Nasıl başladık Ubuntu'ya?

Başlatan Semih, 04 Nisan 2008 - 19:13:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

PC maceram Windows 98 ile oldu..İş yerinde ki bilgisayarda elbette, o dönemlerde eve PC almak epey "tuzu kuru" işiydi :) Kısa bir süre Windows NT kullandık. Ardından Windows XP çıktı.. Bir son kullanıcı için XP o zaman sanki devrim gibi gelmişti bir çoğumuza (windows kullananların bir çoğu 98'in en kararlı sürümü olduğunu söylerler) Bir arkadaşım bana "Linux" diye bir şeyin varlığından söz ettiğinde doğrusu çok merak ettim. Ama dediğim gibi, son kullanıcı olduğumuzdan dila up bağlantı, internetin çok yavaş olması ve sitelerden bihaber olmamdan dolayı Linux ile ilgilenemedim.

Ubuntu sitesine girip CD istediğimde bana Ubuntu 6.06 Dapper Drake CD'sini gönderdiler.. O CD'yi haala kuramadım :) türlü denemelerime rağmen 3 kez de Windowsu çökertmeme karşın Ubuntu'yu deneyemedim.. Ardından Pardus adlı bir dağıtımdan haberdar oldum. Çıktığı ilk sürümden itibaren kullanmaya başladım.. Hatta TUBİTAK'a yazıp CD istedim 50 adet gönderdiler bir çoğunu eşe dosta dağıttım, 2 internet cafeye verdim, denemeleri için bir bilgisayarına da kurdum.. Pardus'un 2008 sürümünü de kullandım.. Elbette bu arada Ubuntu denemem oldu. Kubuntu 7.04'ü bilgisayarıma kurdum ve uzun bir süre kullandım. Hatta o CD'den 3-4 kopya yapıp bazı arkadaşlarımın laptoplarına cebren kurdum :) Ardından Ubuntu ve Kubuntu 7.10 kullandım.. Ubuntu 7.04'ten beridir süregelen tüm sürümleri kullandım. Şu anda Ubuntu 8.10'u kullanıyorum. Muhtemelen 9.04 ve ardından gelen sürümleri de kullanacağım..

Son birşey belirtmek istiyorum. Ne zaman Pardus veya Ubuntu ile ilgili bazı sorunlar yaşasam forum sitelerinden bazen de birebir yardım alarak sorunun üstesinden geldik.. Hatta son güncelleme sırasından oluşan hatayı @heartsmagic'in yardımı ile çözdüm. Laptopımda Vista da bulunuyor. Belgelerim klasörü bir sebepten dolayı sorun yaratıp çökme hatası verdi.. sorunu Microsoft'a mail atarak bildirdim. Tam 2 ay sonra bana bir mail gönderdiler yardım için... tam 2 ay sonra :) Sorunu Vistayı yeniden kurarak çözdüğümü belirttim. Bana mail atan görevli "o zaman maile dayalı olarak sorun çözülmüştür diye işaretliyorum" diye yazmış. Ben de "Hayır mailinize dayalı olarak sorun çözülmedi. Bu şekilde işaretlemenize izin vermiyorum" diye cevap attım.. Ardından bana memnuniyet anketi gönderdiler ben de neredeyse tümünde en kötü seçenekleri işaretleyerek geri yolladım.. Hem bana parayla bu sistemi satacaksın, hem standartları bozacak kodlar çıkarıp özgür yazılımı tıkamaya çalışacaksın (ooxml) hem bir sürü maaş alan mühendislerin olacak ve bana 2 ay sonra döneceksin, ardından sorununu çözdük diyeceksin..

Oolldu Gözlerim Dooldu...

xxx3

Çağlar

Bu yaz sonu microfos'tan aramışlardı beni onu hatırladım :) Anket yaptılar memnun musun hayır memnun musun hayır diye bitmişti :) Kadın da çok güldü madem öyle neden winfos dedi. Dedim kullanan kim bıraktım bile :)
We got a badass over here!