[Çözüldü] Kafam çok karışık :( Yardımcı olabilir misiniz?

Başlatan dert36, 17 Aralık 2015 - 00:10:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dert36

Alıntı yapılan: seron - 17 Aralık 2015 - 20:01:05
Benim o tarzda küçük bir oyun fikrim var. matematik oyunu; android için :) Ama hem yapmayı bilmiyorum, hem de çalınır diye korktuğumdan açıklayamıyorum, hem de istekli program yazarı göremiyorum...

Yerinde olsam öğrenir yapardım. Küçük bir oyun diyorsun yapımı zor olmaz bence

seron

Güzel kardeşim :D sağol sağol da...
Ben programlama hiç bilmem. Şimdi öğrenmeye başlasam en az iki yıla ihtiyacım var. Bölümüm bilgisayar değil. Bilgisayarı son kullanıcı olarak kullanıyorum. Oyun programlamak, hiçbir şey bilmeyen birisi için kolay mı zannediyorsun :D

Ben kendi başıma öğrenemeyen birisiyim. Sınıf ortamı gerekli bana; yani ders almam gerekiyor. Öyle bir imkanım da olmayınca, anca ders verebiliyorum. :)

Az önce forumumuzda payaşılan bir bilkent üniv. programlama linkine tıklattım. hala bakıyorum. peeeeeeeeey! cık, ı-ıh! bu iş benim işim değil :-[

dert36

Alıntı yapılan: seron - 17 Aralık 2015 - 20:23:02
Güzel kardeşim :D sağol sağol da...
Ben programlama hiç bilmem. Şimdi öğrenmeye başlasam en az iki yıla ihtiyacım var. Bölümüm bilgisayar değil. Bilgisayarı son kullanıcı olarak kullanıyorum. Oyun programlamak, hiçbir şey bilmeyen birisi için kolay mı zannediyorsun :D

Ben kendi başıma öğrenemeyen birisiyim. Sınıf ortamı gerekli bana; yani ders almam gerekiyor. Öyle bir imkanım da olmayınca, anca ders verebiliyorum. :)

Az önce forumumuzda payaşılan bir bilkent üniv. programlama linkine tıklattım. hala bakıyorum. peeeeeeeeey! cık, ı-ıh! bu iş benim işim değil :-[

2 sene sürmez o kadar da karmaşık değil.. Belli kurallar var o kadar. Yeni bir dil öğrenmekten daha basit bence. Ben php'yi 1 ayda öğrendim. En azından bir üyelik sistemi yapacak kadar. Mesela Alper Sarıkaya diye biri var. Programlama alanında hiç bir bilgisi yoktu. Modellemeciydi sadece. 1 sene içinde bu oyunu yaptı https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Alper.Manuganu&hl=tr 10 milyondan fazla kişi indirdi.

Bi de bence onun yazdığı oyun daha karışık. o yapabiliyorsa sende yaparsın.

seron

Çok afedersiniz. Belki de bu yüzden forum yönetimi iletimi düzenlemek zorunda kalabilir ama...

YUH! Oyuna bak! Bayağı güzel olmuş ! ;D heveslendim ücretli mi bu oyun?! kreklisi var mı? ( ;) )

O halde ben de yaparım... ???

Dur ben bu meseleyi bir düşüneyim...

heartsmagic

@dert36, güzel bir atasözümüz vardır: Doğmamış çocuğa don biçilmez.

Farkındayım panik halindesin, ancak mesele şu ki yalnız değilsin. Ülkemizde mezun olmak üzere veya olan hemen her insan aynı yoldan geçiyor. Senin şu aşamada bir karar vermen gerekmekte: Ya kısa yoldan para kazanmak için bol bol "başarısız" denemeler yapacak ya da ileriye yönelik altın bilezikleri koluna takacaksın. Ne güzel işte bilgisayar mühendisliği okuyorsun, yarın bir gün işe girerken sana fayda sağlayacak şeyleri öğrensen daha güzel olmaz mı? Kendine bir yol çizsen, ne bileyim ağ mı çalışacaksın, güvenlik mi çalışacaksın, programlama mı yapacaksın yoksa sistem yöneticiliğine mi kayacaksın, her ne yapacaksan o yönle ilgili bir şeyler öğrensen? Bundan önce de şu İngilizce işini halletsen?

Sen diyelim ki oyun için çırpından da çırpındın, anladığım kadarıyla pek alt yapın da yok bu konuda. Aradan geçti iki üç sene, bir baktın ki senle mezun olan arkadaşların kendi alanında uçmuş gitmiş, sense hâlâ çırpınıyorsun? Güzel mi sence böyle bir gelecek? Bunun yerine git İngilizce'yi hallet, ardından ilerleyeceğin alana karar ver, onların üzerine okuma, deneme yap. Bir yere çalışmak için gir, tecrübe kazan. Arada istersen yine kısa yoldan para kazanma hayaline bakıver.

Ha, baban sana baskı mı yapıyor? Kısa yoldan para kazanmanı mı istiyor, kendisine neden zamanında zengin olamadığını soruver :) Şaka bir yana, zordur bilirim o işler, fakat güzel bir dille günümüzde artık işlerin öyle yürümediğini anlatman lazım. 24 yaş nedir yahu!
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rutku

Alıntı YapSlikon valley dizisini duydum ama internette o kadar araştırdım , türkçe altyazılısını bulamadım. Keşke bulabilseydim mutlaka izlerdim.
Bu siteden başka yerde altyazı arama : http://www.turkcealtyazi.org/mov/2575988/silicon-valley.html

Alıntı YapLibGDX kütüphaneleri değiştirmeden kullanmalısın diye yazmışsınız. Neden değiştirmeden kullanmalıyım? Açık kaynak kodlu değil mi? Değiştirmek yasak mı?

