[Çözüldü] Kullanıcı adı konusunda eleştiri

Başlatan ahmet_matematikci, 28 Aralık 2015 - 08:51:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

İyi günler.
Benden bilgi ve tecrübe olarak üstün site yönetim ve moderatör ekibine saygısızlık yapmak istemem. Hatam var ise şimdiden af dilerim. Bilgiye ve bilgisi olana saygıda kusur etmemek benim için önemli bir hayat düsturudur.

Eleştirmek istediğim konu ise sürekli Türkçenin doğru kullanımı konusunda uyaran değerli ekibimiz içinde yabancı kullanıcı adın olmasını abes buluyorum. Bu konuda yeri geldiğinde sert çıkışlar bile yapan değerli üstatlarımdan forum kullanıcı isim konusunda da aynı Türkçe kurallara hassasiyet istiyorum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

mhmtkrktr

İyi günler.
Günümüzde bu konu çok farlı yerlerde eleştiriliyor zaten ama şuda varki, burada kullandığı takma ad kişinin kendisini, katılım sağladığı konu ise tüm forum kullanıcılarını bağlar.

Türkçe 'de henüz tam olarak bir karşılık bulmamış kelimelerin, zorlama yoluyla Türkçe söylenmesine karşıyım. Örn: Bug kelimesinin "hata kaydı"  karşılığı varken, böcek diye çevirmeye çalışmak bana komik geliyor. Bence forum içerisinde ki konularda dâhi zorlama dil kullanmak gereksiz. Fakat karşılığı olanlar içinde yabancı kelime kullanmak, forumun tadını bozacaktır. Kullanıcı adı ise, forumun doğrudan kendisini bağlamaz diye düşünüyorum.

Zaten Türkçeyi de ne kadar biliyoruz o da tartışılır. Ben daha önce farklı yerlerde Tulpar, Puura gibi isimler kullandım, kişisel olarak tanıdıklarım "neden? Türkçe isim bulamadın mı?" diye sordu. Halbuki bu kelimeler öz Türkçe kelimelerdi.  :)

alquirel

Merhaba,

Eleştirinde sonuna kadar haklısın. Ancak bu noktada iş "yönetimde olmak" kısmını pek ilgilendirmiyor. Pek âlâ sıradan bir kullanıcımız için de bu eleştiri yöneltilebilir, ve hatta yöneltilmelidir belki de. O yüzden cevabımı "yönetici" olarak değil "kullanıcı" olarak vereceğim. Zaten böyle bir konuda ekip olarak değil kişisel olarak savunmaya geçmek daha mantıklı. Çünkü kullanıcı adı dediğimiz şey günlük konuşma diline dahil bir şey değil. Yeri gelir kısaltma olur, yeri gelir bir kelimenin tersten yazılışı olur, yeri gelir iki kelimenin ilk heceleri olur. Bazen de tamamen uydurma bir kelime olur. Nitekim benim kullanıcı adım öyle. Hiçbir anlamı yok. Ama 10 yıllık da mazisi var. Keşke o zaman içinde q harfi olmayan bir şey uydursaymışım bu kadar göze batmazdı belki :)

Niye değiştirmiyorum? Biraz tembellik biraz da yerleşmişlik.

Averroes

Kullanıcı adları kişiseldir; forum ve forum konularından münezzehtir: Bu nedenle, Türkçe olsunlar yahut olmasınlar farkı olmaksızın eleştirisini yapmak daha da abes olacaktır. Forum başlıklarına, içeriklerine ve yanıtlarına karşı yönelten Türkçe titizliği ise kesinlikle haklıdır. Zira anlatısı gerçekleştirilmek istenenin anlaşılabilirliğini belirleyen ve sağlayan en önemli faktörlerden biri dilbilgisi kurallarıdır. Türkçe yapısı gereği en basit morfolojik, fonolojik, semantik, sentaks vs. hatalarında anlatıyı devasa ölçüde çarpıtabilecek sonuçların doğmasına sebebiyet teşkil eder. Bu nedenle, örneğin bir sorunu çözmek istiyor isek, o sorunu daha iyi anlayıp da çözümü için izlenilebilecek adımları daha iyi tespit edilmek için mümkün mertebede sorunun izahının net ve doğru olması; Türkçe kurallarına olabildiğince uygun olması gerekir.

Birebir, motomot çevirileri ben de tercih ve kabul etmiyorum; elbet her yabancı kökenli terim için bir Türkçe karşılık bulunabilir fakat bulunan Türkçe kökenli sözceler ne denli anlamsal olarak eşleşir, müphem.

ata1

yönetimin bura da Türkçeyi düzgün kullanın ibaresi şu nedenledir . arkadaşım daha dün yardım istedi ve yazdıkları şuna benzer bir şey di  (bn pc açlş da krmz ekran da klyr )  burada anlatılmaya çalışılan aslında .Facebook,twitter dilleri ile yazılan iletiler oldukça anlamamızı zorlaştırdığından kendilerine yanıt vermek konusunda çekimser kalınıyor olması.anlamak çözümün yarısıdır .Anlamadığımız bir soruyu yanıtlayamayız. Bu uyarılar sıkça yapılarak insanların daha düzenli ileti yollamasını sağlamak amaçlıdır.

