[Çözüldü] Laptop'a Arch Linux Kurulumu

Başlatan -DıLgEş-, 20 Kasım 2015 - 11:13:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: betsegfdisk filan bilmiyorum ama parted ile şöyle:
Kod: [Seç]# parted /dev/sda
(parted) mklabel msdos
(parted) mkpart ext4 1MB 39GB
(parted) mkpart linux-swap 39GB 40GB
(parted) quit 
Kafam karıştı bunu uyguladıktan sonra tekrar mı Arch kurayım?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

betseg

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: betsegEvet, sda'ya.
Tamam!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Aralık 2015 - 13:56:03

Buraya ne yazayım?

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

mhmtkrktr

Tamamını okumaya çalıştım ancak kaçırdığım bir noktamı var? anlayamadım. 40GB XP kurulu eski bir bilgisayarda GPT bölümü olmaz diye düşünüyorum. O ilk paylaştığın resimde ki ekranda ne kadar beklemiştin. Orada hata vermemiş. İso diskinin hazırlanma sürecinde biraz beklemen gerekir. Aynı bölümde tekrar , ama bu defa bir sonraki mesajı bekleyerek deneyebilirmisin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: mhmtkrktrTamamını okumaya çalıştım ancak kaçırdığım bir noktamı var? anlayamadım. 40GB XP kurulu eski bir bilgisayarda GPT bölümü olmaz diye düşünüyorum. O ilk paylaştığın resimde ki ekranda ne kadar beklemiştin. Orada hata vermemiş. İso diskinin hazırlanma sürecinde biraz beklemen gerekir. Aynı bölümde tekrar , ama bu defa bir sonraki mesajı bekleyerek deneyebilirmisin.
O bolumde onceden 2 saat bekledigim oluyordu...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Aralık 2015 - 14:37:25

http://www.sysopt.com/showthread.php?177415-Hangup-on-quot-Searching-for-Boot-Record-from-IDE-0-OK-quot

Şöyle bişey buldum, okumaya çalışacağım..

mhmtkrktr

Pentium IV ve 400MB ram. Hevesini kırmak istemem ancak, amacın öğrenmek değilde kullanmaksa  , ( kullanıcı olarak ) o bilgisayardan en iyi verimi yine XP ile alabilirsin. Bunu söylememin birden çok sebebi var. İstersen anlatmaya çalışırım ama yinede tercih senindir.
Yinede denemek istersen, Arch kurulumu için en ideal ortam (yeni kullanıcılar için) CD ile kurulum. İndirdiğin iso kalıbı DVD gerektirmez. Normal bir CD ye yazdırıp deneyebilirsin.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: mhmtkrktrPentium IV ve 400MB ram. Hevesini kırmak istemem ancak, amacın öğrenmek değilde kullanmaksa  , ( kullanıcı olarak ) o bilgisayardan en iyi verimi yine XP ile alabilirsin. Bunu söylememin birden çok sebebi var. İstersen anlatmaya çalışırım ama yinede tercih senindir.
Yinede denemek istersen, Arch kurulumu için en ideal ortam (yeni kullanıcılar için) CD ile kurulum. İndirdiğin iso kalıbı DVD gerektirmez. Normal bir CD ye yazdırıp deneyebilirsin.
Bu laptop benim degil, arkadasimin. Bu kurulumu bana devretti. İsterseniz bu konu hakkinda konusulan diger konuyada bakin:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=49613.0
Burayi okuduktan sonra devam edelim, lxde irtami live olarak o laptopta iyi calisiyor..

mhmtkrktr

Ben zaten senin değil arkadaşının olduğu için bunu söylemiştim. Live olarak çalıştırmakla , kurulum yaparak kullanmak aynı şey değil. Arch o bilgisayar üzerinde çalışmaz mı? Tabii ki çok iyi çalışır ama Lxde veya daha ideal Openbox ile çalışır. Bu ortamlar deneyimsiz kullanıcıyı çileden çıkartıp Linux düşmanı da yapabilir. :) Ayrıca normal bir kullanıcının muhtemel en çok kullanacağı tarayıcı olacak, dolayısıyla flash vb eklentiler olacaktır. Openbox da kursan kullanacağın tarayıcı aynı olacak. Örn: chromium veya firefox kullansan, flash eklentisi windows da olduğundan daha çok donanım isteyecek.
Bu kurulum dosyaları yönetmek veya benzeri ortam işleri için avantaj sağlayacaktır ama internet ortamı için bir artısı olmamakla birlikte dezavantaj olma olasılığı daha fazla.