Evet yasak. GPL derki; tamam her şeyi kullan ama gpl a sahip uygulamaları kapatıp kendininmiş gibi kullanamazsın. Kopyalayabilirsin ama kaynak kodlarını açıp dağıtmalısın. Mesela Java da ki Jbutton nun davranışını değiştirdin. Derledin ve dağıtırken bu sürüm java kullanacaksınız dedin. İçinde benim özel butonum var dedin. O zaman birisi çıkar derki lisansı çiğnedin. Tek çaren butonu kalıtım yoluyla alıp özelliklerini değiştirmen yada kendine özel buton nesnesi yazman. O zaman ister kapat ister aç o senin tercihin. Kimse bir şey diyemez.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

dert36

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Aralık 2015 - 20:51:46
@dert36, güzel bir atasözümüz vardır: Doğmamış çocuğa don biçilmez.

Farkındayım panik halindesin, ancak mesele şu ki yalnız değilsin. Ülkemizde mezun olmak üzere veya olan hemen her insan aynı yoldan geçiyor. Senin şu aşamada bir karar vermen gerekmekte: Ya kısa yoldan para kazanmak için bol bol "başarısız" denemeler yapacak ya da ileriye yönelik altın bilezikleri koluna takacaksın. Ne güzel işte bilgisayar mühendisliği okuyorsun, yarın bir gün işe girerken sana fayda sağlayacak şeyleri öğrensen daha güzel olmaz mı? Kendine bir yol çizsen, ne bileyim ağ mı çalışacaksın, güvenlik mi çalışacaksın, programlama mı yapacaksın yoksa sistem yöneticiliğine mi kayacaksın, her ne yapacaksan o yönle ilgili bir şeyler öğrensen? Bundan önce de şu İngilizce işini halletsen?

Sen diyelim ki oyun için çırpından da çırpındın, anladığım kadarıyla pek alt yapın da yok bu konuda. Aradan geçti iki üç sene, bir baktın ki senle mezun olan arkadaşların kendi alanında uçmuş gitmiş, sense hâlâ çırpınıyorsun? Güzel mi sence böyle bir gelecek? Bunun yerine git İngilizce'yi hallet, ardından ilerleyeceğin alana karar ver, onların üzerine okuma, deneme yap. Bir yere çalışmak için gir, tecrübe kazan. Arada istersen yine kısa yoldan para kazanma hayaline bakıver.

Ha, baban sana baskı mı yapıyor? Kısa yoldan para kazanmanı mı istiyor, kendisine neden zamanında zengin olamadığını soruver :) Şaka bir yana, zordur bilirim o işler, fakat güzel bir dille günümüzde artık işlerin öyle yürümediğini anlatman lazım. 24 yaş nedir yahu!

Bilgisayar mühendisliği gerçekten hayalim olan bir bölümdü ama beni hayal kırıklığına uğrattı. Ben sanıyordum ki sabah akşam projeler yapıcaz ama hiç öyle olmadı. O kadar farklı ders ve konu var ki insanın kafası uçuyor. Bilgisayardan çok matematik dersi görüyoruz. Görende matematik bölümü okuduğumuzu sanıcak. Diferansiyel denklemler, lineer cebir, fizik, sayısal analiz, elektrik devre temelleri, nesneye dayalı analiz, veri yapıları gibi dersler görüyoruz.. Bunların hepsini zaman kaybı olarak görüyorum ve kaç gündür de üniversiteye gitmiyorum. Yurtta oturup şu işi nasıl öğrenirim, nasıl kazanırım diye araştırıyorum sadece. Amacım kısa yoldan zengin olmak gibi görünüyor ama amacım bu değil. Kısa yoldan zengin olmanın sadece bir yalandan ibaret olduğunu ben çoktan öğrendim. Saçma sapan işlere girdim kısa yoldan zengin olucam diye ama hepsi fiyasko çıkınca böyle bir şeyin imkansız olduğunu anladım. Satış ortaklığı, anket doldur para kazan, dosya upload et para kazan, reklamlara tıkla para kazan, yok haftada 10.000 dolar kazandırıyor falan filan her işi denedim ama sadece ayda 6 ayda 10 dolar kazandırdı. Kısa yoldan zenginlik olmadığını tecrübelerime dayanaraktan çok iyi biliyorum. Oyun yapımcılığının zorluğunu da çok iyi biliyorum. indie game belgeselinde onu da izledim ama seviyorum ve sevdiğim işten para kazanmak istiyorum. Ne kadar zor olursa olsun. Acilen para kazanmak istememin nedeni şu elimdeki bilgisayar bozulursa bir daha bilgisayarı rüyamda görecek olmamdır. Ki git gide bozuluyor. Bataryası çöktü bile. Babam ve evdekiler baskı yapıyor evet çünkü onlarında durumu iyi değil ve ben başka iş yapamıyorum. Mecburum

Alıntı yapılan: seron - 17 Aralık 2015 - 20:46:19
Çok afedersiniz. Belki de bu yüzden forum yönetimi iletimi düzenlemek zorunda kalabilir ama...

YUH! Oyuna bak! Bayağı güzel olmuş lan! ;D heveslendim ücretli mi bu oyun?! kreklisi var mı? ( ;) )

O halde ben de yaparım... ???

Dur ben bu meseleyi bir düşüneyim...

