AMD Foss sürücülerini duyurdu!

Başlatan arpia, 14 Aralık 2015 - 08:36:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

Umarım AMD'de sorun yaşayan arkadaşlarımıza çözüm olur.

AMD yeni sürücülerini duyurdu. Bu sürücü yazılımının ismi Foss Driver.
Özellikle AMD kullananlar uzun zamandan beri sorun yaşıyordu. En çok sorun Linux platformunda yaşanıyordu. Oyun oynarken yaşanan bellek yüklenmesi ve tarayıcıda tam ekrandayken; tarayıcı ekranının aniden küçülmesi ciddi bir sorun olarak kullanıcıların karşısına çıkıyordu.

Konuyla ilgili kullanıcıların şikâyetleri AMD Topluluk Formuna kadar ulaştı. AMD konuyla ilgili olarak: "Uzun zamandan beri kullanıcılarımızdan ekran kartı ile ilgili olarak şikâyetler alıyorduk.

Bu şikâyetlerin kaynağını araştırdık ve çözüm yolunu da bulduk. Linux Kullanıcıları artık yeni Foss sürücüleri ile Open GL çökme problemi yaşamayacak" şeklinde konuştu. AMD'nin Foss Driver'ı; sadece Linux ile uyumlu. Foss Driver'ı, AMD'nin sitesine gidip indirebilirsiniz.

Kaynak

Reverser

Umarım belirtildiği gibi "çözüm yolu" bulunmuştur.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

beyfendi01

-DıLgEş-

Deneyen oldu mu? Bu akşam denemeye çalışacağım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Aralık 2015 - 15:17:55

İndirme linkini bilen var mı?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

nuked

Biraz yalan yanlış bir haber olmuş. Varolan bir sürücüyü yeni çıkmış gibi haber yapmışlar artı olarak sadece amd'in sitesinden indirilme olayı da cabası

D@bbe

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

fsutil

Haberin doğruluğu nedir ? AMD nin sitesinde ilgili bir şey göremedim.

arpia

Haberde bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum ama işin garibi AMD'nin sitesinde ben de göremedim fakat testlerini bile yapmışlar.

https://www.gamingonlinux.com/articles/valve-games-on-amd-foss-drivers.3180/

-DıLgEş-

Bunu nereden indireceğiz? Galiba yarım yamalak bir haber olmuş..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ata1

adı var kendi yok . sanırım adı gibi foossss olmuş.  ;D

KemalALKIN

Crimson ismiyle yayınlandı diye biliyorum ve denedim (Ubuntu 15.10 x64). Fark var eskiye göre hızlı (Sapphire AMD R7 260 X O.C. Edition) ama açık kaynak sürücüleri bırakamıyor insan :).
www.tckemal.ist

nuked

foss driver dediği amdgpu modülü siteden de indirilemez. Direkt olarak kernel içinde gelir. orjinal haber : http://news.softpedia.com/news/amd-foss-drivers-now-have-opengl-4-1-tessellation-enabled-497231.shtml
amd in ilerde catalyst sürücüsü içinde kullanmak istediği ve mesa içinde çalışabilen yani ortak geliştirmeye başladığı kernel sürücüsüdür.

Reverser

@KemalALKIN, Asus R7 265 DirectCU II kullanıyorum şu anda ve her zaman belirttiğim gibi Linux performansından memnun değilim. Performans farkını biraz daha açar mısın ?

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

beyfendi01

Amd`nin 2016 da sürücüleri açık kodlu olacakmiş

KemalALKIN

Alıntı yapılan: unsigned int - 16 Aralık 2015 - 20:30:01
@KemalALKIN, Asus R7 265 DirectCU II kullanıyorum şu anda ve her zaman belirttiğim gibi Linux performansından memnun değilim. Performans farkını biraz daha açar mısın ?

AMD FX 6100, Asus M5A97 Evo 2.0, 12 GB Ram, Sandisk SSD (450/350 mb/s galiba) bir sistemim var. Ubuntu 15.10 x64 üzerinde Crimson sürücüsünü elle kurdum, ondan önce ise işlemci için micro-code driver/paketini kurdum. Crimson öncesi sürücülerde görmediğim bir hızlanma yaşadım (Linux için konuşuyorum). Windows Crimson sürücüsü ile kıyaslanamaz tabi :).