Yinede kurmak istiyorum dersen , arch veya architect kalıbını Cd ye yazdır. Takıldığın yerlerde yardımcı olmaya çalışalım.

Architect : http://sourceforge.net/projects/architect-linux/files/?source=navbar

Not : Swap alanını diskin  en başına ve en azından 1.5 - 2GB kadar ayırman daha iyi sonuç almanı sağlayabilir.

-DıLgEş-

Zaten kuramadım parted ile bicimlendirilen alan baglanamdi.. Bu yuzden kuruluma girmedim ama asagidaki sekilde diski bicimlendirdikten sonra baglandi:

mkfs.msdos /dev/sda1

Bu komut ile mi kurulum yapsam, hadi yaptim diyelim acilista o hata gelmeye devam edecek mi? Bos yere 2 saat ugrasmayalim..

mhmtkrktr

mkfs.ext4 /dev/sda1
olarak dene. Daha önce bağlanmamasının farklı bir sebebi vardır.

ata1

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 06 Aralık 2015 - 16:22:41

Architect : http://sourceforge.net/projects/architect-linux/files/?source=navbar

Not : Swap alanını diskin  en başına ve en azından 1.5 - 2GB kadar ayırman daha iyi sonuç almanı sağlayabilir.

sana verilen iso çok kolay bir kurulum sağlar aynı ubuntuya benzer arayüz ile kurmanı sağlar bunla dene ayrıca dillerde Türkçe de var anlayarak görerek yap.
iso boyutu 357.6 MB

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: mhmtkrktrKod: [Seç]mkfs.ext4 /dev/sda1olarak dene. Daha önce bağlanmamasının farklı bir sebebi vardır.
Bununla kurulum yaptım zaten hata yine aynı hata..

betseg

betseg

Ayrıca duzeltme:
# parted /dev/sda
(parted) mklabel msdos
(parted) mkpart primary ext4 1MB 39GB
(parted) mkpart primary linux-swap 39GB 40GB
(parted) quit

ata1

grub için önce kurulum bitmesi gerekli değil mi? yani kurulum ve sonrasındaki yapılandırma . hangi aşamadasınız .

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: betsegGRUB'u nasıl kurdun?
GRUB kurmadım çünkü laptopta yalnızca tek bir işletim sistemi olacak o da Arch Linux..

ata1

disk bölümleri nasıl oluşturuldu ve nasıl kaydedildi fdisk ile kayıt işlemi (w) ile olur . ne kullanıldı hangi anlatım örnek alındı?

kimisi işlemi cfdisk ile anlatır kimiside fdisk ile

-DıLgEş-

betseg

GRUB yüklemediyseniz sistem nasıl açılsın :)

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: betsegGRUB yüklemediyseniz sistem nasıl açılsın
Grub'tan sorun olmaz, zaten tek isletim sistemi... Ama sizin hatrınız için yarın GRUB yükleyip denerim..

betseg

GRUB sistem açılması için gereken şey zaten. O olmazsa BIOS, neyi açacağını nereden bilsin :)

ata1

;D iyi de yapılandırma yapmamış ki ne açacak ? yani önce tty ekranına düşüp yapılandırma yapmalı ki grubu kursun ben mi yanlış anlıyorum arkadaşı ?

AzMaN

Merhaba Ben laptopun sahibi  3 hafta`dir   bununla ilgileniyoruz bundan arkadasim bu konuyu acti yardim ederseniz iyi olur artik bilgisayarlardan nefret etmeye basliyom
:(  yukememize ramen elbet biyerden hata veriyor yardim edersiniz dunyada en mutlu kisi ben olurum  lutfen

Not: kilavyem bozuk oldugu icin degisi yaziyom bide ingilizce
I love Arch Linux...

betseg

chroot'tan çıkmadan önce şunları yapın, sonra düzelir. Cidden.
# pacman -S grub
# grub-install --recheck /dev/sda
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Bakın ArchWiki ne diyor:
Alıntı yapılan: https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_guide#BIOS.2FMBRInstall the grub package. To search for other operating systems, also install os-prober:
Yani başka işletim sistemi lazımsa os-prober indirin diyor.

ata1

başlarındaki kareler root olmanız gerektiğini açıklar . Onları da yazmayın.  ;D