Oyun bedava. Adamın oyunla ilgili internette bir dünya röportajı var. Hepsini okudum. Müzikler hariç oyunun tamamını kendisi yapmış. Sadece bu değil. 3 tane daha oyun yapmış. AROG filminde bir dinazor varya , tirex o tirexi bu adam tasarlamış işte. Programcılık konusunda hiç bir bilgisi yoktu, sadece modellemiciymiş işte ama sonra bu alana girmiş, programcılığıda kısa sürede öğrenmiş. Oyun üzerine oyun yapıyor. Diğer oyunları bunlar :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Alper.Manuganu2
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Alper.GravityProject
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Alper.SwordOfXolan

Bende bu adama çok özendim. O tek başına yapabildiği için ben de yapmak istedim. Oyun motoru olarak unuty'i kullanıyormuş. Sadece bu şahıs değil bi de Soner kara var. Yaptığı oyun şu : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skgames.trafficracer&hl=tr
100 milyondan fazla indirildi ve bu oyun ona milyon dolarlar kazandırdı. Tek başına yaptı ve tek yaptığı oyunda buydu galiba

Alıntı yapılan: rutku - 17 Aralık 2015 - 20:54:51
Alıntı YapSlikon valley dizisini duydum ama internette o kadar araştırdım , türkçe altyazılısını bulamadım. Keşke bulabilseydim mutlaka izlerdim.
Bu siteden başka yerde altyazı arama : http://www.turkcealtyazi.org/mov/2575988/silicon-valley.html

Alıntı YapLibGDX kütüphaneleri değiştirmeden kullanmalısın diye yazmışsınız. Neden değiştirmeden kullanmalıyım? Açık kaynak kodlu değil mi? Değiştirmek yasak mı?

Evet yasak. GPL derki; tamam her şeyi kullan ama gpl a sahip uygulamaları kapatıp kendininmiş gibi kullanamazsın. Kopyalayabilirsin ama kaynak kodlarını açıp dağıtmalısın. Mesela Java da ki Jbutton nun davranışını değiştirdin. Derledin ve dağıtırken bu sürüm java kullanacaksınız dedin. İçinde benim özel butonum var dedin. O zaman birisi çıkar derki lisansı çiğnedin. Tek çaren butonu kalıtım yoluyla alıp özelliklerini değiştirmen yada kendine özel buton nesnesi yazman. O zaman ister kapat ister aç o senin tercihin. Kimse bir şey diyemez.

Ben hiç bu açıdan düşünmedim. Hem kodları kapalıysa değiştirdiğimi nasıl anlarlar ki? anlayamazlar değil mi?  unity'e lisans sıkıntısı var diye girmedik libgdx'te de başka bir sıkıntı çıktı. libgdx'i anlatan 1 tane hariç hiç bir kaynak bulamadım. ingilizceyi en başta öğrensem daha iyi olacak aslında

heartsmagic

Ne diyeyim, zaten sen okula gitmeyerek açıkça bir yol çizmişsin kendine. Naçizane önerim (büyüğün olarak say beni zira yaşça senden oldukça ilerideyim) okula dön, konsantrasyonunu kaybetme ve mezun ol. Senin gördüğün dersleri hemen her mühendis görüyor. Ancak insanlar bu derslerin arasında bir önceki iletimde değindiğim konularda kendilerini geliştirip dışarıda iş bulabiliyorsa bunu sen de yapabilirsin değil mi? 

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MuhbirKedi

Java ile güzel bir FPS oyunu olur aslında bayağı da zevkli olurdu. Minecraft ve Rising World Java konusunda ciddi anlamda göstergedir.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

freeman

Sen çok yanlış gelmişsin. :D

Kimse bir oyun yazıp milyon dolar kazanamaz. Hele de basit, oynama süresi 10 dakka olan bir oyundan imkansız. Saçma sapan haberlere inanma.
Büyük paralar kazananlar da EA, Gameloft gibi firmalardır. O da oyun içi satıştan olur ancak.

Mühendislik demek matematik demek. Matematik bilmeden mühendis olunamayacağı gibi kesinlikle oyun da yazılamaz.

Tavsiyem, okula dön. Bir yerde yazılımcı olarak gir çalış. Oyun programlama ile hobi olarak yine ilgilen. Şansın dönerse büyük firmalara katılırsın.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Amenofis

Şans eseri başarılı olanlara özenip te sakın okulu bırakayım deme. Ben dahil buradaki çoğu kişi yaşça senden büyük ve hayat tecrübemiz de fazla. Ben zamanında ailevi nedenlerden dolayı zorunluluktan okulu bırakmıştım ama şimdi keşke bütün zorluklara göğüs gerip okusaydım diyorum.

O alakasız dediğin dersler aslında o kadar alakalı ki... Bu işlerde matematik zekası en önemli şeydir, matematik olmadan yenilik olmaz. Veri yapıları deyip küçümsediğin şeyin nasıl bir mucize olduğunu bilsen sana öğretilenlerin kıymetini anlardın.

Gerçekten iİlginç şekilde bana benziyorsun. Ben okulu bırakıp iş hayatına atıldığımda oyun yapma hayalleri kuruyordum senin gibi. Ara sıra ustama diyordum ki şakayla karışık abi bak böyle böyle oyun işine girip çok para kazanıcam. 10 sene sonra gelicem ve bu dükkanı satın alıp seni çaycı yapıcam.:) Adam bilgisayarın b sinden anlamasa da hayat tecrübesinin ona verdiği özgüven ile dedi ki "sen 10 sene sonra zengin ol ben de pazar yerinde ... diye bağıracam" . Aradan 12 sene falan geçti ve evet adam haklıymış.:-\

Altaylardan_Gelen_Atlı

şimdi oyunu yapan şahsiyet dinazor tasarımı  yapmış yani sosyal çevresi güçlü ki filme girebilmiş yeteneğine asla itirazım yok

bahsettiğin google store de ki oyun 1980 yıllar da Yakari'nin bir modellemesi ufak değişikliklerle başarı gelmiş bana öyle geldi belki yanılıyorum

yine oyuna dikkat edersen hiç köşeli sivri çizim yok bu oyunu göze hoş duruma getirmiş ( feng şui bir Çin felsefesi: yapı dizaynı ve mekan uygulaması )

oyunun renklendirmesi göze hoş geliyor tam profesyonel işi ve bilgi birikim analiz ürünü

oyunun içinde simetriler sırıtmıyor yani matematik var

kısaca oyun yapmak için yukarı da sıraladığım özellikler yazılımla alakalı değil bilgi ve birikimle olabilir veya ekip işidir

