[Çözüldü] BİOS Boot Etme Hatası : Searching for Boot Record from USB RBD-FDD...

Başlatan -DıLgEş-, 25 Kasım 2015 - 20:28:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Bir *dizüstü bilgisayarıma Linux kuracağız ancak hiçbir sistem kurulu değil.. Bios flash diski boot edemiyor ve asagidaki hatayi veriyor:

Searching for Boot Record from USB RBD-FDD...

Bu hatanın çözümünü bilen var mı? Yardımlarınızı bekliyorum...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

"USB flaş diskten başlangıç kaydı aranıyor..." diyor.

Flaşa düzgün yazdırdınız mı?
Neyle yazdırdınız? UUI öneririm.
ISO yu yazdırırken hatalı yazma oluşmuş, ya da ISO hasarlı/hatalı olabilir mi?
Flaşta bozuk hücreler olabilir mi? Kaç yıllık bir flaş bellek o?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seron"USB flaş diskten başlangıç kaydı aranıyor..." diyor.

Flaşa düzgün yazdırdınız mı?
Neyle yazdırdınız? UUI öneririm.
ISO yu yazdırırken hatalı yazma oluşmuş, ya da ISO hasarlı/hatalı olabilir mi?
Flaşta bozuk hücreler olabilir mi? Kaç yıllık bir flaş bellek o?
Ayni flasha kendim sisteme linux kurdum, rufus ile yazdirdim ve sorun flash disk yazdirma programlarinda degil... Flash bellegim daha 3 aylik ama biosu sorarsaniz cok eski...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

Hmm... Diğer konunuzdan gördüğüm kadarıyla P4 512RAM 40GB Harddiskli eski bir sisteme kurmaya çalışıyorsunuz. Belki de BIOS uyumsuz olabilir.

CD ile denediniz mi?

-DıLgEş-

seron

Bilmiyorum, fakat dediğiniz gibi esi bios o iso'yu bootable olarak görmüyor ise, cd den de görmeme ihtimali var. Ancak eski anakartlarda sürücüler yüklenmeden USB desteği omayabiliyor. Ama IDE arayüzünden CDromları sorunsuz okuyor. O yüzden bir de CD den denemekte fayda olabilir.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seronBilmiyorum, fakat dediğiniz gibi esi bios o iso'yu bootable olarak görmüyor ise, cd den de görmeme ihtimali var. Ancak eski anakartlarda sürücüler yüklenmeden USB desteği omayabiliyor. Ama IDE arayüzünden CDromları sorunsuz okuyor. O yüzden bir de CD den denemekte fayda olabilir.
Bir CD yazdirma programı rica edebilir miyim?

seron

;D
Ben Antalya'dayım. Buradan göndermem zor ;) ;D
Linux için > Brasero'nun kalıp yazdır seçeneği ile,
Windows için > Burn Aware'nin iso yazdırma aracı ile, veya;
                     Nero ile yapılabiliyor.

Linux'da terminalden de yapılabiliyor ama ben bilmiyorum :-[

ata1

linux ile yapacaksan xfburun manjaroda kurulu gelir  ;D manjaro üstünde isen menü donatılara bak

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: erallinux ile yapacaksan xfburun manjaroda kurulu gelir  manjaro üstünde isen menü donatılara bak
Xfburn onyukleyiciyi kurabilecek mi?

ata1

-DıLgEş-

ata1

Uçbirim de komutu ile flas belleğinzin sdX olduğunu öğrenin

fdisk -l

flash bellege format atmak için

mkdosfs -F 32 -I /dev/sdX

iso yazdırmak için iso kalıbunın bulunduğu bölümde terminali açın root olarak sdX olan X yerinede sizin flash adını yazn genel de sdb olur

dd if=iso_kalibinin_ismi.iso of=/dev/sdX bs=4M

terminalde flash yazdırmak için

seron

Anakart flaşı görmüyor sanırım. CD ile bir denesin, olmazsa tekrar bakarız...

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: seronAnakart flaşı görmüyor sanırım. CD ile bir denesin, olmazsa tekrar bakarız...
laptopta windows kuruluyken görüyordu...

seron

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 25 Kasım 2015 - 21:21:41
Alıntı yapılan: seronAnakart flaşı görmüyor sanırım. CD ile bir denesin, olmazsa tekrar bakarız...
laptopta windows kuruluyken görüyordu...
Windows üzerinden anakart sürücüleri yüklü olduğu için görüyordu. Eski anakartların huyudur; bir işletim sistemi ve sürücüler kurulmadan usbler -tam anlamıyla- çalışmaz. Modern donanımlarda bu sorun giderilmiştir. Sizin o anakartta başlangıç yapmanızın tek yolu var: IDE veya SATA kanalı kullanarak BOOT etmek. Yine olmuyorsa... bilmiyorum...
CD-DVD sürücüsü daha başlatılabilirdir. Ama kafama takılan birşey daha var: peki siz ona ne yüklüyorsunuz? CD ye sığacak mı? ufak bir distro kurmaya çalışıyorsanız CD'yi zorluyor. Örneğin ben Lubuntu kurmuştum. anasayfasında CDye sığabileceği yazıyordu ama sığmadı, DVDye yazdırdım. Aynı şekilde peppermint, elementary CDye sığıyor.

ata1

seron

Alıntı yapılan: eral - 25 Kasım 2015 - 21:33:07
seron manjaro lxde ne kadar cd ye yazılabilir mi sence ?
Daha önceki muhabbetlerimizden bildiğim kadarıyla yazılabilir. ;D Fakat ben manjaronun son sürümünü(KDE) indirdiğimde 1GB nin üzerindeydi yanlış hatırlamıyorsam.

-DıLgEş-

ata1

çok fazla var cd ye yazdırılabilir linux  ama önemli olan şey biosu kandırmak  ;D flasha kurulan linuxlar içinde pc ye kurulubilenide var ama önce kandırmamız gereken bios var sanırım

-DıLgEş-

ata1

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 25 Kasım 2015 - 21:40:05
Manjaro lxde iso kalibi 664 mb civari..

bu kalıp açıldığında yanı yakıldığında boyut artar  :'( ama farklı sürümler var yazdırılabilir .

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: eralAlıntı yapılan: nurullahisrgan - Bugün, 21:40:05Manjaro lxde iso kalibi 664 mb civari..
bu kalıp açıldığında yanı yakıldığında boyut artar  ama farklı sürümler var yazdırılabilir .
698 mb flash diske kopyalandi..

ata1

seron sürücüleri yükemenin bir yolu var mı . flash göstermek için yani live halınde olanı belki o şekilde olabilir . ha ayrıca windows kuruluyken de arkadaşlar falasdan değilde
diskten live olarak açıyorlarmış diğer konudan aklımda kalan

-DıLgEş-

@eral, hocam durum aynı... Değişen bi şey yok... Ayni hata, ayni mal bios...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2015 - 10:25:37

Bilgisayarcı, windows iso kalibini cdye yazarken biostan boot etmedi aksine acilista "cdden onyukleme icin bir tusa basin..." diyor ve kuruluma geliyor, linux icin boyle birsey yapabilir miyiz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2015 - 10:30:45

Once winxp kuralim sonra unetbootin ile cli uzerinden manjaro lxde kurariz... Ama bu son care olacak cunku once linux kurmak icin diger alternatifleri denemeliyiz, win7 format atabiliyorum ancak winxp hic denemedim...