[Çözüldü] Hangi Sürümü Kurmalıyım ?

Başlatan dolor, 28 Kasım 2015 - 13:15:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dolor

Merhaba arkadaşlar  [Mobility Radeon HD 4530/4570/545v] ekran kartı,3gb ramim ve  i3 2.53 ghz işlemcim var. Hangi linux sürümünü kurarsam rahatlıkla oyun oynayabilirim ? Amacım Oyun oynamak  bazı sürümleri kuruyorum yok bu sürüm ekran kartınızı desklemiyor vs  gibi yorumlar okudum. Ekran kartımla uyumlu çalışabilecek linux sürümü arıyorum. Şimdiden teşekkürler  :-X

neynefes

Linux'de kartınızın ati tarafından desteği bulunmuyor yanlış hatırlamıyorsam. Açık kaynak sürücülerle de ne kadar performans alırsınız bilemiyorum.

dolor

@neynefes oynamak istediğim oyun dota 2

DoTA 2 Sistem Gereksinimleri:

- Ubuntu 12.04 LTS
- Dual core Intel veya AMD CPU @ 2.8 GHz
- 4GB RAM
- 8GB Boş Hard Disk Alanı,
- nVidia GeForce 8600/9600GT  nVidia 310 sürücüleri veya
- ATI/AMD Radeon HD2600/3600 with AMD 12.11 sürücüleri
- OpenAL Uyumlu Ses Kartı

neynefes

Donanım olarak uygun olabilir ama yazılım konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Altaylardan_Gelen_Atlı

@dolor sanırım linux deneyiniz var bir de ubuntu tabanlı  Zorin Os deneyin türkçe desteği var ayrıca wine ve playonlinux kurulu geliyor
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

ata1

oyunlarda çeşitli yöntemler denemelisiniz kısaca o ekran kartı ile pek bir şey yapamazsınız benzer bir ati karta sahip olduğumdan.
ve neredeyse tüm linuxları kullandığımdan biliyorum. ati kart ile ne tarafta olursanız olun pek rahat edemezsiniz.

dolor

Alıntı yapılan: eral - 28 Kasım 2015 - 17:53:09
oyunlarda çeşitli yöntemler denemelisiniz kısaca o ekran kartı ile pek bir şey yapamazsınız benzer bir ati karta sahip olduğumdan.
ve neredeyse tüm linuxları kullandığımdan biliyorum. ati kart ile ne tarafta olursanız olun pek rahat edemezsiniz.

windowsla performans veriyor aslındada linuxda daha iyi verir diye düşündüm ama neyse :)

ata1

söylediklerimi yanlış anlamayın . kullanırsınız ama çok fazla bir şey beklemeyin anlamında söyledim .linux ile yapılacak çok şey var .hayat sadece oyunlardan ibaret değildir .
steam üzerinden birçok oyunu oynarsınız da

neynefes

Amaç oyun olduğu için böyle bir yönlendirme yaptık. @eral'ın da dediği gibi birçok oyunu oynarsınız ama ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.

dolor

Alıntı yapılan: eral - 28 Kasım 2015 - 20:57:13
söylediklerimi yanlış anlamayın . kullanırsınız ama çok fazla bir şey beklemeyin anlamında söyledim .linux ile yapılacak çok şey var .hayat sadece oyunlardan ibaret değildir .
steam üzerinden birçok oyunu oynarsınız da

Yazılım ihtiyacımı windowstada karşılayabiliyorum. Kaynak tüketimi benimki gibi sistemlerde fazlaca olduğu için  linuxdan deneyelim dedik ama ati amd sorunlu :) Neyse değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu arada arada bir lubuntuda çalışıyorum çok performanslı :D :D

ata1

sistem tüketimi ve hız olarak isteğinizi kesinlikle karşılayacaktır linux

dolor

Alıntı yapılan: eral - 29 Kasım 2015 - 03:01:25
sistem tüketimi ve hız olarak isteğinizi kesinlikle karşılayacaktır linux