öncelikle okulun da verilen dersler sana lazım olacak bilgileri ihtiva ediyor için de safsata yok o dersler olmadan süper yazılımcı olsan boş ürünün bir köşede sürünür

'' mış '' la başlayan cümleler varsayımdan ibarettir.

yap/ tım veya başar/dım diyecek yaştasın o okulu kazanamayan nice gençler var sana imrenerek bakanlar var okulunun kıymetini bilmelisin

şu an ki  durum yıl başında bilet alan milyonlarca insanın umudu misali.... ya çıkarsa ; çıkanlardan kaçı hayrını görmüş acaba % kaçı o paranın sefasını ne kadar sürmüş.

her ne yaparsan yap alt yapın olmadıkça başarın daimi olamaz: hazm edemezsin, şaşırırsın, kıymetini bilmezsin, şımarırsın, karakterin değişir etrafın yalaka dolar...

şimdi kalkıp kendine bir haftalık  program yapıyorsun yatma saati, ders çalışma saati, sinema, tiyatro, müzik, spor, yürüyüş hobin neyse deşarj olmalısın okuma saati tv vs..

bir program dahilinde hareket edersen yaptığın işe odaklanman konsantrasyonun motivasyonun artar bu da başarı getirir.

okulunu bitir işe gir kişisel gelişimle ilgilen zamana ihtiyacın var kariyer yap olmadı ekip kur başarı mutlaka gelecektir

önce kafanı rahatlat sonra kendine bir program yap boş maceralara odaklanma okulu asma :)

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

dert36

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Aralık 2015 - 22:53:54
Ne diyeyim, zaten sen okula gitmeyerek açıkça bir yol çizmişsin kendine. Naçizane önerim (büyüğün olarak say beni zira yaşça senden oldukça ilerideyim) okula dön, konsantrasyonunu kaybetme ve mezun ol. Senin gördüğün dersleri hemen her mühendis görüyor. Ancak insanlar bu derslerin arasında bir önceki iletimde değindiğim konularda kendilerini geliştirip dışarıda iş bulabiliyorsa bunu sen de yapabilirsin değil mi?
İşin kötü tarafıda orada işte. Ben başkasının emri altında çalışıp onun kölesi olmak istemiyorum. Konuşma konusunda çok sıkıntı çekiyorum zaten bu yüzden en yüksek mühendisliği bile bitirsem kimse beni işe almaz. Bir mühendis kendi oyunlarını yazıp satamaz mı? bağımsız oyun geliştiriciliği yapamaz mı? illahi geçinmek için iş bulmak şart mı? bu arada tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 17 Aralık 2015 - 23:07:25
Java ile güzel bir FPS oyunu olur aslında bayağı da zevkli olurdu. Minecraft ve Rising World Java konusunda ciddi anlamda göstergedir.
Gerçi minecraft'ın grafikleri çok kötü hatta berbat ötesi ama fikir yönünden çok ağır basan bir program :) Kaliteli bir fikir lazım aslında. Şahsen ben minecraft'ı hiiç oynamadım ama internetten videolarını izledim. Videolarını izlemek bile beni mutlu etti, çok zevkli bir oyun görünüyor. Öyle bir oyun yapmak lazım.

Alıntı yapılan: SkynetX - 17 Aralık 2015 - 23:16:35
Sen çok yanlış gelmişsin. :D

Kimse bir oyun yazıp milyon dolar kazanamaz. Hele de basit, oynama süresi 10 dakka olan bir oyundan imkansız. Saçma sapan haberlere inanma.
Büyük paralar kazananlar da EA, Gameloft gibi firmalardır. O da oyun içi satıştan olur ancak.

Mühendislik demek matematik demek. Matematik bilmeden mühendis olunamayacağı gibi kesinlikle oyun da yazılamaz.

Tavsiyem, okula dön. Bir yerde yazılımcı olarak gir çalış. Oyun programlama ile hobi olarak yine ilgilen. Şansın dönerse büyük firmalara katılırsın.
Bazı bağımsız oyun geliştiricileride milyon dolarlar kazanıyor ama çok az sayıdılar. Mesela minecraft 2.5 milyar dolara satıldı. Satışları GTA'yı bile geçti. Hatta rekorunu kırabilen bir oyun daha yok. Tek kişi tarafından yazıldı. Doğru onun bu başarısı, oyun piyasasının kısa yoldan zengin olma yolu olarak görülmesine neden oldu. Onun dediğine göre ise bundan önce 50 tane başarısız projesi varmış. Yani göründüğü gibi kolay olmadığını söylüyor.
Okulu bitirmek lazım evet. Bu dönem geçti artık. Çoğu dersten kalırım. İkinci dönem okul derslerine daha çok ağırlık vereceğim.

Alıntı yapılan: Amenofis - 17 Aralık 2015 - 23:47:53
Şans eseri başarılı olanlara özenip te sakın okulu bırakayım deme. Ben dahil buradaki çoğu kişi yaşça senden büyük ve hayat tecrübemiz de fazla. Ben zamanında ailevi nedenlerden dolayı zorunluluktan okulu bırakmıştım ama şimdi keşke bütün zorluklara göğüs gerip okusaydım diyorum.

O alakasız dediğin dersler aslında o kadar alakalı ki... Bu işlerde matematik zekası en önemli şeydir, matematik olmadan yenilik olmaz. Veri yapıları deyip küçümsediğin şeyin nasıl bir mucize olduğunu bilsen sana öğretilenlerin kıymetini anlardın.

