Fedora 22 üzerinde Nvidia ekran kartı sürücülerini elle kuramıyorum.

Başlatan yağmuradam, 30 Aralık 2015 - 00:47:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

matrax_41;
  Teşekkür ederim. Allah hepimize iyilik versin.
  lsmod | grep  nouveau
komutuna herhangi bir cevap alamadım. Fakat programlarım ve depolardaki paketlerin içerisinde, nvidia-settings ifadesine rastlamadım. Bizim daha önceleri kullandığımız yapılandırma komutu ve aynı zamanda depolarımızda paketi de bulunan nvidia-xconfig ifadesine de rastlamadım. Nvidia-settings ifadesini nasıl elde edebilirim? İşlemcimin içindeki dahili ekran kartı olan İntel HD 4000 ile, Nvidia ekran kartım olan Geforce GT 730M arasında nasıl geçiş yapabilirim?

matrax_41

optirun -b none nvidia-settings -c :8 komutu ile açmayı dene. Açılmıyorsa sudo dnf install nvidia-settings ile kurmayı dene.

Bumblebee standart kullanımda intel ekran kartını kullanır. Optirun komutu ile birlikte açarsan uygulamayı nvidia ekran kartıyla açar.

yağmuradam

matrax_41;
  optirun -b none nvidia-settings -c :8
komutuna;
  [  251.098109] [ERROR]The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect.
[  251.098206] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

yanıtını alıyorum.
  sudo dnf install nvidia-settings
komutuna ise;
  No package nvidia-settings available.
Error: Unable to find a match.

yanıtını alıyorum.
  lsmod | grep  nvidia
komutunu verdim. Fakat herhangi bir cevap alamadım.
  lsmod | grep  intel
komutuna ise;
  snd_hda_intel          32768  7
snd_hda_controller     32768  1 snd_hda_intel
snd_hda_codec         139264  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_pcm               114688  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_controller
intel_rapl             20480  0
iosf_mbi               16384  1 intel_rapl
snd                    77824  24 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
kvm_intel             159744  0
kvm                   491520  1 kvm_intel
crc32c_intel           24576  0
ghash_clmulni_intel    16384  0

yanıtını alıyorum. Yani anladığım kadarıyla şu anda İntel'in dahili ekran kartı yongası olan HD 4000 grafik yongasını kullanmaktayım. Zaten Fedora'da da hissedilir bir performans artışı var. Benim bilmek istediğim dahili ekran kartı ile harici ekran kartı arasında nasıl geçiş yapabileceğim? Aynı zamanda nvidia-settings ifadesini açıp, orada herşeyin yolunda olduğunu ve Nvidia ekran kartımı kullandığımdan emin olmak istiyorum.

matrax_41

Şu an nvidia sürücülerinde bir sorun var gibi duruyor. bumblebee-nvidia --check komutu ne döndürüyor ?

yağmuradam

matrax_41;
  bumblebee-nvidia --check
komutu;
  --force compile selected via /etc/sysconfig/nvidia/compile-nvidia-driver
Warning! This NVIDIA driver has not compiled successfully before on kernel 4.0.4-301.fc22.x86_64!
Warning! This NVIDIA driver userland
/usr/lib64/nvidia-bumblebee/libGL.so.1 library is missing!

Warning! nvidia.ko was not created in in the kernel tree!
modinfo output for NVIDIA:

modinfo: ERROR: Module nvidia not found.

Check bbswitch kernel module...

Warning! bbswitch is not loaded into this kernel!
Since bbswitch is not loaded into the kernel, lets do additional checks on it...
dkms status bbswitch output:
bbswitch, 0.8.0: added

if the bbswitch package is installed, you may wish to try:
/usr/sbin/dkms add -m bbswitch -v 0.8.0
/usr/sbin/dkms build -m bbswitch -v 0.8.0
/usr/sbin/dkms install -m bbswitch -v 0.8.0
/sbin/modprobe bbswitch

To get clues as to why bbswitch is failing on this kernel...
All NVIDIA checks completed, but there were 1 or more failures...
Try running this script with the --debug option to find clues about what has
gone wrong with the NVIDIA driver compile process.

