarına gelmemiş yazılımları kullandığım oldu :) Değişik dağıtımlar kullanmak sana ne kazandırır ?

1 - Herkes ubuntu kullanacak yada onu beğenecek diye bir şey yok. Belki sana daha iyi uyan başka bir dağıtım bulacaksın.
2 - Linux masaüstleri hakkında fikir sahibi olacaksın.
3 - Dağıtımlara özel paket, özellik ve paket yöneticilerini bileceksin.

Format atmak değil de "Dağıtım değiştirmek" kelimesini kullanmanı tavsiye ederim durumun için. Linux'ta kolay kolay format atman gerekmez çünkü.

ethem578

Ara sürüm kullanıyorum çünkü paketler daha güncel. Hatta bir adım ileri gidip geçenlerde 16.04 daily sürümünü kurdum. Tüm yazılımların en son sürümlerini kullanmak cazip geliyor.

seron

Alıntı yapılan: ethem578 - 04 Ocak 2016 - 10:32:02
Ara sürüm kullanıyorum çünkü paketler daha güncel. Hatta bir adım ileri gidip geçenlerde 16.04 daily sürümünü kurdum. Tüm yazılımların en son sürümlerini kullanmak cazip geliyor.
konuyu dağıtmak istemiyorum ama bir şeye takıldım: her yeni işletim sistemleri sürümü çıktığında, bildiğim kadarıyla, yazılımlar ve paketler de güncellenmiyor. örneğin libreoffice. sistem sürümlerinden bağımsız güncelleniyor. bunun gibi nice yazılımlarda da durum aynı. yani işletim sisteminin güncel sürümüne geçince tüm paketlerinizi ve yazılımlarınızı da yükseltmiyorsunuz aslında. hatta kernel sürümü bile uzun müddet aynı kalıyor diye biliyorum.

Yanılıyor muyum?

neynefes

Genel anlamda yazılımların o anki en güncel "kararlı" paketlerine yer vermeye çalışıyor Ubuntu. Çekirdekte güncelleniyor.

seron

çekirdeği güncellenmesini anladım ama,
Alıntı yapılan: neynefes - 04 Ocak 2016 - 15:32:56
Genel anlamda yazılımların o anki en güncel "kararlı" paketlerine yer vermeye çalışıyor Ubuntu. 
yani neticede en son sürüm ne ise onu sunuyor; eğer hala aynı sürüm, örneğin 3.12 sürüm varsa o yazılımı/paketi sunmaya devam ediyor, bu konuda mütabık mıyız?
Şayet öyleyse yeni sürüme geçmek her daim avantajlı olmayabilir çünkü...

neynefes

Dediğiniz şey bazı uygulamalar için geçerli. Sistem yazılımları tamamen güncelleniyor. Özellikle masaüstü güncellemeleri. Aman aman kocaman değişimler olmayabiliyor elbet. Avantajları da oluyor aynı zamanda. LTS üzerinde de hayat devam edebilir. Kişinin kendi tercihine kalmış bu durum.

ata1

eronis

Alıntı yapılan: seron - 04 Ocak 2016 - 13:34:33
Alıntı yapılan: ethem578 - 04 Ocak 2016 - 10:32:02
konuyu dağıtmak istemiyorum ama bir şeye takıldım: her yeni işletim sistemleri sürümü çıktığında, bildiğim kadarıyla, yazılımlar ve paketler de güncellenmiyor. örneğin libreoffice. sistem sürümlerinden bağımsız güncelleniyor. bunun gibi nice yazılımlarda da durum aynı. yani işletim sisteminin güncel sürümüne geçince tüm paketlerinizi ve yazılımlarınızı da yükseltmiyorsunuz aslında. hatta kernel sürümü bile uzun müddet aynı kalıyor diye biliyorum.

Yanılıyor muyum?

14.04 ile 15.10'un depolarında eclipse ve netbeans'e bak ve sonra onların son sürümüne bak. Dediğin durumun en görülür örneklerinden birisi.

Alıntı yapılan: seron - 04 Ocak 2016 - 15:49:04
çekirdeği güncellenmesini anladım ama,
Alıntı yapılan: neynefes - 04 Ocak 2016 - 15:32:56
Genel anlamda yazılımların o anki en güncel "kararlı" paketlerine yer vermeye çalışıyor Ubuntu. 
yani neticede en son sürüm ne ise onu sunuyor; eğer hala aynı sürüm, örneğin 3.12 sürüm varsa o yazılımı/paketi sunmaya devam ediyor, bu konuda mütabık mıyız?
Şayet öyleyse yeni sürüme geçmek her daim avantajlı olmayabilir çünkü...

En yeni sürümü ubuntu'da pek göremezsin. Arch tarafı GNOME 3.18 kullanırken Canonical Ubuntu GNOME 15.10 için 3.16 kullandı misal.

eronis

Hocam yazacaklarımı birleştirecekdim, yanlışlıkla spam oldu. Forumda yorum silme tuşu olmadığı için kaldı. Özür dilerim.

neynefes

Göremezsiniz değil aslında. GNOME ile Ubuntu'nun geliştirme takvimleri birbirini tutmadığı için bir sürüm geriden takip ediyor Ubuntu, GNOME sürümlerini.

eronis

Sonuç olarak sadece hazır olduğundan emin olduklarında alıyorlar. Ayrıca Canonical bildiğim kadarıyla paketleri ubuntu'ya göre "yamalıyorlar mı deyim ?" aynı opensuse'nin yaptığı gibi. Bu yazılımı daha güvenli ve kararlı yapıyor.

neynefes

Evet sisteme oturtuyorlar masaüstlerini. Sonuçta kendi yazılımları da var içlerinde.

Nizamettin

Merhaba arkadaşlar 2 yıllık bir aradan sonra yeniden ubuntu kullanmaya başlamak üzereyim. Bilgisayarım tamirden gelir gelmez Ubuntu GNOME 14.04 LTS sürümünü yükleyeceğim. Kararlılık için LTS sürümü tercih ediyorum.

Bu arada iki yılda bir hayli değisiklik olmuş. Emek gösterenlerin eline sağlık..

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Nizamettin

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 06 Ocak 2016 - 09:46:57
Bilgisayar 2 yıldır tamirde de yeni gelmiş gibi anladım önce :)

:) Şöyle ifade edeyim. Önceden ailem ile ortak bir bilgisayar kullanıyordum. Şimdi şahsi bilgisayarım var. Ancak şuan tamirde ve geldiğinde Ubuntu GNOME ile yola devam edeceğim.

Buna pc iki yıldır tamirde de diyebiliriz :)