Gerçekten iİlginç şekilde bana benziyorsun. Ben okulu bırakıp iş hayatına atıldığımda oyun yapma hayalleri kuruyordum senin gibi. Ara sıra ustama diyordum ki şakayla karışık abi bak böyle böyle oyun işine girip çok para kazanıcam. 10 sene sonra gelicem ve bu dükkanı satın alıp seni çaycı yapıcam.:) Adam bilgisayarın b sinden anlamasa da hayat tecrübesinin ona verdiği özgüven ile dedi ki "sen 10 sene sonra zengin ol ben de pazar yerinde ... diye bağıracam" . Aradan 12 sene falan geçti ve evet adam haklıymış.:-\
Ustana öyle mi dedin gerçekten :D nasıl kovmadı seni :) sen de bilgisayar mühendisliği mi okuyordun? Keşke okulda öğrettiklerinden bir şeyler anlayabilsem ama inan hiçbir şey anlamıyorum. Bizim üniversite çok kalitesiz. Düzce üniversitesi. Devlet üniversitesi ama pek bilen yok. Sence bu üniversiteden mezun olmanın bir anlamı var mıdır?

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 18 Aralık 2015 - 00:28:18

şimdi oyunu yapan şahsiyet dinazor tasarımı  yapmış yani sosyal çevresi güçlü ki filme girebilmiş yeteneğine asla itirazım yok

bahsettiğin google store de ki oyun 1980 yıllar da Yakari'nin bir modellemesi ufak değişikliklerle başarı gelmiş bana öyle geldi belki yanılıyorum

yine oyuna dikkat edersen hiç köşeli sivri çizim yok bu oyunu göze hoş duruma getirmiş ( feng şui bir Çin felsefesi: yapı dizaynı ve mekan uygulaması )

oyunun renklendirmesi göze hoş geliyor tam profesyonel işi ve bilgi birikim analiz ürünü

oyunun içinde simetriler sırıtmıyor yani matematik var

kısaca oyun yapmak için yukarı da sıraladığım özellikler yazılımla alakalı değil bilgi ve birikimle olabilir veya ekip işidir

öncelikle okulun da verilen dersler sana lazım olacak bilgileri ihtiva ediyor için de safsata yok o dersler olmadan süper yazılımcı olsan boş ürünün bir köşede sürünür

'' mış '' la başlayan cümleler varsayımdan ibarettir.

yap/ tım veya başar/dım diyecek yaştasın o okulu kazanamayan nice gençler var sana imrenerek bakanlar var okulunun kıymetini bilmelisin

şu an ki  durum yıl başında bilet alan milyonlarca insanın umudu misali.... ya çıkarsa ; çıkanlardan kaçı hayrını görmüş acaba % kaçı o paranın sefasını ne kadar sürmüş.

her ne yaparsan yap alt yapın olmadıkça başarın daimi olamaz: hazm edemezsin, şaşırırsın, kıymetini bilmezsin, şımarırsın, karakterin değişir etrafın yalaka dolar...

şimdi kalkıp kendine bir haftalık  program yapıyorsun yatma saati, ders çalışma saati, sinema, tiyatro, müzik, spor, yürüyüş hobin neyse deşarj olmalısın okuma saati tv vs..

bir program dahilinde hareket edersen yaptığın işe odaklanman konsantrasyonun motivasyonun artar bu da başarı getirir.

okulunu bitir işe gir kişisel gelişimle ilgilen zamana ihtiyacın var kariyer yap olmadı ekip kur başarı mutlaka gelecektir

önce kafanı rahatlat sonra kendine bir program yap boş maceralara odaklanma okulu asma :)

saygılar

Doğru bu bölümü kazanmak isteyen çok kişi var ama yerimde olmak isteyen kaç kişi vardır orasını bilemem. Ben de ilk bilgisayar programcılığı okudum sonra dgs sınavına girip mühendisliğe geçiş yaptım ama puanlarım düşük olduğu için düzce üniversitesi gibi kalitesiz bir okula düştüm. Yaş olmuş 24 ama 18 yaşında çocuklarla üniversite okuyorum. 30 yaşında anca mezun olurum. Sence bana imrenerek bakıyorlar mıdır ? :) okulu sevmemin en büyük nedeni yurtla arasında 10 km olması ve duraklarda boşa geçen saatlere çok acıyorum.  Keşke biraz daha çalışıp daha iyi bir üniversiteye gidebilseydim.  Daha kaliteli bir eğitim alabileceğim bir üniversiteye. Ben bu üniversitenin bana kaliteli bir eğitim verebileceğine inanmıyorum. Hocaların ağzından çıkan tek kelimeden bile anlamıyorum. Onların anlattığı bazı şeyleri internetten anlatanlara bakıyorum ve anlıyorum. Gerçekten internette çok kaliteli hocalar var. Şu üniversitedeki hocaların yerlerine koysalar onları daha kaliteli eğitim verirler adım gibi eminim. Aynen bi de o var. diploman yoksa seni adamdan bile saymıyorlar, söz hakkı vermiyorlar. Garip bir dünya burası.

plazma

Şimdi çok karmam çorman gibi olmuş konun dağılmış şöyle parça parça gönderilerde farklı bilgiler vermişsin anlatım yapmışsın, bizim buradaki ünide okuyorum bende 10 yaş var aramızda senle yan bölümde 40 yaşında adam var. Gençler biraz daha rahat oluyorlar belki sana göre ama farkındalık var sende de onlara göre o yüzden okul kötüymüş hocalar kötüymüş diye bakma bitirmeme bak sen sanıyormusun en iyi okula gitsen orada hayalindeki eğitim gibi olacak, bazı hocalarda belli konulards çok iyi anlatım yapabilirler mesela x hoca youtubetta adam bir köklü ifadeler anlatır on numara ama bazı konularda da o kadar başarılı anlatamaz her hocada olabilir o durum. Matematik kısmı ise yada fizik onlar olmadan oyun ana konu olduğu için söylüyorum bir daire yada kare, dikdörtgen alan hesaplaması yapamadan yada uygulamanda yazamadan nasıl oyun yapacaksın? Diğer arkadaşların da dediği gibi mühendislik demek kendi bölümün dışımdaki konularıda bilmek demektir, ve kendini geliştirirler sürekli. Yeğenim irlanda da oyun programcılığı okuyor 4 yıllık senin hayellerindeki gibide değil hani okul :) ama okuyor burda iş bulabilir mi , hayır orada kalacağım diyor zaten sende bitir bölimünü yüksek master öyle bir üniye gidersin hem isteğine kavulursun hem tutmassada mühendislik yaparsın meslek olarak

