[Çözüldü] Siyah ekran sorunu

Başlatan yunver, 28 Kasım 2015 - 21:45:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunver

Arkadaşlar öncelikle merhaba, Asus x550jk bilgisayara sahibim ubuntunun 15.10 sürümünü açmaya çalıştığımda sched error vs alıyorum.(Aslında kerneli 4 üzerinde olan denediğim her dağıtımda) Bilgisayar açılmıyor mecburen acpi=off parametresiyle sistemi açıyorum ancak bu şekilde kullanmak istemiyorum çünkü hem deli gibi fan döndürüyor hem fonksiyon tuşlarım çalışmıyor ayrıca çokta akıcı değil. Sorun ekran kartıyla alakalı olduğu için defalarca bumblebee kurulumu denedim neredeyse hiç başarılı olamadım. En son benle aynı sorunu yaşayan bir abimizin mesajına verilen cevaptan yola çıkarak işlem yaptım.
http://askubuntu.com/questions/691946/how-to-solve-black-screen-problem-after-installing-nvidia-drivers-on-ubuntu-15-1
Linkteki philsegeler adlı kullanıcının bahsettiği yöntemleri ben nvidia-352 driverı için uyguladım ve hemen ardından acpi=off parametresini kaldırıp ubuntuyu başlattım. * her şey çok güzel çalışıyordu sistem gerçekten *kararlı ilerliyordu derken yeniden başlatayım dedim, yeniden başlatma işlemi sonucunda "the system is running in low graphics mode" hatası aldım. Tekrar acpi=off ile başlattım aynı hata konsol ekranından driverları ve lightdm'yi sildim tekrar kurdum düzelen bişey yok arama sonuçlarımda gördüğüm birkaç yöntemi uyguladım yine düzelen bişey olmadı. Tekrar kurulum yaptım bumblebee kurdum sistemi açtım * her şey tıkırında işliyordu, tekrar yeniden başlattım yine low grapics mode oldu. Birkez düzgün açıldıktan sonra hiçbir yazılım kurmamama yada ayar değişmeme rağmen neden ikinci kez açılmıyor aklım almıyor. Günlerdir düzgün 15.10 kurulumuyla uğraşıyorum bios bile güncelledim. Zar zor kurulumu başardım bu kez de bu çıktı başıma   :D Bu hatanın çözümüyle uğraşırken sistem hakkında epeyce bişey öğrendim komut ekranını kullanmaydı, detaylı birkaç ayardı derken bu yüzden iyiki karşılaşmışım diyorum ancak diğer bir yandan da yılmadığımı söyleyemem  :D Şu aşamada bana ne öneriyorsunuz?

ata1

yapılan işlem siz de başarılı oluyor ise bunu kalıcı yapmanın bir yolu olmalı diye düşünüyorum.konu hakkında da  bilgili arkadaşlarımız size yardımcı olacaklardır . biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim. ;D

yunver

Bıraktım zaten, 1-2 gün daha mevcut sistemi koruyabilirim ancak sonrasında çözüme kavuşamazsam 14.04'e geri dönmek zorunda kalıcam. Sorunun 16.04 sürümünde de tekrar etmemesini umuyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Kasım 2015 - 15:36:00

Az önce nvidia-304 ve nvidia-355 sürücüleri ile tekrar denedim malesef hala low graphics birtürlü unity yi başlatamıyorum.

ata1

bu konuda en iyi bilgiyi size @heartsmagic verecek ve gerekenleri açıklayacaktır . sabırlı olmaya çalışın  ;D

yunver

arkadaşlar iki resim atıyorum size ilki sistem ilk açılırken ki işlemler, diğeri unity yi konsoldan açmaya çalışırken aldığım hata, umarım bir işe yarar. Bu arada denemek amaçlı xfce kurdum onunlada açılmadı.

neynefes

dpkg -l | grep -E "nvidia|bumblebee|prime"

Sistemde bumblebee kurulu ve başlatılmaya çalışılıyor. Bu komutun çıktısını buraya bir geçin.

yunver

neynefes

Curcuna olmuş burası :) birden fazla nvidia sürücüsü ve bumblebee kurulu sistemde. Öncelikle sahipli sürücüleri kaldırıp sistemi açık kaynak sürücü ile açalım.
sudo apt-get purge nvidia* bumblebee*
sudo reboot

yunver

Açık kaynak sürücüler ile açılmıyor zaten, (acpi=off yada nomodeset parametreleri hariç) bu sürücülerinde hepsini aynı anda kurmadım elbette önce 352,olmayınca sırasıyla diğerlerini bunu yaparken bumblebee.conf dosyasını da düzenledim tabi