Şu an Architect ile Arch Linux kurulu sistemimde ve mesa ile mutluyum. Ubuntu'da mesa sürücüleri biraz daha eski veya Arch son derlemeleri kullanıyor. Bunu ise Steam'da Grid Autosport oyunu Linux'a yayınlandığında farkettim. Aslında hep biraz geriden kararlı gitmeyi çalışıyor Ubuntu ama bu biraz eski mesa sürücü sorun çıkartıyor yazmışlar (oyunun yapımcı şirketi).

Kısa bir not: Grid Autosport şu an için nvidia ile sorunsuz, intel ve amd ekran kartlarıyla desteksiz sayılıyor firma tarafından; nedeni ise bazı render (opengl shader5 falan) eksikleri gibi birşeymiş falan.
www.tckemal.ist

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: beyfendi01Amd`nin 2016 da sürücüleri açık kodlu olacakmiş
Hayırlısı diyelim.

Encaged

AMD açık kaynak olsa da mutlaka tüm kodlarını açmayacaktır. Fazla sevinmemek lazım!
Eğer benimIe herhangi birinin arasında seçim yapmakta zorIanıyorsan; onu seç. Çünkü ben bir seçenek değiIim!

fsutil

Alıntı yapılan: Encaged - 17 Aralık 2015 - 09:32:04
AMD açık kaynak olsa da mutlaka tüm kodlarını açmayacaktır. Fazla sevinmemek lazım!

Hayır hepsini açacakmış. Teknoseyirde öyle diyorlardı

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: AsiaAlıntı yapılan: Encaged - Bugün, 09:32:04AMD açık kaynak olsa da mutlaka tüm kodlarını açmayacaktır. Fazla sevinmemek lazım!
Hayır hepsini açacakmış. Teknoseyirde öyle diyorlardı
Link verir misiniz? Merak ettim şimdi..

fsutil

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: AsiaAlıntı yapılan: MaRJiNaL - Bugün, 12:16:40Link verir misiniz? Merak ettim şimdi..
https://youtu.be/oFTOpdZ_vSg
AMD sürücülerini açık kaynak yaparsa çok güzel olacağı kanısındayım..

nuked

Zaten kodlar açık ama catalyst sürücüsünün kodunu açmayacak. Boşuna umutlanmayın.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: nukedZaten kodlar açık ama catalyst sürücüsünün kodunu açmayacak. Boşuna umutlanmayın.
AMD güzel ama Linux'ta biraz sorunu var.. Bu sorunlar çözülsün yeter.

gecegezen

Alıntı yapılan: nuked - 17 Aralık 2015 - 14:12:05
Zaten kodlar açık ama catalyst sürücüsünün kodunu açmayacak. Boşuna umutlanmayın.

Anladığım kadarı ile catalyst sürücülerini zaten biraktılar ve yeni crimson diye bir sürücü duyurdular. Sonrada 2016'da sürücüler ve diğer bir takım araçlarıda açık kaynak kodlu lisanslayacaklarmış. Bu bana biraz rakiplerini sıkıştırmak için yapılmış bir hamle gibi geldi. daha once freesync teknolojisine açık kaynak yapmıştı amd ki oda gsync alternatifi bir teknoloji.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

nuked

Alıntı yapılan: gecegezen - 17 Aralık 2015 - 22:06:41
Alıntı yapılan: nuked - 17 Aralık 2015 - 14:12:05

Anladığım kadarı ile catalyst sürücülerini zaten biraktılar ve yeni crimson diye bir sürücü duyurdular. Sonrada 2016'da sürücüler ve diğer bir takım araçlarıda açık kaynak kodlu lisanslayacaklarmış. Bu bana biraz rakiplerini sıkıştırmak için yapılmış bir hamle gibi geldi. daha once freesync teknolojisine açık kaynak yapmıştı amd ki oda gsync alternatifi bir teknoloji.

crimson kod adı asıl isim radeon software şuan için yayınlanan crimson sürücüsü sadece başlığı değiştirilmiş catalyst pakedinden başka birşey değil ilerde ne olur bilmem ama
catalyst(adı ne olursa olsun) kapalı kalmaya devam edecek kernel sürücüsü açık kaynak olacak ortak sürücü ile kapalı ve açık kaynak userspace yazılımlar tek kernel sürücüsü kullanmış olacak.
Eski kartlar da ise değişen bir şey yok bugün nasıl kullanıyorsak ilerde de aynı olacak. her şey yeni kartlar için çıkıyor.