Uçbirimden biosa gömülü windows key öğrenmek

Başlatan DEVOLOPER81, 28 Kasım 2015 - 18:31:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DEVOLOPER81

Merhaba arkadaşlar (Abilerim/Ablalarım) şuan işletim sistemi olarak ubuntu 15.10 yüklü laptopumda ve oynadığım oyunlar dolayısıyla windows 8.1 geri dönmek istiyorum (LAptopu ilk aldığımda windows 8.1 vardı) ben iso sunu dvd ye yazdım sadece şuanda laptopumdaki biosa gömülü olan serial number öğrenmek kaldı sanırım bu olay uç birimden yapılıyor nasıl yapılıyor anlatırmısınız ? (windows 8.1 kurduktan sonra yanına ubuntu kurmayı planlıyorum) :) herkese iyi günler !

burk

Windows duruyor olsa böyle bir şey mümkün mü diye araştırırdım belki ancak onun üstüne Ubuntu kurmuşsun ortada anahtar kaldığını zannetmiyorum.

DEVOLOPER81

nuked

aşağıdaki iki komutta aynı işi görür. ikiside işe yaramazsa "acpidump" kullanarak msdm tablosunu okuyabilirsiniz.
sudo hexdump -s 56 -e '"MSDM key: " /29 "%s\n"' /sys/firmware/acpi/tables/MSDM
sudo cat /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

ata1

bende şunu ekleyeyim indirilen windows isosu poveriso yada benzeri bir programla açılıp içersin de bulunan ei dosyası değiştirilir ardından iso değişiklikleri kaydet ve kapat yapılır . ardından iso yakılır cd yada flasha ve kurulum tamamlanabilir key olmaksızın size şunu da vereyim .

https://yadi.sk/d/G-m4hie9gWayy

edit : Bilgisayarın altında ürün anahtarının olduğu bir etiket olması lazım. Eğer varsa, o ürün anahtarını kullanarak tekrar windows 8 kullanabilirsiniz.

rutku

Direk windowsu kurun. Kendisi otomatik olarak etkinleştirir.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ata1

Alıntı yapılan: rutku - 28 Kasım 2015 - 19:59:05

nasıl yani ? örnek benim windows 8 keyim var ama windows 8.1 kurarsam kendi aktif oluyor mu? peki o zaman keyin anlamı nedir ?

betseg

Konuyu daha uygun bir yere taşıdım.
Alıntı Yap[Nasıl] Anlatımları
Bu bölüm soru sormak için değil, anlatım yapmak için kullanılır.

rutku

Alıntı yapılan: eral - 28 Kasım 2015 - 20:03:14
Alıntı yapılan: rutku - 28 Kasım 2015 - 19:59:05

nasıl yani ? örnek benim windows 8 keyim var ama windows 8.1 kurarsam kendi aktif oluyor mu? peki o zaman keyin anlamı nedir ?

Biosa gömülü olduğu için windows 8,8.1 ve 10 direk olarak alıyor anahtarı. Tek şart aynı sürümde olmalı. Single ise single windows kurulmalı.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ata1

garipmiş  ;D ama sanırım sözlerinizden anladığım kadarı ile win 7 olmamlı

rutku

windows 7 de denemedim ama büyük ihtimalle olmaz. Bir de ne kadar format atarsan at o key biostan silinmez.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ata1

Alıntı yapılan: rutku - 28 Kasım 2015 - 20:52:41
windows 7 de denemedim ama büyük ihtimalle olmaz. Bir de ne kadar format atarsan at o key biostan silinmez.
silmeyi başarmıştım windows kullandığım günlerde hey gidi günler şimdi windows ne renk deseniz hatırlamıyorum. hatta win 8 kurulu biosa çakılı key ile yukarıda verdiğim dosya ile win 7 kurmuştum
;D

matrax_41

Biosta windows anahtarı(key) olmaz. Microsoft windows 10 ile birlikte lisans sürecini değiştirdi. Ve artık lisansı etkinleştirilen bilgisayarların lisanslarını sunucularında saklıyor. Yani pc ile lisansı eşleştirip sunucularında saklıyor. Bu nedenle anahtar girmeden  kurulum yapılabiliyor.

rutku

Alıntı yapılan: matrax_41 - 29 Kasım 2015 - 08:38:54
Biosta windows anahtarı(key) olmaz...

UEFI de saklanmıyor mu ? Biz konuda hep bios dedik ama aslında UEFI.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

matrax_41

Alıntı yapılan: rutku - 29 Kasım 2015 - 10:37:34
UEFI de saklanmıyor mu ? Biz konuda hep bios dedik ama aslında UEFI.

Uefi'de de saklanmıyor. Dediğim gibi Microsoft sunucularında saklıyor. Anakart ile eşleştiriyor windows anahtarını. Uefi'de saklanıyor olsa anahtar etkinleştirmek için internete ihtiyaç duymazdı.