[Çözüldü] Oki Microline 3320 türkçe karakter çıktısı

Başlatan Elik, 01 Aralık 2015 - 02:06:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Elik

Merhaba,

Ubuntu 14.04 LTS üzerinde bağlı Oki Microline 3320 yazıcım var.

Yazıcıyı ubuntu'ya "IBM 9 pin" sürücüsüyle tanıtabiliyorum. Türkçe karakterler içeren text metni "lp" komutuyla konsoldan yazdırdığımda herhangi bir sıkıntı çıkarmadan çıktı alabiliyorum.

Yalnız bir de nokta vuruşlu yazıcıların "text-only" olarak tanıtılması ve çıktı alınması var biliyorsunuz, bu yöntem diğerlerinden çok daha hızlı çalışıyor normalde. Bu yöntemi denemek istediğimde Oki Microline 3320'nin "text-only" seçeneği olmadığından yazıcıyı eklerken "Generic" olarak seçip "text-only" modunda sisteme tanıtıyorum. Yine konsol ile "lp" komutuyla çıktı almak istediğimde türkçe karakterler hariç * her şey normal olarak çıktılanıyor. Türkçe karakterleri sistem tanımıyor ve bozuk karakterler olarak çıktılıyor.

Burada sorun Generic driver'ın türkçe karakterleri tanımamasından mı kaynaklanıyor? Oki'nin seçenekleri içinde text-only olsaydı bu sorun ortadan kalkar mıydı? Bu sorunu nasıl çözebilirim ve "text" metnindeki türkçe karakterlerin düzgünce çıktısının alınmasını sağlayabilirim.

heartsmagic

Merhaba.

Alıntı yapılan: Elik

Burada sorun Generic driver'ın türkçe karakterleri tanımamasından mı kaynaklanıyor? Oki'nin seçenekleri içinde text-only olsaydı bu sorun ortadan kalkar mıydı? Bu sorunu nasıl çözebilirim ve "text" metnindeki türkçe karakterlerin düzgünce çıktısının alınmasını sağlayabilirim.

Akla bu geliyor tabi, ancak normal sürücülerle nasıl sorun çözülüyor bilemiyorum. Zira bakındığım kadarıyla olay Cups'a kadar gidiyor, başka sorun yaşayanlar da var gibi. Ancak onlar bu sorunu doğrudan yaşamışlar, sense genel sürücü ile yaşıyorsun. Şu öneriyi bir dener misin:

http://unix.stackexchange.com/a/152430

paps paketini basit bir şekilde depolardan kurabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Elik

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Aralık 2015 - 13:03:36
Merhaba.

Alıntı yapılan: Elik

Akla bu geliyor tabi, ancak normal sürücülerle nasıl sorun çözülüyor bilemiyorum. Zira bakındığım kadarıyla olay Cups'a kadar gidiyor, başka sorun yaşayanlar da var gibi. Ancak onlar bu sorunu doğrudan yaşamışlar, sense genel sürücü ile yaşıyorsun. Şu öneriyi bir dener misin:

http://unix.stackexchange.com/a/152430

paps paketini basit bir şekilde depolardan kurabilirsin.

Denedim ama sonuç aynı, Türkçe karakterler yine sorun çıkarıyor.

heartsmagic

Peki Paps ile oluşturulan dosya nasıl görünüyor?

gnukarabatak

Windows ta denedinizmi? Ayrica bildigim kadariyla bu tip yazicilarin Turkce karakter ayari kendi uzerinden ayarlanmasi gerekebilir. Eger windows gibi ortamda sorun cikarmiyorsa ubuntu uzerinda yogunlasilabilir.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

Elik

Arkadaşlar, sorunu çözdüm.

İçinde türkçe karakterler de bulunan ve UTF-8 olarak düzenlenmiş txt dosyasını iconv ile "cp857" charset'ine dönüştürdüm (microsoft türkçe formatı). "cp857" formatındaki txt dosyasını "lp dosya-adresi" şeklinde yazıcıya gönderince yazıcının kendi fontunda ve text-only olarak hızlı bir şekilde çıktı alabiliyorum artık.

Sorunun windows altındaki çözümü ise şu adrestedir: http://www.delphiturkiye.com/forum/viewtopic.php?t=8179

neynefes

O zaman şöyle birşey rica edelim bizde.
cozuldukonusu

heartsmagic

@Elik, geçmiş olsun ve geri bildirim için teşekkürler. iconv önerilerini görmüş ancak paps bu konuda daha başarılı dendiği için onu önermiştim. Hani dosyanın nasıl göründüğünü sormam da bu nedenleydi. Fakat iconv ile senin söylediğin yolla sıkıntısız bir şekilde halledilebiliyorsa ne güzel. 

Elik

Alıntı yapılan: neynefes - 02 Aralık 2015 - 22:37:57
O zaman şöyle * bir şey rica edelim bizde.
http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

Teşekkür ederim, yapıldı.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2015 - 11:13:51
@Elik, geçmiş olsun ve geri bildirim için teşekkürler. iconv önerilerini görmüş ancak paps bu konuda daha başarılı dendiği için onu önermiştim. Hani dosyanın nasıl göründüğünü sormam da bu nedenleydi. Fakat iconv ile senin söylediğin yolla sıkıntısız bir şekilde halledilebiliyorsa ne güzel.

Eyvallah, saolasın.

neynefes