Ücretli program yazdırmak istesem!Yapabilen? Yol gösterecek olan?

Başlatan Mehmetalieren, 23 Aralık 2015 - 22:47:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mehmetalieren

Öncelikle herkese merhaba..
Forumda yeniyim o yüzden yanlış yere açtıysam konuyu kusura bakmayın lütfen.

.pkg uzantılı bi OS dosyası yazdırmak istiyorum.
Yada mevcut OS üzerinde değişiklikler yaptırmak istiyorum. Artık hangisi kolay olursa.
Dosyamız bu

Bu dosya bir org(klavye)piano) un işletim sistemi. Korg pa800 serisi.. Ve bu sistemin desteklediği RAM kapasitesi 64MB fakat bu kapasite OS da yapılıcak değişiklikler ile 512MB a kadar çıkartılabiliyo. Ve firması tarafından yapıldı.

Yani bu OS içindeki yapılan birkaç değişiklikle sistemin desteklediği ram kapasitesi kesin olarak yülseltiliyor.
Sorunumuz burda başlıyor... Pa800den bir önceki sürüm olan PA1x 32MB ram destekliyor... Ve bu sürüm eski olduğu için firma ilgilenmeyi tercih etmiyor . Çünki piyasada nerdeyse kalmadı ve zaman kaybı olarak görüyorlar.
Ancak azerbeycanda bi grup insan Pa1x in OS içinde değişiklik yaparak sistemin desteklediği ram kapasitesini 32MB dan 128 ve256 mb a kadar çıkardılar.

Resimlerde gördüğünüz gibi hem kasa hemde sistem olarak pa800 ve pa1x arasında pek bi fark yok.

Azerbeycanda bu işi yapan insanlarla irtibata geçmeyi denedik ama sadece youtube işi başardıklarına dair videoları var iletişim bilgilerine ulaşamadık.
1 aydır ubuntu kullanıyorum ve kendi çapımda bişeyler yapmaya çalıştım ama malesef...
İnternetten program yazdırmak yada yardım almak için bi çok araştırma yaptım... En son çare buraya yazmak durumunda kaldım...

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek varmı acaba?
Sizden gerçekten bir yol göstermenizi istiyorum...
Bu proje türkiyede bir çok müzisyen için gerçekten önemli...

Reverser

Merhabalar, öncelikle belirtmek isterim PSP, PS3 gibi sistemler için Homebrew uygulama yazıyorum. Ek olarak geçmişte PSP için Custom Firmware - Homebrew enabler yazmışlığım var. Geçmişten edindiğim tecrübelere dayanarak yardımcı olabilirim belki.
1-) (Anlamadığım konu) yazılım ile donanım artar mı ? Bu işte bir yanlışlık olmasın ? Daha önce örneğini gördüm fakat temelde uygulanan şey swap alanı gibi bir şeydi.
2-) ".pkg" uzantılı firmware dosyasını decrypt etmeden reverse engineering için disassemble edebiliyor muyuz ?
3-) sistemin kullandığı (özellikle boot rutini sırasında) bir güvenlik sistemi var mı ? IPL-CIPL Hash check gibi ?
4-) işlemci tipi nedir ?
5-) programlama geçmişin var mı ?
6-) firmware hangi programlama dili kullanılarak yazılmış bir bilgin var mı ?
7-) bahsettiğin donanım ve firmware ikilisi için geçmişte ortaya çıkarılmış bir user mode ya da kernel mode exploit var mı ?
8-) ".pkg" uzantılı firmware dosyasını nasıl export ettin ?
9-) ".pkg" uzantılı firmware dosyasını daha sonradan inport etmek için kullanılan yöntemi biliyor musun ?
10-) oluşabilecek bir rom corruption ya da herhangi bir modüldeki hash mismatch durumunda (brick) sistemi tekrar flashlayabilecek ekipmana sahip misin ? ya da bu flashlama işlemi dışarıdan (bilgisayar üzerinden herhangi bir tür kablo ile) yapılabiliyor mu ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Mehmetalieren

Bildiğim kadarıyla cvp vermeye çalışayım.
1.yazılımla donanım artmıyor tabiki . Takılan 128 edoram i 32mb edoram olarak görüyor.  OS desteklemiyor. Windows gibi yani. Eski windowslarda 2gb üstünü tanımıyordu . Yani yazılım değişince extra ram takılıcak. 4adet edoram slotu var şuan 16*2 takılı. 2 si boş.

2. Yemin ederim anlamadım :D

3.olmadığını düşünüyorum ama araştırıcam.

4.sır gibi saklıyolar bilenler var tabiki ama yetkili servis vs.

5.yok denecek kadar az hatta yok.

6.malesef... Sadece müzisyenim :D

7. Hafızaya ek olarak exp seçeneği yapıldı. +32mbedram exp olarak. Os da ram i gösteren user bölümünün yanında extradan bir exp seçeneği daha oluyor. Bunuda bu klavyelere set hazırlayan 2-3 müzisyen biliyor onlarda büyük firmalarda çalışanlar.. Yani klavyenin içine ritimler sesler yazıp ekleyip +32mb exp board olarak satıyolardı şimdi kimse uğraşmıyor. Ve o exp board ları bulmakta nerdeyse imkansız tarih oldu gibi yani.
8. Dosya korg un kendi sitesinde ve birçok paylaşım sitesinde mevcut. Org a herhangi birşey olduğunda formatlamak için ücretsiz dağıtılıyo. Windows gibi .
9.usb flash disk cd yada disket ile org a rahatca yüklenebiliyor.
10. Org pc ye usb kablo yardımı ile bağlanabiliyo diyebiliyorum sadece...

İşin komik tarafı şu... Biz sadece müzik hakkında bilgi sahibi olduğumuz için bize çok farklı görünüyo... Ama elektronik bilgisi olan arkadaşlarımız var müzisyenler içinde onlar daha farklı yorumluyolar ama yazılım konusunda bütün müzisyenler olarak çok cahiliz.. Ve bu yüzden inanılmaz derecede jandırılıyoruz. Sömürüyolar resmen...

Şöyle düşünün.. Pa1x şahin olsun fiyatı2500tl şuan pa800doğan slx fiyatı 3500. Pa900 çelik jantlı doğan  fiyatı4500. Pa3x tesisatlı cantlı doğan fiyatı7000 tl.  Bu liste uzayıp gidiyor... Heryıl sadece 1 özellik ekleyip soyuyolar bizi... :D

Verdiğim örnekle yazılım olaylarına ne kadar uzak olduğumu anlatabilmişimdir umarım:D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2015 - 00:18:44

Şu denendi mesela... Üst sürüm olan pa800 ün OS u rahatlıkla alt sürüm olan PA1x e yükleniyor . Ama pa800 mainboard üzerindeki tuştakımı dizilimi ile pa1x inki biraz farklı olduğu için . %100 fonksiyonel olmuyor...

Eminim birçok yazılımdan anlayan kişi için basit ama biz müzisyenler için çok karışık ve zor :)

Reverser

firmware dosyasını incelemedim ve açıkçası piano hakkında hiçbir bilgim yok eğer bu işe girişilecekse kullandığın pianoya sahip olmak gerekli ve işte bu nedenden dolayı belkide çok kolay olan bir şey yapılamıyor. :)

XFCE ROCKS !