yanıtını alıyorum. Elle kurulumu yapmadan önce Nouveau sürücülerini deaktif etmek için yaptığım birkaç işlemi geri almadım. Yani Nouveau sürücülerini yükledim, fakat deaktif etmek için kullandığım yöntemler hala yürürlükte. Aynı zamanda /etc/modprobe.d dizini altında, blacklist.conf, blacklist-nvidia.conf ve nvidia-installer-disable-nouveau dosyaları da aynen duruyor. Uzak bir ihtimal ama, bunların da etkisi olabilir mi? "Yoksa sadece yüklemeden kaynaklanan bir problem mi?" diye düşündüm. Bu yüzden tekrar yüklemeyi denedim.
   dnf install bumblebee-nvidia bbswitch-dkms VirtualGL.x86_64 VirtualGL.i686 primus.x86_64 primus.i686 kernel-devel
komutuna da;
   Package bumblebee-nvidia-352.63-2.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package bbswitch-dkms-0.8.0-2.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package VirtualGL-2.4-4.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package VirtualGL-2.4-4.fc22.i686 is already installed, skipping.
Package primus-1.1.03282015-2.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package primus-1.1.03282015-2.fc22.i686 is already installed, skipping.
Package kernel-devel-4.2.8-200.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Dependencies resolved.
Nothing to do.
Complete!

yanıtını aldım. Yani 352.63.2 versiyonlu Nvidia sürücüm yüklü gözüküyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matrax_41

@yagmuradam, sistemin güncel mi ? Bir yerde sistemi güncellediğimde sorun düzeldi notu düşülmüş.

yağmuradam

heartsmagic;
  sudo /usr/sbin/bumblebee-nvidia
komutu;
VirtualGL-2.4-4.fc22.i686
Building NVIDIA video drivers: Creating directory NVIDIA-Linux-x86_64-352.63
Verifying archive integrity... OK
Uncompressing NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86_64 352.63...
   [FAILED]

yanıtını veriyor. Yani işlem daha başlangıçta kesiliyor.
    matrax_41;
  Sistemlerimi her zaman güncel tutmaya çalışıyorum. Artık, bu bende alışkanlık haline geldi. Kullandığım hangi dağıtımı açarsam açayım mutlaka depoları, sistemi ve Grub'ı güncellerim.

matrax_41

heartsmagic

352 haricinde başka bir sürücü ile denemiş miydin peki?

yağmuradam

matrax_41;
  UEFI BIOS kullanmıyorum. Legacy BIOS yani eski BIOS kullanıyorum. Zaten bilgisayarımı UEFI BIOS üzerinden açtığım zaman, "yüklü sistem bulunamadı" diye mesaj alıyorum. Vermiş olduğunuz linkin içerisinde problemle ilgili herhangi bir çözüm göremedim. Herhalde hali hazırda daha bir çözüm üretilmemiş. Yoksa ben mi gözden kaçırdım?
    heartsmagic;
  Daha önce sürekli elle kurulumu denediğim için, 352 versiyonlu sürücü haricinde herhangi bir sürücü denemedim.

matrax_41

https://ask.fedoraproject.org/en/question/48554/nvidia-optimus-bumblebee-error-fedora-20-daemon-not-started/?answer=51604#post-id-51604 bu iletide bir kaç şey anlatılıyor ama uefi kullanmıyorsan bunu uygulamamıza gerek yok.

Secure boot da kapalı mı ? Gerçi legacy modunda secure boot devreye giriyor mu bilmiyorum ama.

heartsmagic

yağmuradam

matrax_41;
  Sizin de yazdığınız gibi Legacy BIOS devreye girdiğinde, otomatik olarak Secure Boot seçeneği ortadan kalkıyor. Daha önce, bilgisayarımla birlikte gelen malum işletim sistemi UEFI BIOS üzerinden çalışırken bile, Secure Boot seçeneğini bir türlü pasif hale getirememiştim. O zamanlar, Linux dağıtımlarımı USB 3.0 flash disklere kurarak Legacy BIOS üzerinden açmak zorunda kalıyordum.
    heartsmagic;
  Nvidia'nın 352.63 versiyonlu sürücüden önceki, 352.55 versiyonlu sürücü xorg-server versiyonu olan 1.18'i desteklemiyordu. Fedora 23, xorg-server paketinin 1.18 versiyonu ile geldiği için, xorg-server versiyonunu downgrade etmek yani, 1.17 düşürmek gerekiyordu. Fakat downgrade işlemi sistemlerin işlemesinde pek sağlıklı olmadığı için, uzun zaman Nouveau sürücüleri ile idare etmek zorunda kaldım.
  Neyse, galiba bir sonraki Fedora sürümü çıkana kadar Intel'in ekran kartı yongası ve sürücüsü ile idare etmek zorunda kalacağım. İnşallah Fedora 24'te ve Bumblebee'nin sonraki sürümlerinde problemler düzelir.

