[Çözüldü] Vim için Solarized teması

Başlatan seniorokur, 14 Aralık 2015 - 22:36:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seniorokur

Merhaba,

Vim için Solarized temasını yüklemeye çalıştım ancak font renkleri haricinde hiçbir şeyi değiştiremedim. Açıklamaya uygun bir şekilde de yaptım. Ardından şunu gördüm. Çözüm olur belki diye işlemleri yaptım ama yine bir şey değişmedi üstüne şuan terminalin görünümü bana göre öncekiden kötü. Hem terminali eski haline getirmek hem de vim de yükleme işlemini doğru bir şekilde yapmam için ne yapmam gerek?

.vimrc içeriği:

set number
set nocompatible              " be iMproved, required
filetype off                  " required

" set the runtime path to include Vundle and initialize
set rtp+=~/.vim/bundle/Vundle.vim
call vundle#begin()
Bundle 'altercation/vim-colors-solarized'

" alternatively, pass a path where Vundle should install plugins
"call vundle#begin('~/some/path/here')

" let Vundle manage Vundle, required
Plugin 'VundleVim/Vundle.vim'

" The following are examples of different formats supported.
" Keep Plugin commands between vundle#begin/end.
" plugin on GitHub repo
Plugin 'tpope/vim-fugitive'
" plugin from http://vim-scripts.org/vim/scripts.html
Plugin 'L9'
" Git plugin not hosted on GitHub
Plugin 'git://git.wincent.com/command-t.git'
" git repos on your local machine (i.e. when working on your own plugin)
Plugin 'file:///home/gmarik/path/to/plugin'
" The sparkup vim script is in a subdirectory of this repo called vim.
" Pass the path to set the runtimepath properly.
Plugin 'rstacruz/sparkup', {'rtp': 'vim/'}
" Avoid a name conflict with L9
Plugin 'user/L9', {'name': 'newL9'}

" All of your Plugins must be added before the following line
call vundle#end()            " required
filetype plugin indent on    " required
" To ignore plugin indent changes, instead use:
"filetype plugin on
"
" Brief help
" :PluginList       - lists configured plugins
" :PluginInstall    - installs plugins; append `!` to update or just :PluginUpdate
" :PluginSearch foo - searches for foo; append `!` to refresh local cache
" :PluginClean      - confirms removal of unused plugins; append `!` to auto-approve removal
"
" see :h vundle for more details or wiki for FAQ
" Put your non-Plugin stuff after this line
set ruler
set cursorline
execute pathogen#infect()
call pathogen#helptags()

execute pathogen#infect()
syntax on
filetype plugin indent on

let g:Powerline_symbols = 'fancy'

" Solarized stuff
syntax enable
set background=dark
colorscheme solarized

vim görünümü:

terminal görünümü :
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

heartsmagic

Nelerin değişmesi gerekiyor temayla beraber peki?
Normal uçbirim meselesi içinse indirdiğin şeyi kurmak için varsayılan dizini ezmişsin yanlış görmüyorsam. Kurulan tema silinirse eski haline döner mi bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

@seniokur, hangi uçbirimi kullanıyor sunuz? wimrc'ye let g:solarized_termcolors=256 ekleyip deneyin bir de?

seniorokur

@heartsmagic
Ben burada ki dark olarak tanımlanan temayı kullanmak istiyorum ancak arkaplan rengi değişmiyor. Tema ile birlikte sadece font renkleri değişti arkaplan siyah olarak kaldı.

Terminalde geçerli olan paketi kardırmayı deneyim ancak nasıl kaldırabilirim?

@if evet onu da söylenildiği yere yazdım ancak bir değişiklik olmayınca sildim

I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ata1

temalar bazen oturum kapatıp açma ile etkin olabiliyor. denendi mi yada yeniden başlatıldı mı sistem

seniorokur

Hem oturum açma kapama hem de yeniden başlatma yaptım, sonuç hala aynı maalesef
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ata1

seniorokur

@ata1
herhangi bir paket kurulumu yapmadım. Ya da isteyerek yapmadım. Bir bash script çalıştırdım yalnızca. Apt ile kaldırmak istesem de paketin adını bilmiyorum.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ata1

