[Çözüldü] Dual boot ta hard disk biçimlendirme

Başlatan kartal, 16 Aralık 2015 - 18:26:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kartal

Bilgisayarım da win 10 ve ubuntu 14.04 yüklü.Bugün format atıp ubuntu yu tekrar kurdum fakat, harddisk te ubuntunun olduğu bölüme gelip silince biçimlendir seçeneği çıkmadı?silmeden önce vardı nerede hata yapıyorum?

heartsmagic

Soru biraz karışık. 14.04'ü kurdun ve silmek mi istiyorsun? Harddiskte Ubuntu'nun olduğu bölüme gelmek derken ne demek istiyorsun? Nereden yapıyorsun biçimlendirme ve silme işlemlerini?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kartal

Windows tan yapıyorum.Hayır silmek istemiyorum sadece tekrar sıfırdan yüklemek istemiştim.

ata1

kullandığın sistemi silmeye çalışıyorsan silemezsin çalışan sistem silinemez.

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Aralık 2015 - 18:32:09
Soru biraz karışık. 14.04'ü kurdun ve silmek mi istiyorsun? Harddiskte Ubuntu'nun olduğu bölüme gelmek derken ne demek istiyorsun? Nereden yapıyorsun biçimlendirme ve silme işlemlerini?
:)
Sanırım ubuntu üzerinden yapmaya çalışıyor.

Aktif işletim sisteminin bulunduğu partisyon biçimendirilemez.

Windows tarafında biçimlendirilirse bu defa da bilgisayar açılmaz olur.

kartal

Sildim tekrar yükledim de biçimlendirme olmadı o şekilde yükledim.
Evet windowstan harddiske gelip ubuntunun olduğu bölümü sildim.
Not:linux la tanışalı henüz 3  ay gibi bir süre oldu daha öncesinde de sadece kullanıcıydım bazı şeyleri doğru ifade edemessem kusura bakmayın

heartsmagic

Alıntı yapılan: kartalWindows tan yapıyorum.Hayır silmek istemiyorum sadece tekrar sıfırdan yüklemek istemiştim.
Bir Linux dağıtımını sıfırdan yüklemek için bölümü silmene gerek yok. Kurulumda aynı bölümü gösterirsen zaten kendisi güzel güzel biçimlendirir orayı.

Bir cevap daha geçmişsin. Biçimlendirme olmadı demişsin, eğer yeniden kurulum yapılıyorsa mutlaka biçimlendirme işaretlenir kök bölümde. Eğer oldu da işaretlenme olmadıysa sana seçenek de sunuyordur. Biçimlendir seçeneğini işaretlersin.

kartal

heartsmagic;
Üstüne yada yanına yazmaz sorun yok diyorsanız bundan sonra öyle yapayım.
Evet biçimlendirme seçeneği yoktu, ubuntu yu yüklerken otomatik biçimlendirdiyse bilemem
Biçimlendirme olmadığı için başka seçenek sundu ise de gözümden kaçmış olmalı. Üzerine sağ tıklayıp bakıyorum bakıyorum başka şekilde oluyorsa?

Ekleme: Seron, hayır windowstan  harddsikte ubuntunun olduğu bölümü... yükledim şu anda başka sorunum var(ayrı konu açtım)
Tamam acemiyiz de  ubuntudan gelip silmek isteyecek kadar değil :) Bir de ubuntu üzerinden hard diskin sadece kendine ayrılmış bölümünü görüyor tamamını değil.

heartsmagic

Üstüne derken?

Şimdi benim kafam biraz karıştı. Makinede Windows ve Ubuntu var diyelim ki. Bir başka Linux dağıtımı veya tekrar Ubuntu kurulacak. Kuruluma geçildi, bölümlerin ayarlandığı yerde makinedeki tüm bölümler karşımıza çıkar. Ubuntu'nun kurulu olduğu bölüm kök bölüm olarak ayarlanır (/), bu durumda yanlış hatırlamıyorsam ne olursa olsun sistem burayı biçimleme için işaretler. İşaretlemese bile mutlaka seçenek vardır bölümleme uygulamasında. Gerisi bildiğimiz kurulum.

neynefes

İsterseniz de istemezseniz de işaretliyor biçimlendirme için.

ata1

(/)  işaretli ise kök gösterildi ise size kurulacak diye ufak bir mesaj çıkar burada gözden kaçırmış olmalısınız o ufak pencerede size şöyle der kurulum için
bu alan biçimlendirilecek.

kartal

Hocam,
Ubuntu için hard disk ubuntu için ayırdığım bölüme yani aynı yere kurduğum için öyle demiştim.Mesaj alındı silme biçimlendirme gerekmiyor.
Teşekkür ederim.
Ekleme:Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim dediğiniz gibi gözümden kaçmış olmalı.
Acemelik zor iş :)

seron

Alıntı yapılan: ata1 - 16 Aralık 2015 - 18:53:48
(/)  işaretli ise kök gösterildi ise size kurulacak diye ufak bir mesaj çıkar burada gözden kaçırmış olmalısınız o ufak pencerede size şöyle der kurulum için
bu alan biçimlendirilecek.
Evet doğru bak şimdi hatırladım. Kurulumda "tamam buraya kur diyorsun da burayı biçimlendirecem haaaa ona göre bu biraz zaman alacak" diye uyarıyor.

kartal

ata1,
Daha önce ubuntu yüklüydü o kısımda üzerine sağ tıklayıp silmek isteyince windowsun kullanmadığı bölüm gibisinden bir mesaj vermişti.
Yoksa dediğiniz gibi normal koşullarda yapılmaması gereken bir işlem.