matrax_41

rpm -q kernel-devel komutuyla yüklü kernel-devel paketlerine bakalım. 4.0.4-301 sürümlü kernel-devel paketi var mı ?

yağmuradam

matrax_41;
  rpm -q kernel-devel
komutuna;
  kernel-devel-4.2.8-200.fc22.x86_64
yanıtını alıyorum.

matrax_41

Şu an 4.2.8 sürümü çekirdek kullanıyorsun ama bumblebee hata mesajında 4.0.4 çekirdeği için derleme yapılmadığı hatası veriyor. Eski çekirdekleri temizleyip bumblebee-nvidia --check
komutuna tekrar bakalım.

yağmuradam

matrax_41;
  rpm -q kernel
komutunu verdiğimde;
  kernel-4.0.4-301.fc22.x86_64
kernel-4.2.7-200.fc22.x86_64
kernel-4.2.8-200.fc22.x86_64

çekirdeklerinin sistemimde yüklü olduğunu öğrendim.
  dnf remove kernel-4.0.4-301.fc22.x86_64
  dnf remove kernel-4.2.7-200.fc22.x86_64

komutları ile ilk ikisini kaldırdım. Yeniden;
  rpm -q kernel
komutunu uyguladığımda, sistemimde sadece;
  kernel-4.2.8-200.fc22.x86_64
çekirdeğinin kaldığını gördüm.
  grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
komutu ile GRUB'ı güncelleyip, sistemimi yeniden başlattım.
  bumblebee-nvidia --check
komutunu verdiğimde;
Warning! This NVIDIA driver has not compiled successfully before on kernel 4.0.4-301.fc22.x86_64!
Warning! This NVIDIA driver userland
/usr/lib64/nvidia-bumblebee/libGL.so.1 library is missing!

Warning! nvidia.ko was not created in in the kernel tree!
modinfo output for NVIDIA:

modinfo: ERROR: Module nvidia not found.

Check bbswitch kernel module...

Warning! bbswitch is not loaded into this kernel!
Since bbswitch is not loaded into the kernel, lets do additional checks on it...
dkms status bbswitch output:
bbswitch, 0.8.0: added

if the bbswitch package is installed, you may wish to try:
/usr/sbin/dkms add -m bbswitch -v 0.8.0
/usr/sbin/dkms build -m bbswitch -v 0.8.0
/usr/sbin/dkms install -m bbswitch -v 0.8.0
/sbin/modprobe bbswitch

To get clues as to why bbswitch is failing on this kernel...
All NVIDIA checks completed, but there were 1 or more failures...
Try running this script with the --debug option to find clues about what has
gone wrong with the NVIDIA driver compile process.

yanıtını aldım. Bumblebee'yi yeniden yüklemek için;
    dnf install bumblebee-nvidia bbswitch-dkms VirtualGL.x86_64 VirtualGL.i686 primus.x86_64 primus.i686 kernel-devel
komutunu yeniden uyguladım. Fakat daha önce de aldığım;
    Failed to synchronize cache for repo 'ozonos' from 'http://goodies.ozon-os.com/repo/22/': Cannot download repomd.xml: Cannot download repodata/repomd.xml: All mirrors were tried, disabling.
Last metadata expiration check performed 0:27:34 ago on Mon Jan 25 03:39:44 2016.
Package bumblebee-nvidia-352.63-2.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package bbswitch-dkms-0.8.0-2.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package VirtualGL-2.4-4.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package VirtualGL-2.4-4.fc22.i686 is already installed, skipping.
Package primus-1.1.03282015-2.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Package primus-1.1.03282015-2.fc22.i686 is already installed, skipping.
Package kernel-devel-4.2.8-200.fc22.x86_64 is already installed, skipping.
Dependencies resolved.
Nothing to do.
Complete!

yanıtını aldım.

matrax_41

ozon-os deposu ile ilgili bir hata o, konumuzla ilgisi yok. O depo kapandı sanırım sistemden kaldırırsan hata almazsın.

