[Çözüldü] Kullanıcı adı konusunda eleştiri

Başlatan ahmet_matematikci, 28 Aralık 2015 - 08:51:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Orta asyadan osmanliya ve oradan gunumuze cok genis bir kultur gecmisimiz var. Destanlardan hikayelerden eski hukumdar ve bilim adamlarindan cok guzel kullanici adi cikabilir ve kulturel bir kimlik de ilk adim atilmis olur
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

plazma

Ben bu konuda serbest bırakılması taraftarıyım, kullanıcı kurallara ters kaçmayacak şekilde kullanıcı adı seçebilmeli, dediğiniz gibi bir havuzdan olunca o biraz dayatma gibi olur özgür olmuyor ozaman.

seron

Forum yönetimi konunun kaynamasını istemiyor, biliyorum. Ama söylemeden edemeyeceğim: ben de @betseg kişisini anarken aklıma betsegtör (bad sector) geliyor ;D ;D ;D

cokomoko

Benim bu forumda en hoşuma giden kullanıcı adı @neynefes'in, ha bir de @felasife'ninki gerçi o şu aralar bsd forumda ama buraya da takılıyor. Neynefes kullanıcı adı çok hoş, hem ney'i hem de ney'e ses veren insanın nefesini hatırlatıyor bana, ayrı bir derinliği var. Bir de akılda hemen kalıyor, basit, sade ama hem hoş, hem de mana derinliği fazla.
Sahi nereden aklınıza geldi?Var mı bir hikayesi? 
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

neynefes

Enstrüman olarak ney üflüyorum ben  :) Ney üflemeye başladığım zamanlar aklıma gelmişti bu isim. Bende sizin gibi düşünüp kullanmaya başlamıştım. 10 senelik bir mazisi var bende. Güzel yorum için de teşekkür ederim  ;)

@ahmet_matematikci, özgür bırakılması konusunda bende @plazma gibi düşünüyorum. Burası ayrı bir dünya.. Burada istediğiniz herhangi biri olabilirsiniz. Bu konuda insanları yargılamam. Yazılara gelince elbette uygun bir dille durum anlatılmalı ama takma adının konuya herhangi olumsuz bir katkısı yok. O zaman avatar kısmına da el atmak gerekmez mi?

ata1

linux'a özgürlük için gelen birisine ismin şunlardan biri olmalı avatarın şunlardan biri olmalı demek ne derece özgürlük ifadesi olur sizce ?

ahmet_matematikci

Yönetici arkadaşlara katılıyorum. Özgürlük temalı bir işletim sisteminin forumunda kısıtlama olmamalı.
Türkçe imla kuralları konusunda dikkat edilmesi hususuna katılıyorum.
Şimdi forumda Türkçenin güzel kullanılması, milliyetçi duygular ile mi uyarılar yapılıyor yoksa düzgün bir arşiv oluşması için mi uyarılar yapılıyor?
Milliyetçi duygular ise kullanıcı adı konusunda uyarı yapan yöneticilerimiz orada da aynı hassasiyeti göstermelidir.
Sadece doğru bir arşiv içeriği oluşturmak içinse kullanıcı adı yabancı yada anlamsızda olabilir.

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ata1

şöyle basitçe açıklayalım bir sonununuz var forma girdiniz . Konular içinde sizinkine benzer bir çözüldü etiketli konu buldunuz .açtığınızda ise ''boyla bır srun ola karsılastım sorun bn olmadı' peki siz nereden anlayacaksınız yada ne sorduğunu nasıl anlayıp sorunun sizinkisi ile aynı olduğuna kanaat getireceksiniz.çözüm uygulamak isteyecek misiniz?
yada kararsız mı kalacaksınız ? burada amaç çözümlenen başlıkların gelecekte kullanıcılara faydası olmasıdır.genel amaç her ikisi de demek gerekir .
düzgün bir arşiv oluşması önceliklidir.

seron

Bir kişinin dilini doğru ve düzgün kullanmasının doğrudan "milliyetçilik" kavramı ile ilgisi yoktur.

Bence "İmla" konusundaki forum kuralları biraz da düzen ve disiplin amaçlı konmuştur; "düzgün arşivlemek" amacıyla değil. Fakat hem düzenli ve tertipli olunmak, hem de arşivlemede daha iyi sonuçlar elde etmeye faydası olur. Adların Türkçe olup olmaması ise daha çok tartışılır, ve sonuca ulaşılamaz... Ona bakılırsa herkes dürüstçe adını yazmalıdır.

Peki adımı kullanmak zorunda mıyım?
Hayır, dostum var, düşmanım var. Burada beni görür de sataşma yoluna giderse, hem foruma hem de bana zararı olur. Veya daha başka sebepler: güvenlik vb. gibi...

Peki adımı kullanmak istemediğim zaman başkasının adını mı kullanacağım?
Hiç hoşuma gitmez doğrusu. Adımı yanlış öğrenen birisinin bana "Serkan" diye hitap etmesi(Asıl adım "Serhat") bile hoşuma gitmiyor ki buna benzer deneyimleri siz de yaşamışsınızdır mutlaka.

Peki ne yapacağım?
Blade0013... İşte sana çözüm. :)

plazma

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0 @ahmet_matematikci 8. Madde aslında sorunuza yanıt olarak çıkıyor, forumumuzda Türk Dilleri ve İngilizce bölümleride var. Güzel kullanılması değil doğru,düzgün desek daha uygun olacaktır. Olayın özünde başlık/gönderi ve sorunun anlaşılabilir olması hem sorusunu soran hemde cevabını veren içinde daha anlaşılabilir ve uygun bir ortam oluşturmaktadır. Milliyetçilik konusunada girmeyelim konu çatallanır başlık amacının dışına çıkar.

ahmet_matematikci

heartsmagic

Özellikle adım geçtiği için kabaca cevaplayayım zira ayrıntılara zaten değinilmiş. Türkçe konusunda özellikle hassas olma nedenimiz belli: Hem anlaşmanın daha kolay ve nezih olması hem de dilimizi koruma isteği elbette. İsimler ve bilhassa forumdaki kullanıcı adı konusu ise bu bağlamdan farklı bence. Yine eleştirilebilir fakat benim kullanıcı adım @hm ya da Türkçe bir şey olsa ne fark edecekti ki? Açıkçası adımın has Türkçe olmasındansa yazdığım iletilerin düzgün bir Türkçe'ye sahip olması benim açımdan daha öncem arz eden bir durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.