Linux'da Video Kurgusu(Montaj) Nasıl yapılır(kdenlive-openshot)-Videolu anlatım

Başlatan seron, 19 Aralık 2015 - 21:51:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

Merhaba arkadaşlar,

Linux yazılımları ile video kurgusu'nun nasıl yapılacağı ile ilgili bir izlence hazırladım. Anlatımda sadece kdenlive ve openshottan bahsedilmiştir. Izleyeceğiniz filmlerde anlatım sade ve yüzeyseldir. Yani söz konusu programlarda daha fazla özellik yeralmaktadır. Video'dan edineceğiniz temel bilgi, detay özellikleri de öğrenebilmenize yol hazırlayacaktır.

Eldeki imkanlarımla ancak bu kadar oldu arkadaşlar kusura bakmayın. Sesim kötüydü; imkanım olsa seslendirme sanatçısı da kullanırdım ;D Şimdilik idare ededurun, belki ileride daha iyisini yaparız. Bu arada internet ortamında ilk olarak "Türkçe anlatım" yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyorum.

Video montaj ve video dönüştürme işiyle uğraşan herkes, "kodek" teriminin ne olduğunu ve benzer birçok terimi bilmek zorundadır...

"Bu noktada, Ubuntu Türkiye Forumu'nda yeralan, 'Linux'da Video Montaj Nasıl Yapılır-Videolu anlatım' konu başlığı altında paylaşılan verilerden faydalanılması uygun olacaktır" yani burası. ziplenmiş bilgileri indirip okuyun:

http://www.dosya.tc/server5/xx90jr/video_teknikleri_ve_kodek.zip.html

Video kurgu öncesinde hazırlıklar:

Hedefin belirlenmesi: ne yapacağınızı iyi bilin.

Zihinden bir plan ve kurgu oluşturulması: Ne yapacağınızla ilgili düşünün, notlar alın, şemalar çizin, senaryo yazın.

Konu hakkında yeterli kaynak araştırması yapılması: video bilgi içerecekse, doğru yönendirmek için veya daha iyi yapabilmek için bilgili olmakta fayda var.

Yeterli miktarda görsel ve işitsel kaynak edinilmesi: çeşitli yerlerden görsel ve işitsel malzeme toplanması gerekir.

Basit bir senaryo oluşturmak: filminiz için işinizi kolaylaştıracak metin yazın.

Senaryonun tekrarını yapmak: yazdığınız metni önceden okuyup iyice alışın ki, ikinci videonun sonundaki çekim hatalarındaki gibi iki de bir diliniz sürçmesin, tutukluk yapmayın...

Deneme çekimi yapmak: asıl film için acele etmeyin, kısa kısa denemeler yapın. Hatalarınızı görün. Film yapmak kolay değildir; günler, haftalar, aylar alabilir.

Deneme çekiminde aksaklıkları tesbit etmek ve çözmek: deneme çekiminden ders alın ve sorunları doğru ve tam tesbit edin.

Video formatları vb hakkında yeterli bilgiye sahip olmak: film çekmekle iş bitmez; teknik bilginizin de yeterli olması gerekir.

Projeye başlamak: * her şey tamam olunca... E başla artık!

Bölüm-1: Kdenlive
https://www.youtube.com/watch?v=4166VdyLYoU
Bölüm-2: Openshot
https://www.youtube.com/watch?v=kBbosIqHwog&feature=youtu.be

Dikkat edeceğiniz hususlar:
-Videolarda anlatılanlar, gerek windows tarafında gerekse linux tarafında kullanılan video kurgu yazılımlarının hepsi için geçerlidir; yani temel kullanım mantıkları, import, bölme, efekt vb. işlemler her programda aynı şekilde işler. Bir tanesini kullanmayı öğrendiniz mi, diğerlerini öğrenirken de kolaylık olur.

