[Çözüldü] elementary os freye sürümünde tweaks ve diğer uygulamaların kurulum sorunu

Başlatan toivoapp, 10 Aralık 2015 - 00:18:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

toivoapp

merhaba

Linux dünyasına yeni katılan bireylerden biri olarak karşıma çıkan sorunları sizden yardım alarak aşmak istiyorum.

yeni kurduğum elementary os freya işletim sisteminde kişiselleştirmek için gerekli olan tweaks uygulamasını ve diğer uygulamaları kurmak için terminale ilgili girişleri yaptığımda alttaki hataları alıyorum. ve işin içinden bir türlü çıkamadım. yardımlarınızı rica ederim saygılar...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0

Çıktınızı şu şekilde kod etiketi kullanarak kopyala yapıştır ile verirseniz daha anlaşılır olur.

heartsmagic

Ayrıca, sorununu forumda aratırsan çözümünü bulabilirsin. Ciddi bir sorun bile değil bu, ancak kurmaya çalıştığın her neyse tam olarak belirt ki desteği var mı yok mu sana söyleyebilelim. Örneğin yanlış hatırlamıyorsam Ubuntu Tweak'in son sürümlerimize PPA desteği falan yoktu. Sürüm değişikliği ile hâlâ kurulabiliyor olabilir ama, ondan pek emin değilim.

İkinci bir mesele de sen bu iletiyi gördükten sonra konumuzu Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyalım. Konularını profil sayfan üzerinden takip edebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

toivoapp

sanırım yazım hatası yaptığımdan mıdır bilinmez aynı komutu tekrar girdiğimde elementary os tweaks uygulamasını kurmayı becerdim fakat benzer bir sorun olan daha önce kurduğum spotify uygulaması düzgün çalışmadığı için tekrar kurma yolunda uygulamayı silmek isterdiğimde aşağıdaki sonucu aldım.
mut@Umut-pc:~$ sudo apt -get purge spotify
[sudo] password for umut:
E: Komut satırı seçeneği 'g' [-get içinden] tanınmıyor.
umut@Umut-pc:~$ sudo apt -get purgespotify
umut@Umut-pc:~$ sudo apt -get remove spotify.list
umut@Umut-pc:~$ sudo apt-get purge spotify
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'mpstark-elementary-tweaks-daily-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'versable-elementary-update-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'mpstark-elementary-tweaks-daily-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'versable-elementary-update-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'spotify.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
E: spotify paketi bulunamadı
umut@Umut-pc:~$

aslında bu hatayı birçok uygulama kurmak istediğimde alıyorum acaba nedeni nedir. yardımınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Farklı sebepleri olabilir, hepsinin ortak bir yönü dahi olmayabilir. İşte tem bu nedenle ayrı ayrı konuşmamız gerekiyor konuları :) Örneğin son verdiğin hata iletilerinde apt-get komutunu yanlış kullanmışsın. Arada boşluk yok orada:

sudo apt-get purfe falanca
sudo apt-get install falanca

gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

mut@Umut-pc:~$ sudo apt -get purge spotify

sizce komut doğrumu yazılmış apt boşluk var -get yazmışsınız.
doğrusu böyle olmalı
sudo apt-get purge program_adı
kaynak
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Bir_yaz%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1_kald%C4%B1rmak
heartsmagic de harf hatası yapmış

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Aralık 2015 - 15:01:38
Farklı sebepleri olabilir, hepsinin ortak bir yönü dahi olmayabilir. İşte tem bu nedenle ayrı ayrı konuşmamız gerekiyor konuları :) Örneğin son verdiğin hata iletilerinde apt-get komutunu yanlış kullanmışsın. Arada boşluk yok orada:

sudo apt-get purfe falanca
sudo apt-get install falanca

gibi.

toivoapp

bahsettiğiniz doğru komutu ekledim sonuç şu şekilde
umut@Umut-pc:~$ sudo apt-get purge spotify
[sudo] password for umut:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: spotify paketi bulunamadı
umut@Umut-pc:~$

acaba silmek istediğim programın ismini mi eksik yazıyorum?

fsutil

toivoapp

evet bu komutla silmeyi başardım. -client ekini silmek istediğim her uygulamanın sonuna eklesem işe yarar mı acaba?

ata1

toivoapp

ata1

konu sizin için çözüme ulaştı ise şöyle bir uygulamamız var.

Çözülen başlıkların etiketlenmesi
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

Reverser

XFCE ROCKS !