Bumblebee hala 4.0.4 ile ilgili bir hata veriyor. Bir de sudo /usr/sbin/bumblebee-nvidia
nvidia sürücülerini tekrar derlemeyi deneyelim.

yağmuradam

matrax_41;
  sudo /usr/sbin/bumblebee-nvidia
komutuna malesef, daha önce olduğu gibi;
VirtualGL-2.4-4.fc22.i686
Building NVIDIA video drivers: Creating directory NVIDIA-Linux-x86_64-352.63
Verifying archive integrity... OK
Uncompressing NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86_64 352.63...
   [FAILED]

yanıtını aldım. Acaba kurduğumuz Nvidia sürücülerini "nvidia-xconfig" komutu ile yapılandırmadığımız için mi, sürücü çalışmıyor diyeceğim? Fakat Fedora depolarında veya sonradan eklediğimiz Bumblebee ve Nvidia depolarında "nvidia-xconfig" paketi yok.
    dnf search nvidia-xconfig
komutuna;
    Last metadata expiration check performed 0:11:34 ago on Tue Jan 26 09:18:55 2016.
Error: No matches found.

yanıtını alıyorum.

matrax_41

@yagmuradam, sen fedora 23 kullanıyorsun değil mi ? Şimdi dikkatimi çekti senin kurduğun bumblebee paketleri fedora 22 için derlenmiş. Yanlış depoyu yükledin sanırım. Yaptığın işlemleri geri alıp (paketleri ve depoları kaldırma) aşağıdaki depoları ekle ve kurulumu tekrarla.

sudo dnf -y --nogpgcheck install http://install.linux.ncsu.edu/pub/yum/itecs/public/bumblebee/fedora23/noarch/bumblebee-release-1.2-1.noarch.rpm

sudo dnf -y --nogpgcheck install http://install.linux.ncsu.edu/pub/yum/itecs/public/bumblebee-nonfree/fedora23/noarch/bumblebee-nonfree-release-1.2-1.noarch.rpm

yağmuradam

matrax_41;
   Şu ana kadar yaptığım işlemlerin hepsini Fedora 22 üzerinde gerçekleştirdim. Ben ilk olarak başlığı yazarken "Fedora 23 üzerinde Nvidia ekran kartı sürücülerini elle kuramıyorum." şeklinde yanlış yazmışım. Forumumuzda başlığı nasıl değiştireceğimi bilemediğim için, o şekilde kaldı. Eğer başlığı nasıl değiştireceğimi bana yazarsanız, hemen değiştiririm. Zaten Fedora 22 ile Fedora 23 arasında kurulum açısından bir fark yok. Sadece sonradan eklenen Nvidia ve Bumblebee depoları değişiyor.
   Aynı problem ile Debian ve Siduction üzerinde de karşılaştım. Her ikisinde de Sid depoları çalışıyor. Bumblebee ile Nvidia ekran kartının sürücüsünü kurduktan sonra, sadece dahili ekran kartım olan HD 4000 ile birlikte, Intel sürücüsünü kullanabiliyorum.

Mr_YAMYAM

Öncelikle BIOS içerisinden varsa İntel 4000 i disable ediniz.
Nvidia optimus yazılımının alternatiflerini araştırınız. Linux sürümleri ile verilmiş mi?
Daha sonra Nvidia sürücülerini kurmayı deneyiniz.

yağmuradam

Mr_YAMYAM;
  BIOS içerisinde ekran kartı yongalarım ile ilgili seçim yapabileceğim herhangi bir bölüm yok. Yani GeForce GT 730M ya da HD 4000 yongalarından bahsedilmiyor.
  Birkaç gündür Optimus teknolojisini destekleyen alternatif Linux programları aradım. Fakat Bumblebee ve Primus haricinde başka bir program bulamadım. Sadece nvidia-prime isimli bir yazılımdan bahsediliyor, fakat sanırım sadece Ubuntu üzerinde kullanılan bir yazılım bu. Ben şu anda Nvidia sürücülerim yüklü olduğu halde, Nvidia sürücülerimi kullanamıyorum. xorg.conf dosyamı yapılandıramıyorum ve Intel ekran kartı yongası ve Nvidia  ekran kartı yongası arasında geçiş yapamıyorum. Öncelikle şu anda sistemimde hangi ekran kartı yongasını ve sürücüsünü kullanıyorum? Bunu öğrenmek istiyorum.

matrax_41

@yagmuradam, ilk iletini düzenleyerek başlığı değiştirebilirsin. Şu an nvidia sürücülerin bir nedenden dolayı derlenmiyor. Biraz daha bakınmak gerekecek.

Fedora wikisinde managed ve unmanaged adında iki ayrı depo gösteriyor. Ve ikisini birden sisteminize eklemeyin uyarısı var. Kurulum yaparken gözden kaçmamışızdır umarım.