[Çözüldü] BİOS Boot Etme Hatası : Searching for Boot Record from USB RBD-FDD...

Başlatan -DıLgEş-, 25 Kasım 2015 - 20:28:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

eral biosu kandıramayız. Ha şöyle, bazı anakartların biosu güncelendiğinde görebiliyor USBleri. Ama bunu yapmak için yanlış bilmiyorsam windows yüklü olması gerekiyor ki yine aynı kapıya çıkıyoruz.

nurullah, bahsi geçen bilgisayar eski P4 bilgisayarlardan. Esasen taş gibi makineler bunlar, ben çok kullandım. Ama mesele şu ki win7de sorun çıkarabilir. Çünkü bu bilgisayarlar piyasaya çıktıklarında daha vista bile piyasaya çıkmamıştı. Dolayısıyla hem performans hem de uyumsuzluk sorunu ile karşılaşabilirsin. Win7 boştayken 1 ila 1.2 GB kadar ram kullanıyor. Senin makine 512MB DDR ekran kartı paylaşımından dolayı da düşük gözüküyor.

Netice: o isoyu CD den gösterttin gösterttin; gösteremezsen kuramazsın. Önce windows bile kurmuş olsan, kurulan usb sürücüleri sadece windowsta çalıştığı için linux için bios yine usb'yi görmeyecektir.

Benim buraya kadar anlattıklarım birkaç bilgisayara bakım yapmam ve bazı makalelerden okuduğum ile sınırlı. Belki de yanıldığım noktalar vardır. Şayet cd ile başlatamadıysan:
1- CD deki iso bozuktur ya da bootable olarak yazdırılamamıştır,
2- CD okuyucun eskimiştir, düzgün/hiç okumuyordur. 

Benim aklıma gelenler bunlar...

Hah! Unutmadan:
Linux işletim sistemi kurulu bir harddisk, başka bir bilgisayara takılınca açılıyor ve program vb kuruluyor. Ben evimde internet olmadığı için program yüklemek için harddiskimi söküp internet kafeye getiriyor, bağladığım makinede programları kuruyor, sonra eve geri götürüp takır takır çalıştırıyordum. Eğer laptopun harddiskini çıkarıp başka bir makinede internetsiz kurulum yapabilirsen, laptopa geri takıp daha sonra internete bağanarak sürücüleri almasını sağlayabilirsin.

Bu da bir fikir ;)

-DıLgEş-

Yalnız şu şekilde linuxu live olarak açabiliyorduk...

Windows kuruluyken unetbootini actim, iso kalibini windowsun bulundugu disk bolumune isoyu yazdiriyordum.. Acilista windows veya unetbootin seciliyordu.. Manjaro lxde bu sekilde live olarak acildi.. Tam cli ile kurulum dokumanlarini arastiriyordum, e posta geldi ve bana tum diski bicimlendirdigini soyledi...

O yuzden boyle oldu..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 26 Kasım 2015 - 16:31:04
Yalnız şu şekilde linuxu live olarak açabiliyorduk...

Windows kuruluyken unetbootini actim, iso kalibini windowsun bulundugu disk bolumune isoyu yazdiriyordum.. Acilista windows veya unetbootin seciliyordu.. Manjaro lxde bu sekilde live olarak acildi.. Tam cli ile kurulum dokumanlarini arastiriyordum, e posta geldi ve bana tum diski bicimlendirdigini soyledi...

O yuzden boyle oldu..
İlginç bir durum...
O zaman yeni bir windows XP kurup çipset sürücülerinden başlayarak tüm driverleri yükleyelim. Aynı işlemi e-postalara falan bakmadan :) yürütelim.
Bakalım ne oluyor...
Çok ufa bir ayrıntı ama ben ısrar ve inatla UUI (universal USB installer) kullanıyor ve öneriyorum. Şimdiye kadar hiç sorun yaşatmadı bana... isoyu gösterirken de daima oradaki linux distrolarını değil "başka bir distro dene (try other distro)" seçeneğini seçiyorum. Sonuç hep başarılı oluyor.

