İngilizce pdf'i türkçeye çevirmek

Başlatan senmut, 24 Kasım 2008 - 10:34:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

Merhabalar,

Pdf formatındaki dökümanların üzerindeki karakterleri çevirmenin mümkün olduğu bir program tavsiye edermisiniz, türkçe karakter sorunu olmayan olursa çok iyi olur. Teşekkürler.

heartsmagic

Nasıl bir çevirmeden bahsediyoruz burada?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

senmut

pdf üzerindeki cümlelerin üzerine tıklayıp silip türkçesini yazmak

heartsmagic

Anladım, pdf düzenleyici lazım sana. Hiç ihtiyacım olmayan bir şey bu, kişisel tecrübem yok. pdfedit adında depolarda mevcut bir program var, bilmem işini görür mü?

Eğer yukarıdaki program veya başka programlar iş görmezse, en kötü ihtimalle pdf'den başka bir biçime dönüştürme yapıp, çevirip ardından yeniden pdf yaparsın.

senmut

olmadı bu programla. Belki bilen vardır burda..

heartsmagic

Olmadı derken? Resimlerden gördüğüm düzenleme yapılabildiği. Program mı çalışmadı, düzenleme mi yapmadı?

senmut

heartsmagic

Peki sana tekrar PDF olarak mı lazım dosya?

Gimp Uzmanı

İnternet üzerinden çeviriciler var. Gayet hızlı ve güzel çeviren servisler var. istediğiniz formata çeviriyor. Google'de aratırsanız bir çok servis bulabilirsiniz. Bence önce odt'ye çevirin. Düzenleyin. PDF olarak kaydedin veya tekrar PDF'ye çevirin.

senmut

çevirince bozuluyor türkçe karakterde sorun yaşanıyor.

heartsmagic

Ben biraz kurcaladım pdfedit'i. Aslında düzenleme yapılabiliyor. İlk açılan PDF "Linearized" oluyor, onu seçeneklerden Delinearize edince düzenlenebiliyor fakat Türkçe karakter desteği yok. Ne UTF-8 ne de ISO8859-9 işe yaramıyor. Bu nedenle düzenleme pek verimli değil. Fakat programın güzel bir özelliği var, pdf dosyalarını doğrudan "text" olarak aktarıyor. Dosyayı açıp menüden "Save as text" dersen sana dosyanın boyutuna göre bir süre sonra text dosyasını veriyor. Benim denediğim Türkçe bir belgede sorunsuzca aktardı. Sen İngilizce'de yapacağın için hiç sorun yaşamazsın. Daha sonra OpenOffice ile tekrar PDF yaparsın metinleri. Eğer sayfa sayfa aktarmak istiyorsan o da mümkün. Programda hangi sayfayı istiyorsan o açıkken "Page-Extract text from page" seçeneğini kullan.

senmut

figürler var sadece text olsaydı problem yoktu. figür üzerindeki okların üzerinde yazılan ing cümleleri türkçe ye çevirmem lazım. Bu alanda düzgün iş yapan program azlığı var sanıyorum

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Kasım 2008 - 02:18:10
Ben biraz kurcaladım pdfedit'i. Aslında düzenleme yapılabiliyor. İlk açılan PDF "Linearized" oluyor, onu seçeneklerden Delinearize edince düzenlenebiliyor fakat Türkçe karakter desteği yok. Ne UTF-8 ne de ISO8859-9 işe yaramıyor. Bu nedenle düzenleme pek verimli değil. Fakat programın güzel bir özelliği var, pdf dosyalarını doğrudan "text" olarak aktarıyor. Dosyayı açıp menüden "Save as text" dersen sana dosyanın boyutuna göre bir süre sonra text dosyasını veriyor. Benim denediğim Türkçe bir belgede sorunsuzca aktardı. Sen İngilizce'de yapacağın için hiç sorun yaşamazsın. Daha sonra OpenOffice ile tekrar PDF yaparsın metinleri. Eğer sayfa sayfa aktarmak istiyorsan o da mümkün. Programda hangi sayfayı istiyorsan o açıkken "Page-Extract text from page" seçeneğini kullan.

immortal

Daha önce kullanmadım ama şöyle bir program buldum belki işini görebilir.

http://www.qoppa.com/psindex.html

heartsmagic

İşin içine figürler giriyorsa durumu bilemem. Senin istediğin biraz zor, hem normal çeviri hem de aynı tasarıma sahip pdf istiyorsun zannımca.

senmut

tasarım değişmeden üzerindeki yazıları değiştirebilecek bir program olsa çok memnun olucam.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 11:53:23
İşin içine figürler giriyorsa durumu bilemem. Senin istediğin biraz zor, hem normal çeviri hem de aynı tasarıma sahip pdf istiyorsun zannımca.

heartsmagic

İşte o biraz zor. Eğer tasarım değişmesinin bir zorunluluğu olmasaydı belki istediğin olurdu ancak senin istediğin türden bir şeyi yapmak ne kadar imkan dahilinde bilmiyorum. Windows tarafında bu işi yapan bir program var mı?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Kasım 2008 - 23:08:29
İşte o biraz zor. Eğer tasarım değişmesinin bir zorunluluğu olmasaydı belki istediğin olurdu ancak senin istediğin türden bir şeyi yapmak ne kadar imkan dahilinde bilmiyorum. Windows tarafında bu işi yapan bir program var mı?
Windows'ta var. Ama adını hatırlayamıyoum.