Dell xps L502X

Başlatan alicilin, 03 Aralık 2015 - 02:39:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicilin

Merhaba arkadaşlar. Çinden "A Data" SSD sipariş ettim ve dün geldi. Kubuntu 15.10 kullanıyorum. System back ile yedek alıp yükledim sistemimi çok memnunum. Çok hızlı. Ssd çin malı olduğu için hernekadar güvensizlik hissine kapılsamda bu durumu düzeltmek için ssd yi test etmek istedim. Bir ingilizce blog ta testi buldum. Şu anda linki bulamıyorum ama uç birimden yürütülen bazı kodlarla ssd nin yazma ve okuma hızlarını gösteriyor. Resimde kodu görürsünüz zaten.Bunuda bir dosya oluşturup içine döngü ile bişeyler yazarak yapıyor sanıyorum. Herneyse benim aklımı alan şu oldu.
Bu yazma hızıymış;

Okuma hızıda 441 mb/s yazmıştı.  Bu ssd gerçekten bukadar iyi mi ? Bide normalde okuma hızı yazma hızından daha yüksek olması lazım değil mi ?

Bide ayrı bir konu açmak istemedim. Ekranımda ölü pixeller var. Ekran bakıyorum fakat Dell xps l502x notebooklar için hep 1366 X 720 px var. Benimkisi 1920 x 1080 px. Acaba diyorum bu cihazı aldığım kişi ekranı değiştirdi mi ? Çünkü birtane olsun full hd ekran bulamadım. Sizce böyle bişey olabilir mi ?
<Developer/>

ata1

mhmtkrktr

sudo hdparm -t --direct /dev/sda #OKUMA HIZI İÇİN
sudo  sync;time bash -c "(dd if=/dev/zero of=bf bs=8k count=500000; sync)" #YAZMA HIZI İÇİN

Söylediğin komutları bilmiyorum ama birde bu şekilde kontrol edebilirsin. Bunun için , hdparm paketi kurulu değilse, kurman gerekecek.

Düzelteyim: okuma için olan bölüme kendi disk adresini yazman gerekiyor. örn: sda - sdb - sdc gibi.

plazma

Trim aktif mi?

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"

Ekran içinde çıktıları geçermisiniz

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Panelin arkasında ürün kodu vardır onu görmek lazım eğer daha önce değiştirildiyse o koda göre net cevap verilebilir

mhmtkrktr

Alıntı YapBenimkisi 1920 x 1080 px. Acaba diyorum bu cihazı aldığım kişi ekranı değiştirdi mi ? Çünkü birtane olsun full hd ekran bulamadım. Sizce böyle bişey olabilir mi ?
Bu bölümü görmemiştim. :) Bilgisayar yurtdışından gelmişse bu farklılıklar olabilir. Firmalar farklı ülkeler için aynı ürünü , farklı özelliklerde üretebiliyor. En doğru cevabı @plazma'nın da söylediği gibi, ekranın arkasında ki etiket söyleyecektir.

alicilin

Alıntı yapılan: eral - 03 Aralık 2015 - 02:49:29
http://www.binarytides.com/linux-test-drive-speed/
şuradan buldunuz sanırım.  ;D

Aynen hocam burasıydı :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2015 - 08:42:20

Alıntı yapılan: plazma - 03 Aralık 2015 - 04:01:02
Trim aktif mi?

sudo hdparm -I /dev/sda | grep "TRIM supported"

Ekran içinde çıktıları geçermisiniz

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Panelin arkasında ürün kodu vardır onu görmek lazım eğer daha önce değiştirildiyse o koda göre net cevap verilebilir

Sanırım aktif hocam bu şekilde yazdı.
Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)

Ekran konusunda da bi defa ekranı sökmeye çalıştım. Ön lcd çerçevesini her yerini çıkardım bir tek altını çıkaramadım. Baktım elimde kalıcak geri taktım tırnaklarını :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2015 - 08:46:19

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 03 Aralık 2015 - 03:29:47
sudo hdparm -t --direct /dev/sda #OKUMA HIZI İÇİN
sudo  sync;time bash -c "(dd if=/dev/zero of=bf bs=8k count=500000; sync)" #YAZMA HIZI İÇİN

Söylediğin komutları bilmiyorum ama birde bu şekilde kontrol edebilirsin. Bunun için , hdparm paketi kurulu değilse, kurman gerekecek.

Düzelteyim: okuma için olan bölüme kendi disk adresini yazman gerekiyor. örn: sda - sdb - sdc gibi.

Hocam dediğiniz testi yaptım sonuç bu. Yine yazma hızı okumadan hızlı çıktı
<Developer/>