vn 896, openchrome ile 3D destekli ama compiz başlatılamıyor

Başlatan extremist, 20 Kasım 2008 - 03:26:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extremist

Ubuntu 8.10 için via vn896 ekran kartımı openchrome driverla ve xorg.conf'u aşağıdaki gibi editleyerek(bir forumda gördükten sonra) kurdum, başka türlü vesadan dahi sağlıklı görüntü alamıyordum. Sonuç olarak glxinfo | grep render'a yes yanıtını alıyorum. Ancak compizi başlatmaya yetmiyor. En azından masaüstü efektlerini çalıştırabilmem için ne yapmam gerekli?

Forumda araştırınca birinin linux mint kurarak düzelttiğini söylemesi üzerine onu da ayrı bir işletim sistemi olarak kurdum. Via'nın kendi sitesinden driver'ı indirdim, kurdum ve masaüstü efektlerini kullanabiliyorum. Yalnız orda da klavye inanılmaz saçmalıyor...

Şimdi merak ettiğim şu: linux mint'in nolduğunu bilmiyorum, aslında linux'a yeni başladım. Gördüğüm kadarı ile ubuntu depolarını kullanıyor, ara yüz dışında ubuntudan farklı değil galiba? O yüzden ordaki soruna(klavye) yönelip onu kullanmaya devam etsem mi daha kolay olur, yoksa ubuntu'da compiz ya da masaüstü efektleri için uğraşsam (ki ne yapabilirim bilmiyorum) daha iyi  olur acaba?

xorg editim:

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "openchrome"
   Option      "AccelMethod"      "EXA"
   Option      "ExaNoComposite"   "True"
   Option      "MigrationHeuristic"   "greedy"
   Option      "ExaScratchSize"   "8192"
   Option      "MaxDRIMem"      "16384"
EndSection

Compiz checkle hatayı denetlemeye kalkınca faydalı bir sonuç alamıyorum:

Gathering information about your system...

Distribution:          Ubuntu 8.10
Desktop environment:   GNOME
Graphics chip:         VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] (rev 01)
Driver in use:         openchrome
Rendering method:      AIGLX

Checking if it's possible to run Compiz on your system...  [SKIP]

Checking for hardware/setup problems...           [SKIP]

At least one check had to be skipped:
Error: openchrome driver in use

Would you like to know more? (Y/n)

y ya da n'ye basınca da terminal kapanıyor.

terminal'e compiz yazınca da şunu görüyorum:

Checking for Xgl: not present.
Detected PCI ID for VGA:
Checking for texture_from_pixmap: present.
Checking for non power of two support: present.
Checking for Composite extension: present.
Comparing resolution (1280x800) to maximum 3D texture size (2048): Passed.
Checking for Software Rasterizer: present.
Software rasterizer detected, abortingaborting and using fallback: /usr/bin/metacity
Window manager warning: Log level 8: gdk_window_set_back_pixmap: assertion `pixmap == NULL || gdk_drawable_get_depth (window) == gdk_drawable_get_depth (pixmap)' failed
Window manager warning: Log level 8: gdk_window_set_back_pixmap: assertion `pixmap == NULL || gdk_drawable_get_depth (window) == gdk_drawable_get_depth (pixmap)' failed

Son olarak openchrome'u driver whitelist'e de eklemiştim, bütün bunlardan önce. Umarım, çözüm için biraz zaman kazandırabilmişimdir.