[Çözüldü] Easybcd Sorunu

Başlatan bfkartal, 29 Kasım 2015 - 22:15:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bfkartal

Merhaba arkadaşlar, yeni bir linux kullanıcısı olmanın verdiği hevesle her dağıtımı denemeye çalışıyorum kendime en uygun olanını seçmek için. Tabi bu süreçte birçok da kaldırma işlemi yapıyorum. Harddiskimde manjaro, mint ve win 8.1 vardı. Ben manjaroyu silince grub hatalarıyla karşılaştım. Windows'tan Easybcd programıyla grub menüsünü düzenledim fakat o menü benim istediğim değildi. Ayarları kurcalarken windows seçeneğini silip sadece linux seçeneğini ekledim. Şimdi açılışta Linux'un grub menüsü geliyor ve oradan Windows'a tıkladığımda yine seçenekler çıkıyor ama programdan windowsu sildiğim için tekrar linux grub ekranına atıyor. Win cd si ile windows'a erişim sağlayamıyorum. Ben bu easybcd programıyla pasif hale getirdiğim windows'u nasıl tekrar aktif edebilirim? format demeyin lütfen çünkü gerçekten önemli belgelerim var içeride. Araştırın hiç demeyin hele, bütün günümü bu soruna ayırdım. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için. :)

neynefes

Boot repair denedik mi acaba? Hani windows tarafını bozmadıysak işimize yarar ama orayı çok kurcaladiysak win tarafında çözüm bulmaya çalışmak lazım. Ayrıca easybcd bizim tarafta bir işe yaramaz. Hadi adım adım ilerleyelim şimdi.

ata1

windows bootu tamir etmek için .

Windows 7 diskini optik sürücünüze takarak sisteminizi onu kullanarak açın. Yükleme ekranı geldiğinde, "Repair your computer" seçeneğini seçin, yine size bir kaç seçenek sunan bir ekran gelecektir. O ekranda "Command Prompt""u seçerek devam edin ; Siyah ekranda, Bootrec.exe /fixmbr yazın sonra da Bootrec.exe /fixboot yazın

ardından linux'u açılarak  sudo update-grub deneyin sonrasında grub üzerinden girişi deneyin .windowsu bozmamış iseniz boot olmalı

bfkartal

Dediklerinizi yapmıştım zaten fakat çözüme ulaşamadım.

ata1

Alıntı yapılan: neynefes - 29 Kasım 2015 - 22:28:27
Boot repair denedik mi acaba? Hani windows tarafını bozmadıysak işimize yarar ama orayı çok kurcaladiysak win tarafında çözüm bulmaya çalışmak lazım. Ayrıca easybcd bizim tarafta bir işe yaramaz. Hadi adım adım ilerleyelim şimdi.
arkadaşımın önerdiği bu yöntem denendi mi ?

bfkartal

Boot repair dediğiniz şey Windows yükleme ekranından başlangıç onarma ise evet denendi. fixmbr fixboot olayıysa denendi. Ben öyle algıladığım için direk denedim ama farklı bir şeyse lütfen belirtin.

ata1

bfkartal

ata1

windows kurulum diski ile onarmayı denediniz ve olmadıysa farklı bir sorun olmalı .windows tarfın da neler yapılabilir çok bir bilgimiz yoktur .
ama bilen arkadaşlarımız yardım etmeyi deneyecektir.

bfkartal

Alıntı yapılan: eral - 29 Kasım 2015 - 22:50:10
windows kurulum diski ile onarmayı denediniz ve olmadıysa farklı bir sorun olmalı .windows tarfın da neler yapılabilir çok bir bilgimiz yoktur .
ama bilen arkadaşlarımız yardım etmeyi deneyecektir.

Evet tam olarak da sorunum o fakat windowsun böylesine hızlı ve etkili bir topluluğu olduğunu düşünmediğimden buraya yazmayı tercih ettim. Umarım yakın zamanda bir çözüm bulunur. Teşekkür ederim, ilginizden ötürü.

ata1

yinede bir bakalım çıktınıza
sudo fdisk -l

bfkartal

Alıntı yapılan: eral - 29 Kasım 2015 - 22:57:00
yinede bir bakalım çıktınıza
sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, toplam 976773168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x6c091c91

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048      411647      204800    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          411648   443869183   221728768    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       443871230   945829887   250979329    f  W95 Ext'd (LBA)
Partition 3 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda4       945829888   976773167    15471640    2  XENIX root
/dev/sda5       443871232   681041246   118585007+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       681052160   929828863   124388352   83  Linux
/dev/sda7       929830912   945829887     7999488   82  Linux takas / Solaris

ata1

bfkartal

Alıntı yapılan: eral - 29 Kasım 2015 - 23:30:23

O ne anlama geliyor ve çözülmesi gereken bir şeyse nasıl çözüme ulaşabilirim acaba?

ata1

sizde nasıl uygulanmalı. bilemediğimden bilen arkadaşlarım yardımcı olsun .MBR  Dönüştür ve ardından  grubu onar .
arch olsa böyle yapardım .
https://wiki.archlinux.org/index.php/GPT#Convert_from_MBR_to_GPT
https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB2

seron

Merhaba,
Linux'u açınca windowsun yüklü olduğu partisyona girebiliyor musunuz? Girmeye çalışırken "disk bağlanamadı-disc did not mounted" gibisinden bir hatayla falan karşılaştınız mı?

Şayet Linuxda bu hatayla karşılaşılıyor ise, diskin o bölümünü kaybetmiş olma olasılığınız var. Her şeye rağmen, partition find and mount adlı program başlangıcı bozulmuş windows partisyonunu olduğu gibi kurtarmaya yarıyor. gezginler sitesinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Eğer windowslu başka bir bilgisayar var ise, o bilgisayarın harddiskini söküp diğerine takarak yukarıda bahsettiğim programla verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Low Level Format atmadıkça verileriniz yüzde yetmiş oranda hala kurtarılabilir haldedir.

bfkartal

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Çözüme ulaştım ve çok basit bir yöntemle, eğer bu sorunu yaşayan birileri olursa diye de çözümü açık bir şekilde anlatacağım.

Öncelikle diskin D bölümünde çok önemli verilerim olmadığı için oraya Windows kurdum yeniden. Easybcd programını yükleyerek kendi boot ekranına eski windowsumun olduğu E diskini de ekledim. Böylece kurtarmaya çalıştığım Windows'a girdim. Daha sonra easybcd programından tekrar Windows'u ekledim ve varsayılanı Linux Mint yaptım. Aşağıdaki ayarlardan önyükleme ekranını gösterme diyerek direk olarak linux önyükleme ekranını getirdim açılışta ve oradan da artık indows'a ulaşabiliyorum. Yani her şey eskisi gibi. Başlığı çözüldü olarak işaretliyorum, yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

ata1

biz de geri dönüş ve etiket için teşekkür ederiz.