-DıLgEş-

UUİ deyince anlamadim, universal usb installer ben var, bir de onu deneriz olmadi yarin winXP iso kalibi yukleriz, cdye yazdiririz...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

heartsmagic

Windows bağlantısını kaldırdım, biliyorsun bu şekilde paylaşımlara müsaade etmiyoruz :)
Başlığı da hızlıca geçtiğim için sorma ihtiyacı hissettim, CD'den de mi önyüklenemiyor bizim sistemler? Windows yüklenebiliyorsa neden bizim dağıtımlar olmuyor? 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicWindows bağlantısını kaldırdım, biliyorsun bu şekilde paylaşımlara müsaade etmiyoruz
Başlığı da hızlıca geçtiğim için sorma ihtiyacı hissettim, CD'den de mi önyüklenemiyor bizim sistemler? Windows yüklenebiliyorsa neden bizim dağıtımlar olmuyor? 
Henüz CD ile denemedik ama olmayacağını tahmin ediyorum... Windowsun önyüklenmesi, bir tuşa basın ile çok kolay oluyor... Bios ćok eski olduğundan ne yapacağımı bilmiyorum..

heartsmagic

BIOS eski de olsa neticede CD ile önyükleme yapılabiliyor olması lazım. Fi tarihindeki makineler bile yapılabiliyorsa söylediğin sistemde kolayca olması gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: heartsmagicBIOS eski de olsa neticede CD ile önyükleme yapılabiliyor olması lazım. Fi tarihindeki makineler bile yapılabiliyorsa söylediğin sistemde kolayca olması gerekiyor.
Peki deneyeceğiz, denemeden olmaz..

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Kasım 2015 - 14:00:58
BIOS eski de olsa neticede CD ile önyükleme yapılabiliyor olması lazım. Fi tarihindeki makineler bile yapılabiliyorsa söylediğin sistemde kolayca olması gerekiyor.
Evet zaten yukarıda da bunu belirtmiştik. USB'den boot edilemediği için CD/dvd ile başlatması gerekiyor. Bu sefer muhtemelen açılacaktır.

Nurullah n'oldu? Denemedin mi daha?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seronAlıntı yapılan: heartsmagic - Bugün, 14:00:58BIOS eski de olsa neticede CD ile önyükleme yapılabiliyor olması lazım. Fi tarihindeki makineler bile yapılabiliyorsa söylediğin sistemde kolayca olması gerekiyor.Evet zaten yukarıda da bunu belirtmiştik. USB'den boot edilemediği için CD/dvd ile başlatması gerekiyor. Bu sefer muhtemelen açılacaktır.

Nurullah n'oldu? Denemedin mi daha?
2 boş CD aldım ama manjaro-lxdeyi yanlışlıkla sildim, zaten lubuntuyu da yükleme yapmadığı için sildim.. Kalıp olarak elimde bir tek ubuntu, kubuntu, manjaro-xfce ve androidx86 var. Androidx86 yı yazdıracağım o da yarına kaldı. :'( :'( :'(

seron

Androidi CDye yazdırmadan evvel şunu söyliyeyim:
Ben hem bir önceki sürümü hem de yeni sürümünü CD'ye yazdırdım ama kuramadım; yalnız ikisi de LIVE olarak gayet de çalışıyor. Yeni sürüm bir kez donmuştu. Bu nedenle yapacağın şey için acale etme, sorun yok. Müsait olduğunda indirir, denemelere devam edersin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seronAndroidi CDye yazdırmadan evvel şunu söyliyeyim:
Ben hem bir önceki sürümü hem de yeni sürümünü CD'ye yazdırdım ama kuramadım; yalnız ikisi de LIVE olarak gayet de çalışıyor. Yeni sürüm bir kez donmuştu. Bu nedenle yapacağın şey için acale etme, sorun yok. Müsait olduğunda indirir, denemelere devam edersin.
Tavsiyeniz icin tesekkurler.. Android kurmaya niyetli degilim ancak cdden onyukleme olacak mı bunu gormek icin yazdirabilirim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Kasım 2015 - 22:12:05

Önemli bir ayrıntı olabilir. BİOS 2002 yılından kalma... Ya bu BİOS'un hiç mi pili bitmez, hiç mi flash disk boot etmez o zaman niye ürettiler bu belayı...

seron

BIOS pilinin bitmemesine niye kızdığını anlamadım :D Daha iyi ya... O orjinal pilden bulunmuyor piyasada; hep kısa srede biten çakma pil.

Anakarta gelince 2002 oldukça eski bir tarih... O yıllarda ben Liseyi yeni bitirmiş ÖSS dershanelerine gidiyordum ve Windows 98 yeni yeni terk edilmeye başlamış, XP ise tam olarak yaygınlık kazanmamıştı. Aynı şekilde o yıllarda flaş bellekler de yaygın kullanılmıyor 256MB lik (GB değil haaa; MB) flaşbellekler DELİ PARA'ya satılıyordu. Bırak USB den başlatmayı, eğer 40GBlik bir harddisk'in varsa, kral oluyordun. Ram lar ise 128MB ve 256MB civarında oluyordu :)

Yani anlayacağın o yıllarda anakart firmaları ürettikleri anakartlara böyle gereksiz bir cihazla(USB bellek) başlatma özelliği ekleme gereği duymamışlardı henüz ;D

Anladın?