-Video kurgu işi ile uğraşırken işinizi proje olarak farklı kaydedin ki, elektrik kesintisi, yazılım göçmesi gibi durumlarda uğraştığınız işi kaybetmeyin; çalışırken de sık sık ctrl+S yapma alışkanlığı edinip projenizi güncel tutun. Böylece * bir şey olursa, yeniden başlatıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz...

-Anlatım, yukarıda da bahsettiğim gibi örnektir, bu yazılımlarla daha iyi, daha ayrıntılı çalışmalar da yürütülebilir. Bu, tamamiyle kullanıcının yaratıcılığına kalmıştır.

-Paylaştığım videolarda kullanılan fon müziklerini ve diğer görselleri "ücretsiz olduklarını" iddia eden kaynaklardan edindim. Şayet telif hakkı ile ilgili bir sorun olursa, site yönetimi bu başlığı kapatabilir. Ayrıca ben de kaynak videoları kaldıracağım.

-Video kurgu teknikleri ile ilgili olarak paylaştığım M.E.B. kaynakları ile kişisel bloklardan paylaştığım metinleri paylaşmak konusunda yasal bir uyarı yoktur. Bu nedenle şimdilik burada paylaşmak serbesttir. Ola ki telif sorunu ile karşılaşırsak, site yönetimi bu köprüleri kaldırabilir; yada başlığı hepten kaldırabilir.

-Paylaşmış olduğum videoların başka sitelerde paylaşımı, ya da başka sitelere köprü(link) verilmesi YASAKTIR. Paylaşmak isteyen kişi ya da kuruluşlar doğrudan benimle iletişim kurmak zorundadır. Bu videonun bana ait olduğunu, tarafımdan hazırlandığına dair teknik ve hukuki kanıtlar(geçmiş dosyaları, videoların farklı kaydedilmiş orjinal proje dosyaları, şahsi cep telefonumla çekilmiş videolar) elimde bulunmaktadır; haksız yere sahip çıkmak isteyecek kişi ya da kuruluşlar kendilerini hukuken zor durumda bırakacaklardır.

Faydalı olur umarım, kolay gelsin...
--------
Güncellendi:
Özel mesajlarla yardım isteyen ve ilgilenen herkes için yeni video ekledim.
Zaman kısıtı olanlar için: video 20 dakika.
Kota kısıtı olanlar için: 43.7MB (720P için)
Ubuntu kısıtlı ilaveleri paketiniz yüklü olmalıdır.
Buyrun:
https://www.youtube.com/watch?v=l42zUi91pi8&feature=youtu.be
Ayrıca seslendirme konusu için iki görsel eklendi, eklere bakabilirsiniz...
     ıı
     ıı
     V

[eklenti yönetici tarafından silindi]

marslı

Kardeşim eline sağlık. Videodaki ses senin sesin değilse hangi programla yaptın söyler misin? Böyle yazdığımı düzgün bir şekilde okuyacak bir program arıyorumda dikkatimi çekti

seron

Videodaki ses benim sesim. Aradığın yazılımın adı "dikte yazılımı" olarak bilinir ve malesef "Türkçe" olarak uyumlu olanını bulmak zordur. Ancak windows uyumlu yerli bir yazılım var, gayet iyi:
http://www.teknoses.com/tts/free/

Bu programı indirip, internete bağlı şekilde kurar-çalıştırırsan, metinlerini sesli şekilde "Türkçeye uygun" olarak okuyor. Yalnız demo olduğu için özellikleri sınırlıdır. daha önce bu firmaya yazılılarını ücretsiz kullanıp kullanamayacağımı sordum: "Ticari amaçla olmamak şartıyla sınırsız kullanabilirsiniz, yalnız mp3e çevirme gibi özelliği olmaz" diye yanıt verdiler. şahsi ihtiyacınıza bağlı olarak satın da alabilirsiniz...

marslı

seron

Kullandım. Bana göre gayet iyi. Microsoft SAM gibi değil; Doğma büyüme Türk bir bayan konuşuyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

@seron kutlarım devamı gelecek zannımca

**ayrıca ubuntu yazılım merkezinde bir okuyucu vardı mekanik bir ses çıkıyordu şu an ismi aklıma gelmedi
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

seron

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 19 Aralık 2015 - 23:40:20
@seron kutlarım devamı gelecek zannımca

**ayrıca ubuntu yazılım merkezinde bir okuyucu vardı mekanik bir ses çıkıyordu şu an ismi aklıma gelmedi
Konu bulabilirsem tabi ki gelecek.