Açık kaynak sürücülerle alınan hatanın sched error olduğunu ve bilgisayarı kitlediğini de belirtmek isterim.

heartsmagic

Bu gibi durumlardaki genel yöntemimiz nomodeset ile sistemi açık kaynak sürücülerle açıp ardından sahipli sürücüleri kurmayı denemek oluyor. Aynı şeyi sana da önereceğim. Biliyorum denemişsin ancak çıktıları vs. görmeden bazı şeyleri yorumlamamız çok zor oluyor. @neynefes'in söylediği gibi tüm sürücüleri temizle, sonra açık kaynak sürücülerle sistemi bir açmayı dene. Sonrasında Nvidia+Prime veya doğrudan Bumblebee deneriz. Sorun yaşarsan ve sistem düşük çözünürlükle açılacak derse de o şekilde aç lütfen. En azından komut çıktılarını alma imkanımız olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yunver

Söylediklerinizi yaptım, hatta tekrardan sıfırdan kurulum yaptım.Bumblebee yi güzelce kurdum sorunsuz çalıştığını gördüm(acpi=off değilken) ardından hiç bir değişiklik yapmadan sistemi kapattım tekrar açtığımda low graphics hatasını tekrar aldım 3 temiz kurulumdur aynı ilginç şeyi yaşıyorum. Sistemi düşük çözünürlükte açmaya çalıştığımda ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kalıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2015 - 01:02:55

aşağıdaki hatayı aldıktan sonra xorg ve lightdm yi sildim ve tekrar kurdum xinit i aynı şekilde ancak hata değişmedi ardından gdm kurdum yine bir sonuca varamadım.

yunver

Arkadaşlar aşağıdaki linkte x'in log kayıtları var.Kayıtların ne demek istediğini anlamıyorum ancak sorunun burdan kaynaklandığını düşünüyorum. Sıfırdan tekrar kurulum gerçekleştirdim bu kez gnome masaüstü ile. bumblebee denemek için optirun nautilus komutu girdim komut çalıştı ancak o sırada hata mesajı geldi bende mesajı biraz inceledim ve ubuntuya gönderdim.Mesajda bu log dosyasından da bahsediyordu.

http://paste.ubuntu.com/13626851/

heartsmagic

Öncelikle bir iki şeyi netleştirelim.

1. Sorunun çözümü için Lightdm'nin kaldırılması veya yeniden başlatılması bir anlam ifade etmiyor şu an.
2. startx unity diye bir komut yok, kaldı ki startx denense bile düşük çözünürlüklü bir X ortamı varken ikincisi çalışmaz.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
çıktısını ve makinenin marka ve modelini bize aktarır mısın?

Bir araştıralım bakalım neymiş karın ağrısı bu kart veya makinenin.

yunver

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 850M] (rev a2)

Bilgisayar Modeli : Asus x550jk(i5 işlemcili)
Hocam denediğim herşeyi askubuntu tarzı yabancı kaynaklarda çözüm araken bulup denedim. Sisteme o kadar hakim değilim o yüzden başkalarının yaptığı çözümleri filan deniyorum. Benimle aynı gtx 850 kartına sahip bir arkadaşım var(msi makine modeli bilmiyorum). Bana siyah ekranda kaldığını hiç bişey yüklenmediğini söyledi bende bi getir bakalım dedim. Nomodeset paremetresiyle sistemini açmayı başarmadım ancak yer ayırmadığı için kurulumu deneyemedim belki kurulumdan sonra bendeki hatayı o almayabilirdi.

Bir diğer söylemek istediğim şey ise 15.04 ve 14.04 sürümlerinde bu tarz bir sorun yok.Sistem gayet güzel çalışıyor. Ancak kernel'ı 4 üzerinde olan ne denediysem siyah ekran sorunu verdi(Fedora 23).Bir ara 14.04 sürümüne deb paketlerini bulup 4 kernelı kurdum, *kararlı çalışan sistemim yine siyah ekran verdi ve eski kernel'a döndüm. Kısacası yeni kernal'da eklenen bişeyin bana sorun yarattığını düşünüyorum. Tecrübe ettiğim kısımları yazdım, umarım bir faydası dokunur.

betseg

Nvidia + Intel ekran kartı var. optimuskonusu

Bağlantıdakini yapmadan önce şunun çıktısını alalım: dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|prime

heartsmagic

Açıkçası pek bir şey bulamadım sorunun çözümüne yönelik ne yazık ki @yunver. 4 serisi çekirdeklerle sorun olduğu kesin anlattıklarına göre. Hani bire yerlere hata kaydı bırakalım desem nereye olacağı konusunda da şüphelerim var. Çekirdek tarafına mı, Nvidia tarafına mı yoksa Ubuntu'nun X paketlerine yönelik mi bırakmak gerekiyor bilemiyorum.