dert36

Alıntı yapılan: plazma - 18 Aralık 2015 - 03:08:02
Şimdi çok karmam çorman gibi olmuş konun dağılmış şöyle parça parça gönderilerde farklı bilgiler vermişsin anlatım yapmışsın, bizim buradaki ünide okuyorum bende 10 yaş var aramızda senle yan bölümde 40 yaşında adam var. Gençler biraz daha rahat oluyorlar belki sana göre ama farkındalık var sende de onlara göre o yüzden okul kötüymüş hocalar kötüymüş diye bakma bitirmeme bak sen sanıyormusun en iyi okula gitsen orada hayalindeki eğitim gibi olacak, bazı hocalarda belli konulards çok iyi anlatım yapabilirler mesela x hoca youtubetta adam bir köklü ifadeler anlatır on numara ama bazı konularda da o kadar başarılı anlatamaz her hocada olabilir o durum. Matematik kısmı ise yada fizik onlar olmadan oyun ana konu olduğu için söylüyorum bir daire yada kare, dikdörtgen alan hesaplaması yapamadan yada uygulamanda yazamadan nasıl oyun yapacaksın? Diğer arkadaşların da dediği gibi mühendislik demek kendi bölümün dışımdaki konularıda bilmek demektir, ve kendini geliştirirler sürekli. Yeğenim irlanda da oyun programcılığı okuyor 4 yıllık senin hayellerindeki gibide değil hani okul :) ama okuyor burda iş bulabilir mi , hayır orada kalacağım diyor zaten sende bitir bölimünü yüksek master öyle bir üniye gidersin hem isteğine kavulursun hem tutmassada mühendislik yaparsın meslek olarak

Hiç birşey insanın hayalindeki gibi olmuyor hakkatende. Daha bilgisayarla ilk tanıştığım gün bilgisayar mühendisliği okumak istemiştim. Aradan yıllar geçti ve ben bu bölümdeyim ama hevesimi baya kaybettim. Artık eski merak kalmadı. Hocaları sevmiyorum çünkü sanki kendi bilgilerini kanıtlama amacıyla ders anlatıyorlarmış gibi hissediyorum. Yani ben bu konuyu biliyorum, ben çok iyi anlıyorum bu konudan havası vererek anlatıyorlar o yüzden anlatım tarzlarını hiç beğenmiyorum. Belki de dgs ile geçiş yaptığım için diğer öğrencilere göre zayıf kaldım bilmiyorum. Onların matematiği çok iyi ama benimki berbat :) Sırf ilerde pişman olmamak için okuyup bitireceğim çünkü gördüğüm kadarıyla pişman olan çok kişi var.

Altaylardan_Gelen_Atlı

ben de isterdim hocalarım :

*Richard Stallman
*Mark Shuttleworth
*Steven Paul Jobs ( rahmetlik )

veya

** Hülya avşar
** Beren Saat
** Ayşegül Aldinç
** Müjde Ar 

olsun ama olmuyor ne kadar komik :)

Okulu beğenmiyorsun keza eğitmenleri üstelik 18'liklere takıyorsun sen o konumda abisin ( ağır abi ol ) yol göstericisin... rahmetlik Kemal Sunal üniversiteyi hatırladığım kadarı ile 51 yaşın da ve üstelik Vefa Lisesini de 11 yılda bitiren değerli bir sanatçımızdı gocunmadan kem küm etmeden efendice eğitimini yaptı.

sen öğrenmek istedikten sonra sana kimse engel olamaz düşüncelerinle kendini kilitleme Düzce'yi kazanamayanlar da var bak geçiş yapmışın o sınava kaç kişi girdi kaçı Mühendis adayı olabildi.

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

ekremsenturk

Biz Türk'lerin kültürüne yerleşmiş okumamak. Benim arkadaşlarımın çoğu, (ben de dahil ) okulu er veya geç terk ettiler ve çoğu Taksici, pazarlamacı, Tesisatçı v.s olabildiler ve başka da hiç bir şey olamadılar. Nadiren okumuş olanlar arasında ise Şirket sahibi veya ortağı olanlar var.

30 yaşına kadar bir meslek sahibi olamayan için işin ilerisi çok zor. 40 yaşından sonra işsiz kalan için yeni bir iş bulabilmek imkansız. Ben erken yaşta emekliliğe ayrılmak zorunda kaldım. 60 yaşından sonra herkes emekli olur ve torunları ile ilgilenir. kısa ve öz, Öğrenmenin yaşı yok, ama bir meslek sahibi olmanın ve de bir işe başlamış olmanın zamanı geçebiliyor. Bir insanın iş hayatındaki en verimli yılları 30 - 40 yaşları arası. o yaşlarda meslğinde terfii eden, bir yerlere gelir. Başarılı olamayanlar ise şanslarını yitirmiş olurlar.

Emeklilikte de, çalışma hayatın boyunca ne iş yapmışsan, onun bedelini alırsın.

Hayatın her aşamasının farklı bir önemi var ve asla geri dönüşü yok.