Metin okuma yazılımı olarak şunlar var:
https://help.ubuntu.com/community/TextToSpeech

Yalnız arkadaşlar darılıyorum. İlk videoyu izliyorsunuz, ikinci videoyu izlemiyorsunuz. İkinci videonun sonlarında güzel süprizler var... Vaktiniz yoksa sıkıntı yok tabi ama mutlaka izlemelisiniz... :)

Altaylardan_Gelen_Atlı

ikisine de baktım ayrıca openshot render bağlantısı ile alt yazı ekleniyor ( forumda bu konuda bir anlatım vardı diye hatırladım ) videolar aceleye gelince pas geçilmiş :)

tekrar teşekkürler mesela auoto mask bilmiyordum  ;)
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

seron

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 19 Aralık 2015 - 23:54:03
ikisine de baktım ayrıca openshot render bağlantısı ile alt yazı ekleniyor ( forumda bu konuda bir anlatım vardı diye hatırladım ) videolar aceleye gelince pas geçilmiş :)

tekrar teşekkürler mesela auoto mask bilmiyordum  ;)
Evet eklenebiliyor. Hatta VLC de de filmlere altyazı gömebiliyorsun. Anlatım yapmıştım. Şimdi hedefimde Blender ile video kurgusu var ama kullanımı çoook zor. bakalım ne yapacağız...

Tilki

Bilmeyen birine zor ve karmaşık görünen bir iş ancak bu kadar kolay anlatılır. @seron elinize sağlık. Çok güzel, çok yararlı videolar hazırlamışsınız. Çok teşekkür ederim.

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

plazma

Ben not düşeyim kendime mobildeyimde bilgisayarda bakacağım artık :)

heartsmagic

Özenli anlatım için ben de teşekkür ederim. Zira vakit alır böyle çalışmaları yapmak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sh4oTT

Uğraşmışsınız emek vermişsiniz teşekkür ederiz. Ellerinize gözlerinize sağlık.

seron

Teşekkür ederim arkadaşlar. konu gereksiz yere öne çıkmasın diye tek tek cevap vermiyorum. okumuyorum sanmayın. bilgi/yardım almak isteyen buradan sorsun, bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalışırım.

@heartsmagic, sadece planlama aşaması(yapsam mı yapmasam mı, hangi görselleri ve işitselleri kullanacağım, nasıl yapacağım) 2 hafta sürdü. yapım aşaması da 3 gün. bildiğin amelelik. hani çevremden birisi bunu yaparken görse direkt 112'yi arardı, deli midir nedir? diye. E boş olunca insan böyle şeylerle uğraşıyor :)

ata1

ben aramıştım 112 yi demek gelmemişler.  :o  eline sağlık güzel çalışma olmuş.

mhmtkrktr

@seron, anlatım için teşekkür ederim.
Openshot ile düzenlediğimiz bir videoyu hangi format ve ayarlarla dışarı almamız gerektiğini bulamadım. Video ve kodekler konusunda yeterince bilgim var aslında. Daha önce proshowgold ile profesyonellik aşamasında çalışmalarım oldu. Fakat openshot ile denediğim bir çok farklı ayarda, görüntüyü orjinal kalitesinde dışarı alamadım.
En son seçimi Blue/ray HD1080p 30fps ve mpeg4 olarak seçtim. 108MB dosya 150MB oldu ama görüntü hiçbir şekilde düzenlemeden önceki halini tutmuyor. Bu konuda bir tecrüben oldu mu?