Eğer İngilizce sorunu yoksa, önce bir Nvidia forumlarında konu açılıp durum anlatılabilir. Belki birilerinin fikri vardır o taraftan.

heartsmagic

Sen sadece ama sadece 355 sürümlü sürücüyü denemiş miydin bu makinede?

yunver

Sistem hiç açılmasa neyse diycem ancak ilk bumblebee kurulumu ardından sistem çok güzel çalışıyor. Bu yüzden belki 15.10'a özel bir sorun oluşmuştur diye düşündüm ancak diğer dağıtımları denemeye, bumblebbe kurulumları ubuntu gibi rahat olmadığı için gözüm yemedi açıkcası,özellikle fedorada bulduğum anlatımda driverı bile nvidanın sitesinden çekiyordu.Bir yerlere bir hata kaydı bırakmak istiyorum ancak bu senaryoda 15.10 için de sistemimde yer ayırmam gerekli. Açık konuşmak gerekirse dün 14.04 kurarım, çok uzadı bu mevzu belliki çözemeyeceğim diye düşünüyordum. Grafik kartımsa bilgisayarı alırken özel olarak seçtiğim bir kart, modeli ne çok eski ne çok yeni anlam veremedim.

https://devtalk.nvidia.com/
https://forums.geforce.com/
Bunlardan hangisine konu açmalıyım. Yada başka bir sayfayı mı kastettiniz?

@betseg malesef denemediğim birşeyi önermediniz, defalarca sildim ve tekrar yükledim bumblebee'yi.

Not: 355'i denediğime eminim ancak o kadar çok şey denedim ki bumblebee.conf dosyasını 355'e göre düzenleyip sistemde hala diğer paketlerin yüklü olmadığı bir durum var mı bilemiyorum. Ancak tekrardan deneyebilirim. Benim için sorun değil.

heartsmagic

İlkinden sonra açılıyor ancak ikincisinde mi açılmıyor? Ben bir yeri kaçırdım sanırım. Yoksa nomodeset kaldırıldıktan sonra mı açılmıyor?
Bana kalırsa içimizde şüphe kalmasın, 355'i temiz bir şekilde dene Bumblebee ile tabi. Hatta daha rahat olduğu için Prime ile bile deneyebilirsin. Yine sistemde sorun olursa yapacak bir şeyimiz cidden olmuyor.
Devtalk güzel bir ortam olabilir bu konuyu konuşmak için. Çekirdek meselesi özellikle önem arz ediyor senin de değindiğin üzere. Zira onun altındaki sürümlerde sorun yaşamıyormuşsun.

yunver

Hocam şöyle izah edeyim, acpi=off yada nomodeset parametreleriyle açılıyor ben ekran parlaklığını değiştirmeme izin verdiği için acpi=off parametresiyle açıyorum sistemi.Temiz kurulum yapıyorum kurulum sonrası grub ekranından tekrar acpi=off olarak açıyorum. (Aksi halde zaten açılmıyor siyah ekranda takılıyor) Ardından bumblebee kurulumu yapıyorum, bumblebee.conf dosyasını düzenliyorum ve yeniden başlatıyorum. Yeniden başlattıktan sonra tekrar bir parametre girmiyorum yada fn tuşlarıyla birlikte parlaklığı ve diğer şeyleri kullanmama izin verdiği için acpi_osi= parametresiyle açıyorum. İkisinde de sistem açılıyor. acpi=off modundaki gibi fan delirmiş gibi dönmüyor,sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum tıpkı 14.04 deki gibi ideal konumdalar. Ardından bumblebee olmuş mu diye deniyorum. optirun nautilus yazıyorum mesela,oda gayet güzel çalışıyor. Ardından sistemi yeniden başlatıyorum. Sapa sağlam sistem low graphics hatası veriyor. O hatayı aldıktan sonra artık acpi=off yapsam bile aynı hatayı alıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2015 - 17:11:40

Temiz kurulum yaptım, nvidia-355 ile bumblebee kurulumu yaptım. Birkaç kez yeniden başlattım şuan herşey yolunda gözüküyor. Çok teşekkür ederim. Bir süre kullandıktan sonra sorun yaşamazsam başlığı çözüldü olarak işaretleyeceğim.
Ben bumblebee.conf dosyasını hangi driver ile düzenliyorsam onunla çalışıyor sanıyordum birbirlerinin kafasını karıştıracaklarını hiç düşünmemiştim doğrusu :D İyi kötü ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler. Umarım tekrar etmez.

heartsmagic

Sevindim çözüldüğüne. Etiket için teşekkür ederiz.