ROR ile web sunucu nasıl kurulur ?

Başlatan osman.tuysuz, 29 Kasım 2015 - 11:12:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osman.tuysuz

Merhabalar;

Okumuş olduğum üniversitede bitirme projesi almış bulunmaktayım. Projemde gerekenler Ruby on Rails ile bir sunucu kuracağım, database hazırlayacağım ve bu sunucuya veri gönderdiğimde bana geri dönüş yapmalı. Projenin amacı ilk olarak bir tarayıcıdan basit bir şekilde bir girdi vereceğim ve bu veri sunucu ile veritabanında var mı yok mu diye bakılarak bana sonuç döndürmeli. İkinci adımda ise OCR kullanarak android uygulamasını yazıp, bu uygulamada yazının resmini çekip OCR yardımıyla yazıları alıp veritabanında karşılaştırmak.

Benim sorum ise projeye nasıl başlamalıyım. İlk neler yapmalıyım. ROR ile web sunucu nasıl kurulur, database nasıl hazırlanır(hangi databaseyi kullanmalıyım) ve bunlar arasında nasıl bağlantı tasarlamalıyım, nereden başlamalıyım?

Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler kolay gelsin.
Hayatımdaki Değişiklik "UBUNTU" ve Açık Kaynak Kod

barış

Biraz geç olacak ama,
Ruby on Rails kolaylıkların çatısı diyebilirim.
Öncelikle Ruby diline göz atman gerekiyor. GEM nedir? Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Bunları bilmen gerekiyor. Sonrasında Rails çatısı altında geliştirme yapabilirsin. Sorularına kısmen cevap vereyim;
Verileri veritabanına sokup, oradan geri döndürmek Rails üzerinde çok basit bir işlemdir (bkz: scaffold)
"Veritabanı nasıl hazırlanır?" demişsin. MVC yapısının ne olduğunu kavrarsan, bu sorunun cevabını bulacaksın. (bkz: models)
Hangi veritabanını kullanman konusunda sana ve projene kalmış. Hangi veritabanı sistemini en iyi kullanmayı biliyorsun? Kimisi SQL Server'a alışıktır, kimisi MySQL'e, kimisi Oracle DB'ye, kimisi de MongoDB'ye. SQLite'ı da unutmayalım. Dediğim gibi bu tamamen sana ve projenin ölçeğine bağlı bir durum.

Örneğin ben şu anda büyük bir proje geliştiriyorum Rails ile, bunun için SQLite kullanmak yerine MySQL kullanmayı tercih ettim. Sorarsan, SQLite ile büyük proje yapılamaz mı diye, gayet yapılabilir. Fakat MySQL burada en genel kullanılanı olduğundan ve yönetimi bana daha bilindik geldiğinden MySQL tercih ettim. Güvenlik ayarları çok daha detaylı. Birden çok kullanıcı kullanacak vb. sebeplerim vardı.

MVC yapısını bilmiyorsan,
RDBMS (Relational Database Management System -İlişkisel veritabanı yönetim sistemleri-) konusuna hakim değilsen,
"Çatı nedir?",  "Neden ihtiyaç duyulur?" Gibi sorulara cevap veremiyorsan,
"Web Server nedir?", "Nasıl çalışır?" Gibi sorulara cevap veremiyorsan,

Proje üretmeye başlamadan önce temeline inip, bu sorulara cevap vermen gerekir. Veritabanını ise mutlaka öğrenmen gerekiyor. Modern web uygulamalarında artık veritabanı olmazsa olmaz durumda. Primary Key, Foreign Key, prosedürler vb. ilk öğrenme konun olsun mesela :)

dwain

Barış merhaba, ne kadar süredir Ruby ile ilgileniyorsun?
Kaan Aslan
Mac OSX

barış

@dwain, bu konuyu özel mesaj ile göndersen daha iyi olabilirdi. Yaklaşık 1 senedir ilgileniyorum.

dwain

Tapatalk kullanıyorum. Sen bana özel mesaj atabilir misin buradan direkt atamıyorum. Konuyu biraz baltalamış gibi oldum kusura bakmayın arkadaşlar.
Kaan Aslan
Mac OSX