seron

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 30 Aralık 2015 - 21:08:57
@seron, anlatım için teşekkür ederim.
Openshot ile düzenlediğimiz bir videoyu hangi format ve ayarlarla dışarı almamız gerektiğini bulamadım. Video ve kodekler konusunda yeterince bilgim var aslında. Daha önce proshowgold ile profesyonellik aşamasında çalışmalarım oldu. Fakat openshot ile denediğim bir çok farklı ayarda, görüntüyü orjinal kalitesinde dışarı alamadım.
En son seçimi Blue/ray HD1080p 30fps ve mpeg4 olarak seçtim. 108MB dosya 150MB oldu ama görüntü hiçbir şekilde düzenlemeden önceki halini tutmuyor. Bu konuda bir tecrüben oldu mu?
Bu konuda tecrüben sınırlı olsa da şunu gördüm: Linux yazılımlarında export(Türçesi video çıkartma) işlemlerinden sonra görüntü kalitesi belirgin şekilde düşüyor ve malesef ben bunun bir çaresini bulamadım. windows tarafındaki ücretsiz yazılım Videopad da bile ben böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Bunun kodek seçenekleri ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum; bence yazılımların gelişmişlikleri ile ilgilidir.

Hangi kodek ya da çıktıyı seçeceğiniz, o videoyu ne için kullanacağınız ile ilgilidir. Siz bir reklamcı mısınız? Bir şarkıcı için video-klip mi yapıyorsunuz? yoksa amatör hatıra videoları veya masaüstü ders videoları gibi şeyler mi hazırlayacaksınız? nereye kaydedeceksiniz? nereye yükleyeceksiniz?

işte bu soruların karşılığı ile ilgilidir.

En iyi video çıktısı .mp4 kabukta X264 çözücü ile yapılan çıktıdır(videoda da göstermiştim) daha sonra dikkat edilmesi gereken çekimin yapıldığı ekran ebatını değiştirmemeye çalışmak ve bu ebata uygun dönüştürme yapmaktır. 1280X1024 piksel ebatıdaki bir videoyu 800X600'e düşürürseniz görüntü belirgin şekilde bozulur.

Linuxlarda bu oranı bozmasam ve kodek kalitelerini yüksek tutsam da maalesef görüntü hafif bulanık, rakı gibi çıkıyor. Bu noktada maalesef ben de ne yapılableceğini bilmiyorum.
Haa ekliyeyim görüntüyü en az bozarak dönüşüm yapabilen tek yazılım olarak VLC'yi keşfettim. Bu konu ile ilgili anlatım yapmıştım.

ata1

pek medya ile ilgilenmediğimden mehmet bunlardan farklı medya kodek kuruluyormu bizde
not komut arch içindir denemeyin
a52dec faac faad2 flac jasper lame libdca libdv libmad libmpeg2 libtheora libvorbis libxv wavpack x264 xvidcore gstreamer0.10-plugins flashplugin libdvdcss libdvdread libdvdnav gecko-mediaplayer dvd+rw-tools dvdauthor dvgrab

seron

Arch için bilmiyorum ama kodek kurulumu her linux'da mümkün. VLC'nin kodekleri ise içinde geliyor extradan yüklemeye gerek yok. Yazdığın komut dursun da, ileride arch veya manjaro kurarsam kullanırım.

ata1

bir süredir piştin zaten manjaro zamanın geldi sonrasında arch'a terfi ederiz senide  :o bu soruyu mehmete sordum farklı kodekler varmı videolar için yukardaklıer aklıma ilk gelenlerdi

seron

@ata1 yukarıda konuyu açtığım yerde bir zip paylaşmıştım. onun içinde üşenmezsen bir libreoffice-sunu dosyası var video kodekleri diye. üç adet hanım tarafından hazırlanmış ve bence şöyle bir okuman seni hem bilgilendirir, hem de hepsini kurman gerektiğini, çünkü tüm kodeklerin lazım olduğunu anlarsın.