tamam .bashrc içine şunu koyalım terminal renkleri için diğer işlemlerde üstadlarım yardımcı olsun farklı bir sürüm kullandığımdan komut satırı ile yardımcı olmak istemiyorum.
if [ -e /usr/share/terminfo/x/xterm-256color ] && [ "$COLORTERM" == "xfce4-terminal" ]; then
    export TERM=xterm-256color
fi

seniorokur

xfce değil unity kullanıyorum  :) . Unity de olan terminalin adı ne biliyor musunuz? Bir de şunu denedim arkaplan rengini değiştirebildim:

let g:solarized_termcolors=16

Görünüşe göre 256 terminalim tarafından desteklenmiyor.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ata1

o zaman şunu yapalım .vimrc içine
set t_Co=256

ayrıca şu şekilde düzenlene bilir.olarak

basrc içine

export TERM=xterm-256color

sonra çıktısına bakarsınız

tput colors

seniorokur

Maalesef "let g:solarized_termcolors=256" yapınca tekrar eski haline dönüyor.
xterm kullanmıyorum. Kullandığım terminalde verdiğiniz komutun çıktısı 256, xterm de 8

I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ata1

https://github.com/altercation/vim-colors-solarized

peki şurada detaylı kurulum anlatılmış adımları izlerseniz kurulacağını umuyorum.bir göz atın

seniorokur

@ata1 kurulumu zaten oradan bakarak yaptım ve olmadı.

Şimdilik vim'de ki renk problemimi çözüdüm ancak terminal için önerisi olan var mı?
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ata1

heartsmagic

Alıntı yapılan: seniorokur@heartsmagic
Ben burada ki dark olarak tanımlanan temayı kullanmak istiyorum ancak arkaplan rengi değişmiyor. Tema ile birlikte sadece font renkleri değişti arkaplan siyah olarak kaldı.

Terminalde geçerli olan paketi kardırmayı deneyim ancak nasıl kaldırabilirim?

@if evet onu da söylenildiği yere yazdım ancak bir değişiklik olmayınca sildim

Eğer bana tarif ettiğin yerdeki temayı kullanmak istiyorsan yapılacak şey basit esasında. Ben kurulum yöntemlerinden ilkini denedim, arka plan vs. tarif edildiği şekilde oldu. İlk iletide geçtiğin .vimrc dosyasını nereye bakarak düzenledin sen? O dosyaya ihtiyacın var mı? Varsa kendine göre düzenlemen lazım ki gördüğüm kadarıyla düzenlenmeyen yerleri var.

Önce ilgili paketi indirdim, vim-colors-solarized/colors dizini içindeki solarized.vim dosyasını ev dizinimdeki .vim/colors dizini içinde taşıdım, .vimrc dosyama şunu ekledim sadece:
syntax enable
set background=dark
colorscheme solarized

Haliyle bu sadece renk katkısı yapıyor. Projenin esas sayfasına bakılmalı muhtemelen diğer özellikleri için. Bu kadarcık şey haliyle yazıtipi falan getirmiyor beraberinde.

Temiz temiz tekrar denemek istersen .vim dizini silerek olaya başlayabilirsin. Kendine has diğer eklemelerini yedekleyebilirsin tabi. Ayrıca uçbirim değişikliği de muhtemelen .dircolors dizini veya dosyası nedeniyle oluyordur, onu da silebilirsin.

seniorokur

@ata1 Orada inceledim ancak nedendir bilinmez bir sonuç alamadım oradakileri uyguladığım halde. Teşekkür ederim baya uğraştınız benim için.

@heartsmagic orada kendim set ruler ve ser cursor 'ı yazdım. Geriye kalanlar ise vundle kurulumundan sonra yazılması beklenenler ve vim-powerline içinde olan özel karakterlerin görüntülenmesi için gerekli bir satır. Hiç dokunmadan kopyala yapıştır yaptım. Ancak dediğiniz gibi temiz bir kurulumu da denedim. (.vim klasörünü ve .vimrc dosyasını sildim tekrar oluşturdum ve içerisine sadece Solarized için gerekli olan şeyleri ekledim) Maalesef arkaplan rengi yine aynı oldu. Benim beklentim font tipinin değişmesi değil, arkaplan renginin ve font renklerinin değişmesi. Font renklerinde bir sıkıntı yok ancak arkaplan değişmiyor. @ata1 bu konu üzerinden yardımcı olmaya çalıştı ancak maalesef sonuç değişmedi.