seron

İlaveten şu da var: bir forum yöneticisi yabancı uyruklu da olabilir ve adı da Türk adı olmayabilir. Hani belki...  ;D Yani kullanıcı adının Türkçe olması şart değil gibi geliyor bana; çünkü "takma ad" o; istediğin adı yada numarayı ya da kodu yazarsın.

if

Alıntı yapılan: alquirel - 28 Aralık 2015 - 14:20:25
Niye değiştirmiyorum? Biraz tembellik

Üzerindeki ataleti atmak ve yeni bir başlangıç yapmak için kullanıcı adını değiştirmenin verebileceğin en hafif bedel olduğu kanaatindeyim @alquirel:)

alquirel

Ataleti atacağını bilsem seve seve değiştiririm @if. Ama bi işe yaramayacağını sen de çok iyi biliyorsun :)

if

Kullanıcı adını daha önce değiştirmiş biri olarak iş yaramayacağını kesinlikle söyleyemem @alquirel. Hadd-i zatında kullanıcı adının kendisinin değişmesi değil işe yarayan, ufak da olsa böyle bir adımı atmış olmaktır. Burdaki "adım atmağı" sadece mecazi anlamıyla okuma, kelimenin kendisinde bile bir hareket var:) İlk adım en zorudur. Böyle zamanlarda seni arkadan itecek birinin olması büyük şans. Ben burdayım @alquirel.:)

cokomoko

Hmm benim kullanıcı adım tamamen uydurma ama hiç olmazsa büyük ünlü ve küçük ünlü uyumuna uyuyor, bununla yetineyim bari :)
Bu arada bazen kullanıcı adımı comoko mokomoko diye adlandıranlar oluyor, onlara alınmıyorum, gülüyorum öyle yazılınca zaten sırf komedi olsun diye seçmiştim.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

mhmtkrktr

Alıntı Yapzaten sırf komedi olsun diye seçmiştim.
:) :)

ilham kaynağını da söyleseydin. "ölene kadar mokoko" dan mı esinlendin. :)

cokomoko

Yo ilham kaynağım kardeşimdi o bulmuştu hatta ilk hali uzun ve karışıktı, bu sade hali. O ilk halini söylemeyeyim :)
Ha nereden çıktı bu nasıl buldu bilmiyorum hele ilk halinin benden başka kullananı olduğunu sanmıyorum.
İlk halinin bir hotmail adresi var ve hala bende. Sene ya 2007 ya 2008 ben boyuna satrançla falan ilgileniyorum, bilgisayara karşı falan birkaç kez oynayıp yendiğim oluyordu, son seviyede. Neyse kafa dağıtmak için bazı siteleri önermişti bana, ama mail adresim hiç yoktu. Hotmail'den adres alacağız millet çoğunu almış, hiç kullanılmayan bir şey olması lazımdı, aklımıza gelenlerin çoğu alınmıştı, bir de ben o zaman internete soğuk bakıyordum ki haklı olduğum sonradan ortaya çıktı ya neyse. Anonim olma konusunda hassastım o dönem kardeşim de bu nickin uzun halini söylemişti, ilk başta çok komik geldi bana ama anonimliğe en uygun ismin bu olduğuna karar verdim o dönemden beri öyle kaldı. Memnunum da kullanıcı adımdan.  ;)
Şaka bi yana mehmet abi ben senin kullanıcı adını da bazen karıştırıyordum, özellikle
Alıntı Yapkrktr
kısmını.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

ata1

sanırım yanılıp sana mokoko yazanlardan biride bendim geçmişte.  ;D

mhmtkrktr

Gayet de güzelmiş. Aklıma gelse ben alırdım.

Benimkini çoğu zaman ben bile telâfuz edemiyorum. Bir sürü yere farklı kullanıcı adı ile üye olmuştum. Sonradan hangisine hangi isimle üye olduğumu karıştırır oldum. Hatta bir çoğunu hiç hatırlayamayıp giriş yapamadım.

En sonunda "bari adım olsun, onu unutmam belki" deyip, ismimle * her şey için ortak bir hesap oluşturmak istedim. Tabii memlekette 3 milyon tane ben olunca bu mümkün olmadı. Bende kısaltmayı denedim, o da olmadı. En son Korkut'un sonuna "r" ekledim. Araba plakasına benzedi ama oldu. Şimdilik böyle takılıyorum işte. Güzel bir takma isim bulursam hiç durmam değiştiririm. Aslında çok da takılmıyorum böyle şeylere. Kaç yıldır kullandığım facebook bile ilk koyduğum resimle duruyor daha. Hatta oraya göre ben hâlâ bekarım. :)

ata1

@mhmtkrktr umarım kızmazsın ama zaman zaman seni anarken mhmt gibi hatırlayıp yazmışlığım da oldu. genelde manjaro formunda kulağını çınlatırım.
bana manjaroyu sevdiren sendin forumdan uzak kalışınada üzüldüğümü belirteyim  tabi konu senin bileceğin bir şey geçerli nedenlerin olduğundan eminim.

