[Çözüldü] Ubuntu kurulum sonrası windowsa giremiyorum

Başlatan burakozgen, 17 Aralık 2015 - 21:28:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burakozgen

Arkadaşlar Merhaba.
Bilgisayarıma ubuntuyu yükledim fakat şöyle bir sıkıntı var;
Makinede windows 7 yüklü, ubuntuyu kurarken windows7 ile yükle seçenegi gelmiyordu bende disk yöneticisinden 20gb'lik bir ubuntuya ait disk oluşturdum. bu sefer ubuntu kurulumunda Başka bir şey seçeneğinden devam ettim fakat sistemde 3 disk var C,D Ve Ubuntu diye bunları tek disk olarak gördü, bilgisayarım aldıgımda windows8 ile gelmişti UEFI ayarlarından sıkıntı oldugunu düşündüm ayarları disabled yaptım secure boot ayarınıda disable yaptım hiçbi sekilde diskleri ayrı görmedi, disklerin MBR olmasından kaynaklı diye düşündüm ve diski GPT ye çevirdim. bu sefer kurulumda diskler gözüktü ubuntuya ayırdıgım kısma kurulumu yaptım fakat dalgınlığıma geldi takas ayarı denilen birşeyi yapmayı unutmuşum, ubuntu 15'i sorunsuz kurdum sorun yok fakat bu sefer ubuntu direk açılıyordu grub ayarlarını düzenledim açılışta windowsu seçeyim diye şimdik açılışta hangisini seçmem gereken yer açılıyor fakat Ubuntu var windows7 yok onun yerine Memory64 var ram test yerleri dün akşam çok ugraştım bi türlü windowsa geçemedim. Bunun sebebide galiba diski GPT ye çevirmem oldu windows MBR istiyor, windows ortamında olsam diski mbr ye çevirecemde ubuntuda yapamıyorum. bi yöntem buldum
GPT yi MBR ye çevirmek için şu şekilde
sudo apt-get install gdisk
sudo gdisk
r g 0 basıp Y yapın diyor fakat bu komutlarıda çalıştıramıyorum hata veriyor bir türlü çözemedim.
windows saglam görebiliyorum diskleri ama erişemiyorum, bir diger yöntem format esnasında bütün diski sıfırlamak oluyor onuda yapamam verilerim var birsürü hdd yi komple sıfırlayamam, dün gece sipariş verdim harici hdd kutusu aldım bu şekilde önce verileri hariciye alcam ardından format esnasında diski komple silip mbr ye döndürcem.

Biraz fazla açıklayıcı oldu sanırım, valla arkadaşlar dün geceden beri yapmadıgım şey kalmadı varsa bu konuda bi bilginiz yardımcı olursanız çok makbule geçicek, İyi Günler

heartsmagic

UEFI ile kuruluysa sistem MBR olmaması lazım zaten, GPT ile neden sıkıntı yapsın Windows?
Boot-Repair kullandın mı? Windows bölümlerinin silinmediğine eminsin değil mi?

parted -l
ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burakozgen

parted -l komutu herhangi bi sonuç döndürmüyor
diskleri
sudo fdisk -l

Aygıt          Start       Son   Sektör   Size Türü
/dev/sda1       2048    206846    204799   100M EFI System
/dev/sda2     206848 368642046 368435199 175,7G Microsoft basic data
/dev/sda3  368642048 409599999  40957952  19,5G Microsoft basic data
/dev/sda4  409602048 976771070 567169023 270,5G Microsoft basic data

bu komutla görüntüleyebiliyorum ayrıca dosyalar kısmındanda görebiliyorum onlar duruyor. açılışta ubuntu ubuntu gelişmiş seçenekler memorytest var windows7 yok.

boot-repair kullanmaya çalıştım fakat şu şekilde bi hata verdi işlem yarıda kaldı.
The current session is in Legacy mode. Please reboot the computer, and use this software in an EFI session. Bu özelliği aktifleştirecek For example, use a live-USB of Boot-Repair-Disk-64bit (www.sourceforge.net/p/boot-repair-cd), after making sure your BIOS is set up to boot USB in EFI mode.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Aralık 2015 - 11:12:02

@heartsmagic
Bios'dan boot mode kısmını uefı yaptım secure boot kısmınıda disable yaptım bu sefer windowsu açabildim. fakat şimdik ubuntu ortalıkta yok sanırım bu uefı modunda ubutnu kurulumu diye birşey var onu yapmam gerek dogrumu?

neynefes

Uefi modunda yeni bir kurulum yapmanız gerek Ubuntu'yla.. Sonrasında gerekirse boot-onarımı kısımlarına geçilir.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicUEFI ile kuruluysa sistem MBR olmaması lazım zaten, GPT ile neden sıkıntı yapsın Windows?
Hocam, Windows GPT olan bir tabloya kurulum yapmıyor.. Dün gece denedim..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

neynefes

Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba? Sistemimde GPT üzerine Win10 ve Ubuntu kurulu. Dogrulayip tekrar yazarım buraya ama böyle sanırım bende.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: neynefesBen mi yanlış hatırlıyorum acaba? Sistemimde GPT üzerine Win10 ve Ubuntu kurulu. Dogrulayip tekrar yazarım buraya ama böyle sanırım bende.
Win10 denemedim ama GPT olarak windows 7'de olmuyordu..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

kartal

burakozgen

@kartal laptopun markası Lenovo G500
windowsa girdim bu hdd yi mbr formatından gpt formatına çevirdigim program ile tekrar hdd yi gpt formatından mbr formatına çevirme işlemini uyguladım bilgisayarı yeniden başlattım bu sefer windows'a yine giremiyorum.
@heartsmagic boot-repair'i usb ye yükleyip çalıştırdım açılışı düzenledi memorytest yazanlar kayboldu ubuntu var ama windows yine gelmedi

ata1

burakozgen

@ata1
sudo update-grub

Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.2.0-16-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.2.0-16-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
Bulunan Windows Recovery Environment (loader), /dev/sda1 üzerinde
Bulunan Windows Recovery Environment (loader), /dev/sda2 üzerinde
bitti

bu cevabı veriyor

ata1

şimdi gruba bakın windows  görünüyor mu ?

burakozgen

Alıntı yapılan: ata1 - 18 Aralık 2015 - 19:00:44
şimdi gruba bakın windows  görünüyor mu ?

bakmam gereken kodu verebilirmisiniz?

ata1

yeniden başlatın grub ekranında seçeneklerde görünmeli

burakozgen

Alıntı yapılan: ata1 - 18 Aralık 2015 - 19:07:02
yeniden başlatın grub ekranında seçeneklerde görünmeli

Teşekkürler @ata1 bu komutu kullandım ardından grub customizer de windows recovery environment(loader) ön tanımlı olarak seçtim yeniden başlattıgımda grub ekranında artık
windows recovery environment(loader) /dev/sda1/üzerinde
windows recovery environment(loader) /dev/sda/üzerinde

şeklinde windows seçenekleri geliyor. çok teşekkürler yardımınız için daha kurcalamıycam vallahi yine bozulcak saatlerce ugraşıcam

ata1

konu sizin için çözüldü ise şöyle bir uygulamamız var
Çözülen başlıkların etiketlenmesi
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

burakozgen

Alıntı yapılan: ata1 - 18 Aralık 2015 - 19:24:00
konu sizin için çözüldü ise şöyle bir uygulamamız var
Çözülen başlıkların etiketlenmesi
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

belirtilen şekilde yaptım, tekrardan teşekkürler

ata1