Ben bundan tam 6 sene önce programlama öğrenmeye başlamıştım. Bu güne kadar yapabildiğim en gelişmiş uygulamam yaklaşık 1000 kod satırlık bir Animasyon. En çak zamanımı alan işlem, güzelleştirmeler (optimisazyon) oldu. 1000 satırın 800 satınında defalarca en yeniden düzeltmeler yapmam gerekti. Bu işlem de hiç eğlenceli değildi. Oyun oynayı sevebilirsin. Animasyonu izlemesi güzel olabilir ama yazması bildiğimiz bir iş. Bir kaç saniyelik bir eğlence için bir ay uğraştım. (oyuna giden yol: önce grafik, ardından Animasyon, ardından Simulasyon ve nihayetinde Oyun) Ben den daha iyi programlama bilen birisi bu Animasyonu, eminim bir kaç yüz satıra sığdırabilirdi ve de daha iyisini yapabilirdi.

Bir kaç haftada veya bir kaç ayda bir oyun geliştirebileceğine inanma. Herkesin algılayabilme kabiliyeti ve de yetenekleri farklı. Okuma isteğin yoksa okuyamazsın. O isteği kendin teşvik etmelisin. Şahsen okul yıllarında Kimya derslerinde çok kötüyken, bir gün Kimya'ya kişisel bir ilgim arttı ve okul kütüphanesinde kendi ilgi alanımda araştırmalar yaparken, derşlerde de Kimya da en iyi öğrenciler arasına girdiğimi fark ettim. Kişisel ilgini yönlendirmeyi öğrenmelisin. Kendine karşı bir ön yargı oluşturmuşsun ve bu ön yargının kurbanı olmuşsun. İnsanlarla iletişime geçmezsen, iletişim kanbiliyetinide geliştiremezsin. İletişim ise hayatta en önemli unsurlardan biri. İletişimsizlik çok büyük sosyal ve mesleki kazalara neden olabiliyor. Bunu meslek hayatımda defelarca izledim. Mesleğim, Turist rehberliği.

dert36

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 18 Aralık 2015 - 10:45:31
Biz Türk'lerin kültürüne yerleşmiş okumamak. Benim arkadaşlarımın çoğu, (ben de dahil ) okulu er veya geç terk ettiler ve çoğu Taksici, pazarlamacı, Tesisatçı v.s olabildiler ve başka da hiç bir şey olamadılar. Nadiren okumuş olanlar arasında ise Şirket sahibi veya ortağı olanlar var.

30 yaşına kadar bir meslek sahibi olamayan için işin ilerisi çok zor. 40 yaşından sonra işsiz kalan için yeni bir iş bulabilmek imkansız. Ben erken yaşta emekliliğe ayrılmak zorunda kaldım. 60 yaşından sonra herkes emekli olur ve torunları ile ilgilenir. kısa ve öz, Öğrenmenin yaşı yok, ama bir meslek sahibi olmanın ve de bir işe başlamış olmanın zamanı geçebiliyor. Bir insanın iş hayatındaki en verimli yılları 30 - 40 yaşları arası. o yaşlarda meslğinde terfii eden, bir yerlere gelir. Başarılı olamayanlar ise şanslarını yitirmiş olurlar.

Emeklilikte de, çalışma hayatın boyunca ne iş yapmışsan, onun bedelini alırsın.

Hayatın her aşamasının farklı bir önemi var ve asla geri dönüşü yok.

Ben bundan tam 6 sene önce programlama öğrenmeye başlamıştım. Bu güne kadar yapabildiğim en gelişmiş uygulamam yaklaşık 1000 kod satırlık bir Animasyon. En çak zamanımı alan işlem, güzelleştirmeler (optimisazyon) oldu. 1000 satırın 800 satınında defalarca en yeniden düzeltmeler yapmam gerekti. Bu işlem de hiç eğlenceli değildi. Oyun oynayı sevebilirsin. Animasyonu izlemesi güzel olabilir ama yazması bildiğimiz bir iş. Bir kaç saniyelik bir eğlence için bir ay uğraştım. (oyuna giden yol: önce grafik, ardından Animasyon, ardından Simulasyon ve nihayetinde Oyun) Ben den daha iyi programlama bilen birisi bu Animasyonu, eminim bir kaç yüz satıra sığdırabilirdi ve de daha iyisini yapabilirdi.

Bir kaç haftada veya bir kaç ayda bir oyun geliştirebileceğine inanma. Herkesin algılayabilme kabiliyeti ve de yetenekleri farklı. Okuma isteğin yoksa okuyamazsın. O isteği kendin teşvik etmelisin. Şahsen okul yıllarında Kimya derslerinde çok kötüyken, bir gün Kimya'ya kişisel bir ilgim arttı ve okul kütüphanesinde kendi ilgi alanımda araştırmalar yaparken, derşlerde de Kimya da en iyi öğrenciler arasına girdiğimi fark ettim. Kişisel ilgini yönlendirmeyi öğrenmelisin. Kendine karşı bir ön yargı oluşturmuşsun ve bu ön yargının kurbanı olmuşsun. İnsanlarla iletişime geçmezsen, iletişim kanbiliyetinide geliştiremezsin. İletişim ise hayatta en önemli unsurlardan biri. İletişimsizlik çok büyük sosyal ve mesleki kazalara neden olabiliyor. Bunu meslek hayatımda defelarca izledim. Mesleğim, Turist rehberliği.

Animasyonu neden kodlarla yaptınız? programla yapılmıyor mu animasyonlar? kafam karıştı.. Benim gibi asosyaller için okumak işkence olabiliyor.. Konuşmayı beceremiyorum ve konuşamadığım içinde herkes sıkılıp gidiyor. Neyse onlara ihtiyacım yok teş başıma okulu bitiririmde umarım 29 yaşına kadar bitiririm yoksa zorla askerliğe götürecekler beni :) deneyimlerinizi paylaştığınız içinde teşekkür ederim

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 18 Aralık 2015 - 03:58:29
ben de isterdim hocalarım :

*Richard Stallman
*Mark Shuttleworth
*Steven Paul Jobs ( rahmetlik )

veya

** Hülya avşar
** Beren Saat
** Ayşegül Aldinç
** Müjde Ar 

olsun ama olmuyor ne kadar komik :)

Okulu beğenmiyorsun keza eğitmenleri üstelik 18'liklere takıyorsun sen o konumda abisin ( ağır abi ol ) yol göstericisin... rahmetlik Kemal Sunal üniversiteyi hatırladığım kadarı ile 51 yaşın da ve üstelik Vefa Lisesini de 11 yılda bitiren değerli bir sanatçımızdı gocunmadan kem küm etmeden efendice eğitimini yaptı.

sen öğrenmek istedikten sonra sana kimse engel olamaz düşüncelerinle kendini kilitleme Düzce'yi kazanamayanlar da var bak geçiş yapmışın o sınava kaç kişi girdi kaçı Mühendis adayı olabildi.