cokomoko

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 29 Aralık 2015 - 03:26:06
En son Korkut'un sonuna "r" ekledim. Araba plakasına benzedi ama oldu. Şimdilik böyle takılıyorum işte. Güzel bir takma isim bulursam hiç durmam değiştiririm. Aslında çok da takılmıyorum böyle şeylere. Kaç yıldır kullandığım facebook bile ilk koyduğum resimle duruyor daha. Hatta oraya göre ben hâlâ bekarım. :)
Ben onu tr olarak düşünmüştüm yani soyadı + tr şeklinde.Demek öyle değilmiş.
Alıntı yapılan: ata1 - 29 Aralık 2015 - 03:22:47
sanırım yanılıp sana mokoko yazanlardan biride bendim geçmişte.  ;D
Valla sadece sen değil en deneyimli linux ve forum kullanıcıları bile yazdı.
Alıntı yapılan: ata1 - 29 Aralık 2015 - 03:31:50
@mhmtkrktr umarım kızmazsın ama zaman zaman seni anarken mhmt gibi hatırlayıp yazmışlığım da oldu. genelde manjaro formunda kulağını çınlatırım.
bana manjaroyu sevdiren sendin forumdan uzak kalışınada üzüldüğümü belirteyim  tabi konu senin bileceğin bir şey geçerli nedenlerin olduğundan eminim.
Bu konu tamamen zaman ve sağlıkla ilgili, bunu mehmet abi ile çok tartıştık, şimdi ben de o kadar aktif değilim, ara ara kafa dağıtma için yazıyoruz. O yüzden ben o zaman da demiştim, bayrağı yenilere teslim etmek lazım diye hala öyle düşünüyorum. Hatta o zaman yeni kullanıcılara daha hoşgörülü idik, yanılmıyorsam bunlardan biri de sendin @ata1. Ve şimdi senin paylaşımlarını görünce haklı olduğuma, o zaman öyle davrandığıma seviniyorum. 

ata1

Teşekkūrler bende çok  emek var .en çokta mehmet kardeşimin .geliştim gelişmeyede devam ediyorum linux'a gönūl verdim alıştığım ve bildiğim sūrūmlerde ilerliyorum bende faydalı oluyor isem ne mutlu bana .

mhmtkrktr

Alıntı Yap@mhmtkrktr umarım kızmazsın ama zaman zaman seni anarken mhmt gibi hatırlayıp yazmışlığım da oldu. genelde manjaro formunda kulağını çınlatırım.

Yok estafurullah. Söylediğim gibi bazen ben bile söyleyemiyorum. Sadece bu sebeple, asıl kullandığım kişisel mail adresimi farklı yapmak zorunda kaldım.
İnsanlara özellikle telefonda söylersem, "ney ney.. bidaha söyle bakam" diye garip bi ses tonlaması oluyordu. :)
İngiltere'deki bir müşterime mail adresimi vermek için, telefonda 25 dakika sadece bununla uğraştım. O da inat etti anlıycam diye. En sonunda sözüme geldi, vazgeçip kendi adresini verdi de öyle iletişim kurabildik.

Alıntı YapBen onu tr olarak düşünmüştüm yani soyadı + tr şeklinde.Demek öyle değilmiş.
Düşündüğün gibi zaten. 29 harfin içinden "r" yi seçmem yazı turayla olmadı. :)

Alıntı YapTeşekkūrler bende çok  emek var .en çokta mehmet kardeşimin .geliştim gelişmeyede devam ediyorum linux'a gönūl verdim alıştığım ve bildiğim sūrūmlerde ilerliyorum bende faydalı oluyor isem ne mutlu bana .

Sende azim ve istek olmasa ben ancak foruma fazladan üç beş yazı daha yazmış olurdum. Karşılıksız çıkmadığı ve insanlara yardımcı olma isteğin için asıl ben teşekkür ederim.

neynefes

Sanırım başlık amacına ulaştı :) Sizin içinde yeterli olmuşsa kapatalım musadenizle başlığı.

mhmtkrktr

Alıntı YapSanırım başlık amacına ulaştı :) Sizin içinde yeterli olmuşsa kapatalım musadenizle başlığı.

Konuyu fazlasıyla kaynattık farkındayım. Özür diliyorum, ben sustum. İstersen konuyu açan arkadaşı bekleyelim, istersen de kapat ama bizim bu konuya son mesajımız olsun.

neynefes

Özür dilemenize hiç gerek yok est. Başlık sahibinden mesaj bekleyeceğim şimdilik.

ahmet_matematikci

Konu kaynasin bence sikinti yok zevkle okuyorum :)
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

neynefes

Hoş muhabbete kimsenin birşey dediği yokta sizden cevap gelmiyor başlığa.

ahmet_matematikci

Daha yönetimden fikrini belirtmeyenler var mesela @heartsmacig hocam

eronis

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 28 Aralık 2015 - 13:28:16
Zaten Türkçeyi de ne kadar biliyoruz o da tartışılır.

Sanırım asıl sorulması gereken soru bu  ;D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds