[Çözüldü] Laptop'a Arch Linux Kurulumu

Başlatan -DıLgEş-, 20 Kasım 2015 - 11:13:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AzMaN

Alıntı yapılan: betseg - 06 Aralık 2015 - 18:38:08
chroot'tan çıkmadan önce şunları yapın, sonra düzelir. Cidden.
# pacman -S grub
# grub-install --recheck /dev/sda
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Bakın ArchWiki ne diyor:
Alıntı yapılan: https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_guide#BIOS.2FMBRInstall the grub package. To search for other operating systems, also install os-prober:
Yani başka işletim sistemi lazımsa os-prober indirin diyor.

Tesekur' ederim  yarin arkasimle birlikte yapariz
Tamam
I love Arch Linux...

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: eralbaşlarındaki kareler root olmanız gerektiğini açıklar . Onları da yazmayın. 
Bi deneyelim bakalım olmazsa architect indirecem o da olmazsa ben bu BİOS'un...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

mhmtkrktr

Öncelikle kurulumun ana yapısını bilmen gerekir, Aksi durumda architect içerisinde karşılaşacağın seçenekleride doğru bir şekilde seçemez, kurulumu tamamlayamazsın.

Örneğin: Grub , ister tek bir işletim sistemi isterse çoklu farketmez, bu sistemin olmazsa olmazı. Grub'a alternatif seçenekler de vardır ancak sana uygun olan bu olduğu için diğerlerini karıştırmaya gerek yok.

Yaptığın kurulum hâlâ duruyorsa , chroot yaparak grub da dahil eksik paketlerin kurulumunu yapabilirsin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: mhmtkrktrÖncelikle kurulumun ana yapısını bilmen gerekir, Aksi durumda architect içerisinde karşılaşacağın seçenekleride doğru bir şekilde seçemez, kurulumu tamamlayamazsın.

Örneğin: Grub , ister tek bir işletim sistemi isterse çoklu farketmez, bu sistemin olmazsa olmazı. Grub'a alternatif seçenekler de vardır ancak sana uygun olan bu olduğu için diğerlerini karıştırmaya gerek yok.

Yaptığın kurulum hâlâ duruyorsa , chroot yaparak grub da dahil eksik paketlerin kurulumunu yapabilirsin.
Yaptığım kurulum hâlâ durmuyor, o yüzden yarın grub dahil olmak üzere herşeyi yeniden kuracağım..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

ata1

-DıLgEş-

Teşekkürler.. Sistemi kurduktan sonra mutlaka bakarım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2015 - 11:53:03

Grub kurduktan sonra kurulum hali, grub arch linuxu acamiyor:

Buradaki Kaynak Üzerinden Gittim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2015 - 12:53:50

Şimdi kendime Arch Linux kuruyorum ama bu sefer başka bir yerden bakıp kuruyorum, bakalım CD'den mi sorun var, yoksa baktığımız kaynaktan mı?

tlg

Alıntı YapSon olarak /etc/mkinitcpio.conf dosyasını ayarlayalım;

mkinitcpio -p linux

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: tlgAlıntıSon olarak /etc/mkinitcpio.conf dosyasını ayarlayalım;

Kod: [Seç]mkinitcpio -p linux
Onu yaptım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2015 - 13:55:48

Bende de kurulmadı... Aynı resimdeki çıktılar bende de geçerli..

cumali

Alıntı yapılan: MaRJiNaL - 06 Aralık 2015 - 21:45:43
Buradaki Kaynak Üzerinden Gittim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2015 - 12:53:50

Şimdi kendime Arch Linux kuruyorum ama bu sefer başka bir yerden bakıp kuruyorum, bakalım CD'den mi sorun var, yoksa baktığımız kaynaktan mı?

Bahsettigin kaynak güncel degil.  Forumda anlatımı yapılan Archkur ( Arch Linux yükleyici ) 2015 başlıklı konudan faydalanabilirsin. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47929.msg548426#msg548426

-DıLgEş-

Simdilik bu kalibi kullanmak mumkun degil.. :'(

cumali

Alıntı yapılan: MaRJiNaL - 07 Aralık 2015 - 14:10:43
Simdikik bu kalibi kullanmak mumkun degil..

Archkur iso kalıbını mı kastediyorsun?  Şu an çalışıyor ve sorun yok. http://sourceforge.net/projects/archkurtest/files/archkur/

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: cumaliAlıntı yapılan: MaRJiNaL - Bugün, 14:10:43Simdikik bu kalibi kullanmak mumkun degil..
Archkur iso kalıbını mı kastediyorsun?  Şu an çalışıyor ve sorun yok. http://sourceforge.net/projects/archkurtest/files/archkur/
Bu laptop, CD kabul ediyor ve burada sokaga cikma yasagi nedeniyle CD bulamayiz..

cumali

Anladım, eger yanınızda USB bellek varsa indirdigin iso kalıbını bu USB bellege yazdırıp kurulum yapabilirsin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: cumaliAnladım, eger yanınızda USB bellek varsa indirdigin iso kalıbını bu USB bellege yazdırıp kurulum yapabilirsin.
Laptop, CD kabul ediyor.. Usb boot edemiyoruz üstadım..

AzMaN

Alıntı yapılan: MaRJiNaL - 07 Aralık 2015 - 14:22:20
Alıntı yapılan: cumaliAnladım, eger yanınızda USB bellek varsa indirdigin iso kalıbını bu USB bellege yazdırıp kurulum yapabilirsin.
Laptop, CD kabul ediyor.. Usb boot edemiyoruz üstadım..
I love Arch Linux...