Sonuç olarak ben orada let g:solarized_termcolors=16 yazdığım zaman arkaplan rengini değiştirebiliyorum. Buna da razı oldum. Bir çözüm buluncaya dek böyle kalması problem olmayacak benim için.
.dircolors klasörünü de sildim ancak hala terminal aynı şekilde.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

heartsmagic

Ubuntu ve Unity üzerinde değil misin sen? 

seniorokur

Evet, Ubuntu 15.10 Unity kullanıyorum.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

ShangriLa

rxvt-unicode-256color paketiyle gelen rxvt terminal emulatorunu kullanirsaniz tum 256 renk temalariniz calisir, ayrica gvim ile de renk sorunundan kurtulabilirsiniz. Ben urxvt ile hayli ozellestirilmis ~/.Xresources ile hybrid renk temasini kullaniyorum. Soyle gozukuyor:

Ubuntu Mate Trusty

freeman

Direkt terminal üzerinden kullanamamanız normal zaten.

gVim 'de sıkıntı var mı?
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicUbuntu ve Unity üzerinde değil misin sen? 
Aynı anlatımı uyguladığımda basit bir şekilde arka plan renkleri değişiyor bende. Söylendiği üzere koyu veya açık renk olarak kullanabiliyorum.

seniorokur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2015 - 01:03:04
Aynı anlatımı uyguladığımda basit bir şekilde arka plan renkleri değişiyor bende. Söylendiği üzere koyu veya açık renk olarak kullanabiliyorum.

Renkler bende de değişiyor. Ben, linkini verdiğim paketi kurmadan önceki renk düzenine geçmek istiyorum. .dircolors 'ı sildim ancak hala düzelmedi.

Alıntı yapılan: SkynetX - 21 Aralık 2015 - 00:17:34
Direkt terminal üzerinden kullanamamanız normal zaten.

gVim 'de sıkıntı var mı?

Hayır gVim ile sorunsuz açılıyor ancak ben terminalle kullanma niyetindeydim. gVim'in görünümünü sevmiyorum.(Üst kısmı)

Alıntı yapılan: ShangriLa - 20 Aralık 2015 - 23:12:40
rxvt-unicode-256color paketiyle gelen rxvt terminal emulatorunu kullanirsaniz tum 256 renk temalariniz calisir, ayrica gvim ile de renk sorunundan kurtulabilirsiniz. Ben urxvt ile hayli ozellestirilmis ~/.Xresources ile hybrid renk temasini kullaniyorum. Soyle gozukuyor:

Söylediğiniz paketin kurulumunu yaptım evet düzgün çalışıyor. Keşke varsayılan olarak gelen terminalde de çalışsaydı. :/ Aslında güzel de görünüyor. Birşey sorabilir miyim. Bende şu şekilde görünüyor

Sizinki gibi görünmesini nasıl sağlayabilirim?
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

heartsmagic

Alıntı yapılan: seniorokur
Renkler bende de değişiyor. Ben, linkini verdiğim paketi kurmadan önceki renk düzenine geçmek istiyorum. .dircolors 'ı sildim ancak hala düzelmedi.

İlk iletide verdiğin bağlantıda yapılan iki şey var:

1. dircolors ile ls çıktılarının renklendirilmesi ki esasında o da kalıcı yapılmamış orada.
2. Uçbirim ayarlarından renk tanımalaması yapılması.

İlk değişiklik kalıcı olmadığı ve sen dizini sildiğin için sorun değil, diğer yaptığın ayarı geri aldın mı peki? Öteki türlü uçbirim renklerinin değişmemesi lazım.

ShangriLa

Alıntı yapılan: seniorokur - 23 Aralık 2015 - 20:00:14
Söylediğiniz paketin kurulumunu yaptım evet düzgün çalışıyor. Keşke varsayılan olarak gelen terminalde de çalışsaydı. :/ Aslında güzel de görünüyor. * bir şey sorabilir miyim. Bende şu şekilde görünüyor

Sizinki gibi görünmesini nasıl sağlayabilirim?

vim-airline eklentisi ve powerline yamali bir font ile let g:airline_powerline_fonts = 1 ayarıyla kullanıyorum.
Ubuntu Mate Trusty