-DıLgEş-

Eğer laptop benim olsaydı kesin camdan aşağı atardim. Sonra asagi inip, parcalari toplar atesin icinde yakardim.. :) :)

seron

Gerek yok, eski makineler hor görülmemeli bence. Çünkü bence "kötü bilgisayar" olmaz; "ihtiyacı karşılamayan" bilgisayar olur. O makineye güzel bir XP kurulup idare ededururken bir yandan da Linux yükleyip kurcalaya kurcalaya güzel güzel öğrenilir. Ama çok büyük bir hız beklemek doğru olmaz.

Konu kaynıyor... Uygun zamanda CD okuyucu üzerinden kurulumu yapmayı dene de konuyu çözüme kavuşturalım.

plazma

Cd okuyorsa minimal kalıp ile deneyebilirsiniz eğer normal kalıplar cd ye sığmıyorsa manjaroda da minimal kalıp olması lazım.

ata1

Alıntı yapılan: plazma - 28 Kasım 2015 - 03:36:29
Cd okuyorsa minimal kalıp ile deneyebilirsiniz eğer normal kalıplar cd ye sığmıyorsa manjaroda da minimal kalıp olması lazım.

o  dertli elindeki minimal manjaro isoyu kaza ile silmiş  :)) :))

AzMaN

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 25 Kasım 2015 - 20:59:47
Acaba CD okuyacak mi belali laptop??
CD Rom kabul ediyor abiler
Ben leptopun sahibi bana yardim ederseniz çok mutlu olurum kurtulmadim bu windows'tan kurtulmak isterken artik hiç bir işletim sistemi yüklü değil ve artik çaresisim
Eski püskü bir işletim sistemi kurtulmam gerekiyor
I love Arch Linux...

ata1

manjaro lxd indirip yazdırın cd ye arkadaşın biliyor hangisi olduğunu .

seron

Alıntı yapılan: furkan47 - 29 Kasım 2015 - 15:28:54
Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 25 Kasım 2015 - 20:59:47
Acaba CD okuyacak mi belali laptop??
CD Rom kabul ediyor abiler
Ben leptopun sahibi bana yardim ederseniz çok mutlu olurum kurtulmadim bu windows'tan kurtulmak isterken artik hiç bir işletim sistemi yüklü değil ve artik çaresisim
Eski püskü bir işletim sistemi kurtulmam gerekiyor
@eral'a katılıyorum dediği sürüm olur ya da Xubuntu, Kubuntu da deneyebilirsin. O sistemde barut gibi çalışacaktır bunlar. eğer meraklı isen Peppermint de deneyebilirsin... sana tavsiyem belli bir işletim sistemi üzerinden devam et. o bilgisayar öğrenmen için birebir çünkü bozulacak kaygın olmaz nasıl olsa eski diye barsaklarına kadar terminal vb kurcalayıp öğrenebilirsin. ;D

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seronAlıntı yapılan: furkan47 - Bugün, 15:28:54Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 2015-11-25, 20:59:47Acaba CD okuyacak mi belali laptop??CD Rom kabul ediyor abiler
Eski püskü bir işletim sistemi kurtulmam gerekiyor@eral'a katılıyorum dediği sürüm olur ya da Xubuntu, Kubuntu da deneyebilirsin. O sistemde barut gibi çalışacaktır bunlar. eğer meraklı isen Peppermint de deneyebilirsin... sana tavsiyem belli bir işletim sistemi üzerinden devam et. o bilgisayar öğrenmen için birebir çünkü bozulacak kaygın olmaz nasıl olsa eski diye barsaklarına kadar terminal vb kurcalayıp öğrenebilirsin.
Yine sokaga cikma yasagi..

ata1

tablette usb girişi yok mu ? flasha direk atsan tablet üzerinden yani taşısan

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: eraltablette usb girişi yok mu ? flasha direk atsan tablet üzerinden yani taşısan
Mebin tabletleri sıkı güvenlikli... Yani bilgisayara veri girmesine izin vermiyor..

ata1

kardeşim elindeki flash belleği tablete takıp indirdiğin dosyayı kopyala yapıştır yapacaksın ne güvenliği o ?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: eralkardeşim elindeki flash belleği tablete takıp indirdiğin dosyayı kopyala yapıştır yapacaksın ne güvenliği o ?
Mebin tablettelerinde hafiza karti veya flash bellek girisi yok ki.. Bir tek usb kablo ile bilgisayara baglanacagiz o da olmuyor.. MDM izin vermiyor..