[Çözüldü] Linux üzerinde nesne tabanlı hangi dilleri kullanabilirim?

Başlatan SirGre, 14 Aralık 2015 - 06:13:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SirGre

Merhaba arkadaşlar sadece merak ettiğim için soruyorum şuan c ile uğraşmaktayım nesne tabanlı programlama dilleri hakkında bir sorum olacak c# ile .NET uygulaması geliştiriyoruz yani windows için program yazıyoruz peki linux ne kullanıyor ? Nesne tabanlı programlama dilleri hangileridir Linuxda hangileri kullanılır hangileri kullanılmaz ? Apple hangi programlama dillerini kullanıyor ? Bir uygulama geliştirmek istersem her ortama uyum sağlayabilecek bir programlama dili var mıdır ?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: SirGreMerhaba arkadaşlar sadece merak ettiğim için soruyorum şuan c ile uğraşmaktayım nesne tabanlı programlama dilleri hakkında bir sorum olacak c# ile .NET uygulaması geliştiriyoruz yani windows için program yazıyoruz peki linux ne kullanıyor ? Nesne tabanlı programlama dilleri hangileridir Linuxda hangileri kullanılır hangileri kullanılmaz ? Apple hangi programlama dillerini kullanıyor ? Bir uygulama geliştirmek istersem her ortama uyum sağlayabilecek bir programlama dili var mıdır ?
Sagda solda duyduguma gore Apple Objective-C ve Swift uzerinde duruyor..
Linuxta nesne tabanlı olarak istedigin dili kullanabilirsin, muhim olan kullanacaginiz kutuphaneleri kiyaslama.. Mesela; windows win32 apilerini kullanir ama bunun yaninda cok platformlu kutuphaneler de var.. Bunlara GTK ve QT ornek verebilirim..

Tabii bunlar galiba MacOS'ta da calisir..

Aslinda bana kolaylik olmasi acisindan C++ yaninda bir de D dilini kullaniyorum.. Bu aralar D diline yogunlasmisim. GTKD kullanarak gorsel programlamayi ogrenmeye calisiyorum.. Vakit bulursam C ve C++'a donerim..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

iskenderoguz

linux ne kullanıyor derken herhalde kerneli soruyorsun. kernel için şuraya bakabilirsin https://github.com/torvalds/linux, %97 si C ile yazılmış.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: iskenderoguzlinux ne kullanıyor derken herhalde kerneli soruyorsun. kernel için şuraya bakabilirsin https://github.com/torvalds/linux, %97 si C ile yazılmış.
Evet kernel büyük çoğunlukla C diliyle yazılmıştır ve Linux üzerinde kullandığımız uygulamalar genelde C, C++, Python gibi dillerle yazılmıştır.. En yaygın kütüphaneler ise GTK ve QT'dir.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

lnxdev

C#.NET tarzı bir şey arıyorsan mono projesi var. Açık kaynaklı .Net sistemlerine dayalı bir projedir ve oldukçada performanslıdır linuxta.

SirGre

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

neynefes

@SirGre, başlık sizin için amacına ulaşıysa çözüldü olarak etiketleyin lütfen.
cozuldukonusu