Tüm kodekleri kurmalısın ve eminim ki deponuzda vardır. Bir film izleyecek olursun, tektek kurmak zahmetine girmezsin.

Farklı video kodekleri var mı?

Evet, cevaplar paylaştığım zipin içinde.

mhmtkrktr

Ben bu sorunun kodeklerle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bu şekilde düşünmemin birden çok sebebi var. Sebeplerine hiç girmeyeceğim. Zaten aynı durum, videolarda ki gibi aşırı olmasa da, ekran görüntüsü alınca da oluyor. Ekranın kendisinde ki canlılık resimde olmuyor. Yazılar bile, kömürle yazılmış gibi görünüyor.
İlk denememi yukar da bahsettiğin şekilde .mp4 , x264 şeklinde yapmıştım. Bu şekilde benim en son aldığım .avi seçeneğinden daha kötü bir sonuç çıkarttı.

Vlc konusuyla bu alanda ilgilenmeye gerek var mı bilmiyorum. Vlc kendi alanında tartışılmaz belki ama iş video düzenleme olunca çok yetenekli olacağını sanmıyorum.
Hatta kendi alanında en iyisi olması varken, aynı yapı içerisinde bu tarz ilaveler katıp asıl alanında eksik kalmasını da hiç istemem. Bu şekilde kullanıcıya, amacıyla alâkasız milyon tane seçenek gösterip, kafa karıştıran uygulamaları oldum olası sevemedim.

Aynı durum openshot 'ın video çıkış menüsünde de var. Tamam, gelişmiş menü diye ayırmışsın ama o kadarda gelişmeye gerek var mı? Sen daha benim videoyu olduğu gibi çıkartmayı beceremiyorsun, bide o mu olsun, şu mu, bu mu diye soruyorsun. Tombala çeksem, aradığım değeri oradaki seçeneklerden daha çabuk bulurum ben. Orada ki gelişmemiş menüsü, işini doğru yapsa daha gelişmiş bir menü benim için.

seron

Şu noktada benim anlamadığım bazı şeyler var:

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 30 Aralık 2015 - 22:41:56
...aynı durum, videolarda ki gibi aşırı olmasa da, ekran görüntüsü alınca da oluyor. Ekranın kendisinde ki canlılık resimde olmuyor. Yazılar bile, kömürle yazılmış gibi görünüyor.
bende bu sorun yok. masaüstü fotolar bende cam gibi çıkıyor. video çekimleri de aynı şekilde. acaba ekran kartı yazılımında falan mı bir sorun var? anlamadım... Avi ise bende daha kötü, mp4 daha iyi çıkıyor. veri akış miktarına da dikkat edin. yüksek tutarsanız bozulmalar en aza iner.

VLC:
Vlc konusuyla bu alanda ilgilenmeye gerek var mı bilmiyorum. Vlc kendi alanında tartışılmaz belki ama iş video düzenleme olunca çok yetenekli olacağını sanmıyorum.
Hayır, gerek yok. ben sadece dönüştürme için söyledim; konu dışı yani. Fakat export ettiğiniz bir videoyu aynı değer ve özelliklerle VLC ile bir kez daha dönüştürürseniz, video boyutunu yarı yarıya indiriyorsunuz. Bunun neden ve nasıl olduğunu bimiyorum ama ben youtube gibi sitelere video yüklerken işime yarıyor. VLC ile video düzenlenmiyor; film izleniyor ve/veya dönüştürülüyor.