Kemal sunal'ın o kadar geç yaşta okul bitirdiğini bilmiyordum. Ama kesin açıktan okumuştur ya da okula gitmek zorunda kalmamıştır, yurt köşelerinde sürünmemiştir. sınavdan sınava olsa okumak rahat oluyor tabi yaşlı olsan bile :)

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: dert36 - 18 Aralık 2015 - 02:05:57

Gerçi minecraft'ın grafikleri çok kötü hatta berbat ötesi ama fikir yönünden çok ağır basan bir program :) Kaliteli bir fikir lazım aslında. Şahsen ben minecraft'ı hiiç oynamadım ama internetten videolarını izledim. Videolarını izlemek bile beni mutlu etti, çok zevkli bir oyun görünüyor. Öyle bir oyun yapmak lazım.
Birde Rising World'e bakınız hem grafik açısından da iyi ayrıca her şey küp küp değil.
Önemli olan para değil, para ile ne yaptığındır, en iyi zenginlik ise gönül zenginliğidir. ;)

-DıLgEş-

O kadar çok uzun yazmışsınız ki okuyamadım.. @dert36; yaş konusunda Bence;

Henüz yaşınız erken!

Ben şuan 14 yaşındayım 10 gün sonra 15'ime girecem.. Bende heveslendim ama sonradan vazgeçtim.. Hele bi görsel programlamayı öğreneyim dedim.. Şuan ben D dili uğraşıyorum.. Nedeni ise kolaylık sağlıyor bana.. Bir o kadar da pek duyulmamış bir dil..

Eğer kendinize göre bir programlama dili seçerseniz, en azından birşeyler yapabileceksiniz.. Size tavsiyem bence önce küçük oyunlardan başlayın, gerisi zamanla gelir..

Ve unutmayınız;

Hiçbir şey için geç değildir.. Akıp geçen zamanın kıymetini bilmelisiniz..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

dert36

Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 18 Aralık 2015 - 12:10:48

Birde Rising World'e bakınız hem grafik açısından da iyi ayrıca her şey küp küp değil.
Evet bu oyunun grafikleri daha iyi :) acaba minecraft'an sonra mı çıktı ?

Alıntı yapılan: MaRJiNaL - 18 Aralık 2015 - 12:59:27
O kadar çok uzun yazmışsınız ki okuyamadım.. @dert36; yaş konusunda Bence;

Henüz yaşınız erken!

Ben şuan 14 yaşındayım 10 gün sonra 15'ime girecem.. Bende heveslendim ama sonradan vazgeçtim.. Hele bi görsel programlamayı öğreneyim dedim.. Şuan ben D dili uğraşıyorum.. Nedeni ise kolaylık sağlıyor bana.. Bir o kadar da pek duyulmamış bir dil..

Eğer kendinize göre bir programlama dili seçerseniz, en azından *bir şeyler yapabileceksiniz.. Size tavsiyem bence önce küçük oyunlardan başlayın, gerisi zamanla gelir..

Ve unutmayınız;

Hiçbir şey için geç değildir.. Akıp geçen zamanın kıymetini bilmelisiniz..
Yaş ilerledikçe öğrenme zorlaşıyor :) biraz da o yüzden. Aynen küçük oyunlardan başlayacağım. Sudoku yapmaya karar verdim. Bugün yapar yarın foruma atarım

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: dert36Yaş ilerledikçe öğrenme zorlaşıyor biraz da o yüzden. Aynen küçük oyunlardan başlayacağım. Sudoku yapmaya karar verdim. Bugün yapar yarın foruma atarım
Bir günde yapabileceğine inanıyorsan dene.. Görsel olacaksa hangi programlama dilini kullanacaksınız?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ekremsenturk

Alıntı yapılan: dert36 - 18 Aralık 2015 - 15:22:08
Yaş ilerledikçe öğrenme zorlaşıyor :) biraz da o yüzden. Aynen küçük oyunlardan başlayacağım. Sudoku yapmaya karar verdim. Bugün yapar yarın foruma atarım

Güzel bir fikir. Bir yerden başlamak her zaman en iyi karar.

dert36

Alıntı yapılan: MaRJiNaL - 18 Aralık 2015 - 15:27:03
Alıntı yapılan: dert36Yaş ilerledikçe öğrenme zorlaşıyor biraz da o yüzden. Aynen küçük oyunlardan başlayacağım. Sudoku yapmaya karar verdim. Bugün yapar yarın foruma atarım
Bir günde yapabileceğine inanıyorsan dene.. Görsel olacaksa hangi programlama dilini kullanacaksınız?

Kaç gündür java öğrenmeye çalışıyordum onunla yapacağım. Kafamda az çok algoritmasını kurdum. Umarım yapabilirim.

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 18 Aralık 2015 - 16:06:52
Güzel bir fikir. Bir yerden başlamak her zaman en iyi karar.

Teşekkür ederim :)

MuhbirKedi

Alıntı yapılan: dert36 - 18 Aralık 2015 - 15:22:08
Alıntı yapılan: MuhbirKedi - 18 Aralık 2015 - 12:10:48

Evet bu oyunun grafikleri daha iyi :) acaba minecraft'an sonra mı çıktı ?
Evet Minecraft'tan sonra çıktı.