Anahtarlık Kilidini Açmak ve Kilidi Doğrulamak

Başlatan Caghkan, 21 Kasım 2015 - 10:58:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Caghkan

Herkese merhaba,

Bir dönem Ubuntu kullanmayı denemiş ama sonra Windows'a geri dönmüştüm. Dün gece yeniden Ubuntu'ya geri dönüş yaptım :) Ubuntu hakkında bilgi sahibi değilim ve sizlere iki sorum olacaktır.

1) Ne zaman Google Chrome uygulamasını açsam, sistem hemen aşağıdaki ekranı gösteriyor. Bunu kaldırmanın bir yolu yok mudur? Yani sürekli anahtarlık kilidini açmak için şifre sormasın. Şifremi kaldırdığım halde bu bir çözüm olmadı, bu defa da şifre yokken ekran hiç kaybolmuyor...

2) Ubuntu Yazılım Merkezi her yeni program yükleceğimde de kilit doğrulaması soruyor, bunu da ortadan kaldırmanın bir yolu var mıdır?

-DıLgEş-

2. Sorunun cevabı çok kolay, o ekranı etkisizleştiremezsiniz. Çünkü program yüklenirken, dizinlere erişmek için izin istemektedir...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ata1

Caghkan

Cevaplarınız için teşekkür ederim, fakat Ubuntu 14.04 kurdum ve bu dediğiniz yerleri bulamadım. Her yerde donatılar diye bir bölüm aradım ama yok ya da ben bulamıyorum. Arama seçeneğini dahi kullandım ve o da bulamadı... Sistem ayarları altında da yok. Ne yapacağımı bilemedim.

matrax_41

Donatılar eski menü sisteminde kaldı. Parolalar ve anahtarlık uygulamasından anlatılan şeyi yapabilirsin. Fakat anahtarlıkları şifresiz hale getirirsen bütün şifrelerin pcde şifresiz bir şekilde depolanır.

Caghkan

Sorunu çözdüm sanırım.

Arama bölümüne parolalar yazınca "Parolalar ve Anahtarlar" diye bir şey geldi. Oraya girdikten sonra "Varsayılan anahtarlık" bölümüne sağ tuşla tıklayıp "Parola değiştir" bölümüne girip varolan parolamı yazıp yeni parola için boş bıraktım. Verdiği uyarıyı da onaylayıp bilgisayarımı baştan başlattıktan sonra tekrar şifre sormadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Kasım 2015 - 10:03:21

Alıntı yapılan: matrax_41 - 22 Kasım 2015 - 10:01:16
Donatılar eski menü sisteminde kaldı. Parolalar ve anahtarlık uygulamasından anlatılan şeyi yapabilirsin. Fakat anahtarlıkları şifresiz hale getirirsen bütün şifrelerin pcde şifresiz bir şekilde depolanır.
Bu benim kişisel bilgisayarımdır. Şifrelerimin şifresiz bir şekilde depolanması herhangi bir sıkıntı yaratır mı?

matrax_41

Kesin bir şey olur demek tabi ki mümkün değil. Bu bir risk sadece. Olur da anahtarlık uzaktan(hack vs) veya fiziksel olarak birinin eline geçerse şifresiz olarak tüm şifrelerini görebilir. Örneğin chrome'da kaydettiğin tüm site şifreleri anahtarlıkta saklanır.

Düşük risk önemi yok dersen bu şekilde kullanabilirsin. Bu senin vereceğin bir karar.

PardusPars

Şu anda Linux Mint 20 xfce kullanıyorum ve aynı sorun bende de var. Ben de Opera ve Vivaldi' de aynı sorunu yaşıyorum. Opera ve Vivaldi' yi her açışımda Anahtarlık Kilidi Şifresi soruyor. Arkadaşların söylediği Parolalar ve Anahtarlar uygulamasına baktım ekteki resimdeki gibi üç adet şifre bölümü var. Bunun net bir çözümü yok mu? Linux konusunda acemiyim ve kurcalamaya çekiniyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

PardusPars

Alıntı yapılan: illedelinux - 26 Ağustos 2020 - 02:30:04
Alıntı yapılan: PardusPars - 25 Ağustos 2020 - 21:34:56
Bunun net bir çözümü yok mu?

sudo apt purge gnome-keyring -y

Teşekkürler yaptım ancak sanırım şimdi de Vivaldi ve Opera' da şifre kaydetme sorunu ortaya çıktı(sanırım bununla ilgili). Örneğin Twitter ve Facebook' a girişte şifre soruyor tarayıcı. Şifreyi giriyorum ve tarayıcı şifreyi kaydetmeyi öneriyor, kaydet diyorum. Laptobu kapatıp tekrar açıp tarayıcıya girdiğimde aynı sitelere tekrar şifre giriyorum. Bu tarayıcdan mı kaynaklanıyor yoksa şu koddan sonra mı oldu bilmiyorum. Misal aşağıda Vivaldi tarayıcının parolalar kısmının ekran görüntüsü var. Teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]