Archlinux mu lubuntu mu zorin os lite mi sence ?  ::)

ata1

arch kullanmak için oldukça fazla deneyim ister . ayrıca arch kurulumu öyle ileri ileri ile değil tabi manuel kurulumda . yardımcı programlar var .
ama bence arch kullanaacak bir kişi en azından genel komutları ve ne işe yaradıklarını ayrıca olası problemler de en azından bir çoğunda yardım almadan
başa çıkacak seviyede linux kullanıcısı olmalı . arch için bulacağınız desteklerde çoğunlukla yabancı kaynaklı bu nedenle de ingilizce en az seviyede olsa da bilinmeli

seron

Alıntı yapılan: dolor - 29 Kasım 2015 - 02:55:23

Yazılım ihtiyacımı windowstada karşılayabiliyorum. Kaynak tüketimi benimki gibi sistemlerde fazlaca olduğu için  linuxdan deneyelim dedik ama ati amd sorunlu :) Neyse değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu arada arada bir lubuntuda çalışıyorum çok performanslı :D :D
Arkadaşım Lubuntuyu ben de kullandım hız konusunda jet gibidir. Ama bir süre sonra sapıtmaya başladı ben de sildim. Bak aşağıda kaynak kullanımını veriyorum inanamazsın. Normalde 145MB ram kullanımı varken bir ara 81MB ye düşünce şaşırıp bu ekran fotosunu çekmiştim:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

dolor

Alıntı yapılan: seron - 29 Kasım 2015 - 17:57:06
Alıntı yapılan: dolor - 29 Kasım 2015 - 02:55:23

Arkadaşım Lubuntuyu ben de kullandım hız konusunda jet gibidir. Ama bir süre sonra sapıtmaya başladı ben de sildim. Bak aşağıda kaynak kullanımını veriyorum inanamazsın. Normalde 145MB ram kullanımı varken bir ara 81MB ye düşünce şaşırıp bu ekran fotosunu çekmiştim:

donanım sapıtmasından dolayı mı sildin ? ozaman linux mint kuralım :)

seron

Alıntı yapılan: dolor - 30 Kasım 2015 - 18:48:42

donanım sapıtmasından dolayı mı sildin ? ozaman linux mint kuralım :)

Donanım sapıtması değil yazılım sapıtması :) kurulu bazı programlar sonradan sapıttı; hedgewars oyununun kısayolu bozuldu, kaynak klasörden çalıştırmaya başladım.
WinFF programı doğru çalışmıyordu mesela 800x600 çözünürlüğe dönüştürmek isterken 8'e bir kez basıyordum, 88 çıkıyordu...
buna benzer birçok program ya sonradan sapıttı, ya da arızalı çalıştı. sistem de giderek sıyırmaya başladı. hatta @eral TW ile bağlanıp sisteme baktı, bunlar BUG'a benziyor dedi.

İlla ki Ubuntu istemem dersen Linux Mint 17.2 Cinnamon öneririm. Gayet güzel ve gelişmiş yapmışlar...

dolor

şu an en gelişmiş ubuntu mu linux cinamon mu ?

neynefes

Şimdi "en gelişmiş" beklentiniz nedir? En azından beklentilerinizi detaylandırırsaniz daha net cevaplar yazmak isterim.

Hani birisi işletim sistemi diğeri masaüstü ortamı..

dolor

Alıntı yapılan: neynefes - 02 Aralık 2015 - 22:33:12
Şimdi "en gelişmiş" beklentiniz nedir? En azından beklentilerinizi detaylandırırsaniz daha net cevaplar yazmak isterim.

Hani birisi işletim sistemi diğeri masaüstü ortamı..

Yazılım amaçlı localhost kurup sakin sakin sıkıntısız çalışmak :)

neynefes

Reverser

Ubuntu, Fedora, Mint, Manjaro gibi dağıtımlardan yürümeye başla o halde.

XFCE ROCKS !