Bilgisayar Toplama

Başlatan MuhbirKedi, 22 Aralık 2015 - 18:23:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuhbirKedi

Merhaba. Benim bir arkadaşım bilgisayar toplamak istiyor. Kendisi aşağıda belirttiğim parçalarla kasa oluşturmak istiyor fakat uyumlu mudur diye sormak istedim. Ayrıca kendisi Windows kullanıyor fakat onu Ubuntulu yapmak istiyorum bu donanımlar Linux ile de uyum sağlar değil mi?

Sapphire HD7950 GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı

CORSAIR CARBIDE SERİSİ™ 200R 550W MIDT ATX SİYAH KASA

CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Ram

AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Önbellek 95W 32nm İşlemci

Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

MSI 970A-G43 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

Monitör: Samsung Syncmaster B2230  60 Hz 16,7 milyon renk derinliği.

Ayrıca benim bir sorum olacak bu monitörlerde ki 60 Hz vb. yenileme hızı max FPS'yi belirtmez değil mi? Ben renk kalitesi, hareketliliği ve canlılığı diye biliyorum ama.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

-DıLgEş-

Benim monitör, 1920*1080 çözünürlükte ve 60 Hz oluyor.. Ancak FPS olarak windowsta 90-100'ü buluyordu..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

FPS (frame per second) saniye başına kare adedi. eğer monitörünüz 60Hz ile sınırlandırılmışsa, ekran kartınız 200Hz kare bile akıtsa, monitörün verebileceği max 60Hz dir. hz ölçümü size yine 200 gibi gösterir ama ölçüm, sisteminizin kare üretme hızını ölçer; monitörünüzü değil.

16kusur milyon renk de ekranın yansıtabileceği renk adedi, renk kalitesi diyebiliriz ki, böyle şeylere takılmayın; çünkü insan gözünün algılayabileceği farklar vardır algılayamadığı farklar vardır. ses konularında da aynı şey geçerli.

bir ayrıntı daha: ben verdiğiiz parçalardan çok anlamam ama,
-ekran kartınızı, arada muhtemelen 10TL falan oynuyordur, saphire alacağınıza AMD ya da Nvidia tercih edin.
-Harddisk konusunda seagate kendini ispatamış olmasına rağmen vatan bilgisayarın yourm kısmında millet arıza, yavaşlık vb sorunlardan feryad-ü figan ediyor. bence(bence ama) WD Blue serisi alın. para yeterse Black serisi daha iyi olacaktır.

harddisk konusunda bir diğer tavsiye, bu kadar büyük bir harddiski sistem kurulumu için kullanmamanızdır. sistem için eski ve ufak bir harddiske kurulum yapıp, bu 1TB harddiski de depo-arşiv olarak kullanın.

neden?
-sistem işlevlerini yürütmek için habire harddisk plakası üzerinde gezinen kafa, bir de ekstradan depodan müzik oku, şunu yap bunu yap yaparak daha fazla gezinir ve bu, sisteminizin hızını etkiler.
-Windows kullanırken sisteme virüs girdiğinde, anında, önce sistem C: diskine yayılır ve oradan da D:'ye sıçrayıp işini yapar. bunu bi nebze olsun sekteye uğratmak/engellemek için asıl(büyük) diskin ikincil olmasında yarar vardır. bu yöntem, disk tehlikeye girdiğinde verilerin kurtarılmasını da kolaylaştıracaktır.

plazma

İşlemci ve ekran kartı tdp değerleri nedir ? 550w yetecekmi onca onu hesaplayın, eğer linux tarafında oyun aynamak için kullanılacaksa Amd şuan için sürücü tarafında daha yeni bir gelişmeye adım attı ama bunun ilerlemesi zaman alacaktır ben şahsi görüşüm nvidia öneriyorum. Ramide 1600 mhz Cl9 alın o anakartta kara kıldıysanız zaten 2133 mhz maks değeri var 2400 gene çalıştıramazsınız. Amd lerde yeni bir işlemci gelecekti yonga seti ile halen gelmedi bende bekliyorum onu pci ex yuvaları halen 2.0 onlarda, Ekran kartı bu mu [1] eğer buysa almayın referans kart tasarımı özel soğutuculu modellerden almanız daha iyi olur mesela "Sapphire R9 380X NITRO 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı" 79 serisi eski bir seri onun yerine güncel bir seri alması daha makul olur aralarında da çokta bir uçurum yok 200tl civarı bir fiyat var. Son olarakta monitörü galiba 2. el olarak mı buldunuz ?

1. http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-hd7950-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti.html

mhmtkrktr

Alıntı YapAyrıca benim bir sorum olacak bu monitörlerde ki 60 Hz vb. yenileme hızı max FPS'yi belirtmez değil mi? Ben renk kalitesi, hareketliliği ve canlılığı diye biliyorum ama.

Bu değer oyun fps 'ı etkilemez. Eğer gözüm bana sonra da lazım dersen bu değerin mümkün olduğunca yüksek olanını tercih et derim. 50 Hz uzun kullanımlar da baş ağrısı yapar. 75 Hz daha yerinde bir tercih olur bu konuda.

Oyun oynayacaksanız tepkime süresi iyi bir monitör tercih edin. Piyasada bir çok monitörde bu 2ms olarak verilse de, gerçekte 2ms olan modelleri bizim ülkemizde bulmak biraz zor. Aynı marka ve model görünen monitörün, örneğin xxx-xxx-S serisi , xxx-xxx-L serisi gibi değiştirilerek  piyasaya sürülüyor.

Renk canlılığı contrast yoğunluğuna göre oluşur. @seron'un söylediği gibi belirli bir orandan sonrası göz tarafından doğrudan algılanamaz. Fakat beyin tarafından algılanır. Bilgisayar karşısında uzun uzun zaman geçirilecekse bu oranda en az Hz (frekans) kadar önem taşıyor.

Çözünürlük konusu daha bir detaylı. Çalışma bilgisayarı içinse, ekranı daha verimli kullanabilmek açısından yüksek çözünürlük öneririm. Oyunlar da ise, standart çözünüklerin üzerinde oyun oynayabileceğin bir bilgisayar bile epey tuzlu olacaktır.

Ya da son olarak, "ben bunu istiyoom" deyip yukarda yazdıklarımın hiçbirine bakmadan tutar alırsın. :) Bu benim en sevdiğim yöntem. :)

MuhbirKedi

@plazma evet 550 w yetmez arkadaş da bunu sonradan fark etmiş. Önerileriniz için sağ olunuz. Zaten ben bir arkadaşımın yerine sordum :)

@mhmtkrktr Siz de sağ olunuz.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

Reverser

ubuntu kullanacaksa ekran kartı tercihini NVIDIAdan yana yapması daha iyi olur. Aynı işlemciyi masaüstü bilgisayarımda kullanıyorum gayet memnunum fakat yeni nesil 8x işlemcilerden birini alması 6300 yerine daha iyi olur gibi sanki.

XFCE ROCKS !