Hatta kendi alanında en iyisi olması varken, aynı yapı içerisinde bu tarz ilaveler katıp asıl alanında eksik kalmasını da hiç istemem. Bu şekilde kullanıcıya, amacıyla alâkasız milyon tane seçenek gösterip, kafa karıştıran uygulamaları oldum olası sevemedim.
Burada ne demek istediğinizi anlamadım. VLC, fazladan "video converter" yüklemenize gerek bırakmıyor ve linux tarafındaki video converter yazılımları arasında en fazla ince ayar içeriyor, bunu belirteyim.

Aynı durum openshot 'ın video çıkış menüsünde de var. Tamam, gelişmiş menü diye ayırmışsın ama o kadarda gelişmeye gerek var mı? Sen daha benim videoyu olduğu gibi çıkartmayı beceremiyorsun, bide o mu olsun, şu mu, bu mu diye soruyorsun. Tombala çeksem, aradığım değeri oradaki seçeneklerden daha çabuk bulurum ben. Orada ki gelişmemiş menüsü, işini doğru yapsa daha gelişmiş bir menü benim için.
"gelişmiş menü diye ayırmışsın"
ben ayırmadım; yazılımın yapımcıları ayırmış, ve inanolsun kimi profesyonellere göre gerekli.

"o kadarda gelişmeye gerek var mı?"
Evet. Yalnız bu, yukarıda belirttiğim gibi amaca göre değişebilir. Video kurgu işi, ticari amaçla da yapılabiliyor ve bazı bilir kişiler, oradaki ince bir detayı kullanmak isteyebiliyor.

"Sen daha benim videoyu olduğu gibi çıkartmayı beceremiyorsun"
Ben sizin tam olarak ne istediğinizi, ne videosu çektiğinizi, kime sunacağınızı bilmiyorum. Çıkartmayı ben yapmayacağım siz yapacaksınız. Bu konuda teknik verileri, anlatım videosunun üzerindeki bağlantıda paylaştım. Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa araştırıp sizin için öğrenirim.

"bide o mu olsun, şu mu, bu mu diye soruyorsun."
Dediğim gibi amaç çok önemlidir. Videoyu kaç ebatında çektiyseniz, openshot veya kdenlive'in pencere başlığındaki öntanımlı yar daöyle olmalı. ama nasıl düzeltildiğini bilmiyorum; zira elle ayar girme yok maalesef. Hazır ayarlar var.

"Tombala çeksem, aradığım değeri oradaki seçeneklerden daha çabuk bulurum ben"
O halde sizi ilgilendiren basit kısmı kullanın.

"Orada ki gelişmemiş menüsü, işini doğru yapsa daha gelişmiş bir menü benim için."
Sizin için tabi ki öyle... Yalnız o gelişmiş özellikleri kullanmak isteyen kişiler tanıyorum. Elindeki videoları o özelliği kullanarak çıkartıyor. ille de o özellikleri kullanmak istiyor. kimseye birşey denmez.

Bir de anlamadığım bir nokta daha var: yanıtınızda sanki bana sitem ediyormuşsunuz gibi algıladım. Ben sadece iyi niyetle, millet öğrensin diye birşeyler yapmaya çalıştım. Üşenmeden video çektim ve dökümanlar paylaştım. Bilgim sınırlı olsa da, "bir sorunuz varsa sorun" dedim. E soru sordunuz,  yardım ettim. Şimdi benim suçum ne, ben onu anlamadım. Ben sizin videonuzu neden çıkartayım? istediğiniz seçenekte çıkartın, size kalmış. o yazılımın yapabileceği o kadar, o şekilde çıkartabiliyor. ben yapmadım ki? Kaldı ki videolarda aktardığım yazılımlar ücretsiz yapılmış, eksikleri olan, ve daha da önemlisi amatör yazılımlar. O kadar kusur, kadı kızında da olur.  Sorun yapacak şey mi bu?

Yoksa ben mi yanlış anladım. Öyleyse kusura bakmayın, doğrusu soru ya da teşekkür beklerken küfür yemiş gibi oldum.

mhmtkrktr

Alıntı YapYoksa ben mi yanlış anladım.
Sen yanlış anlamışsın.