[Çözüldü] Dosya Kopyalarken "Permission Denied"

Başlatan -DıLgEş-, 01 Ocak 2016 - 11:52:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Herkese Merhaba!

Manjaro kullandığım için konuyu buraya açtım yanlış yere açtıysam kusura bakmayın!

Bi ara Windows yüzünden tüm dosyalarım silindikten sonra sisteme sadece Manjaro kurdum ve hala da öyle.. Şuan tüm disk durumu şu şekilde;

Manjaro Kurulu Disk Bölümü 165 GB ext4 dosya sistemi
Yedek Disk Bölümü 325 GB btrfs dosya sistemi

Yedek bölümüne sadece root olarak dosya aktarabiliyorum.. Aktardım ama şimdi de o dosyaları Masaüstü'ne aktaramıyorum! Root oluyorum olmuyor, konsola cp komutunu root olarak uyguluyorum olmuyor... Lütfen yardım edin!
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

heartsmagic

Yedek disk bölümü diyelim ki /media/yedek altına bağlı:

sudo chown -R $USER:$USER /media/yedek
sudo chmod -R 644 /media/yedek

Diğer meseleye gelirsek, root kullanıcısının bir yerden bir yere dosya taşırken izin yaşama gibi bir durumu olmaz, her yere yazabilir kendisi. Tam olarak denediğin şekliyle komutu ve çıktısını buraya aktar lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicYedek disk bölümü diyelim ki /media/yedek altına bağlı:

Kod: [Seç]sudo chown -R $USER:$USER /media/yedek
sudo chmod -R 644 /media/yedek
Diğer meseleye gelirsek, root kullanıcısının bir yerden bir yere dosya taşırken izin yaşama gibi bir durumu olmaz, her yere yazabilir kendisi. Tam olarak denediğin şekliyle komutu ve çıktısını buraya aktar lütfen.
Cevabınız için teşekkürler.. Verdiğiniz komutları eve gidince uygulamaya çalışacağım... Arayüz olarak Thunar'a root olarak girdim oradan kopyalamaya çalıştım ancak hata verdi... Konsola düştüm, oradan su deyip şifreli yazdım ve ilgili yedek bölümüne geldim ve aşağıdaki komutu uyguladım:

cp Depo/0ad.pkg.tar.xz /home/nurullahrgan/Masaüstü

Bu denemede de hata verdi.. :-(
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

fsutil

Böyle yapman gerekmez mi 

sudo cp /run/media/nurullahrgan/Depo/0ad.pkg.tar.xz /home/nurullahrgan/Masaüstü

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Asia

Böyle yapman gerekmez mi 

Kod: [Seç]sudo cp /run/media/nurullahrgan/Depo/0ad.pkg.tar.xz /home/nurullahrgan/Masaüstü
Öyle de aynı hatayı veriyor..

ata1

kurulumda depo bölümü ile ilgili bir bağlama yapıldı mı ? diske sağ tıkla aç thunar getir sağ tıkla ardından bulunan klasörlere sağ tık ile özellikler ve izinlere bir göz at
root yada user dışında işaretli olmamalı

heartsmagic

Hatayı da görsek :)

cp Depo/0ad.pkg.tar.xz /home/nurullahrgan/Masaüstü

komutunun anlamı, Depo dizininin içinde değil, bir üst dizinde kopyalama komutu veriliyor demektir. Eğer Depo /media altındaysa örneğin senin /media dizininde bulunman gerekir. Kaldı ki kopyalama senin masaüstü dizinine yapılacağı için yazma sıkıntısı yaşamaman gerekiyor normal kullanıcınla dahi. Demek ki sorun yazılacak taraf değil, okunan taraf.

Aldığın hatayı da aktar buraya lütfen.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: ata1kurulumda depo bölümü ile ilgili bir bağlama yapıldı mı ? diske sağ tıkla aç thunar getir sağ tıkla ardından bulunan klasörlere sağ tık ile özellikler ve izinlere bir göz at
root yada user dışında işaretli olmamalı
Çok teşekkür ederim bana da ders oldu btrfs dosya sistemi.. Hazır konu açık kan şunu da sorayım; ext4 olarak biçimlenen disk bölümüne yine sadece root olarak dosya aktarabiliyorum bunu düzeltmenin bir yolu var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ocak 2016 - 17:09:16

Konu çözülmüştür!  ;D

ata1

http://archtr.org/forum/viewtopic.php?t=684
fstaba ekleyerek disklerin otomatik bağlanmasını da  sağlarsın.

pacman -Ss ntfs
ne diyor . ;D kurulu olması gerekli hazır geliyor diye biliyorum

neynefes

ata1

heartsmagic

Not düşmüş olalım, özelden olunca nasıl çözüldüğü anlaşılmaz. Aynı sorunu yaşayanlar için burada çözümün sağlanması ana amaç olmalı.
Olayın Btrfs ile neden ilgili olduğunu ve ext4'e dönüş yapıldığını anlamadım. Fakat net konuşmak gerekirse sorun izinlerle alakalı ki eğer çok ama çok farklı bir sorun yoksa dizinlerin izinlerinin düzenlenmesiyle sorunun çözülmesi gerekiyordu.

heartsmagic

ata1

teşekkür edeyim öncelikle .Arkadaş zaten izinler ayarı ile konuyu çözdü diğer diski ile ilgili olan yani ext4 olan kısmı özelden yönerge verdim onla halletti konuyu karıştırmamak dallandırmamak adına yaptık . teşekkür ederim

-DıLgEş-

Konu tamamen izinlerle alakalı ama birkaç saat sonra nasıl çözdüğümü yazarım..