BOOT KURTARMA

Başlatan eguven, 28 Kasım 2015 - 00:47:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eguven

Selam;
Windows 10 kurulu makinamın yanına ek olarak Ubuntu kurdum sonra Ubuntu yu kaldırmak istedim ama boot hatası verdi. Windows 10 DVD sini kullanarak MBR kurtarma işlemini yapamadım gene hata vermeye devam etti. Sistemi açabilmek için tekrar ubuntu kurdum. Bu işlemi nasıl yapabilirim, ubuntu yu kaldırmak istiyorum. MBR olayını nasıl onarabilirim

ata1

neynefes

Bios üzerinden boot sekmesine göz attınız mı acaba? Ubuntu MBR 'yi bozmaz normal şartlarda.

eguven

Alıntı yapılan: neynefes - 28 Kasım 2015 - 01:30:04
Bios üzerinden boot sekmesine göz attınız mı acaba? Ubuntu MBR 'yi bozmaz normal şartlarda.
Hayır, yanlış anladınız galiba. Şuan windows 10 ve ubuntu kurulu diskte. ubuntu yu kaldırdıktan sonra açılmıyor boot hatası veriyor.

ata1

windowsa boot repaır yapmalısınız. verdiğim  bağlantıda anlatılmış komut satırından yapmak

neynefes

Hayır sizi gayet iyi anladım. Dediğimi de tekrar edeceğim. Ubuntu kurulurken MBR üzerinde bir oynama yapmaz. Bios üzerinden boot sekmesine bakabilir misiniz? Bende iki başlatıcı bulunuyor HDD kısmında. Biri windows diğeri Ubuntu.

eguven

Bende de şuan iki seçenek buluyor boot seçeneğinde Ubuntu ve Windos.
Ama ubuntu yu kaldırdığım anda windows a düşmüyor boot hatası veriyor.
ubuntu grub kullanıyor çünkü.

plazma

neynefes

Biostaki Boot üzerinde windows'u seçip sonrasında Ubuntu kısmını biçimlendirebilirsiniz.

betseg

[ -d /sys/firmware/efi ] && echo UEFI || echo BIOS
Komutun çıktısına göre hangi şekilde boot olduğunu öğrenebilirsiniz.

ata1